Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Reformy studiów ekonomicznych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Opracowanie zawiera omówienie zasad i kierunków reformy studiów ekonomicznych w AE. Skoncentrowano się na reformie studiów dziennych magisterskich.
2
84%
Teoria neoinstytucjonalna wskazuje na wpływ środowiska instytucjonalnego na organizacje. Prowadzi to do tworzenia homogenicznych struktur instytucjonalnych, będących skutkiem występowania dominującej logiki instytucjonalnej, która może być traktowana jako niezależna determinanta procesów zachodzących w organizacji. Reformy uczelni ukierunkowane na ich urynkowienie oznaczają konieczność ewolucji akademickiej logiki instytucjonalnej związanej z procesami składającymi się na ład akademicki. Sukces transformacji uniwersytetu zależy od możliwości pogodzenia nowej logiki nawiązującej do idei menedżeryzmu z jej zasadami silnego przywództwa, z logiką akademicką, której fundamentem jest kolegialność procesów decyzyjnych. W części empirycznej artykułu podjęta została próba oceny zmian w architekturze struktur odpowiedzialnych za kierowanie uniwersytetami w Polsce, będących efektem znowelizowanej ustawy o szkolnictwie wyższym. Na podstawie analizy statutów 36 uczelni publicznych zidentyfikowano uczelnie, które starają się zachować konserwatywny akademicki status quo, oraz takie, które adaptują swoje struktury władzy do zmieniającego się środowiska instytucjonalnego. Wyniki pokazują, że skala przeprowadzonych zmian jest determinowana przez prestiż uczelni, określony na podstawie miejsca zajmowanego w rankingach akademickich. Uczelnie wyżej notowane starają się utrzymać tradycyjne akademickie struktury władzy, w tym radę wydziału jako kolegialny organ decyzyjny, oraz silny mandat dziekana wybieranego przez pracowników wydziału. Uczelnie niżej notowane w rankingach są skłonniejsze do implementacji rozwiązań typowych dla menedżerskiej logiki instytucjonalnej.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie przesłanek reform szkolnictwa wyższego w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia na kierunku „finanse i rachunkowość” (FiR) dla specjalności związanych z rachunkowością. (fragment tekstu)
Każda cywilizacja jest wynikiem działania osobowości wielu ludzi. Z drugiej strony cywilizacja kształtuje osobowość tych, którzy w niej wzrastają. Dzige się to nie tylko przez jej bezpośrednie oddziaływanie, ale też przez system edukacji. Współczesna edukacja jest rodzajem socjotechniki sterowanym przez społeczeństwo. To ono decyduje, w jakim kierunku potencjał człowieka będzie rozwijany. Jak dotąd mała część potencjału ludzi jest rozwijana i to głównie ta, która jest uważana za pożyteczną dla społeczeństwa. Zachodnie społeczeństwa konsumpcyjne i informacyjne kształcą głównie zdolności poznawcze, gdyż są one uważane za najbardziej potrzebne. Rozwijają inteligencję językową, logicz- no-matematyczną, uczą jak rozwiązywać problemy, jak się uczyć i zdobywać nowe informacje oraz przechowywać je w pamięci, jak je wiązać w struktury i łączyć z różnymi teoretycznymi koncepcjami. Kształcenie w szkole wyższej skoncentrowane jest na studiowaniu odrębnych przedmiotów, co prowadzi do opanowania wyspecjalizowanej wiedzy i sprzyja zdyscyplinowaniu umysłu. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto problematykę zmian kierunków studiów Akademii Ekonomicznej w Krakowie, ze szczególnym uwzględnieniem okresu transformacji ustrojowej. W pracy starano się określić, w jakim stopniu zmiany kierunków kształcenia nawiązują do restrukturyzacji gospodarki narodowej.(fragment tekstu)
Omówiono problematykę związaną z tworzeniem nowych kierunków studiów ekonomicznych, struktury studiów, ciągłości kształcenia praz dostosowania dyscyplin w dziedzinie nauk ekonomicznych do ich funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej.
