Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 205

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rozwój przemysłu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Być może tytuł tego artykułu wyda się niektórym osobom dziwny, albo co najmniej nie na czasie, jednak z pewnych względów temat ten jest ważny i liczę na to, iż uda mi się przekonać przynajmniej niektórych czytelników do twierdzenia, że w problemie tym jak w soczewce skupia się kilka ważnych zagadnień dotyczących rozwoju nie tylko polskiego przemysłu, ale również społeczeństwa. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono charakterystykę okręgów przemysłowych w Polsce oraz wskaźniki rozwoju okręgów przemysłowych w Polsce w 1984 r. Na koniec przedstawiono strukturę gałęziową produkcji przemysłowej w Polsce w 1984 r.
Współczesny rozwój krajów socjalistycznych charakteryzuję się złożonością i dynamiką działalności ekonomicznej i socjalnej oraz zwiększającym się wpływem nauki i techniki na ich intensywny rozwój oraz podwyższenie efektywności procesów produkcji. Te obiektywne tendencje wywierają silny nacisk na przewartościowania i zmiany w dotychczasowych systemach zarządzania i planowania oraz na ich dostosowanie do nowych obiektywnych warunków. (abstrakt oryginalny)
Omówiono zmiany udziału przemysłu przetwórczego w produkcie narodowym brutto w latach 1960-1977. Przedstawiono głównych producentów i eksporterów w Krajach Trzeciego Świata.
Przemysł ziemniaczany ma duże możliwości zwiększenia produkcji, ponieważ w omawianym okresie jego zdolności produkcyjne były wykorzystywane zaledwie w 50-70%. Jednakże sytuacja finansowa większości tych zakładów jest bardzo niekorzystna: są one poważnie zadłużone, chociaż w 1995 r. po raz pierwszy od wielu lat rentowność tych przedsiębiorstw uległa poprawie w wyniku restrukturyzacji zadłużenia, wyprzedaży zapasów, wyrobów gotowych oraz w wyniku obniżenia kosztów kredytów skupowych i finansujących zapasy wyrobów gotowych. W najtrudniejszej sytuacji finansowej są przedsiębiorstwa produkujące krochmal, najlepszą kondycję finansową posiadają zakłady produkujące syrop skrobiowy. (fragment tekstu)
Celem podjętych badań będzie ocena poziomu rozwoju poszczególnych jednostek terytorialnych w Makroregionie Południowo-Wschodnim (MPW) z punktu widzenia poziomu ich uprzemysłowienia.(fragment tekstu)
Autor przedstawił teoretyczne refleksje i analizy porównawcze jakości kapitału ludzkiego w przemyśle w państwach członkowskich UE w latach 2000 i 2008. Ponieważ jakość kapitału ludzkiego jest w dużej mierze pochodną poziomu edukacji danego kraju, szanse na budowę przewagi konkurencyjnej w oparciu o ten zasób badano przez pryzmat absorpcji zasobów ludzkich dla nauki i techniki w przemyśle i nasycenia kapitału ludzkiego pracownikami sfery B+R. Zdaniem autora, kluczowe zasoby ludzkie, które legitymują się wykształceniem pozwalającym zajmować się pracą twórczą, rozwojem, upowszechnianiem i zastosowaniem wiedzy naukowo-technicznej, odpowiadają wyzwaniom współczesnej gospodarki i stymulują budowanie przewag konkurencyjnych w skali globalnej.
8
Content available remote Eksport w ujęciu regionalnym jako miernik rozwoju przemysłu
75%
Celem niniejszego opracowania jest prezentacja możliwych do wykorzystania w geografii przemysłu mierników bazujących na wielkości eksportu. Uzupełnieniem są krótkie omówienia rozkładów przestrzennych poszczególnych mierników na terenie Polski w roku 2000. Na ich podstawie podjęto próbę oceny wzajemnej relacji "przestrzeni przemysłowej" i "przestrzeni eksportowej" Polski.(fragment tekstu)
W niniejszym artykule omówiono potencjalne klastry przemysłowe na Mazowszu na podstawie współczynnika lokalizacji przemysłu. Zaprezentowano klastry high-tech. Skupiono się na branżach ICT (Information and Communication Technology), optoelektronicznej oraz farmaceutycznej. Z przeprowadzonych badań pod kątem rozwoju klastrów wysokotechnologicznych na Mazowszu wynika, że nie można jednoznacznie użyć określenia grona w stosunku do całego sektora wysokich technologii w omawianym regionie.
