Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 189

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rural Development Programme
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
1
100%
Unia Europejska wspiera finansowo zalesianie gruntów prywatnych oraz gminnych. Środki finansowe pochodzą z Funduszu Rolnego na Rzecz Wspierania Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wysokość wsparcia oparta jest na. kalkulacji kosztów zalesienia, ochrony posadzonych drzewek i ich pielęgnacji. W opracowaniu przedstawiono zasady finansowania zalesiania gruntów rolnych i wyniki obliczeń wysokości wsparcia dla czterech plantacji leśnych zakładanych w różnych regionach kraju. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano oceny wykorzystania środków PROW 2007-2013 na działanie 112 - Ułatwianie startu młodym rolnikom, funkcjonujące w ramach osi 1 - Poprawa konkurencyjności sektora rolnego i leśnego. Badaniem objęto zakończone działania prowadzone w czterech naborach z lat 2008, 2009, 2010 i 2011. Omówiono prawne aspekty wykorzystania środków z tego działania, a także dokonano analizy poziomu i zakresu wsparcia w ramach działania 112 według województw, wielkości i głównego kierunku gospodarstwa. Środki dostępne na pomoc w starcie młodym rolnikom wyniosły 2,39 mld zł, co stanowiło łącznie 3,3% budżetu PROW 2007-2013. Do końca grudnia 2012 r. w ramach działania 112 przyznano premię na kwotę 1,59 mld zł, wyczerpując dostępne środki w 96,6%. Zrealizowane płatności otrzymało 23 077 beneficjentów, gospodarujących na 363 571 ha powierzchni użytków rolnych.(abstrakt oryginalny)
Całkowity budżet Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 przekracza 17 mld euro, z czego 76% pochodzi ze środków unijnych. Dobór działań programu oraz alokacja budżetu dokonywane są na poziomie krajowym. Jest to proces niezwykle istotny z punktu widzenia rozwoju wsi i rolnictwa w Polsce. W artykule dokonano oceny alokacji budżetu programu przy wykorzystaniu metod programowania wielokryterialnego. Aktualną alokację Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi porównano z wynikami symulacji modelowych zakładając kolejno różne wagi poszczególnych celów programu. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono zagadnienie przestrzennego zróżnicowania absorpcji środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 przez grupy producentów rolnych z terenu województwa wielkopolskiego. Idea działalności grupowej w warunkach polskich, pomimo stworzenia ram prawnych tego typu działalności, nie zyskała szerszego zainteresowania wśród rolników. W celu zachęcenia ich do tworzenia tego typu struktur instytucjonalnych zwiększających konkurencyjność wyodrębniono specjalne działanie umożliwiające finansowanie grup producenckich przez 5 pierwszych lat ich działalności. Największą popularność grupy zyskały w województwie wielkopolskim, na którego terenie zarejestrowanych jest ich najwięcej w skali kraju, a jednocześnie przodują one w zakresie pozyskiwania środków unijnych. Na obszarze województwa zauważalne jest regionalne zróżnicowanie aktywności grup producenckich, które powiązane jest z uwarunkowaniami historycznymi i przyrodniczymi(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote System oceny wsparcia programów rozwoju obszarów wiejskich 2014-2020
100%
System oceny wsparcia jest ważnym elementem analizy oddziaływania interwencji publicznej na sytuację społeczno-gospodarczą. Dostarcza również wiedzy o koniecznych zmianach. W związku z tym powinien być jak najlepiej zaprojektowany i realizowany. W artykule przedstawiono unijny system oceny PROW 2014-2020 obowiązujący państwa członkowskie. Zastosowano ujęcie porównawcze i obecny system odniesiono do rozwiązań zastosowanych w poprzednim okresie programowania. Skoncentrowano się na wytycznych do oceny PROW stosowanych w obu badanych okresach programowania i ograniczono się do zasad oceny śródokresowej i końcowej. Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie "Czy system oceny PROW 2014-2020 zapewnia większą wiedzę o efektach wsparcia w porównaniu z okresem programowania 2007-2013?". Wyniki analizy wskazują na to, że obecne rozwiązania nie zapewniają kompletnych i przejrzystych wyników pokazujących w pełni, jakie jest oddziaływanie interwencji na poziomie poszczególnych instrumentów. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote PROW 2007-2013 jako narzędzie polityki ukierunkowanej terytorialnie
100%
