Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 178

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Retirement age
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Artykuł prezentuje wyniki badań dotyczących zróżnicowania kapitału intelektualnego pracowników w wieku przedemerytalnym względem ich demograficznej, społecznej i zawodowej struktury. Badania przeprowadzono w 2009 r. na reprezentatywnej próbie 360 osób. Respondentami były kobiety w wieku 50-59 lat (160 osób) i mężczyźni w wieku 50-59 lat (200 osób). Pracownicy byli zatrudnieni w sektorze przemysłowym i budowlanym, jak również w usługach rynkowych i nierynkowych. Do zbadania zróżnicowania kapitału intelektualnego posłużyły następujące zmienne jakościowe: znajomość języka obcego, uczestnictwo w szkoleniach zawodowych, umiejętność obsługi komputera, korzystanie z sieci Internet. Do zbadania zależności pomiędzy poziomem kapitału intelektualnego a cechami respondentów posłużono się testem niezależności chi-kwadrat Pearsona. Siłę wykazanych zależności zmierzono przy użyciu współczynnika zbieżności V-Cramera, a w celu ich doprecyzowania wykorzystano analizę korespondencji. (abstrakt oryginalny)
Wyznaczenie wieku powinno uwzględniać różne przesłanki. Przesłanki te można rozpatrywać w ramach dylematów, przed którymi staje państwo zmieniające regulacje wieku emerytalnego w prawie. Celem artykułu jest przedstawienie dylematów oraz sposobu ich rozwiązania przez ustawodawcę, głównie w ustawie z dnia 11 maja 2012 r. która dokonuje stopniowego podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat oraz jego zrównania dla mężczyzn i kobiet. W artykule posłużono się badaniami literatury z zakresu polityki społecznej, ekonomii i prawa zabezpieczenia społecznego, a następnie, ubogacając naukowe ustalenia, zebrano je w określoną sekwencję rozpatrywaną w procesie stanowienia wieku emerytalnego. Przytoczono współczesne uwarunkowania wpływające na sposób rozwiązania dylematów skali podwyższania wieku emerytalnego, dylematu zakresu (podmiotowego) ujednolicania wieku oraz czasu wprowadzania zmian. Artykuł stanowi próbę prezentacji zagadnień zmiany wieku emerytalnego w ujęciu uniwersalnym. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote "Srebrni przedsiębiorcy" w świetle badań europejskich
100%
Artykuł poświęcony jest przedsiębiorczości ludzi w wieku dojrzałym. Stanowi próbę przybliżenia tej tematyki głównie poprzez pryzmat teorii i dotychczas przeprowadzonych badań empirycznych, głównie europejskich. Szczególnie dużo miejsca poświęcono w nim motywacjom "srebrnych przedsiębiorców", dokonano również podziału tej populacji na różne profile, wynikające z czynników jakie miały wpływ na ich decyzje przedsiębiorcze.(abstrakt oryginalny)
Wymieniona w tytule artykułu uchwała Sądu Najwyższego porusza niezwykle istotną kwestię - odnosi się do możliwości zaliczenia okresu zasadniczej służby wojskowej do okresu pracy w szczególnych warunkach wymaganego do nabycia prawa do wcześniejszej emerytury. Problem ten od dawna wywoływał wiele kontrowersji zarówno w doktrynie, jak i judykaturze. Teraz został rozstrzygnięty. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki badań ankietowych Polaków dotyczących wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.
