Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 240

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek akcji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Artykuł przedstawia wyniki badań asymptotycznej niezależności w ogonie dla dwuwymiarowych rozkładów stóp zwrotu. Analizowane są stopy zwrotu z indeksu WIG20 oraz wybranych indeksów światowych rynków akcji. Skupiono się głównie na prezentacji metody testowania asymptotycznej niezależności w ogonie, przy czym zostały wykorzystane rzeczywiste dane rynkowe, a pobocznym celem badań było stwierdzenie, czy w rozpatrywanych okresach występowała zależność między wartościami ekstremalnymi na rynku akcji w Polsce i na rynkach światowych. Szczególną uwagę poświęcono ekstremalnym stratom. Za miarę zależności ekstremalnej przyjęto współczynnik zależności w ogonie (tail dependence coefficient - TDC), wywodzący się z koncepcji zależności asymptotycznej. (fragment tekstu)
2
Content available remote Model CAPM w świetle spekulacji na polskim rynku akcji
80%
Celem niniejszej pracy jest próba wyjaśnienia niezgodnej wyceny akcji w świetle CAPM. Badania przeprowadzono na przykładzie walorów notowanych na GPW w Warszawie. Aby zrealizować postawiony cel pracy wykorzystano wskazówki proponowane przez Cochrane'a, dotyczące formowania portfeli do testowania modeli wyceny aktywów. Kolejne rozdziały omawiają fundamentalny model zarządzania portfelem akcji, procedury formowania portfeli testowych, analizę wyników symulacji równowagi cenowej w świetle klasycznej postaci CAPM. Końcowy rozdział prezentuje konkluzje i wnioski dotyczące wyników przedstawionych w pracy. (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę pomiaru stopnia integracji rynków akcji wybranych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W celu kwantyfikacji wykorzystano jednowskaźnikowy model Sharpe’a, dokonując estymacji serii regresji na danych obejmujących krajowe oraz regionalne indeksy MSCI. Wyniki badania stanowią pewną niespodziankę. O ile nie jest zaskoczeniem ogólny trend coraz wyższej integracji, porównania w wymiarze międzynarodowym dają niespodziewane rezultaty. Brak jest bowiem dodatniej korelacji między poziomem integracji europejskiej w wymiarze politycznym i ekonomicznym a oszacowanym stopniem integracji rynków finansowych. Wyniki przeprowadzonego badania powinny być istotne przede wszystkim dla zarządzających portfelami aktywów, lecz również mogą dostarczyć pewnych wskazówek dla władzy monetarnej. (abstrakt oryginalny)
Jednym z podstawowych kryteriów, które bierze się pod uwagę przy inwestowaniu w akcje, jest ryzyko. W tym artykule będzie nas interesowało tylko ilościowe ujęcie ryzyka. W finansach można wyróżnić dwie ogólne koncepcje ilościowego ujęcia ryzyka. W pierwszej ryzyko rozumiane jest w kategoriach zmienności dochodu, w drugiej - wrażliwości dochodu. W niniejszym artykule zostanie przedstawiona pierwsza koncepcja, druga jest omówiona w artykule Kuziak (1996). Jeśli weźmiemy pod uwagę efekty działania ryzyka, to można wyróżnić dwa ujęcia ryzyka. Określa się je jako:1) możliwość wystąpienia efektu działania niezgodnego z oczekiwaniami; efekt ten może być gorszy niż oczekiwany (przykre zaskoczenie) lub lepszy niż oczekiwany (przyjemna niespodzianka); ryzyko jest więc rozumiane z jednej strony jako zagrożenie, ale z drugiej strony jako szansa;2) możliwość poniesienia szkody lub straty; w tym ujęciu podkreśla się negatywne skutki ryzyka, traktując je tylko jako zagrożenie; efekt lepszy niż oczekiwany nie jest traktowany jako ryzyko.W pracy zostaną przedstawione statystyczne miary ryzyka dla obu wymienionych ujęć ryzyka. (fragment tekstu)
5
80%
Międzynarodowa integracja rynków akcji oznacza ich globalizację. Rynki akcji są w skali świata tym bardziej zintegrowane, im większą rolę w kształtowaniu się stóp zwrotu z indeksów giełdowych odgrywają szoki globalne, wspólne dla wielu rynków, a nie szoki lokalne. Szczególnym przypadkiem jest unia monetarna, gdzie nie ma już, obok innych, barier w przepływie kapitału związanych z wielowalutowością. W obszarze euro osiągnięto już stosunkowo wysoki stopień integracji rynków finansowych, w tym rynków akcji. I tutaj analogicznie, wyższy stopień integracji oznacza wzrost udziału szoków wspólnych dla krajów obszaru euro w kształtowaniu stóp zwrotu w stosunku do udziału szoków lokalnych. Celem opracowania jest zaprezentowanie wyników badań porównawczych nad stopniem integracji polskiego i słowackiego rynku akcji z rynkiem akcji w obszarze euro. (fragment tektu)
