Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 106

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Research centres
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Commercialization processes of research and development project results are costly and risky. That is why it is indispensable to analyze all the advantages and disadvantages very thoroughly as well as to identify potential risks and barriers which may emerge during commercialization processes of innovative solutions. The Authors presented in the article the results of their research work results oriented onto an identification potential barriers based on analyses of case studies carried out according to the Integrated Commercialization Model (ICM), developed by them. They highlighted the role of marketing communication in commercialization processes, giving some examples of mistakes commonly made and suggesting a new paradigm of marketing activities with use of the state-of-the-art efficient carriers of marketing information e.g. Internet, Intranet, Social Media etc. Marketing communication is presented as a complex tool enabling to strengthen collaborative relationships between science and industry within the framework of creating and implementing innovative solutions. The article also contains some recommendations and guidelines concerning thresholds and barriers impeding a successful transition of commercialization processes of R&D results and of technology transfer. (original abstract)
W artykule podjęto próbę oceny dorobku nauk o organizacji i zarządzaniu w Polsce z perspektywy obecności jej przedstawicieli na łamach czasopism filadelfijskich z zakresu zarządzania. Zidentyfikowano także najbardziej aktywne ośrodki naukowe w Polsce, biorąc pod uwagę liczbę artykułów opublikowanych przez ich pracowników na łamach czterech polskojęzycznych czasopism z zakresu zarządzania. (abstrakt oryginalny)
Autorzy omówili historię powstania, kierunki kształcenia i prowadzenia badań naukowych w Instytucie Nauk Rolniczych w Zamościu.
W niniejszym artykule omówiona zostanie działalność doświadczalno-produkcyjna Krakowskiej Huty Szkła przy ul. Lipowej 3 w Krakowie, na bazie której powstało Przedsiębiorstwo Doświadczalne Przemysłu Szklarskiego, a następnie Zakład Doświadczalny wchodzący w skład Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Szklarskiego. (fragment tekstu)
Zakład Inżynierii Rolno-Spożywczej i Leśnej swoje początki datuje na rok 1972. W tym czasie istniał pod nazwami: Zakład Przetwórstwa Rolno-Spożywczego, Katedra Maszyn i Urządzeń Spożywczych, Zakład Techniki Rolno-Spożywczej. Od 1972 roku był jednostką Wydziału Mechanicznego, a od 01.01.2014 roku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Zakład w swojej uczelnianej historii organizował: od 1972 roku specjalności na studiach inżynierskich, na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn "Maszyny i urządzenia przemysłu spożywczego", a w roku 1974 zostały uruchomione również studia magisterskie na specjalności "Maszyny i urządzenia przemysłu spożywcze-go i chemicznego". Od roku 2004 Zakład prowadził studia magisterskie o specjalności "Technika cieplna i maszyny przemysłu spożywczego" na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Ze względu na duże zainteresowanie studentów w 2008 roku został otwarty nowy kierunek studiów inżynierskich na Wydziale Mechanicznym: Technika Rolnicza i Leśna (specjalności: Inżynieria Rolnicza, Inżynieria Spożywcza, Odnawialne Źródła Energii), a w 2014 roku bliźniaczy kierunek na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska - Inżynieria Rolno- Aktualnie w Zakładzie prowadzone są badania naukowe, między innymi w zakresie ciśnieniowej i bezciśnieniowej aglomeracji (brykietowanie i granulowanie) materiałów roślinnych, w tym pylistych i drobnoziarnistych na cele energetyczne i paszowe. (fragment tekstu)
6
Content available remote 40-lecie Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
100%
Powstały w 1978 roku Instytut Statystyki i Demografii zajmuje znaczącą pozycję w środowisku naukowym zarówno w kraju, jak i za granicą. Złożył się na to wieloletni wysiłek całego zespołu Instytutu, podlegającego licznym zmianom kadrowym w tym okresie. Kluczowe znaczenie miała determinacja dyrektorów jednostki w tworzeniu warunków sprzyjających nie tylko indywidualnemu rozwojowi pracowników, lecz także uzyskaniu wysokiej pozycji naukowej Instytutu. Dotychczasowy dorobek stanowi podstawę do dalszej pracy na rzecz rozwoju badań demograficznych i utrzymania wysokiej rangi Instytutu w środowisku naukowym w Polsce i w skali międzynarodowej, co wzmacnia pozycję Kolegium Analiz Ekonomicznych i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. (fragment tekstu)
