Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Quality of consumer goods
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł prezentuje jakie uregulowania prawne gwarantujące bezpieczeństwo towarów musi przyjąć Polska jako pełnoprawny członek Unii Europejskiej. Zaprezentowano aktualne zasady Nowego Podejścia oraz ustalenia przyjętego dokumentu w sprawie wspólnych ram wprowadzania produktów do obrotu. Omówiono także polskie zasady i normy odpowiedzialne za ocenę zgodności wyrobów w procedurach zgodności tzw. trzeciej strony.
W artykule zaprezentowano wersję 5. standardu IFS, będącą efektem współpracy ekspertów z Niemiec, Francji i Włoch. Przedstawiono analizę wymagań IFS, w tym: odpowiedzialność kierownictwa wyższego szczebla, wymagania dla systemu zarządzania jakością, zarządzanie zasobami, proces produkcji, pomiary, analiza i doskonalenie. Zaprezentowano ocenę spełnienia wymagań.
Omówiono zagadnienie jakości artykułów rolno-spożywczych w powiązaniu z obecną kondycją ekonomiczną większości gospodarstw domowych w Polsce.
W pracy przedstawiono wyniki badań, dotyczące jakości konsumpcyjnej (cechy morfologiczne i cechy kulinarne) bulw ziemniaka zakupionego w sieci handlowej Siedlec i Międzyrzeca Podlaskiego. Najlepszą jakością konsumpcyjną wyróżniały się ziemniaki pochodzące z supermarketów, a najgorszymi cechami morfologicznymi ziemniaki ze sklepów spożywczych. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Does First Class Make Sense for Airlines?
63%
This topic reflects the behavioral characteristics and the measurement of first class air travel worldwide. Airlines in the East are pushing the boundaries and investing heavily on their first class cabins and potentially competes for their premium passenger. On the other hand, first class market in the western part of the world has been disappearing for decades and rather replaced with improved business class cabins. The worldwide shock of most recent economic crisis had a downward impact on the premium air travel and the post economic impacts were followed by some carriers cutting their first class capacity. The purpose of this research is to highlight whether first class make sense for the airlines to retain? This study is carried out with the research that some airlines have specifically targeted their routes that can fill expensive first class seats, and these were reflected by the strong presence of global business centers whereas others were diminishing due to less lucrative demand. This research will also show the complexity of airline hard product around the world and how they encounter to retain their premium passenger. (original abstract)
Płyny do prania stanowią wodne roztwory związków powierzchniowo czynnych oraz substancji pomocniczych. Obecnie na rynku obserwuje się dynamiczny rozwój produktów stosowanych w procesie prania. Wynika to głównie z nieustannej konkurencji producentów oraz ciągłych zmian preferencji użytkowników. Wytwórcy, chcąc sprostać oczekiwaniom konsumentów coraz częściej wprowadzają na rynek produkty pochodzenia roślinnego, które nie wywierają negatywnego wpływu zarówno na użytkownika jak i środowisko naturalne. W artykule przedstawiono rezultaty badań dotyczące zastosowania ekstraktu z kwiatu nagietka (Calendula Officinalis Flower Extract) otrzymanego w warunkach nadkrytycznego ditlenku węgla do wytwarzania płynów do prania ręcznego. Substancje zawarte w tej roślinie wykazują korzystne działanie bakteriobójcze oraz łagodzące podrażnienia. W pracy analizowano wpływ stężenia ekstraktu na wybrane właściwości fizykochemiczne oraz użytkowe płynów do prania (stabilność, lepkość, mętność, pianotwórczość oraz zdolność piorąca). Stwierdzono, że wraz ze wzrostem stężenia ekstraktu obserwujemy spadek lepkości oraz zdolności pianotwórczej. Ponadto wraz ze wzrostem zawartości ekstraktu, następuje wzrost mętności preparatów. Nie stwierdzono natomiast znaczącego wpływu stężenia ekstraktu w płynach do prania ręcznego, na ich zdolność piorącą. (abstrakt oryginalny)
Scheda po ponad 20 przedsiębiorstwach dawnego zjednoczenia Pollena oraz napływ zagranicznego kapitału sprawiły, że rynek proszków do prania po 1989 r. rozwinął się niezwykle gwałtownie. Jest obecnie jednym z najlepiej zaopatrzonych segmentów w Polsce lat 90. Artykuł analizuje ten rynek szczególną uwagę zwracając na reklamę.