6
Content available remote Zastosowanie delty "wolnej od modelu" w hedgingu opcyjnym
80%
Artykuł przedstawia rezultaty analizy porównawczej skuteczności strategii hedgingowej opartej na delcie "wolnej od modelu" oraz skuteczności strategii opartej na delcie z modelu Blacka-Scholesa-Mertona. Uzyskane rezultaty empiryczne w odniesieniu do polskiego rynku akcji wskazały na brak istotnej przewagi któregokolwiek z zaprezentowanych podejść. Hedging z zastosowaniem delty "wolnej od modelu" nie okazał się zatem skuteczniejszym rozwiązaniem od hedgingu z deltą BSM.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Stock Markets in BRIC: Development Levels and Macroeconomic Implications
80%
Głównym celem artykułu jest omówienie zmian w poziomach rozwoju rynków akcji w krajach BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) i ich wpływu na sferę realną gospodarki. Zastosowaną metodą badawczą były studia przypadków oparte na danych ilościowych i jakościowych. W pierwszej części tekstu przedstawiono najważniejsze zagadnienia teoretyczne dotyczące roli rynku akcji w gospodarce. Część empiryczna rozpoczyna się omówieniem wyników analizy zmian poziomu rozwoju rynków akcji związanych z realizacją głównych zadań (okres badania to lata 2002-2012). Zaawansowanie rynków akcji w krajach BRIC jest zróżnicowane: najwyższy poziom zaobserwowano w Brazylii oraz Indiach, najniższy w Rosji; dla Chin wyniki są niejednoznaczne. Druga część empiryczna poświęcona jest oddziaływaniu rynków akcji na wzrost gospodarczy. Na podstawie przeprowadzonego badania można stwierdzić, że rynki akcji wpływały na sferę realną przede wszystkim poprzez zmiany w zasobach kapitału fizycznego, oddziaływanie na jego produktywność było słabsze. Wpływ ten był najsilniejszy w Brazylii oraz Indiach, w Rosji znaczenie było niewielkie, wyniki dla Chin nie są w pełni porównywalne z pozostałymi krajami(abstrakt oryginalny)
W pracy analizowano dynamiczne powiązania między głównymi europej-skimi rynkami akcji a cenami dwóch surowców: ropy i złota. Wykorzystano w tym celu przyczynowość w sensie Grangera w rozkładzie, którą testowano za pomocą niepara-metrycznego testu niezależności opartego na kopule empirycznej. Do analizy empirycznej wykorzystano dane dzienne z okresu 2.01.1998-30.06.2014. Przeprowadzono ją dla rolo-wanej próby, przesuwając okno czasowe. Uzyskano trzy główne wyniki badania. Po pierw-sze, powiązania między cenami surowców a rynkami akcji nie są stabilne w czasie. Po dru-gie, ceny surowców nie są przyczyną w sensie Grangera europejskich indeksów giełdowych. Po trzecie, tylko cena złota zależy od ostatnich wartości indeksów giełdowych dla prawie wszystkich podokresów(abstrakt oryginalny)
Implementacja Dyrektywy MiFID w roku 2007 stworzyła na obszarze Unii Europejskiej podstawy prawne do tworzenia nowych platform zorganizowanego obrotu akcjami, alternatywnych wobec tradycyjnych giełd papierów wartościowych. Kolejne trzy lata przyniosły dynamiczny rozwój tego typu instytucji. Artykuł analizuje proces przesuwania się obrotu akcjami, zwłaszcza najbardziej płynnych europejskich spółek, w kierunku nowych platform obrotu, wskazując na główne przyczyny ich sukcesy: struktura własnościowa zapewniająca optymalne reakcje na oczekiwania uczestników obrotu, niskie koszty transakcyjne i "przyjazność" dla inwestorów z grupy "high frequency traders", mających istotny wpływ na generowanie wysokiej płynności rynków. Artykuł wskazuje również, że fragmentacja rynku w następstwie powstania nowych platform nie tylko nie obniżyła płynności rynku akcji, ale i dostarczyła nowych bodźców konkurencyjnych, podnoszących efektywność europejskiego rynku akcji. (abstrakt oryginalny)
