Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Return on sales (ROS)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Zdolność konkurencyjna regionu determinowana jest nie tylko przez rozmiary i strukturę produkcji, ale także przez jej rentowność. Uważa się, że przemysł wysokiej technologii odznacza się wyjątkowo korzystnymi cechami ekonomicznymi, a zwłaszcza relacją efektów do poniesionych nakładów. W aspekcie badania przewagi komparatywnej województwa opolskiego rodzi się m.in. pytanie o rentowność sektorów (klasyfikacja sektorów wg intensywności technologicznej). Analiza przedstawiona w niniejszym opracowaniu ma na celu wstępne rozpoznanie problematyki. Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że działy przetwórstwa przemysłowego w sektorze średniowysokiej techniki są zróżnicowane ze względu na osiąganą rentowność sprzedaży. Częściowo można potwierdzić tezę, iż sektor średniowysokiej techniki charakteryzuje się stosunkowo wysoką rentownością.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote O jeszcze jednej metodzie badania rentowności sprzedaży
75%
Rentowność sprzedaży (ROS) jest jednym z najważniejszych wskaźników stosowanych do oceny efektywności gospodarowania w przedsiębiorstwie. Wskaźnik ten z reguły oblicza się w "punkcie" mając dane o wyniku finansowym i przychodach ze sprzedaży. Nie uwzględnia on ścieżki rozwojowej firmy, a więc tego, że na rezultaty pracy podmiotu gospodarczego w okresie "t" mają wpływ rezultaty jego pracy w okresach wcześniejszych. W pracy proponujemy by niedogodności tej zaradzić wykorzystując do oszacowania ROS model regresji ze zmiennymi parametrami. [...] Weryfikacja empiryczna proponowanego modelu wykazała, że ma on duże walory poznawcze, przyczynia się do urealnienia rachunku rentowności sprzedaży. Walory te są tym bardziej warte podkreślenia, że model ten może być zastosowany do prognozowania ROS. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie rentowności sprzedaży w kontekście pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw deweloperskich prowadzących działalność w Trójmieście w latach 2002-2010. Badaniem objęto 26 największych podmiotów gospodarczych, których głównym profilem działalności jest działalność deweloperska. Analizie poddano relację zysku netto do przychodów ze sprzedaży i na tej podstawie obliczono wskaźniki rentowności, które następnie posłużyły do określenia pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw. Tendencje kształtowania się wskaźnika rentowności sprzedaży obserwowane w badanej grupie przedsiębiorstw wskazują, że po pierwsze, tylko niektóre z nich stymulowały rozwój rynku deweloperskiego w Trójmieście. Dotyczy to podmiotów o bardzo wysokiej lub ponadprzeciętnej rentowności, których pozycja konkurencyjna była względnie stała w całym badanym okresie. Po drugie, w sytuacji przekształcenia się tych podmiotów w spółki giełdowe, mogą one liczyć na zainteresowanie inwestorów ze względu na atrakcyjność inwestycyjną wynikającą z osiąganych przez nie wyników. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu była analiza zróżnicowania poziomu rentowności sprzedaży w branżach przemysłu spożywczego w układzie wielkości przedsiębiorstw. W analizie zastosowano dekompozycję wskaźnika rentowności sprzedaży umożliwiającą postrzeganie tej miary rentowności w kontekście siedmiu wskaźników (mnożników) cząstkowych. Zaproponowany system dekompozycji ROS, poza zwiększeniem możliwości analitycznych, może stanowić podstawę do podejmowania decyzji zarządczych. Ponadto, w celu określenia siły i kierunku wpływu poszczególnym mnożników systemu ROS, zastosowano regresję logitową. Badania wykazały, że najwyższy poziom rentowności sprzedaży uzyskują duże przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego, najmniejszy zaś przedsiębiorstwa średniej wielkości. W świetle regresji logitowej, czynników determinujących poziom rentowności należy upatrywać głównie w zdolności generowania wartości dodanej, kosztach pracy oraz w efektywnym zarządzaniu działalnością finansową. (abstrakt oryginalny)
