Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Risk identification methods
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Zarządzanie ryzykiem w procesach logistycznych umożliwia oszacowanie głównych grup ryzyka, które towarzyszą realizacji procesów logistycznych. Zatem, istotne staje się opracowanie metod identyfikacji ryzyka w procesach logistycznych. W artykule zostały przedstawione metody identyfikacji ryzyka w procesie realizacji wyboru. Ponadto, z uwagi na określone cechy danej metody, przedstawiono stopień ich przydatności w poszczególnych etapach danego procesu logistycznego. Znajomość oraz regularne stosowanie poszczególnych metod identyfikacji ryzyka umożliwi bieżącą kontrolę oraz monitorowanie wszystkich sytuacji zachodzących w procesach logistycznych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie możliwości identyfikacji ryzyka gospodarczego na podstawie danych zawartych w sprawozdawczości zintegrowanej. Jako metodę badawczą zastosowano przegląd literatury krajowej i zagranicznej oraz przeprowadzono analizę empiryczną ujawnionych raportów zintegrowanych za rok 2016. Struktura raportów, zgodna z najnowszymi trendami oraz zaleceniami światowymi w zakresie raportowania zintegrowanego, potwierdziła założoną w artykule tezę. Podsumowanie rozważań stanowi zachętę do zainteresowania badaniami nad możliwością weryfikacji i oceny ujawnień w zakresie identyfikacji ryzyka zawartych w sprawozdawczości zintegrowanej.(abstrakt oryginalny)
Zdaniem autorki tradycyjna analiza finansowa nie wystarcza do oceny wszystkich czynników ryzyka z jakim spotyka się współczesne przedsiębiorstwo. Dlatego pojawiają się nowe narzędzia analityczne.Artykuł omawia jedno z nich - ocena cyklu życia (LCA). Rozważanie podparte są przeglądem literatury na wybrany temat
4
84%
Potrzeba kontrolowania ryzyka, które towarzyszy podmiotom gospodarczym w codziennym ich funkcjonowaniu, a jednocześnie zmiennie warunki ekonomiczne powodują, że zarządzanie ryzykiem jest niemal niezbędnym elementem życia gospodarczego. Celem niniejszego artykuł jest omówienie podstawowych aspektów wybranych faz procesu zarządzania ryzykiem: identyfikacji ryzyka oraz pomiaru ryzyka. Wybór omawianych etapów podyktowany jest przekonaniem o ich nadrzędnej roli w całości procesu zarządzania ryzykiem. Zaś przekonanie o ich istotności związane jest z ich bezpośrednim powiązaniem z przedmiotem procesu (identyfikacją ryzyka, które ma być zarządzane; analizą ryzyka prowadzącą do ustalenia hierarchii ryzyka, a co za tym idzie ustaleniem metod kontroli ryzyka) oraz jego celem (doprowadzeniem poziomu ryzyka do wielkości akceptowalnej). Zakres omawianych zagadnień obejmuje między innymi źródła ryzyka, metody identyfikacji ryzyka, zagadnienia wiązane z podejściem do pomiaru ryzyka oraz szczególne podkreślenie wagi strat pośrednich. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zależności pomiędzy controllingiem a ryzykiem działalności organizacji oraz szczegółowo omówiono istotę i założenia Risk Scorecard w ujęciu controllingowym. Opisano także etapy tworzenia Risk Scorecard dla ośrodków odpowiedzialności.