Przedstawiono wymagania w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, rolę i zadania Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz jakość handlową artykułów rolno-spożywczych na podstawie wyników kontroli przeprowadzonych przez IJHARS.
Omówiono wyniki badań konsumenckich dotyczących badania opinii o opakowaniach męskich dezodorantów aerozolowych.
Opisano wyniki eksperymentów laboratoryjnych przeprowadzonych na grupie pracowników naukowych AE we Wrocławiu, dotyczących kształtowania się sytuacji na rynku pewnego dobra, o którego użyteczności decydowała jakość, w dużej mierze nieznana nabywcom. Celem gry było badanie zachowania podmiotów zmuszonych do działania w warunkach funkcjonowania rynku o ograniczonej informacji na temat własności produktu.
Autor wyjaśnia, że „new luxury” to zjawisko, które staje się bardzo istotne w analizach zachowań rynkowych i konsumenckich. Polega ono na dążeniu do posiadania dóbr, które niosą ze sobą dodatkową, niebagatelną cechę powodującą, że konsument czuje się dowartościowany kupując dane dobro, mimo że wydaje na nie znaczną kwotę pieniędzy. New luxury różni się jednak od tradycyjnego pojmowania luksusu jako snobizmu czy czegoś ekstremalnie ekskluzywnego, dostępnego jedynie dla wąskiej grupy elit. Zdaniem autora, nie chodzi o wyróżnienie się za wszelką cenę ani manifestację własnego statusu materialnego, ale o zaspokajanie racjonalnych potrzeb na wyższym poziomie świadomości. Artykuł traktuje o tym, jak kreowano przynależność wódki „Wyborowej Exquisite” do tej kategorii.
12
Content available remote Postrzeganie jakości produktów mleczarskich przez konsumentów
51%
W artykule zaprezentowano przykłady czynników warunkujących zachowania konsumentów na rynku produktów mleczarskich zidentyfikowane dotychczas w niektórych badaniach polskich konsumentów. Scharakteryzowano dwa podstawowe determinanty konsumpcji: cenę i jakość. W części zasadniczej artykułu, wykorzystując wyniki badań na próbie 1000 konsumentów produktów mleczarskich w Polsce z 2011 roku, dokonano analizy statystycznej sposobu postrzegania przez nich jakości. Do analizy wykorzystano współczynnik korelacji rang Spearmana oraz test Wilcoxona. W wyniku analizy statystycznej stwierdzono m.in. iż skład produktu mleczarskiego jest silnie kojarzony z marką a konsumenci wydają się postrzegać korzystną relację ceny do jakości w oderwaniu od samej ceny choć w powiązaniu z marką. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu zaprezentowano problem jakości w odniesieniu do ograniczonej trwałości i możliwości naprawy sprzętu z grupy artykułów gospodarstwa domowego oraz radiowo-telewizyjnego w kontekście zmian przepisów dotyczących projektowania proekologicznego, zaproponowanych przez Unię Europejską. Przedstawione zostały szczegółowe wymagania dla nowo wprowadzanych urządzeń takich jak: lodówki, pralki i pralko-suszarki, zmywarki do naczyń, wyświetlacze elektroniczne, źródła światła, zewnętrzne zasilacze, silniki elektryczne, lodówki do punktów sprzedaży, transformatory mocy oraz sprzęt spawalniczy. Ponadto, w pracy omówiono strategie efektywności energetycznej i projektowania proekologicznego. Dodatkowo, jako przeciwstawne, przedstawiono strategię celowego postarzania produktów, która wydaje się być jednym z głównym winowajców problemów związanych z jakością produktów. (abstrakt oryginalny)