Celem niniejszej pracy jest prezentacja możliwości zastosowania diagramu Lexisa do analiz demograficznych w ubezpieczeniach emerytalnych. (fragment tekstu)
Zgodnie z obietnicą wyborczą, prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt ustawy w sprawie obniżenia ustawowego, powszechnego wieku emerytalnego - do 60 lat dla kobiet i do 65 lat dla mężczyzn. Projekt dotyczy zarówno wieku przechodzenia na emeryturę w powszechnym pracowniczym systemie emerytalnym (administrowanym przez ZUS), jak i ubezpieczenia społecznego rolników (KRUS). Osiągnięcie ustawowego wieku emerytalnego uprawniałoby do przejścia na emeryturę, ale osoby zainteresowane mogłyby pracować dłużej. (fragment tekstu)
Uczestnicy systemu emerytalnego powinni posiadać podstawową wiedzę na temat jego funkcjonowania. W Polsce gdy wprowadzono nowy system emerytalny nie prowadzono akcji edukacji publicznej w tym zakresie, a uczestnicy systemu we własnym zakresie zdobywali informacje na ten temat. Posiadanie większej wiedzy w tym zakresie przyczyniłoby się do prawidłowego funkcjonowania systemu. W publikacji omówiono wyniki badań ankietowych dotyczących opinii świadczeniobiorców na temat funkcjonowania powszechnego systemu emerytalnego. Z badań wynika, że ponad połowa ankietowanych sytuację finansową systemu oceniła jako niedostateczną. Najczęściej wskazywanym powodem tej sytuacji było zarządzanie finansami, liczba świadczeniobiorców i wysokość świadczeń. Badania wskazują, że świadczeniobiorcy mają obecnie pewną wiedzę na temat funkcjonowania systemu emerytalnego. Jednak większą świadomość w tym zakresie posiadają "młodsi emeryci". (abstrakt oryginalny)
Przemiany społeczne wywierają istotny wpływ na kształtowanie się przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Regulacje obu dziedzin prawa muszą uwzględniać m.in. następstwa przemian demograficznych, w tym wydłużanie okresu aktywności zarobkowej. W wyniku dokonujących się przeobrażeń obowiązujące przepisy tracą funkcje, jakie w pierwotnym kształcie miały spełniać. Na gruncie ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy1 klasycznym tego przykładem jest art. 39 określający zasady szczególnej ochrony pracownika w wieku przedemerytalnym. Liczne nowelizacje ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych2, podnosząc i różnicując wiek emerytalny, skomplikowały jego stosowanie, zarówno po stronie pracodawców, jak i po stronie pracowników. Dlatego też zmiana zasad nabywania prawa do emerytury wymaga oceny wpływu wprowadzonej regulacji na funkcjonowanie przepisów prawa pracy. Poszczególne opracowania obejmujące tę tematykę koncentrują się przede wszystkim wokół prawnopracowniczych aspektów ochrony przedemerytalnej. Ograniczona liczba źródeł analizuje natomiast sytuację zarówno pracodawcy (płatnika), jak i ubezpieczonego. (fragment tekstu)
O systemie emerytalnym mówi się od ubiegłego roku więcej niż w 1999 r., gdy wdrażano reformę emerytalną. Autor wyjaśnia kwestie związane z reformą emerytalną, opisuje przyczyny podniesienia wieku emerytalnego.
W pracy podjęto próbę analizy uwarunkowań społeczno-gospodarczych dotyczących zarządzania wiekiem emerytalnym w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych w Polsce. Za punkt wyjścia przyjęto zasadę, zgodnie z którą w polskim systemie ubezpieczeń o prawie do emerytury decyduje ukończenie wyznaczonego wieku oraz wykazanie i udokumentowanie określonego przepisami prawa okresu ubezpieczenia. Tło analizy stanowią uwarunkowania ekonomiczne, demograficzne i prawno-organizacyjne, obowiązujące w Polsce na koniec roku 2017, widziane z perspektywy nauk o zarządzaniu. Uwzględniając wybrane czynniki, w tym długość okresu ubezpieczenia oraz wysokość kapitału zgromadzonego przez ubezpieczonych, zweryfikowano pytania o ekwiwalentność, solidarność i sprawiedliwość powszechnego systemu emerytalnego w Polsce. Bazując na danych wtórnych statystyki publicznej OECD, GUS i ZUS, posłużono się metodami analizy porównawczej i deskryptywnej. W konkluzji sformułowano rekomendacje dla polityki społecznej.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Debata publiczna o wieku emerytalnym w Polsce
75%