W artykule badano występowanie efektów sezonowych na rynkach akcji. Zaobserwowano następujące efekty kalendarzowe: dwóch podokresów roku, efekt stycznia oraz barometr stycznia. Hossa na rynkach akcji występuje w okresie od listopada danego roku do końca kwietnia roku następnego. Bessa występuje w okresie od maja do października danego roku. Prawidłowości te występują na wszystkich badanych rynkach akcji. Zaobserwowano efekt stycznia, barometr stycznia na rynkach dojrzałych i polskim rynku akcji. Szczególnie silnie efekty te działają na przykładzie indeksu giełdowego sWIG80(abstrakt oryginalny)
Przyjmując konkurencję jako rozwiązanie sprzyjające swobodzie gospodarczej i pozytywnym wynikom ekonomicznym, zorganizowanie niektórych rynków na zasadzie monopolu powinno dotyczyć sytuacji uzasadnionych szczególnymi względami. Rynki funkcjonujące za przyzwoleniem państwa na zasadzie monopolu można najogólniej podzielić na1: - rynki charakteryzujące się fundamentalną zawodnością konkurencji, - rynki z dostrzeganą, ale dającą się korygować zawodnością konkurencji. W odniesieniu do rynków pierwszego typu w literaturze wskazuje się na możliwe trzy przyczyny tzw. fundamentalnej zawodności konkurencji, niepozwalające bądź bardzo utrudniające powstawanie efektywnej konkurencji. Wiążą się one z następującymi zjawiskami2: - funkcjonowaniem utrwalonych silnych struktur rynkowych, pozwalających na wykorzystywanie korzyści skali i korzyści zakresu działania; - funkcjonowaniem rynków cechujących się zmiennością równowagi, która może prowadzić do sytuacji kryzysowych (np. wysokie bezrobocie na rynkach pracy), - świadczeniem tzw. dóbr publicznych(fragment tekstu)
Niniejsza praca ma na celu ocenę słabej formy efektywności dla polskiego rynku akcji. Ocena ta zostanie przeprowadzona przez zweryfikowanie hipotezy, że na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie występuje jeden z efektów sezonowych, tzw. efekt poniedziałku, zwany również efektem weekendu (week-end effect). (fragment tekstu)
13
Content available remote Badanie szerokości rynku akcji notowanych na polskiej giełdzie
61%
Autor dokonał pomiaru szerokości rynku akcji giełdy warszawskiej w kolejnych miesiącach, wykorzystując do tego celu wskaźnik Pastora-Stambaugha. Mierzy on wpływ zmian wartości obrotów na stopy zwrotu akcji powyżej zwrotu indeksu rynku. Celem autora była odpowiedź na pytanie o kierunek i siłę tej reakcji w okresie od października 2005 do marca 2008 roku. (fragment wstępu)
By estimating the correlation coefficients values we compare in this study the diversification potential of the different foreign equity markets and commodities. We present the findings that reflect the perspective of Polish investor. Our results are following: we identify a significant departure from normality in assets returns distributions, hence we provide an evidence on changing correlation patterns, which means varying diversification potential of different assets. We note that commodities are rather moderately correlated with the equity markets and the degree of comovement even diminish if we convert the USD prices into PLN ones. This phenomenon increases the potential for risk reduction of Polish investor. (original abstract)
In this paper, we study the effect of overall stock market sentiment in India on sectoral indices and on individual stock prices in terms of co movement, dependence and volatility transmission along with the magnitude and persistence of the effects. The study uses wavelet decomposition framework for breaking down different financial time series into time varying components. Quantile Regression, Wavelet Multiple Correlation and Cross Correlation analysis, and Diebold Yilmaz spillover analysis are then applied to investigate the nature of dependence, association, and spillover dynamics. For further focus, we have considered different time periods separately to identify the effect of market phases. Interesting results are obtained with respect to persistence of shocks, both across and within time periods. These have implications with respect to understanding market behavior and also perception of sectors and stocks. (original abstract)
16
Content available remote Wycena entropowa na rynku łączonym
61%