Artykuł niniejszy jest próbą ukazania ewolucji koncepcji controllingu w Polsce z perspektywy ponad dziesięcioletnich doświadczeń badawczych Katedry Rachunku Kosztów i Rachunkowości Zarządczej. (fragment tekstu)
Opracowanie przedstawia wyniki badania przeprowadzonego w firmie zajmującej się działalnością badawczo-rozwojową w zakresie geologii, hydrogeologii i geofizyki, górnictwa, wzbogacania rudy, składowania odpadów poflotacyjnych i ochrony środowiska. Celem artykułu jest przedstawienie etapów rozwoju systemu zarządzania wiedzą badanej firmy, jak również podstawowych jednostek organizacyjnych wchodzących w jego skład. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wykorzystanie metody procesowej w praktyce zarządzania na przykładzie wybranego Instytutu, wchodzącego w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz. Opracowano mapę procesów, prezentującą procesy główne, pomocnicze i zarządcze. Wskazano i opisano elementy wejściowe oraz sposób doskonalenia procesów dla uzyskania pożądanych elementów wyjściowych systemu. (abstrakt oryginalny)
W dniach 1-3 października 2012 roku w Hotelu Ameliówka na gościnnej ziemi kieleckiej odbyło się tradycyjne, czwarte już, seminarium pracowników naukowo-badawczych Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Poświęcone było w znaczącej części problematyce współpracy instytutu z podmiotami sektora gospodarczego w zakresie rozwoju innowacji, technik i technologii, możliwości współdziałania. Głównym przesłaniem było rozeznanie potrzeb i oczekiwań przemysłu w rozwoju nowoczesnych technologii i produktów i określenie na ile środowisko naukowe skupione w ICiMB jest w stanie sprostać tym potrzebom. W seminarium wzięło udział łącznie ponad 100 uczestników (gości i pracowników), co jest najwyższą liczbą wśród wcześniej organizowanych (Fig.1). Jest już tradycją, że uczestnicy kolejnych seminariów odpowiadają na szereg szczegółowych pytań zawartych w ankiecie, a udzielone odpowiedzi i wynikające z nich wnioski są bardzo ważnym impulsem w działaniach dyrekcji Instytutu. (fragm. tekstu)
W artykule zaprezentowano kadrę naukową, profil kształcenia, kierunki badawcze oraz zakres badań naukowych w Katedrze Technologii Szkła i Powłok Amorficznych AGH w Krakowie.
12
Content available remote Zarządzanie personelem w jednostce badawczo-rozwojowej
75%
Autor przedstawił swoje przemyślenia na temat zarządzania personelem w jednostkach badawczo-rozwojowych (JBR). Zdaniem autora, ten specyficzny typ organizacji naukowo- badawczej, wymaga określonego sposobu zarządzania jej personelem, który posiadając wysoki potencjał wiedzy zawodowej i naukowej, jest ukierunkowany na zdobycie przewagi konkurencyjnej na trudnym rynku badawczym. (fragment wstępu)
Artykuł stanowi próbę podsumowania dotychczasowych badań w zakresie rozwoju trwałego w polskich ośrodkach naukowych, jest również kontynuacją i uzupełnieniem prac zrealizowanych w 2009 roku przez Tadeusza Borysa i Stanisława Czaję. Zdaniem autorów, obserwowany wzrost zainteresowania problematyką, uzyskiwane awanse naukowe i stopniowe wdrażanie elementów rozwoju trwałego są podstawą do pozytywnej oceny dotychczasowych prac. Pewien niepokój mogą budzić: niedostatek pełnej i rzetelnej wiedzy na temat rozwoju trwałego w społeczeństwie, krótkowzroczne decyzje polityków promujące wzrost gospodarczy, zamiast dążenia do poprawy jakości życia, nadal nierozstrzygnięte spory dotyczące terminologii rozwoju trwałego i widoczna luka pokoleniowa. Niekorzystnej tendencji może zaradzić dalsza, intensywna edukacja społeczeństwa i promocja badań stosowanych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie studium przypadku współpracy nauki i biznesu na przykładzie wydzielonej ze struktury organizacyjnej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach jednostki ogólnouczelnianej, jaką jest Centrum Badań i Ekspertyz. Do podstawowych zadań jednostki należą: pozyskiwanie zleceń badawczych i eksperckich, organizowanie i integracja zespołów badawczych rozproszonych w uczelni, realizujących projekty badawcze oraz tworzenie trwałych form współpracy między nauką a praktyką1. Część empiryczna artykułu została napisana na podstawie zdobytego doświadczenia jako pracownika jednostki, uczestnika w realizacji projektów. Ukazano w niej zarówno problemy, jak i korzyści nawiązywania wzajemnej współpracy.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie przybliża koncepcję programu ESPON (European Spatial Planning Observation Network) dotyczącego badań w zakresie rozwoju przestrzennego rozszerzającej się UE oraz przedstawia rolę polskich ośrodków naukowo-badawczych w tym programie. Ponadto na podstawie doświadczeń Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych podsumowano zarówno zalety, jak i trudności związane z uczestniczeniem w programie. W podsumowaniu wskazane zostały propozycje możliwości zwiększenia udziału polskich ośrodków naukowych w inicjatywie ESPON. (abstrakt oryginalny)