Artykuł jest poświęcony analizie dyskursu publicznego dotyczącego zgłoszonego i uchwalonego w 2012 r. rządowego projektu ustawy podnoszącego w Polsce powszechny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat. Na podstawie jakościowej analizy treści debaty parlamentarnej i debaty medialnej (w prasie drukowanej) autorka przedstawia strony sporu (zwolenników, przeciwników, życzliwych obserwatorów i zdystansowanych obserwatorów) oraz referuje schematy argumentacji i zabiegi erystyczne, jakie stosowali zwolennicy i przeciwnicy reformy. Omawia też zagadnienia, jakie stanowiły kontekst, do którego odwoływali się uczestnicy debaty. We wstępnej części artykułu zostały ponadto przedstawione najważniejsze wydarzenia polityczne związane z projektem podwyższenia wieku emerytalnego oraz wyniki badań sondażowych ukazujące stosunek opinii publicznej w Polsce do kwestii wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Autorka formułuje również wnioski dotyczące debaty publicznej o wieku emerytalnym w kontekście budowania wspólnotowości przez polityki publiczne, w tym politykę emerytalną. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest diagnoza poziomu wiedzy Polaków w obszarze zagadnień emerytalnych oraz ocena świadomości ryzyka, które towarzyszy podejmowanym przez nich decyzjom emerytalnym. W ramach hipotezy badawczej przyjęto, że im wyższy poziom wiedzy Polaków w obszarze zagadnień emerytalnych, tym bardziej są świadomi ryzyka, które towarzyszy podejmowanym przez nich decyzjom emerytalnym. Osiągnięciu wyznaczonego celu oraz weryfi kacji postawionej hipotezy podporządkowano układ artykułu oraz wykorzystane metody badawcze, obejmujące: krytyczną analizę literatury przedmiotu, metody statystyczne, opisowe oraz metodę sondażu diagnostycznego. Niezbędne do dokonania analiz dane empiryczne pochodzą z ogólnopolskich badań ankietowych zrealizowanych we wrześniu 2019 r. metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na reprezentatywnej próbie 818 osób. Analiza i interpretacja zebranego materiału badawczego pozwoliły na potwierdzenie przyjętej hipotezy badawczej. (abstrakt oryginalny)
Autorami poszczególnych części książki są: Krzysztof Jakubik, Jolanta Kurkiewicz, Ewa Soja i Józef Pociecha, który jest redaktorem naukowym dzieła. Omawiana książka krakowskich demografów-ekonomistów dotyczy bardzo ważnych współcześnie problemów związanych z falowaniem demograficznym oraz jego następstwami gospodarczymi. W minionych kilkudziesięciu latach zaszło w Polsce wiele zmian nie tylko ustrojowych i gospodarczych. Również w rozwoju demograficznym Polski obserwujemy duże, niekiedy wręcz rewolucyjne przemiany, jakich nie notowano od wieków. Niektóre z tych tendencji wpisują się w ogólno-cywilizacyjne trendy rozwoju demograficznego, inne mogą mieć specyfikę lokalną wschodnio-europejską jako wynik naszych doświadczeń z komunizmem, ale są także i takie, które noszą piętno naszego charakteru narodowego(abstrakt oryginalny)
Koncepcja emerytury pomostowej pojawiła się w toku prac parlamentarnych nad ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zwanej dalej "ustawą o emeryturach i rentach z FUS". Była ona bezpośrednią konsekwencją przyjęcia przez ustawodawcę założenia o stopniowej likwidacji możliwości wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. (...) Rozważenia wymaga kwestia konstytucyjności rozwiązania zawartego w art. 4 ust. 5 ustawy o emeryturach pomostowych. Powstaje pytanie, czy wprowadzając przesłankę rozpoczęcia pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed dniem 1 stycznia 1999 r. ustawodawca nie naruszył ekspektatyw emerytalnych pracowników, którzy podjęli takie zatrudnienie w latach 1999-2008. (fragment tekstu)
1 stycznia 2009 r. weszła w życie ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych, przyznająca osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. (po spełnieniu określonych warunków) szczególne świadczenia w związku z pracą w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze. Pomimo tego zakres zastosowania rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze nadal ma zastosowanie w stosunku do określonych kategorii pracowników przechodzących teraz i w najbliższych latach na emeryturę. W związku z tym także kontrowersje związane z zastosowaniem obowiązujących ich przepisów pozostają ciągle aktualne, wywołując szereg wątpliwości zarówno w orzecznictwie Sądu Najwyższego, jaki i w interpretacji organów rentowych. (...) Zagadnieniem, które wywołuje szereg wątpliwości interpretacyjnych, jest problem wykonywania pracy w warunkach szczególnych stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w kontekście sprawowania dozoru inżynieryjno-technicznego, zakwalifikowanego jako praca w warunkach szczególnych (dział XIV poz. 24 Wykazu A, stanowiącego załącznik do rozporządzenia w sprawie warunków szczególnych) (fragment tekstu)
17
Content available remote Who Wants to Work Longer?