Model rynku łączonego [Utkin, 2014a] jest niezupełny i pozbawiony możliwości arbitrażu. Występują w nim wypłaty nieosiągalne. O ile wypłata osiągalna ma jedną wartość wyceny bezarbitrażowej, to zbiór wartości wyceny bezarbitrażowej wypłaty nieosiągalnej jest przedziałem otwartym. Na początku przeanalizowano wypłaty na rynku łączonym pod względem osiągalności. Główny cel artykułu to wyznaczenie ceny entropowej dowolnej wypłaty na rynku łączonym. Po wyrażeniu względnej entropii, jako funkcji parametru rozkładu prawdopodobieństwa martyngałowego, otrzymano równanie parametru minimalizującego entropię, będące równaniem liniowym lub kwadratowym. Za pomocą optymalnego parametru wyznaczono rozkład prawdopodobieństwa martyngałowego, minimalizujący entropię, a następnie cenę entropową. Ponadto, na rynku łączonym rozważono warunkową minimalizację entropii i uzyskano związek mnożników Lagrange'a z portfelem maksymalizującym oczekiwaną wykładniczą użyteczność wypłaty. Stosując charakterystykę minimalnej entropii [Frittelli, 2000], wyznaczono optymalny portfel, rozwiązując pewien układ równań liniowych(abstrakt oryginalny)
The study tests a broad set of market, macroeconomic, and behavioural factors in the Polish stock market using local and US data. In time series regressions, employing general-to-specific modelling and principal component analysis, the authors found that both local and foreign aggregate indicators significantly predict the behaviour of a broad portfolio of Polish stocks. However, no common factor is able to explain the cross-section of expected returns in Poland. Only firm-specific characteristics, in particular market/book value and momentum, show significance in the cross-sectional analysis. The results are consistent with recent methodological critiques, suggesting that most candidate factors fail to explain the cross-section of expected returns when more stringent inference procedures are adopted.(original abstract)
The main goal of this paper is an application of Bayesian inference in testing the relation between risk and return of the financial time series. On the basis of the Intertemporal CAPM model, proposed by Merton (1973), we built a general sampling model suitable in analysing such relationship. The most important feature of our model assumptions is that the possible skewness of conditional distribution of returns is used as an alternative source of relation between risk and return. Thus, pure statistical feature of the sampling model is equipped with economic interpretation. This general specification relates to GARCH-In-Mean model proposed by Osiewalski and Pipień (2000). In order to make conditional distribution of financial returns skewed we considered a constructive approach based on the inverse probability integral transformation. In particular, we apply Beta distribution transformation with two free parameters; see Jones and Faddy (2003). Based on the daily excess returns on the Warsaw Stock Exchange Index we checked the total impact of conditional skewness assumption on the relation between return and risk on the Warsaw Stock Market. Posterior inference about skewness mechanism confirmed positive and decisively significant relationship between expected return and risk. (fragment of text)
Wyniki przeprowadzonych badań wskazują na występowanie asymptotycznej zależności w ogonie między stopami zwrotu z indeksu WIG20 a niektórymi indeksami największych spółek głównych rynków światowych. Zależność taką najczęściej obserwowano w przypadku opóźnień 3 dni roboczych (stopy zwrotu z indeksów zagranicznych wcześniejsze o 3 dni względem WIG20). Występowała ona też częściej dla ekstremalnych zysków niż strat. Obie te obserwacje stanowią pewne zaskoczenie i niewątpliwie wymagane byłoby ich potwierdzenie na próbach pochodzących z innych okresów. Warto zwrócić uwagę, że wnioski te stoją też raczej w sprzeczności z intuicyjnym sądem, jaki mógłby zostać dokonany na podstawie samej tylko wzrokowej analizy wykresów rozrzutu. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przybliżenie rozwoju GPW w Warszawie w latach 1998-2008. Omówiono funkcje i mierniki działalności giełdy. Pokazano mechanizm funkcjonowania transakcji giełdowych. Przedstawiono rozwój techniczno-organizacyjny GW w Warszawie. Zamieszczono analizę wskaźników rozwoju transakcji giełdowych i GPW a także wybrane wskaźniki rozwoju giełdowego rynku akcji w Polsce w świetle wskaźników Giełdy NYSE.
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.