Prezentowany artykuł jest próbą pokazania zależności, jakie występują pomiędzy różnymi rodzajami modeli biznesowych a rentownością przedsiębiorstwa. W pracy wykorzystano koncepcję Alexandra Osterwaldera i Yvesa Pigneura z 2010 roku dotyczącą tworzenia modeli biznesowych. Zaczerpnięte z niej schematy modeli biznesowych zostały połączone z poszczególnymi rodzajami rentowności. Zobrazowano w ten sposób istotę (efektywność) funkcjonowania każdego modelu. Powstała nowa perspektywa, która pozwoliła na zgłębienie problemu, którym jest dopasowanie odpowiedniego modelu biznesowego do prowadzonej działalności gospodarczej. W publikacji wykorzystano studia przypadków, aby zilustrować występujące zależności pomiędzy schematami modeli biznesowych a rentownością. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Return on Sales for Companies in Eastern Poland
75%
Celem badań była ocena poziomu rentowności sprzedaży przedsiębiorstw w województwach Polski Wschodniej na tle pozostałych regionów kraju oraz zmian, jakie zaszły w tym zakresie w latach 2007-2013. Wyniki przeprowadzonych analiz, można podsumować następująco. W latach 2007-2013, zarówno w województwach Polski Wschodniej, jak i w pozostałych regionach kraju, odnotowano spadek rentowności sprzedaży brutto przedsiębiorstw. Dynamika zmian zachodzących w tym zakresie w poszczególnych województwach była jednak bardzo zróżnicowana. W zbiorowości województw obserwowano tym samym równolegle zachodzące procesy konwergencji i dywergencji wewnętrznej. W dwóch województwach Polski Wschodniej - lubelskim i podlaskim, obserwowano procesy o charakterze dywergencji, w pozostałych trzech - podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim, procesy konwergencji. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto próbę wyznaczenia i oceny relatywnych różnic w stopniu efektywności ekonomicznej (mierzonej efektywnością techniczną i rentownością sprzedaży) oraz zrównoważenia środowiskowego produkcji w gospodarstwach indywidualnych FADN z obszaru rolnictwa intensywnego (powiat gostyński). W wyniku przeprowadzonych analiz wykazano najwyższy stopień efektywności ekonomicznej i zrównoważenia środowiskowego gospodarstw wyspecjalizowanych w chowie bydła i o zdywersyfikowanej strukturze produkcji. Najniższy wskaźnik efektywności ekonomicznej i zrównoważenia środowiskowego produkcji uzyskano dla gospodarstw FADN wyspecjalizowanych w produkcji żywca wieprzowego z tego obszaru. (abstrakt oryginalny)
Cel - Zasadniczym celem artykułu jest przedstawienie wyników badań empirycznych nad zróżnicowaniem rentowności sprzedaży spółek pracowniczych, mierzonej relacją zysku netto do przychodów netto ze sprzedaży. Metodologia badania - W badaniach empirycznych została wykorzystana metoda granicznej analizy danych DEA. Estymacja syntetycznych miar efektywności została dokonana za pomocą modelu zorientowanego na nakłady o stałych efektach skali (model CCR), w którym za efekt przyjęto rentowność sprzedaży, a za nakład średnią wartość majątku trwałego. Wynik - Przeprowadzone badania empiryczne wykazały, iż według zastosowanego modelu CCR najmniej efektywny był początkowy okres następujący po roku prywatyzacji, świadczący o najniższym stopniu skutecznego wykorzystania majątku trwałego w relacji od uzyskanej rentowności sprzedaży. Na tle badanych podmiotów pozytywnie pod względem efektywności wyróżniło się siedem spółek pracowniczych. Oryginalność/wartość - Oryginalność przeprowadzonych badań empirycznych wynika z przyjętej metodologii, tj. z zastosowania w analizie rentowności sprzedaży spółek pracowniczych nieparametrycznej metody DEA, bazującej na procedurze programowania liniowego.(abstrakt oryginalny)
W artykule zostały przedstawione wyniki badań stanowiących wstęp do budowy nowych modeli dyskryminacyjnych, służących prognozowaniu upadłości przedsiębiorstw. Autor przedstawił w pracy metodykę wstępnego wyboru zmiennych, rozważanych jako potencjalnie dobre predyktory upadłości, mające zostać włączone do modeli analizy dyskryminacyjnej. W artykule przedstawione zostały przykłady dwóch zmiennych, które wskazują na dobre i słabe zdolności różnicowania przedsiębiorstw zmierzających ku upadłości od jednostek charakteryzujących się dobrą kondycją ekonomiczno-finansową. Wybór zmiennych został dokonany wybiórczo spośród 29 analizowanych różnych wskaźników finansowych, zaś opisywane wyniki badań mają charakter cząstkowy i stanowią fragment szerszych badań prowadzonych przez autora w tym przedmiocie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przedstawienie poziomu rentowności sprzedaży w sektorze gospodarstw rolnych w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej. Wykorzystano w nim dane statystyczne z bazy FADN dla towarowych gospodarstw rolnych. Umożliwiły one analizę zjawiska według krajów Unii Europejskiej w latach 2005-2009 oraz w układach według: wielkości ekonomicznej, typu rolniczego i warunków produkcji. Wykonano również badanie dla polskich regionów FADN. (abstrakt oryginalny)