75%
The observed collapse of demographic pyramid increases the tension on the social security systems, especially pensions. It implies a requirement to extend the retirement age. On the basis of Eurobarometer 65.1 we calculate difference between expected and preferred retirement age in Poland. Then we show the determinants of individual differences. Particular attention is paid to the problem of non-random missing observations. (original abstract)
Cel - zaprezentowanie oraz dokonanie analizy wyników badania, które miało wskazać czy studenci, w dobie niestabilności systemu emerytalnego, myślą o swojej przyszłej emeryturze oraz czy podejmują jakiekolwiek działania, by zabezpieczyć własną przyszłość. Uzyskane odpowiedzi miały również potwierdzić postawioną hipotezę, że studenci wykazują niską skłonność do oszczędzania na rzecz przyszłej emerytury, czego jednym z powodów może być niezadawalający poziom świadomości w zakresie ubezpieczeń społecznych. Metodyka badania - badanie przeprowadzono metodą ankiety bezpośredniej wśród grupy studentów Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wynik - ostatecznie pozyskane dane nie napawają optymizmem, a wręcz skłaniają do refleksji, w jakim stopniu obojętność młodego człowieka na kwestie emerytury wpłynie na przyszłość całego społeczeństwa. Respondenci, pomimo tego, że studiują kierunki ekonomiczne, wykazują minimalne zainteresowanie zabezpieczeniem okresu swojej starości. Potwierdza to postawioną wcześniej hipotezę. Wartość - emerytura jest jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów, który dotyczy całego społeczeństwa. Obecna niestabilność systemu emerytalnego w Polsce jest źródłem niepewności wielu Polaków, dlatego analiza postaw młodego człowieka pozwala nie tylko zrozumieć jego nastawienie do kwestii emerytalnych, ale także przewidzieć przyszłe zachowania, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie systemu emerytalnego całego państwa.(abstrakt autora)
19
Content available remote Retirement Age : Preferences of Employees Representing Various Age Groups
75%
Prolonging professional activity constitutes one of the possible solutions for alleviating negative consequences of demographic changes/population ageing. Devising effective tools motivating employees to remain professionally active must take into account preferences associated with retirement age. The following constitute the objectives of the present paper: 1) identification of preferences in the retirement age for various age groups; 2) indication of potential consequences behind particular preferences; 3) formulation of guidelines for human resources management in organizations. In order to achieve these objectives, the results of the study encompassing 2076 respondents, specialists employed in various departments of Polish innovative companies, were analysed. On average, for each evaluated age group, the preferred retirement age was much lower than the statutory retirement age in Poland (65 years ). In case of women in 45+ age groups, the average retirement age was observed to be higher than 60 years (the new statutory threshold). (original abstract)
20
Content available remote Partial Pensions as a Form of Flexible Retirement in the EU Countries
75%
Starzenie się ludności wpływa na gospodarkę UE, finanse publiczne oraz adekwatność i stabilność systemów emerytalnych. Kluczową odpowiedzią na wyzwanie starzenia się ludności jest przedłużenie życia zawodowego. W artykule poszukiwano odpowiedzi na pytanie, czy emerytura częściowa może być skutecznym rozwiązaniem, przyczyniającym się do wydłużenia aktywności zawodowej. Analiza porównawcza efektów funkcjonowania emerytur częściowych w wybranych krajach UE nie daje jednoznacznej odpowiedzi, zwłaszcza w zakresie przepracowanych godzin. Wyniki zależą od konstrukcji emerytur częściowych i zmian na rynku pracy. Biorąc pod uwagę dalsze reformy emerytalne, które powodują, że ludzie pracują dłużej, a jednocześnie presję na stopy zastąpienia, idea częściowej emerytury wydaje się atrakcyjna i warta prowadzenia dalszych badań.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.