W zmieniających się warunkach funkcjonowania podmiotów gospodarczych istotną rolę odgrywa z jednej strony identyfikacja zasobów oraz obszarów o potencjale pozwalającym na wzrost konkurencyjności, a z drugiej zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa procesów oraz ograniczenie niepewności i ryzyka. Szczególne znaczenie w tym zakresie ma budowanie więzi między partnerami gospodarczymi. Podstawą takich partnerskich relacji w łańcuchach dostaw jest współpraca polegająca na zaufaniu i podziale ryzyka. Należy jednocześnie podkreślić, że tworzenie takich relacji stanowi nie tylko wyzwanie, ale także dodatkowe źródło ryzyka. Celem pracy jest identyfikacja i ocena elementów ryzyka występujących w powiązaniach przedsiębiorstw w łańcuchach dostaw. Wiedza z zakresu ryzyka i potencjalnych zagrożeń stanowi podstawę tworzenia relacji z partnerami oraz budowania bezpieczeństwa przedsiębiorstw oraz łańcuchów dostaw. W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczące kluczowych elementów ryzyka w relacjach przedsiębiorstw branży metalowej funkcjonujących w łańcuchach dostaw. Badania zostały przeprowadzone za pomocą autorskiego kwestionariusza ankietowego i obejmowały przedsiębiorstwa branży metalowej prowadzące swoją działalność na terenie Polski. Badane zagadnienia obejmowały takie elementy jak: ocena postrzegana roli monitorowania i ograniczania ryzyka w przedsiębiorstwach, identyfikacja kompetencji w obszarze analizy i oceny ryzyka oraz przygotowania na nieprawidłowości i zakłócenia w łańcuchach dostaw jakimi odznaczają się badane przedsiębiorstwa, identyfikacja wpływu elementów ryzyka w powiązaniach z dostawcami i odbiorcami na działalność przedsiębiorstwa, wykorzystywane metody ograniczania ryzyka oraz czynniki wpływające na wdrożenie zarzadzania ryzykiem w łańcuchach dostaw. Uzyskane wyniki pozwoliły na identyfikację roli ryzyka współpracy przedsiębiorstw w łańcuchach dostaw oraz istotnych czynników wpływających na jego redukcję. Podkreślono również rolę zarządzania relacjami z partnerami gospodarczymi jako istotnego elementu wpływającego na zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania łańcuchów dostaw. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono problem ryzyka, jakie pojawią się w związku z powszechnym wykorzystywaniem technologii internetowej. Omówiono m.in. takie zagadnienia, jak: internet jako źródło zagrożenia dla firm, ustalenie ryzyka z punktu widzenia firmy, ustalenie realnych zagrożeń, zarządzanie ryzykiem oraz metody mierzenia ryzyka.
Funkcjonowanie każdego przedsiębiorstwa jest nierozerwalnie związane z podejmowaniem ryzyka finansowego, jednakże konieczne jest, aby ryzyko finansowe podejmowane było w sposób świadomy, gdyż tylko wtedy może przedsiębiorstwo osiągnąć sukces. Stąd właściwa identyfikacja ryzyka, nie tylko w branży dóbr szybko rotujących (FMCG), ale w każdym przedsiębiorstwie jest warunkiem koniecznym dla osiągnięcia przez niego sukcesu. Pozwala nie tylko na zbudowanie świadomości potencjalnych skutków wystąpienia ryzyka, ale także przygotować niezbędne instrumenty reakcji na ryzyko. Celem autora jest zidentyfikowanie i opisanie najważniejszych elementów ryzyka finansowego, wpływających na wyniki ekonomiczne funkcjonowania przedsiębiorstw z branży FMCG, co konstytuuje zakres zarówno przedmiotowy, jak i podmiotowy artykułu. (abstrakt oryginalny)
Motivation: When running a business in the form of an enterprise, we agree to take the associated risk. The ubiquitous uncertainty about the future of enterprises, especially from the SME sector, makes risk management more and more important, which includes several successive stages. One of the most important is risk identification. Its purpose is relatively early detection of possible threats that, if they occur, will affect the company and its goals. Knowledge of the factors that may disrupt the functioning of an entity, especially a small and medium one, is the foundation in the approach to the issue of risk accompanying business activity. Properly conducted risk identification should cover all levels of the company's operation and its relations with the environment. Aim: The article will isolate events, the occurrence of which small and medium-sized entrepreneurs fear the most. The aim of this article is to develop a register of risk sources for SMEs, and to identify the risks that pose the greatest threat to the operation of SMEs. Moreover, the level of individual sources of risk will be assessed allowing to identify the key disruptors for the operation of SME's. The relationship between the level of risk and the size of the entity will also be examined. Results: Identification of factors threatening the functioning of enterprises increases the effectiveness of risk management that accompanies the conducted activity. Empirical research allowed to recognize the most important categories and the main sources of risk associated with SME activities. The dependency between risk categories and the size of the business was confirmed, with the strength of this relationship being moderate at best.(original abstract)