The analysis of profitability enables the assessment of business efficiency while also providing information on the company's current economic situation and further development opportunities. The purpose of this paper is to identify the definitional and analytical problems related to the profitability of agricultural cooperatives, and to exemplify the possible solutions. The sample used in this study consists of ca. 100 agricultural production cooperatives based in Poland. Trend extrapolation and analysis of variance and correlation were the techniques employed to investigate the profitability (ROE, ROA, ROS, VI) and its relationship with main lines of production and the size (UAA) and quality (soil valuation index) of agricultural land. The results of research allowed to conclude that the profitability of agricultural cooperatives is decreasing each year; it does depend neither on the main line of production nor on the size and quality of agricultural land. The need for an in-depth study of profitability of agricultural cooperatives was pointed out. It was also stated that the potential determinants of profitability may include management quality and other internal and organizational issues. (original abstract)
W pracy przedstawiony jest model służący do analizy zyskowności produktu ubezpieczenia zdrowotnego, tj. test zyskowności. W teście zyskowności dla produktu ubezpieczenia zdrowotnego modelowane są między innymi: przepływy pieniężne związane ze składkami, kosztami i świadczeniami, przychody z inwestowania wolnych aktywów oraz stan rezerw. Przy określonych deterministycznie parametrach decyzyjnych oraz określonych deterministycznie lub stochastycznie parametrach rynkowych (np. szkodowość, przychody czy koszty) analizowana jest rentowność sprze­daży analizowanego produktu. W pracy zaprezentowano również przykładowe wyniki uzyskane za pomocą tego modelu. Prezentowany model jest opisem algorytmów programu zrealizowanego w języku VisualBasic.(abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena poziomu rentowności sprzedaży przedsiębiorstw prywatnych w Polsce w układzie województw oraz stanu regionalnego zróżnicowania w tym zakresie. Wyniki przeprowadzonych analiz, podsumować można następująco. W latach 1999-2010, poziom rentowności sprzedaży przedsiębiorstw prywatnych w Polsce, wzrósł średnio trzykrotnie, a regionalne zróżnicowanie w tym zakresie znacząco się zmniejszyło. Potwierdzeniem tego jest malejąca wartość współczynnika zmienności, która obniżyła się z poziomu 37% w 1999 r., do poziomu 18% w 2010 r. Dynamika zmian zachodzących w poszczególnych województwach była jednak bardzo zróżnicowana. W konsekwencji tego, w zbiorowości województw obserwowano równolegle zachodzące procesy konwergencji i dywergencji wewnętrznej, w tym również o charakterze marginalizacji. Procesy o takim właśnie charakterze zaobserwowano na przykład w województwie lubelskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim.(abstrakt oryginalny)
The aims of the paper are twofold: first, to present selected approaches to the construction of an income statement based on variable costing, which evolved towards the preparation of a tool for multidimensional measurement and an analysis of profitability of sales; second, to discuss the possibility of using it in trade companies. The paper is composed of the following parts: 1) The first part contains a presentation of the general rules of construction of financial result accounts on the basis of variable costing, providing the basis of preparing multitask contribution income statements in various entities; 2) The second part is devoted to the general assumptions concerning the activity in trade companies, which should be observed in the creation of the information needed for the segment profitability reporting according to the rules of variable costing; 3) In the third part, one proposes a report on customer profitability and basic financial ratios, which are related to it, are defined. The financial ratios can be used to conduct an analysis of profitability of sales in a trade company. This approach uses the evaluation of profitability made by taking into account the size and structure of sales and it includes the costs related to customer service. 