W Rozporządzeniu (WE) nr 1698/200 zobligowano państwa UE do określenia obszaru geograficznego i zdefiniowania obszaru wiejskiego objętego każdym z PROW 2007-2013. W kontekście koncepcji terytorialnie ukierunkowanych polityk spełnienie tego wymogu jest równoznaczne z wyznaczeniem obszarów docelowych, co mogło nadać PROW charakter właśnie tak ukierunkowanych działań. Wyniki badania przeprowadzonego na podstawie danych jakościowych ze źródeł wtórnych - tj. 43 PROW realizowanych w 27 państwach członkowskich - wskazują, że we wszystkich analizowanych przypadkach PROW objęły cały obszar geograficzny kraju lub regionu, dla którego zostały przyjęte, natomiast obszary wiejskie były definiowane głównie jako całość, najczęściej przez kryteria odzwierciedlające ich podstawowe cechy demograficzne. Tylko dwa kraje zastosowały podejście selektywne, odzwierciedlające wewnętrzne zróżnicowanie obszarów wiejskich oraz wynikające z tego ich różne potrzeby i cele rozwojowe. Te rozwiązania metodyczne można uznać za rzeczywiste narzędzia programowania ukierunkowanego terytorialnie; pozostałe spełniają jedynie kryteria formalne. (abstrakt oryginalny)
Cel: Wspólna polityka rolna UE, a zwłaszcza jej II filar, odgrywa niebagatelną rolę w kształtowaniu obrazu nowoczesnej, europejskiej wsi. Jej znaczenie w rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich określa chociażby skala wsparcia finansowego i miejsce jakie zajmuje w strukturze budżetu Unii Europejskiej. Z naukowego i utylitarnego punktu widzenia istotne jest ścisłe określenie efektów, jakie przynosi jego realizacja - zwłaszcza dla rozwoju obszarów wiejskich. Stąd w niniejszym artykule głównym celem było ukazanie zróżnicowania w zakresie programowania polityki wsparcia w oparciu o Programy Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007- 2013 (PROW) w państwach Europy Środkowo - Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia kierowanego na obszary wiejskie. Na tle różnic w sytuacji rozwoju obszarów wiejskich dokonano oceny konstrukcji Programów w kontekście rozdysponowania środków na poszczególne działania. Materiały i metody: Materiałem bazowym były dokumenty Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla wybranych państw (tj.: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier). Na ich podstawie dokonane zostało porównanie wdrażanych działań oraz struktury ich finansowania. W celu zdefiniowania zmian w sektorach rolnych wybranych krajów i znaczenia PROW 2007-2013 w tych procesach, przeanalizowano dane charakteryzujące obszary wiejskie dostępne w bazach EUROSTAT oraz raportach Komisji Europejskiej.Wyniki i wnioski: Wyniki analizy pokazują, że w analizowanych krajach można zaobserwować pewne podobieństwo w strukturze dystrybucji wsparcia. Jednocześnie specyfika realizacji programów częściowo odpowiadała poziomowi rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w poszczególnych krajach. Wyniki pozwalają wnioskować, że (relatywnie) lepsza sytuacja ekonomiczna rolnictwa daje możliwość wzmocnienia (poprzez większy udział w budżecie) realizacji problemów środowiskowych w polityce rolnej. Generalnie wzmocnienie działań na rzecz obszarów wiejskich i środowiska, poprzez skierowanie na te cele większej części wsparcia w ramach środków WPR, można rozumieć jako osiągnięcie kolejnego etapu w realizacji postulatu zrównoważonego rozwoju rolnictwa. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy była analiza realizacji programu rolnośrodowiskowego w Polsce w latach 2007-2012. Analizie poddano informacje Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) o wielkości powierzchni użytków rolnych, na których realizowano program rolnośrodowiskowy oraz związanych z tym kwotach płatności w ramach PROW 2004-2006 oraz PROW 2007-2013. Można zaobserwować, że największe obszary, gdzie realizowany był program rolnośrodowiskowy, to głownie Polska północna. Tam również beneficjenci otrzymali najwyższe kwoty płatności. Można zaobserwować, że różnice regionalne oraz tendencje związane z wielkością powierzchni, na której realizowano płatności rolnośrodowiskowe oraz wysokością wypłaconych kwot mają charakter stały i należy przypuszczać, że w kolejnych latach nie ulegną zasadniczym zmianom. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono poziom i strukturę wykorzystania środków finansowych zarówno wśród krajów Środkowej i Wschodniej Europy, jak i UE-25 przeznaczonych dla sektora rolnego w ramach PROW w okresie dostępności tych środków dla krajów Środkowej i Wschodniej Europy. Porównano także wielkość tych środków w odniesieniu do przeciętnej liczby pracujących w sektorze rolnym w danym kraju, powierzchnię wykorzystywanych UR na statystyczne gospodarstwo oraz ich udział w wartości dodanej brutto wytwarzanej przez sektor rolny. Na tej podstawie przeprowadzono również analizy skupień zarówno dla krajów Środkowej i Wschodniej Europy, jak i pozostałych krajów UE. (abstrakt oryginalny)