11
75%
Celem artykułu jest przedstawienie zmian zachodzących w polskim przemyśle spożywczym po akcesji Polski do Unii Europejskiej oraz ukazanie jego pozycji na tle innych krajów UE. Od momentu wejścia Polski w struktury UE polski przemysł spożywczy zaczął funkcjonować na jednolitym rynku europejskim, co w istotny sposób wpłynęło na jego rozwój. Ponadto w artykule określono wysokość poziomu wsparcia dla tego działu gospodarki ze środków Wspólnej Polityki Rolnej. W celu ustalenia znaczenia przemysłu spożywczego dokonano analizy struktury podmiotowej, wolumenu produkcji, zatrudnienia oraz przedstawiono udział w całej gospodarce narodowej. Następnie odniesiono go do przemysłu spożywczego Unii Europejskiej i na podstawie otrzymanych wyników określono miejsce polskiego przemysłu spożywczego w unijnym przemyśle spożywczym. Analizy przeprowadzono w oparciu o dane Eurostatu oraz dane pochodzące z Roczników Statystycznych Przemysłu i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. (abstrakt oryginalny)
W sytuacji, gdy rozwój regionalny i lokalny po 1990 r. regulowany jest głównie przez mechanizmy rynkowe, ważna wydaje się odpowiedź na pytanie: Gdzie w przestrzeni regionu lokalizuje się nowe i uważane za względnie innowacyjne przedsiębiorstwa produkcyjne branży motoryzacyjnej? Jest to szczególnie ważne na obszarze woj. śląskiego, które przechodzi głębokie przemiany związane z restrukturyzacją gospodarczą. Poznanie przyczyn lokalizacji i określenie zasięgu oddziaływania regionalnego przemysłu motoryzacyjnego pozwoli wskazać miejsca kumulowania się nowych korzyści rozwojowych, co jest ważne z perspektywy rozwoju tego obszaru. Przemysł motoryzacyjny ma tu szczególne znaczenie, gdyż jest uznawany za branżę, która obecnie przynosi najwięcej korzyści gospodarce lokalnej i regionalnej ze względu na najwyższe wskaźniki efektów mnożnikowych. Wynika to przede wszystkim z najbardziej rozbudowanej sieci powiązań, ukształtowanej dzięki znacznej wielkości produkcji i złożoności wyrobu, jaki stanowi samochód. (fragment tekstu)
Opracowanie odnosi się do zagadnień związanych z zanieczyszczeniem środowiska, wynikających z gwałtownego rozwoju przemysłowego. Koncentruje się na istocie działań ekologistycznych oraz logistyce zwrotów, które mają znamienny wpływ na ograniczenia degradacji środowiska naturalnego.(abstrakt oryginalny)
Prognozowanie popytu na środki produkcji ma duże znaczenie w systemie prognoz gospodarczych. Środki te, stanowiące materialny czynnik produkcji i akumulacji, warunkują każdy proces produkcyjny i działalność inwestycyjną, a więc wzrost gospodarczy i poziom życia. Celem badań prognostycznych popytu produkcyjnego jest określenie jego przyszłych rozmiarów, czasu i miejsca występowania. Prawidłowe wyniki badań warunkują osiągnięcie pożądanego poziomu standardu życia ludności, chronią gospodarkę przed dysproporcjami, pomagają zwiększyć wydajność pracy, stanowią podstawę do podejmowania właściwych decyzji inwestycyjnych i wyboru najbardziej efektywnych technologii.
