Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 64

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rape (plant)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Intensywność zjawisk pogodowych powoduje występowanie w rolnictwie zdarzeń, które przyjmują charakter szkód masowych (np. szkody spowodowane wymarznięciem roślin w okresie zimowym.). Rolnictwo, dotknięte szkodami w uprawach, poszukuje pokrycia owych strat przez wypłaty z umowy ubezpieczenia. Jednak należy zastanowić się, czy funkcjonujące obecnie warunki ubezpieczenia upraw w pełni pokrywają interes majątkowy rolnika, czy wypłacane odszkodowania wystarczają na pokrycie poniesionych wydatków, czy też rekompensują utracony przychód. Autorzy zbadali odpowiedzi na przedmiotowe pytania względem uprawy rzepaku ozimego. Swoje wnioski poszerzyli o analizę częstotliwości i intensywności niekorzystnych, masowych zjawisk atmosferycznych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena zmian na rynku rzepaku w Polsce po akcesji do Unii Europejskiej (UE). Szczególną uwagę zwrócono na podaż rzepaku w Polsce na tle innych krajów UE. Do analiz wykorzystano dane dotyczące rynku rzepaku za lata 2005-2022. Do oceny zmian zastosowano metody statystyki opisowej, test ADF, model ARiMA, a także opracowano prognozę zmian produkcji rzepaku. W Polsce produkcja rzepaku jest zróżnicowana przestrzennie i dominuje w województwach zachodniej i północnej Polski. Największą powierzchnię rzepaku w 2022 roku odnotowano w województwach: dolnośląskim (129,1 tys. ha), wielkopolskim (104 tys. ha) i zachodniopomorskim (115,5 tys. ha). W latach 2005- 2022 wystąpiły zmiany wielkości plonów i zbiorów rzepaku w Polsce. Najwyższe plony rzepaku odnotowano w latach 2014 (34,4 dt/ha), 2022 (33,8 dt/ha) i 2021 (32,1 dt/ha), natomiast najniższe w 2011 (22,4 dt/ha) i 2010 (23,6 dt/ha). Zbiory były największe w latach 2014 (3275,8 tys. ton) i 2022 (3643,4 tys. ton). Polska jest ważnym producentem rzepaku w UE i w 2022 roku zajmowała trzecie miejsce pod względem produkcji rzepaku (3300 tys. ton), po Francji (4506 tys. ton) i Niemczech (4295 tys. ton). Analiza statystyczna wykazała zmiany w powierzchni, plonach i zbiorach rzepaku. Najwyższy współczynnik zmienności odnotowano w przypadku zbiorów rzepaku (0,236), a najniższy dla plonów (0,115). W przypadku powierzchni, plonów i zbiorów, współczynnik zmienności był wysoki, co świadczy o niestacjonarności szeregów czasowych. Opracowana prognoza dla lat 2023-2027 wykazała tendencje spadkowe dla powierzchni, plonów i zbiorów rzepaku.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono stan produkcji rzepaku w Polsce, na Białorusi i Ukrainie. Analizowano zmiany w powierzchni zasiewów, uzyskiwanych plonów oraz zbiorów za lata 2005-2014. W tym okresie we wszystkich analizowanych krajach nastąpił wzrost produkcji rzepaku. Największe zbiory tej rośliny uzyskiwano w Polsce. Do wzrostu produkcji rzepaku w Polsce przyczynił się rozwój krajowego sektora biopaliw, natomiast większa produkcja rzepaku na Ukrainie i Białorusi wynikała ze wzrostu popytu zagranicznego. W przypadku Ukrainy na produkcję rzepaku w tym kraju miał wpływ popyt ze strony sektora biopaliw w UE. Na Białorusi dotychczasowy wpływ sektora biopaliw na rozwój produkcji rzepaku był niewielki.(abstrakt oryginalny)
The main aim of the paper is to assess selected production and economic problems within the growing of oilseed rape in the Slovak Republic. The paper is based on the information gathered from the materials published by the Research Institute of Agricultural and Food Economics in Bratislava. We focused on the years 2004 - 2010. The paper also analyzes the production of oilseed rape from the following points of view: prime costs, yield, producer prices and subsidies. These are used to evaluate economic relations such as sales, cost efficiency, share of subsidies on settlement costs, share of subsidies on sales and break-event point of yield. (fragment of text)