Badaniami objęto pięć działań, które zgodnie regulacjami europejskimi zaliczono do priorytetu 3 PROW 2014-2020. Celem tego działania jest poprawa i tworzenie łańcucha żywnościowego, poprawa warunków życia zwierząt i zarządzanie ryzykiem w rolnictwie. Najwięcej instrumentów wsparcia w ramach całego priorytetu przyznano na działanie w dziedzinie przetwórstwa i marketingu produktów rolnych (42,8%) oraz na tworzenie grup i organizacji producentów (24,9%). Planowane wskaźniki produktu w pierwszym przypadku określono na poziomie 1,5 tys. beneficjentów, w drugim zaś przypadku na poziomie 1,8 tys. grup, które będą skupiać 36 tys. rolników. Ogólnie działania w ramach priorytetu 3 odpowiadają za wydatkowanie 1619,0 mln euro, w tym 1030,1 mln euro EFRROW (12,0%) indykatywnego budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, określonego na poziomie 13,5 mld euro, w tym 8,6 mld euro środków EFRROW. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była charakterystyka oraz analiza efektów wsparcia kompetencji osób pracujących w rolnictwie realizowanego w ramach WPR UE w Polsce w latach 2007-2015. W szczególności opisano przesłanki, funkcjonowanie i rezultaty różnych interwencji polityki rozwoju obszarów wiejskich. Z przeprowadzonych badań wynika, że działaniami ukierunkowanymi na doskonalenie zawodowe objęto w rozpatrywanym okresie około 231 tys. zatrudnionych w sektorze rolnym. Przedstawione wnioski oparto na analizie danych i informacji publikowanych przez instytucje zaangażowane we wprowadzanie instrumentów WPR w Polsce(abstrakt autora)
Wśród czynników, które wpływają na absorpcję środków unijnych w rolnictwie Polski, wyróżnić można uwarunkowania przyrodnicze, demograficzne, techniczne i organizacyjne rozwoju rolnictwa. Podstawowym celem artykułu jest identyfikacja i kwantyfikacja wpływu czynników, które w istotny sposób oddziałują na terytorialne zróżnicowanie absorpcji środków unijnych w rolnictwie Polski w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. (abstrakt oryginalny)
Ochrona środowiska naturalnego na terenach wiejskich stanowi jedno z największych wyzwań o charakterze społeczno-gospodarczym, determinującym jakość życia społeczności wiejskiej. Aby utrzymać stan środowiska na odpowiednim poziomie należy dążyć do pogodzenia rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich z ochroną zasobów i walorów przyrody. Jest to zadanie niejednokrotnie nastręczające trudności w jego realizacji. Zapobieganie degradacji środowiska tych obszarów, z jednoczesnym zachowaniem ich funkcji produkcyjnej wymaga podejmowania działań wielokierunkowych. W opracowaniu skoncentrowano się na przedstawieniu kluczowych instrumentów ochrony przyrody i krajobrazu wiejskiego zawartych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Zaprezentowano dane charakteryzujące stan realizacji działań PROW 2007-2013 w ramach osi środowiskowej. W pracy wykorzystano dane ARiMR. (abstrakt oryginalny)
Trwają prace nad określeniem kształtu WPR w kolejnym okresie programowania. Propozycje KE dotyczące II filaru WPR choć zmieniają strukturę i kształt wsparcia rozwoju obszarów wiejskich, to mają jedynie charakter kosmetyczny i nie zapowiadają rewolucji w zakresie i charakterze pomocy. Dotąd wdrażane w Polsce PROW wskazują, iż konieczne jest precyzyjne ukierunkowanie poszczególnych działań i takie powiązanie instrumentów wsparcia, aby możliwe było osiągnięcie efektu synergii. Ocena potrzeb rozwojowych wsi i rolnictwa w Polsce wskazuje na to, iż dotychczasowe priorytety nadal pozostają aktualne i koncentrują się wokół budowania zrównoważonej gospodarki wiejskiej w pełni wykorzystującej swój potencjał konkurencyjny. Z tego względu niezwykle istotne jest nie tylko wybranie do PROW 2014-2020 odpowiednich działań, ale również zapewnienie wykorzystania w pełni efektu synergii. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Implementation of the Cohesion Policy in Rural Areas of Dolnośląskie Region
75%