Dynamicznie rozwijający się po II wojnie światowej przemysł skupiał się głównie w tradycyjnych ośrodkach przemysłowych oraz w dużych miastach. Z czasem duże aglomeracje miejsko-przemysłowe tworzyły się za pomocą mechanizmu aglomeracyjnego - w zależności od tego, że "przemysł przyciągał przemysł". Aglomeracje te napotykały bariery, które spowalniały ich rozwój, a warunki życia stawały się coraz gorsze. Niezbędne stały się zatem przedsięwzięcia ograniczające nadmierny rozwój dużych skupisk ludności i przemysłu. Celem artykułu jest prezentacja tego typu przedsięwzięć - zwanych aglomeracjami - na terenie krakowskiej aglomeracji miejsko-przemysłowej. Szczególną uwagę zwrócono na jedną z form deglomeracji - powstawanie oddziałów przedsiębiorstw przemysłowych o niskiej aktywności gospodarczej i posiadających nadwyżki siły roboczej.
Krytyczna analiza prezentowanych w literaturze ekonomicznej czynników kształtujących wielkość przedsiębiorstw przemysłowych oraz wyniki badań prawidłowości rozwoju chemicznych kompleksów przemysłowych w Polsce posłużyły jako podstawa do zdefiniowania i klasyfikacji przedsiębiorstw przemysłowych oraz zmodyfikowanego ich traktowania. czynników kształtujących ich wielkość. Zaprezentowano opis zależności istniejących pomiędzy procesami łączenia produkcji, jej odnawiania i różnicowania, zwiększania jej wolumenu, jej dywersyfikacji, zmiany stabilności struktury produkcji, zmian struktury produkcji oraz wzrostu wielkości i efektywności. przedsiębiorstw przemysłowych uzasadnia przyjęcie wymienionych procesów jako wyznaczników ich wielkości.
Omówiono zagadnienie produkcji buraków cukrowych w Polsce oraz dokonano analizy wybranych wyników produkcyjnych cukrowni w latach 2000-2003.
Nowa ekonomia instytucjonalna stanowi teorię, której odwołanie znaleźć można w tematyce uprzemysłowienia Galicji w dobie autonomii. Uważa się, że Galicja była obszarem ubogim i zaniedbanym, pozbawionym struktur organizacyjnych. Zaborca pozostawił ten region, nie wykazując chęci wykorzystania potencjału ludzi oraz organizacji, które się na nim znajdowały. Jednakże analizując ten region od strony ekonomicznej oraz znaczenia instytucji, można zauważyć, jak wielką rolę odgrywały one w kształtowaniu przemysłu na tych ziemiach. W związku z obecnością instytucji, które krzewiły rzemiosło, handel oraz drobny przemysł, można przyjąć, że działające organizacje stanowiły bodziec do rozwoju tego regionu. Przedmiotem artykułu jest zarys działalności stowarzyszeń przemysłowych o zasięgu krajowym.(abstrakt oryginalny)
The article discusses principles of management of threats in organisational development programmes, based on the conceptual model of "uncertainty - threat - risk". Analyses the current models of threats is carried out, based on the examples from high-tech industries and methods of managing programmes of development within them. Case studies are presented focusing on three models - one for each of organisational levels - institutional, managerial and technical. In addition, classification of threats in management of development programmes in high-tech organisations is carried out, based on their response mechanisms - reactive and proactive. The immune mechanism, as a response to threats and challenges in development programmes is also considered. Alternative scenarios of managing threats are developed within the article, based on full immune response to critical threats which belong to Pareto set. Finally, seven keys to success are identified using as an example innovative programme management in the development of system of public finance in the environment of external and external threats and shocks.(abstrakt oryginalny)
The aim of the study is to provide an overview of the main milestones in the development of a regional centre in Hungary. Pécs is a centre of a depressed region. The Transdanubian region is among the 20 most disadvantaged regions of the European Union which shows a significant decline compared to previous years. This justifies the need for professional research directed at changing this situation by performing some tangible efforts. Pécs is a 2,000-years old city, acquiring various historical and mutually reinforcing central functions, by virtue of which it has developed into a regional centre. Of the historical drivers of the development of Pécs, the study is able to identify three groups of factors 1) centrality within its region, the regional functions it has fulfilled throughout its history, 2) culture and multiculturalism, and 3) industrial development. This study will analyse the relation of the cultural centre position and the other function of Pécs. The study is the first descriptive result of a research project1 that reviews the development and governance characteristics of a typical case of peripheral regions. Ongoing empirical analysis will allow the development of a development policy concept.(original abstract)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.