Celem badania była ocena wpływu dodatku ekstraktu z rozmarynu na jakość sensoryczną oleju lnianego podczas przechowywania w warunkach praktycznego składowania (w temperaturze pokojowej i chłodniczej). Olej lniany z dodatkiem 0,05-procentowego ekstraktu rozmarynu z dodatkiem 0,02-procentowego BHT oraz próbkę kontrolną poddano badaniom sensorycznym przy udziale przeszkolonego zespołu oceniającego. Oceniano intensywność smaku gorzkiego oraz nuty orzechowej, utlenionej i trawiastej z zastosowaniem metody ilościowej analizy opisowej (QDA). Dodatek ekstraktu z rozmarynu w ilości 0,05% oraz BHT w ilości 0,02% do oleju lnianego nie spowodował sensorycznie wyczuwalnej różnicy w smaku w porównaniu z próbką oleju lnianego bez dodatku na początku eksperymentu. W trakcie przechowywania w warunkach praktycznego składowania stwierdzono korzystny wpływ tych substancji na jakość sensoryczną oleju. Dodatek ekstraktu z rozmarynu okresowo obniżył intensywność smaku gorzkiego, a dodatek BHT opóźnił osiągnięcie nieakceptowanego poziomu gorzkości i tym samym wydłużył trwałość oleju lnianego o 14 dni w przypadku składowania w temperaturze pokojowej oraz o 28 dni w warunkach chłodniczych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł na przykładzie rynku francuskiego omawia znaczenie stosowania znaków jakości. Omawia sposoby kontroli jakości oraz wpływ jej stosowania na sprzedawane produkty.
W artykule przedstawiono jeden z podstawowych instrumentów konkurencji o nabywcę - produkt. Omówiono takie elementy strategii produktu, jak: jakość, marka, opakowanie, różnicowanie, funkcjonalność.
Klasyczne definicje marketingowe dzielą komunikaty wysyłane przez marki do konsumentów na racjonalne i emocjonalne. Te pierwsze mają wpływać na część mózgu, która analizuje ceny, przetwarza dane dotyczące produktu i podejmuje świadome decyzje. Te drugie mają pobudzać nasze nieświadome pokłady emocji i kierować nas ku markom, które te pożądane emocje wytwarzają. Czyli sięgać na półce sklepowej po silne marki, a więc te, które zaspokajają nasze wewnętrzne potrzeby. Każda zdrowa i silna marka to bowiem połączenie racjonalności i emocji. (fragment tekstu)
Zaplanowanie dobrej promocji konsumenckiej to sztuka, gdyż kluczowe jest utrzymanie odpowiedniej percepcji wartości produktu w oczach klienta. Obniżenie ceny powinno wywołać u niego myśl, iż jest to wyjątkowa okazja, nie zaś konstatację, że przeceniono towar, bo pewnie nie schodzi z półek. Promocje konsumenckie są powszednią rzeczywistością marketingu, a proces zakupu jest świetnym pretekstem, aby marka weszła w interakcję z klientem. (abstrakt autora)
Cena produktu jest jednym z najważniejszych elementów definiujących postrzeganie marki w oczach konsumenta, a także kluczowym czynnikiem wysyłającym komunikat na temat uplasowania produktu na tle konkurencji. Ponadto stosunek jakości do ceny decyduje o tym, jak konsumenci postrzegają markę i czy ufają obietnicy, jaką składa marka. Część konsumentów zestawiając ze sobą cenę i jakość, zawsze wybierze to drugie. Psychologia związana z postrzeganiem ceny jest jednak bardzo zawiła, choć i interesująca. (abstrakt autora)
Obecnie w świecie podejmowane i realizowane są programy modernizacji, mającej na celu poprawę efektywności produkcji w różnych ogniwach łańcucha mleczarskiego. Niemniej jednak tylko w krajach, w których posiadany potencjał gospodarczy umożliwia osiąganie zmian strukturalnych i dostosowawczych do współczesnych standardów jakościowych możliwe będą inwestycje w kierunku takich przekształceń w tej branży.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.