Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Public participation in environmental protection
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Nie ma w tym zakresie jednorodnych doświadczeń jakiejkolwiek grupy państw, zarówno na zachodzie, jak i wschodzie Europy. Istnieją bowiem państwa z różną swobodą i zakresem możliwości oddziaływania obywateli, społeczeństwa i społeczności lokalnych (samorządów) na proces podejmowania istotnych decyzji, od możliwości oddziaływania poprzez procedurę wyborczą do codziennej kontroli prawnej, przy częstym wykorzystywaniu instrumentów demokracji bezpośredniej. Istotne jest więc pokazanie rozwiązań typowych, w pewnym sensie standardowych dla Europy Zachodniej i Ameryki Północnej. Rozwiązania te zostały uporządkowane w sposób umożliwiający przedstawienie ich podobieństw i wzajemnych powiązań. Prawo do korzystania z wartości środowiska przyrodniczego oraz obowiązki w zakresie jego ochrony formułowane są w ustawodawstwie w postaci aktów prawnych wysokiej rangi, najczęściej w konstytucji. W poszczególnych krajach występuje jednak różne podejście. W Niemczech konstytucja nie formułuje wprost prawa do korzystania ze środowiska lub obowiązku państwa do jego ochrony. Zadaniem państwa jest natomiast zapewnienie warunków środowiska właściwych do życia, bytowania ludzi i długofalowej działalności gospodarczej. W ustawach konstytucyjnych wydanych w innych państwach europejskich ochrona środowiska i cele z nią związane są już z reguły uregulowane normatywnie1. Regulacje konstytucyjne nie stanowią jednak, że ochrona środowiska to ochrona praw podstawowych. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono podstawowe możliwości i zagrożenia ochrony środowiska przyrodniczego na poziomie samorządów terytorialnych (szczególnie gmin). Dotyczą one zarówno rozwiązań prawnych, jak i ekonomicznych. Analiza obejmuje także międzynarodowoprawne aspekty działalności samorządów terytorialnych w zakresie ochrony środowiska i możliwości partycypacji publicznej obywateli w sferze ochrony środowiska przyrodniczego. (abstrakt oryginalny)
Państwo, realizując swoje zadania, coraz częściej bezpośrednio lub pośrednio ingeruje w rynek dóbr i usług środowiskowych. Powstaje jednak wątpliwość, czy pomoc państwa skierowana na przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska, nie pozostaje w sprzeczności z zasadą "zanieczyszczający płaci", a także z założeniami gospodarki rynkowej. Subsydia, występując w różnej postaci, wywierają wpływ zarówno na gospodarkę kraju, jak i sytuację finansową beneficjentów pomocy, a także na środowisko przyrodnicze. Wpływ ten nie zawsze bywa pozytywny. (abstrakt oryginalny)
Głównym założeniem koncepcji trwałego rozwoju jest szerokie włączenie troski o środowisko, jako podstawy rozwoju społeczno-gospodarczego, we wszystkie realne i regulacyjne działania człowieka. W związku z tym ilość (i zakres) decyzji dotyczących ochrony środowiska jest coraz większa. Niestety, wiele z tych decyzji rodzi społeczny sprzeciw, staje się źródłem konfliktów społecznych. Poprawne uregulowanie tych konfliktów oznacza zbliżanie się do porozumienia umożliwiającego jednoczesne poprawienie stanu środowiska i zaspokojenie potrzeb społecznych.(fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano założenia nowych zasad wsparcia ze środków publicznych projektów poprawiających stan ochrony środowiska. Omówiono rodzaje dopuszczalnej pomocy publicznej, a także maksymalne poziomy intensywności dopuszczalnej pomocy publicznej na ochronę środowiska. W skrócie przedstawiono główne zmiany wprowadzone w nowych wytycznych z 2008 r. dotyczących pomocy publicznej na rzecz ochrony środowiska w porównaniu z przepisami z 2001 r.
The purpose of this paper is to explore the antecedents (drivers) to strategic sustainability. Conceptually strategic sustainability (or Sustainable Strategic Management) is the integration of the principles of environmental sustainability with corporate strategic management processes, structures, cultures, systems and technologies, incorporating both competitive and functional level strategies. In essence, strategic sustainability involves organisations mimicking nature and natural ecosystems as closely as possible rather than defying them. This requires organisations to adapt to operate within the parameters of their physical environment; only using virgin resources where absolutely essential; replacing air and water back into the system in the same quantity and the same, if not better, quality than it was received; reducing, reusing, recycling and reconditioning existing materials; and processing waste to become non-toxic and nonharmful to the environment (ideally there should be no waste at all). (fragment of text)
W artykule dokonano przeglądu raportów oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ). Zbadano jakość dokumentów, ich poprawność, czytelność i rzetelność zawartych w nich informacji. Omówiono procedurę oceny oddziaływania na środowisko oraz stosowane metody. Podano przykładowy schemat raportu OOŚ.
Omówiono pojęcia i zasady partycypacji publicznej, doświadczenia w tym zakresie państw Europy Środkowej i Wschodniej, prawo i regulację środowiskową w tych krajach, a także, w aneksie, różnych form partycypacji publicznej w procesach decyzyjnych dotyczących inwestycji wpływających na środowisko naturalne.
Omówiono pojęcie i zakres partycypacji publicznej, w szczególności - w procesach podejmowania decyzji inwestycyjnych, które niosą ze sobą określone wpływy środowiskowe, doświadczenia w zakresie partycypacji publicznej krajów Europy Środkowej i Wschodniej, regulacje prawne w zakresie ochrony środowiska w tych krajach, a także partycypację publiczną w procesach decyzyjnych Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.