Omówiono zmiany w systemie kształcenia ekonomistów w Akademii Ekonomicznej w Krakowie wynikające z zachodzących w Polsce zmian ustrojowych. Autor zwraca uwagę na szczególne miejsce przedmiotu "polityka ekonomiczna". Przedstawia prace nad konstrukcją docelowego kształtu tego przedmiotu. Za najciekawszy uważa schemat układu koncepcyjnego nauki przedmiotu pod nazwą "polityka gospodarcza państwa" zaprezentowany przez prof. dra Armina Bohneta z Justus Liebig Uniwersytet w Giessen (Niemcy).
W związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej nastąpiła w naszym kraju zmiana sytuacji socjoekonomicznej, w tym również zmiana sytuacji na rynku pracy. Autor postuluje potrzebę zmian w szkolnictwie wyższym w zakresie edukacji menedżerskiej. Zmiany te miałyby dotyczyć programów studiów wyższych i polegać na kształceniu w zakresie psychologii zarządzania, gdyż to wiedza psychologiczna właściwie przygotowuje menedżera do kontaktów i relacji interpersonalnych.
Aktualne sprofilowanie Uczelni jest ściśle związane z dawną jej tradycją. Wywodzi się ona nie tylko z dawnej Akademii Handlowej, następczyni utworzonej przed sześćdziesięciu laty Wyższej Szkoły Handlowej, prowadzącej studia o charakterze praktyczno-zawodowym, lecz także z Wydziału Prawno-Ekonomicznego Uniwersytetu Poznańskiego, o ogólnoekonomicznym charakterze, z wyraźnie teoretycznym nachyleniem prowadzonych na nim studiów ekonomicznych. Akademia Ekonomiczna w Poznaniu jest Uczelnią średniej wielkości, liczącą obecnie około 360 nauczycieli akademickich (zatrudnionych na pełnym etacie), w tym 67 profesorów i docentów oraz 160 adiunktów. Aktualnie kształci ona 2350 studentów na studiach dziennych i ponad 1100 studentów na studiach dla pracujących. W ostatnich latach nastąpił jednak poważny spadek ilości studentów, głównie na studiach dla pracujących, tak że obecnie ich liczebność nie wyraża właściwie potencjału dydaktycznego Uczelni. Na jednego nauczyciela akademickiego przypada na studiach dziennych średnio 9,2 studentów (wobec 9,5 we wszystkich uczelniach ekonomicznych), a na jednego profesora i docenta przypada średnio 57,4 studentów (wobec 67,7 we wszystkich uczelniach ekonomicznych). Ogólna ilość studentów na studiach dziennych może być podwyższona, wg przeprowadzonego we własnym zakresie szacunku potencjału dydaktyczno-naukowego Uczelni, do 3800 na studiach stacjonarnych, a łącznie ze studentami na studiach dla pracujących do około 5500. (fragment tekstu)
11
59%
The article presents changes in the education of economists in Poland, referring in particular to the experiences of the Poznań University of Economics and Business and its institutional predecessors in the years 1926-2016. The aim of the article is to analyze the contemporary framework of the university as a commercial enterprise versus the classical integrity of the academy, related to Humboldt's conception of a university. The analysis includes an approach to the modelling of educational programmes in economics, starting from serving the needs of the immediate business environment in the inter-war period to education according to the standards of the university which conducts research and educational activities within the system in harmony with the Bologna Process. Proposals of an analytical approach were also formulated in connection with dilemmas concerning the organization of a university and its organizational units which differ in their substance, quality and personnel. The concluding part expresses the opinion that although transformations of academic culture are multidirectional and complex, the present times have witnessed a final dismantling of the classical academic culture and which takes on the shape of the corporate culture of businesses operating in the market economy, dominated by economic calculus and the application of competition rules. It is important to ensure that the humanistic values of science and higher education as the mainstays of universitas are not lost in the processes of rationalizing and reforming the structures of universities of economics. (original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.