Spośród biopaliw płynnych najbardziej praktyczne znaczenie ma produkcja biodiesla z olejów roślinnych. Unia Europejska wprowadza przepisy, które zobowiązują koncerny paliwowe do stosowania w benzynie i oleju napędowym domieszek biopaliw. W związku z tym dynamicznie rośnie popyt na olej rzepakowy. Aby sprostać wyzwaniom rynku Polska podobnie jak inne kraje europejskie musi zwiększyć (prawie dwukrotnie) areał uprawy rzepaku. Badanie przeprowadzone wśród producentów rzepaku w 500 gospodarstwach w 5 województwach (kujawsko-pomorskie, lubuskie, pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie) dowodzą wzrostu udziału rzepaku w strukturze zasiewów z 23,8% (w 2007 roku) do 30,2% w 2010 roku. (abstrakt oryginalny)
W celu oceny przydatności odpadowej biomasy rzepakowej (słoma, makuchy i śruta) do przetworzenia zaplanowaną do realizacji metodą termochemicznej konwersji w warunkach hydrotermalnych przeprowadzono badania metodami analizy chemicznej i instrumentalnej składu chemicznego i zawartości poszczególnych frakcji w badanych surowcach. Dzięki wysokiej zawartości hemicelulozy i celulozy słoma może zostać wykorzystana do otrzymania w procesie hydrotermalnej depolimeryzacji użytecznych bioproduktów: oligo-i monosacharydów oraz produktów ich rozkładu, takich jak aldehydy, ketony i kwasy karboksylowe. Wytłoki pochodzące z produkcji oleju rzepakowego zawierają znaczne ilości białka ogólnego, co pozwala na planowanie ich przetworzenia w kierunku otrzymania rozpuszczalnych protein i aminokwasów. Makuchy zawierają ponadto pewne ilości tłuszczu surowego, co można wykorzystać do przerobu mającego na celu otrzymanie kwasów tłuszczowych. Zastosowane w pracy metody badań składu chemicznego i zawartości trakcji poszczególnych składników w odpadowej biomasie rzepakowej oraz w stałych i ciekłych produktach jej hydrolizy zostaną wykorzystane jako instrument planowania i optymalizacji procesów hydrotermalnego rozkładu oraz kontroli przebiegu ich przebiegu. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu dokonano analizy stanu i perspektyw produkcji rzepaku w Polsce i na Ukrainie. W ostatnim dziesięcioleciu zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie miał miejsce wzrost produkcji rzepaku. W Polsce rzepak jest w większości wykorzystywany na rynku krajowym, zaś Ukraina produkuje go głównie na eksport. Wzrost produkcji biopaliw jest dużą szansą dla producentów rzepaku w Polsce i na Ukrainie. Dużym zagrożeniem dla produkcji rzepaku jest decyzja Parlamentu Europejskiego dotycząca zmniejszenia produkcji biopaliw pierwszej generacji. (abstrakt oryginalny)
Zakłady przemysłu tłuszczowego w Polsce zajmują się głównie przerobem nasion oleistych, produkcją oleju surowego oraz jego rafinacją, a także wytwarzaniem gotowych olejów i tłuszczów roślinnych, szczególnie margaryny. Przemysł tłuszczowy, bazujący na surowcach roślinnych, często nazywany przemysłem olejarskim, charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem koncentracji. Przedsiębiorstwa przemysłu tłuszczowego pod względem wielkości znacznie przewyższają przeciętną dla całej gałęzi przemysłu spożywczego. Większość mocy przerobowej tej branży należy do sześciu największych przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
9
Content available remote Projekcja opłacalności produkcji zbóż i rzepak u w perspektywie 2022 roku
75%
Celem badań było określenie przewidywanego w perspektywie 2022 roku wpływu tempa zmian plonów oraz cen produktów i cen środków do produkcji rolnej na opłacalność uprawy pszenicy ozimej, żyta ozimego, jęczmienia jarego i rzepaku ozimego. Do projekcji wykorzystano klasyczne modele tendencji rozwojowej. Wyniki produktów jako średnie w latach 2013-2015 przyjęto za punkt wyjścia do sporządzenia projekcji na 2022 rok. Ze względu na zmienność w czasie plonów i cen sprzedaży produktów opracowano także warianty projekcji. Z badań wynika, że opłacalność produkcji (relacja wartości produkcji do kosztów ogółem, tj. bezpośrednich i pośrednich