Obserwując rozwój człowieka i otoczenie, w jakim funkcjonuje, łatwo spostrzec, że ryzyko występowało zawsze i nie istnieją działania, które nie byłyby z nim związane. W działalności gospodarczej jest zjawiskiem, którego nie da się wyeliminować, każda decyzja gospodarcza, dotycząca bieżącej działalności spółki, jak i jej zamierzeń rozwojowych, bazuje na prognozie przyszłych warunków działania, co wiąże się z ryzykiem. Głównym celem artykułu będzie przedstawienie procesu zarządzania ryzykiem oraz ukazanie głównych metod jego identyfikacji. Wyjaśnione zostaną podstawowe pojęcia związane z ryzykiem oraz na podstawie badań autor przedstawi kluczowe rodzaje ryzyka dla polskich przedsiębiorców. W ostatniej części przybliżone zostaną podstawowe narzędzia stosowane w przedsiębiorstwach, służące rozpoznaniu ryzyka. (abstrakt oryginalny)
Tematyka dotycząca identyfikacji ryzyka w sprawozdaniach finansowych jest bardzo obszerna i złożona. Dlatego też w niniejszym opracowaniu zostaną omówione tylko wybrane zagadnienia z tego obszaru. Jednak oprócz ryzyka dotyczącego prowadzonej działalności istnieje także ryzyko związane z samymi zasadami sporządzania sprawozdań finansowych. Nie chodzi w tym momencie o nieuczciwe praktyki w tym zakresie, lecz o dozwolone prawem zapisy, które mają znaczący wpływ na ostateczny kształt sprawozdań finansowych. Dlatego też przedmiotem niniejszego opracowania w szczególności będzie ryzyko pomiaru, czyli ryzyko związane z prawidłową wyceną poszczególnych elementów w sprawozdaniu finansowym. Zdaniem autorki, duże zagrożenie dla zrozumienia informacji zawartych w sprawdzaniach finansowych związane jest właśnie z wykorzystywaniem wartości godziwej do wyceny składników bilansu. W efekcie w sprawozdaniach finansowych wykazywane są operacje rzeczywiste obok operacji nierzeczywistych, będących skutkiem stosowania wartości godziwej. Występowanie tych drugich znacznie ogranicza możliwości prognozowania przyszłych wartości w sprawozdaniach finansowych, a tym samym utrudnia rzetelne poznanie ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie oraz scharakteryzowanie ryzyk katastroficznych, poznanie źródeł powstawania katastrof i czynników potęgujących zagrożenie katastroficzne. (fragm. tekstu)
13
Content available remote Nadzór właścicielski w grupie kapitałowej
84%
Egzystowanie w zmieniającym się otoczeniu wymusza na organizacjach zarówno prywatnych, jak i publicznych uwzględnianie w swojej codziennej działalności problematyki związanej z ryzykiem. Chcąc utrzymać na rynku pozycję konkurencyjną, podmioty te muszą na bieżąco identyfikować zdarzenia mogące zakłócić realizację postawionych sobie celów. Od jakości przeprowadzonej identyfikacji zależy jakość pomiaru ryzyka, a następnie dobór mechanizmów kontrolnych. Celem artykułu jest prezentacja praktycznego zastosowania wybranych metod identyfikacji ryzyka, które pozwalają ustalić poziom ryzyka, który organizacja jest w stanie zaakceptować, oraz wskazać działania, które powinny zostać podjęte przez daną organizację w celu wyeliminowania zagrożeń lub przynajmniej zminimalizowania ich skutków. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Praktyczne zastosowanie wybranych metod identyfikacji ryzyka
84%
Egzystowanie w zmieniającym się otoczeniu wymusza na organizacjach zarówno prywatnych, jak i publicznych uwzględnianie w swojej codziennej działalności problematyki związanej z ryzykiem. Chcąc utrzymać na rynku pozycję konkurencyjną, podmioty te muszą na bieżąco identyfikować zdarzenia mogące zakłócić realizację postawionych sobie celów. Od jakości przeprowadzonej identyfikacji zależy jakość pomiaru ryzyka, a następnie dobór mechanizmów kontrolnych. Celem artykułu jest prezentacja praktycznego zastosowania wybranych metod identyfikacji ryzyka, które pozwalają ustalić poziom ryzyka, który organizacja jest w stanie zaakceptować, oraz wskazać działania, które powinny zostać podjęte przez daną organizację w celu wyeliminowania zagrożeń lub przynajmniej zminimalizowania ich skutków. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest analiza długości czasu trwania postępowania upadłościowego w przypadku bankructwa przedsiębiorstwa. Specyfika wykorzystanego materiału empirycznego, dotyczącego próby upadłych dużych amerykańskich przedsiębiorstw państwowych, determinuje potencjalne czynniki wpływające na czas finalizacji upadłości. (fragment tekstu)