4) In the last parts, the conclusions are made on the basis of the discussion presented in the paper. The methodology of the contribution income statement on the basis of variable costing enables its implementation in various branches of business, including trading activity, due to universal rules used for its creation. However, constructing a profitability report requires individual assumptions, which take into considerati on the specific character of a given trade company and its information needs. (original abstract)
Przedstawiono analizę przyczynowo-skutkową rentowności kapitału zainwestowanego na przykładzie małego przedsiębiorstwa z branży paszowej. Z przeprowadzonej analizy wynika, iż w badanym przedsiębiorstwie na poziom rentowność kapitału zainwestowanego zdecydowanie największy wpływ miały działania z zakresu działalności operacyjnej, w tym szybki obrót kapitałem zainwestowanym. Niemniej jednak zastosowanie niniejszego modelu pozwoliło pokazać także kierunek działania dźwigni finansowej, która w latach 2006, 2007 i 2010 miała pozytywny wpływ na badaną rentowność, natomiast w latach 2008 i 2009 zadziałała jako "maczuga finansowa". Badania potwierdziły, że korzyści właściciela kapitału zależą w głównej mierze od efektywnego wykorzystania posiadanych zasobów. (abstrakt oryginalny)
Badania dowodzą, że w ostatnich dwudziestu latach czynnikiem sprzyjającym podnoszeniu wyników ekonomicznych przedsiębiorstw jest także współpraca między przedsiębiorstwami. Połączone procesy internacjonalizacji i współpracy lub inaczej ujmując współpraca przedsiębiorstw podejmowana w celach inicjowania lub pogłębiania zaangażowania w internacjonalizację może przynieść efekty synergiczne. W badaniu podjęto próbę rozpoznania związków wyników ekonomicznych polskich przedsiębiorstw średniej wielkości z poziomem ich zaangażowania w internacjonalizację oraz w procesy współpracy. W zrealizowanym podejściu badawczym zastosowano dane empiryczne odnoszące się do sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Badanie empiryczne przeprowadzono w 2010 r. na losowej próbie warstwowej o efektywnej liczbie 310 zrealizowanych wywiadów. Wyniki badania wskazują, że oba konstrukty odnoszące się do zaangażowania we współpracę i w internacjonalizację cechuje wysoka rzetelność mierzona współczynnikiem alfa-Cronbacha i wykazują znaczną zmienność względem cech deskryptywnych badanych przedsiębiorstw. Dało to podstawię do wyodrębnienia metodą dwukrotnego grupowania segmentów przedsiębiorstw odmiennych ze względu na oba konstrukty. Pozwoliło to na zidentyfikowanie cech przedsiębiorstw należących do grupy o najsilniejszym i najsłabszym zaangażowaniu we współprace i w internacjonalizację oraz oceny zależności wyników ekonomicznych względem obu wymiarów w każdym z wyróżnionych segmentów. (abstrakt oryginalny)
Stopa zwrotu z kapitału własnego (ROE Return on Eqality) to miara efektywności ekonomicznej decyzji menedżerów. Rozważono możliwość zwiększenia ROE przez menedżerów poprzez zwiększenie: rentowność sprzedaży, rotacji aktywów, dźwigni finansowej. Opisano wpływ decyzji marketingowych na rentowność sprzedaży i rotacje aktywów.
Celem pracy była próba oceny znaczenia poszczególnych czynników kształtujących rentowność czterech przedsiębiorstw przemysłu mięsnego w latach 2008-2012. Dokonano oceny poziomu czynników kształtujących rentowność, czyli przychodów, kosztów, wyniku finansowego oraz aktywów i kapitałów własnych. Na podstawie tych kategorii ustalono wskaźniki rentowności sprzedaży netto, majątku i kapitałów własnych. Zależności pomiędzy poszczególnymi składowymi podstawowych kategorii wynikowych oraz wartości majątku i kapitału własnego determinują poziom rentowności każdej jednostki gospodarczej. Efektywność gospodarowania każdego z badanych przedsiębiorstw była różna, ale generalnie odnotowano niski i obniżający się poziom wskaźników rentowności. Głównym czynnikiem zmian poziomu rentowności kapitałów własnych były zmiany poziomu rentowności sprzedaży. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.