łącznie) pszenicy, żyta i rzepaku w 2022 roku, w porównaniu do lat bazowych dla projekcji, wzrośnie w granicach 7,8-17,6%, natomiast pogorszy się ekonomiczna efektywność produkcji jęczmienia (o 0,8%). Wyniki wskazują na znacznie większą w latach zmienność ceny niż plonu, w związku z tym wpływ ceny na opłacalność produkcji będzie również większy. Stwierdzono, że rzepak i jęczmień charakteryzuje się relatywnie dużą wrażliwością na zmienność plonu i ceny (większą niż pszenica i żyto). (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było scharakteryzowanie oleju rzepakowego jako najpopularniejszego oleju roślinnego stosowanego w Polsce. W pracy scharakteryzowano skład oleju rzepakowego, a przede wszystkim odpowiedziano na pytanie, czy olej rzepakowy może być źródłem cennych kwasów omega 3-6-9. Drugim celem pracy było zbadanie opinii oraz wiedzy Polaków na temat oleju rzepakowego i ogólnie kwasów omega. Badanie ankietowe nosiło nazwę ,,Olej rzepakowy jako źródło kwasów omega 3-6-9". Na podstawie ankiety badawczej stwierdzono, że olej rzepakowy jest najczęściej stosowanym olejem roślinnym w Polsce, ponieważ jest on stosunkowo tani i łatwo dostępny. Zwykle stosowany jest do smażenia, ale także w mniejszym stopniu jako dodatek do dań na zimno. Badania pokazały, że respondenci nie uważają go, jak inne oleje roślinne, za główne źródło kwasów omega(abstrakt oryginalny)
Celem badań było rozpoznanie sytuacji na rynku rzepaku na Ukrainie oraz wskazanie działań niezbędnych do jego rozwoju. W badaniach wykorzystano urzędowe bazy danych statystycznych oraz literaturę przedmiotu dotyczącą sytuacji w produkcji i przetwórstwie rzepaku na Ukrainie, w Europie i na świecie. (fragment tekstu)
Obserwowany wzrost zmienności cen rzepaku wywołany m.in. postępującym procesem globalizacji obrotu i przerobu tego surowca, zwiększa ekspozycję podmiotów produkujących rzepak oraz przedsiębiorstw zajmujących się przetwarzaniem tego surowca na ryzyko cenowe. Celem pracy była ocena ekstremalnego ryzyka cenowego na rynku rzepaku i produktów jego przerobu w Polsce. Wykorzystano w tym celu średnie tygodniowe ceny skupu nasion rzepaku oraz ceny sprzedaży oleju rzepakowego rafinowanego, śruty rzepakowej oraz makuchu rzepakowego od 3 stycznia 2005 do 19 kwietnia 2015 roku. Ekstremalne ryzyko zmierzono za pomocą dwóch miar - wartości zagrożonej i oczekiwanego niedoboru, wykorzystując teorię wartości ekstremalnych. Wyniki badań wskazały na występowanie różnic w poziomie ryzyka na rynku rzepaku i produktów jego przerobu. (abstrakt oryginalny)
Sprostanie wymaganiom zawartym w dyrektywach unijnych dotyczącymi produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz wzrostu zużycia biopaliw może wpłynąć na zwiększenie udziału upraw rzepaku w Polsce. Produkcja biopaliwa z rzepaku może być szansą na rekultywację terenów biozdegradowanych i nieużytków oraz mieć istotny wpływ na aktywizację obszarów wiejskich. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było poznanie i ocena zmienności cen na rynku rzepaku w Polsce. Analizie poddano ceny rzepaku oraz oleju rzepakowego. Zakres czasowy obejmował lata 2004-2014, czyli po integracji Polski z UE. Przeprowadzona analiza wykazała wzrost cen rzepaku i oleju rzepakowego po 2004 roku. Było to spowodowane wzrostem zastosowania rzepaku w przemyśle petrochemicznym i paszowym. Wzrost cen rzepaku po 2004 roku spowodował zwiększenie areału upraw, co w konsekwencji od 2013 roku doprowadziło do spadku cen rzepaku. Opracowano również prognozę cen rzepaku i oleju rzepakowego, z której wynika, że ceny będą w przyszłości nieznacznie maleć. (abstrakt oryginalny)