Przez ośrodek akademicki rozumie się zbiór uczelni wyższych działających na terenie powiatu, potencjał demograficzny to liczba ludności mieszkająca w jego pobliżu, a ranga ośrodka to odpowiednio liczba uczących się studentów lub pracowników naukowych zatrudnionych w ośrodku akademickim. Artykuł poświęcono analizie zależności pomiędzy tak rozumianym potencjałem demograficznym ośrodka akademickiego a jego rangą. Analiza ta odbywa się drogą badania pewnych istniejących modeli i konstrukcji nowych, uwzględniających czynnik przestrzenny, jakim jest rozmieszczenie ludności i uczelni wyższych na terenie Polski. (abstrakt oryginalny)
Zjawisko koopetycji od kilkunastu lat inspiruje badaczy dwoistością swej natury, która tak de facto w całej swej złożoności jest zwyczajnym splotem dwóch dynamik międzyorganizacyjnych; konkurencji i współpracy, których wzajemna, obopólnie korzystna dla zaangażowanych stron interakcja czyni relacje koopetycji zmiennymi w czasie. Zainteresowanie naukowe tymi niekonwencjonalnymi formami powiązań biznesowych jest bardzo zróżnicowana w różnych obszarach geograficznych współczesnego świata. Najaktywniejszymi w rozpoznaniu i zrozumieniu zjawiska koopetycji wyraźnie są europejskie ośrodki badawcze, których liczebność rozważań naukowych na każdym polu naukowej eksploracji znacząco przewyższa liczbę innych, opublikowanych na świecie opracowań z zakresu koopetycji. Na drugim miejscu, z bliska o połowę gorszym wynikiem, uplasowały się północnoamerykańskie ośrodki naukowe, a na trzecim i czwartym azjatyckie i australijskie. W ogóle niezidentyfikowano publikacji pochodzących z południowoamerykańskich i afrykańskich ośrodków naukowych. Wysoka liczebność publikacji europejskich nie ma odzwierciedlenia w rankingu najczęściej cytowanych artykułów naukowych obejmujących problematykę koopetycji. Jedynie 3 opracowania z pierwszej 10-ątki mają europejskie korzenie, a aż 6 północno-amerykańskie. Obrazuje to słabość europejskich ośrodków naukowych w rozpowszechnianiu i propagowaniu własnych osiągnięć na ogólnoświatowym polu wymiany myśli naukowej. (oryginalny abstrakt)
Celem niniejszego opracowania jest określenie możliwości i form wpływu profesora wizytującego na tworzenie i rozwój nowych jednostek naukowo-dydaktycznych. Cel ten zrealizowano, posługując się metodą monograficzną, a przede wszystkim analizą dokumentacji dydaktycznej i kadrowej Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej oraz opinii pracowników tego Wydziału i obserwacji własnych. Autor opracowania był w latach 1993-1996 prodziekanem Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej i często kontaktował się z Profesor Jarugową w okresie Jej współpracy z tym Wydziałem. (fragment tekstu)
Mija już kilka lat od rozpoczęcia istotnych zmian organizacyjnych w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych. W tym czasie do ówczesnego Instytutu Szkła i Ceramiki dołączone zostały Instytut Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach, Instytut Mineralnych Materiałów Budowlanych w Opolu oraz Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Betonów CEBET w Warszawie. W ten sposób dokonano formalnej integracji rozproszonego potencjału naukowego jednostek pracujących w tym samym sektorze nauk technicznych. Formalna integracja jest stosunkowo łatwa do przeprowadzenia, integracja intelektualna, organizacyjna, personalna jest natomiast znacznie bardziej złożonym procesem wymagającym niezbędnego czasu, ale także stosowania szeregu instrumentów. Jednym z nich jest organizowanie od kilku lat wewnętrznego życia naukowego Instytutu. Postęp w tym zakresie osiągany jest poprzez: - system seminariów naukowych w oddziałach, - realizację międzyoddziałowych projektów badawczych z funduszu statutowego, - przyznawanie grantów doktorskich i habilitacyjnych pracownikom instytutu, - komercjalizację wyników badań naukowych, - doroczne seminarium wszystkich pracowników naukowo-badawczych Instytutu w Sulejowie. (fragm. tekstu)
Krakowski Ośrodek Badawczo-Rozwojowy powstał na bazie Krakowskiej Huty Szkła oraz Centralnego Laboratorium Przemysłu Szklarskiego. Historia obu członów ośrodka badawczego znacznie się różni, jedna dotyczy działalności doświadczalno-produkcyjnej, druga naukowo-badawczej. (fragm. tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.