Celem opracowania jest przedstawienie realizacji założeń polityki spójności na obszarach wiejskich na przykładzie województwa dolnośląskiego, na podstawie oceny kierunków i skali finansowania obszarów wiejskich w ramach dwóch programów operacyjnych, tj. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. W badaniach zastosowano metodę ekspercką i dokumentacyjną oraz metodę grupowania k-średnich. Wskazują one, że w latach 2007-2013 większość inwestycji z PROW-u dotyczyło poprawy jakości życia mieszkańców wsi. Kwoty wsparcia zarówno w ujęciu ogółem, jak i na 1 mieszkańca były bardzo zróżnicowane. Większość gmin uzyskała wsparcie na najniższym poziomie w skali województwa. Wsparcie inwestycji na obszarach wiejskich z RPO WD 2007-2013 dotyczyło głównie poprawy warunków transportu oraz przedsięwzięć na rzecz ochrony środowiska. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przybliżono zakres i zasady wdrażania i realizacji działania Rolnictwo ekologiczne w ramach PROW 2014-2020, które w nowej perspektywie finansowej stanowi odrębne działanie. W PROW 2007-2013 rolnictwo ekologiczne stanowiło jeden z 9 pakietów - pakiet 2 należący do II osi priorytetowej. Budżet przeznaczony na realizację działania Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020 wynosi 699,9 mln euro. Przewiduje się, że pomoc w ramach PROW 2014-2020 obejmie w sumie łącznie ok. 540 tys. ha upraw ekologicznych. Wsparcie na tak wysokim poziomie spowoduje, że rolnicy będą chętnie podejmować i kontynuować aktywność pozarolniczą w nadchodzących latach. W pracy wykorzystano dane pochodzące ze sprawozdań ARiMR oraz innych dokumentów źródłowych pochodzących z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW). (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest próba oceny poziomu wdrażania Działania "Odnowa i Rozwój Wsi" (PROW 2007-2013) na obszarze województwa dolnośląskiego. Przeprowadzona analiza wskazała na rosnące zainteresowanie wsparciem na rzecz poprawy jakości życia na wsi. Pozwoliła także określić stopień zróżnicowania przestrzennego wdrażanych projektów na tle kraju oraz ustalić zakres przedmiotowy i podmiotowy przedsięwzięć podejmowanych na dolnośląskiej wsi.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było scharakteryzowanie zasad przyznawania wsparcia finansowego na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw na obszarach wiejskich oraz ocena tego wsparcia w ujęciu województw. Podstawowym źródłem informacji były statystyki Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W artykule wykorzystano dane dotyczące wdrażania działania 312 "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw", realizowanego w ramach osi priorytetowej 3 "Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej", Programu Operacyjnego Rozwój Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena efektów wsparcia ze środków Unii Europejskiej zalesiania w Polsce. Badanie dotyczyło wsparcia zalesiania gruntów oferowanego w trzech kolejnych programach rozwoju obszarów wiejskich (PROW): 2004-2006, 2007-2013, 2014-2020. Badany okres obejmował lata 2004-2018. Analiza wykazała, że we wskazanym okresie zalesiono około 80 000 ha gruntów. Dzięki temu obszar lasów w Polsce wzrósł o 0,87% w stosunku do stanu z 2004 roku. Największy efekt tego działania miał miejsce w ramach PROW 2004-2006. Udział zalesionej w tym okresie powierzchni w całkowitej powierzchni zalesień w ramach trzech PROW wynosił niemal 50%, natomiast zalesionej powierzchni w ramach PROW 2007-2013 - 46,7%. Zainteresowanie działaniem zalesiania oferowanym w obecnie realizowanym PROW 2014-2020 jest niewielkie, a więc i efekty też są takie. W ciągu pięciu latach funkcjonowania tego PROW zalesiono obszar trzynastokrotnie mniejszy niż podczas trwającego trzy lata PROW 2004-2006. Chociaż w PROW 2014-2020 postawiono raczej mało ambitny cel - wsparcie zalesień 82 000 ha, małe zainteresowanie nowymi nasadzeniami może być barierą w osiągnięciu tego celu. Skromne efekty są wynikiem splotu działań takich czynników, jak warunki uzyskania wsparcia oraz zainteresowanie rolników różnymi konkurencyjnymi w stosunku do zalesiania programami wsparcia działalności rolniczej.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono instrumenty wsparcia w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, od strony finansowej i rzeczowej, jakie Polska podjęła w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Działania określone w programie podzielone zostały na 4 osie tematyczne (priorytetowe). Łącznie przyznano Polsce wsparcie w wysokości 13,2 mld euro, w tym najwięcej środków przeznaczono na realizację działań w ramach osi I. Analizowane działania od strony rzeczowej wskazują, że w latach 2007-2013 należy wykonać ponad 2,3 tys. różnych zadań (operacji), w tym również najwięcej w I osi tematycznej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.