Rzepak jest ważną rośliną oleistą o szerokim zakresie zastosowań. Zebrany musi zostać oczyszczony i wysuszony przed przetworzeniem. Proces suszenia rzepaku, jako rośliny o małych nasionach, ma swoją specyfikę. Jedną z nowych metod suszenia jest wykorzystanie promieniowania mikrofalowego, którego wadą jest nierównomierne ogrzewanie produktu. Celem postawionym w niniejszej pracy było zbadanie sposobów suszenia nasion rzepaku za pomocą promieniowania elektromagnetycznego w zakresie ultrawysokich częstotliwości w połączeniu z filtracją. Określono wskaźniki intensywności suszenia nasion oleistych za pomocą promieniowania podczerwonego na stanowisku doświadczalnym. Analiza przeprowadzonych doświadczeń wykazała, że temperatura nasion przy maksymalnej mocy mikrofalowej wzrasta ogólnie od 1,5 do 1,8 razy szybciej niż przy połowie mocy. Im wyższa wilgotność nasion, tym większe tempo wzrostu temperatury. Po każdym cyklu nadmuchu, który trwał pięć sekund, temperatura nasion rzepaku była wyższa niż poprzednia, a po zwiększeniu czasu przedmuchiwania do piętnastu sekund, temperatura spadała o 8-12°C i cyklicznie stabilizowała się. Przedstawione w artykule zastosowania suszenia mikrofalowego są przyjazne dla środowiska, ponieważ nasiona nie wchodzą w bezpośredni kontakt z produktami spalania gazu, które pogarszają ich jakość ze względu na możliwe przenikanie składników rakotwórczych do produktów. Dane eksperymentalne zostały wzięte pod uwagę przy opracowywaniu projektu małej suszarki do ziarna dla gospodarstw rolnych, w której proces suszenia odbywa się bez podgrzewania powietrza jako nośnika ciepła.(abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy uwarunkowań jakie zachodziły na rynku rzepaku w Polsce w długim okresie czasu. Zakres czasowy dotyczy lat 1997-2006, przy czym rok 1996 stanowi punkt odniesienia dla pierwszego roku badanego okresu. Jest to okres szczególny, ponieważ obejmuje okres przedakcesyjny oraz pierwsze lata po wstąpieniu Polski do struktur Unii Europejskiej. Zwiększone wykorzystywanie płodów rolnych na cele niezwiązane z konsumpcją powoduje, że rynek rzepaku w ostatnich latach ulega znacznym modyfikacjom. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki badań wykorzystania sorbinatu potasowego do utrwalania nasion rzepaku dla celów przechowalnictwa.
Unia Europejska wprowadziła wymóg dodawania biopaliw do benzyny i oleju napędowego. Dlatego popyt na olej rzepakowy dynamicznie rośnie. Aby sprostać wyzwaniom rynku Polska musi zwiększyć (prawie dwukrotnie) areał zasiewu rzepaku podobnie jak w innych krajach europejskich. Artykuł przedstawia produkcją rzepaku w Polsce w latach 2004-2009 i możliwości jej zwiększenia do rosnącego popytu. Badania przeprowadzone wśród producentów rzepaku w woj. zachodniopomorskim wskazują na trend wzrostowy udziału rzepaku w strukturze zasiewów, a plany na najbliższe lata zakładają ekspansję na więcej niż 30%. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono efekty produkcyjne deszczowania buraka cukrowego, rzepaku ozimego, jęczmienia jarego, soi oraz bobiku, uzyskane w wieloletnich (2005-2020) eksperymentach polowych. Doświadczenia prowadzono na glebie lekkiej o zwięzłym podłożu w rejonie Bydgoszczy. Wykazano istotne, prostoliniowe zależności między zwyżkami plonów roślin pod wpływem deszczowania a sumami opadów w okresach wegetacji tych roślin, zwłaszcza w fazach wzmożonego zapotrzebowania na wodę. Średnie wieloletnie efekty produkcyjne deszczowania badanych upraw, które zaprezentowano w pracy oraz ich zmienność w okresie wieloletnim, mogą stanowić podstawę oceny celowości deszczowania roślin w porównywalnych warunkach glebowych i opadowych. (abstrakt oryginalny)
Produkcja nawozu organiczno-mineralnego i badania polowe nad efektywnością wyrażoną w przyroście pionów roślin uprawianych na tym nawozie kontynuowane są systematycznie od 1989 roku. Nawozy produkuje się w pryzmach fermentacyjnych na bazie słomy, osadów pospłuczkowych z krochmalni, gorzelni, ścieków krochmalnych, ścieków gorzelnianych, wywaru gorzelnianego, gnojowicy, trocin drzewnych i fosforytów. W wyniku przemian biochemicznych uzyskuje się wieloskładnikowy (pH-7,1, N-1,89%, P-1,38% K-0,79%, Mg-0,07%, B-10,9ppm, Cu-10,9ppm, Mn-166,7ppm, Mo-1,95ppm i Zn-44,10ppm) łatwo przyswajalny nawóz. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.