Identyfikacja ryzyka oraz jego skutków wiąże się nierozerwalnie z procesem zarządzania przedsiębiorstwem. W celu neutralizacji niekorzystnych efektów finansowych przedsiębiorstwa starają się ograniczać i minimalizować ryzyko związane z funkcjonowaniem jednostki gospodarczej w makrootoczeniu. Nowoczesne metody zarządzania finansami oferują swoim odbiorcom narzędzia pomagające osiągnąć sukces w dzisiejszej gospodarce, cechującej się silną konkurencją oraz stałą transformacją. Znajomość innowacyjnych instrumentów pochodnych jest w stanie pomóc w realizowaniu wyznaczonych celów finansowych i poprawić pozycję przedsiębiorstwa na rynku. Jednakże ich zlekceważenie oraz brak odpowiedniej wiedzy na temat derywatów może doprowadzić firmę nawet do bankructwa. Niewątpliwą nowością w ostatnich latach stały się pogodowe instrumenty pochodne pozwalające na ograniczenie wpływu ryzyka pogodowego na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Wiele podmiotów gospodarczych bezpośrednio styka się ze skutkami ryzyka pogodowego i poszukuje najlepszych rozwiązań w celu jego ograniczania. Podstawowym celem rozdziału jest przedstawienie możliwości osiągnięcia potencjalnych korzyści oraz poniesienia strat wynikających z wykorzystania instrumentów pochodnych jako narzędzi służących do redukowania wpływu ryzyka pogodowego. W pracy skupiono się przede wszystkim na ryzyku związanym ze zmianami warunków atmosferycznych, które można kontrolować przy zastosowaniu pogodowych instrumentów pochodnych. Pierwsza część rozdziału przedstawia ryzyko pogodowe i jego wpływ na podmiot gospodarczy na tle innych rodzajów ryzyka. W drugim fragmencie pracy zaprezentowano różnorodne derywaty pogodowe umożliwiające minimalizowanie negatywnych skutków ryzyka pogodowego. (fragment tekstu)
Wszystkie działania podejmowane przez przedsiębiorstwa są związane z ryzykiem, tak samo jak każde działanie człowieka jest obciążone ryzykiem. We współczesnym świecie firmy działające na globalnej płaszczyźnie rynkowej już dawno zrozumiały, że ich sukces zależy od prawidłowej identyfikacji ryzyk występujących w obszarze ich działania oraz od właściwej odpowiedzi na określone ryzyko. Powstała nowa dziedzina wiedzy określana jako zarządzanie ryzykiem (Risk Management), której głównym zadaniem jest umiejętne zarządzanie ryzykiem powstającym zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji. Wielu naukowców stara się zinterpretować ryzyko i ograniczyć do pewnych ram, wytyczyć mu granice, określić maksimum i minimum. Jednak ryzyko to pojęcie bardzo względne, a człowiek jako jego źródło jest w stanie mu przeciwdziałać tylko w sposób określony przez własne potrzeby. Można przyjąć, że definicja ryzyka jest zmienna, w zależności od panujących warunków zewnętrznych i związanych z tą zmiennością niebezpieczeństw. Podstawowym zadaniem audytora wewnętrznego jest ocena występującego w organizacji ryzyka. Oceny ryzyka dokonuje się dwuetapowo poprzez: - identyfikowanie obszarów ryzyka, - analizowanie ryzyka.(fragment tekstu)
18
Content available remote Identyfikacja ryzyka w teorii i praktyce jednostek administracji państwowej
67%
Proces identyfikacji ryzyka w instytucjach publicznych polega na określeniu celów i zadań, ich monitorowaniu oraz ocenie ich realizacji. Z jednej strony dotyczy to dokładnego opisu celu organizacji, bez którego nie można zidentyfikować ani ocenić ryzyka. Z drugiej strony należy rozwinąć metody identyfikacji ryzyka, które odpowiadają możliwościom pozyskania niezbędnych danych w praktyce.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono przegląd wybranych pojęć i metod stosowanych w analizach bezpieczeństwa systemów transportowych w świetle literatury z tego obszaru. Wskazano na istniejące niejednoznaczności niektórych terminów stosowanych w ocenie ryzyka obiektów antropo-technicznych.W pracy przedstawiono także wyniki badań zdarzeń niepożądanych jednego armatora w okresie dwunastu lat. Badania obejmowały statki handlowe głównie do przewozów masowych oraz ich układy i elementy. Przeprowadzono analizę konsekwencji obejmujące oszacowanie skutków wypadków ludzi, mienia i środowiska. Wyznaczono wybrane wskaźniki bezpieczeństwa. Podjęto próbę oceny przyczyn inicjujących wypadki ich udziału w poniesionych stratach materialnych i ryzyku zdarzeń niepożądanych. Największe straty zdarzeń niepożądanych wystąpiły w części pokładowej statków i zaszły głównie w wyniku kolizji. Największe ryzyko wypadków spowodowane było przez człowieka, dlatego wymagana jest dbałość o podniesienie kwalifikacji załóg statków, wzrost automatyzacji i zastosowania systemów doradczych sterowania eksploatacją. Ryzyko zdarzeń zainicjowanych przez obiekty techniki pokładowej i maszynowej statków było znacznie mniejsze, a zdarzeń spowodowane przez środowisko było najmniejsze. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.