Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 137

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek mleka
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
W krajach o rozwiniętej gospodarce mleczarskiej czyni się wysiłki, by zahamować tendencję spadkową konsumpcji nabiału oraz stworzyć impulsy do utrzymania czy nawet rozwijania chowu bydła i produkcji mleka. Docenia się bowiem ogromne znaczenie całego sektora mleczarskiego w gospodarce rolno-żywnościowej.W Polsce w 2004 r. produkcja globalna mleka na mieszkańca wynosiła 301 litrów. Jest to dobry poziom na tle średniej dla świata, a nawet na tle średniej dla UE.Celem niniejszego opracowania jest zaprezentowanie niektórych tendencji w zakresie chowu krów i produkcji mleka w Polsce. Zaakcentowane wcześniej niektóre cechy produkcji mleczarskiej w pełni uzasadniają wagę problematyki związanej z produkcją mleka. (fragment tekstu)
Celem badań było przedstawienie i ocena rynku mleka w województwie wielkopolskim na tle kraju w latach 2004-2020. W pracy analizie poddano produkcję, pogłowie, skup, ceny oraz konsumpcję mleka w województwie wielkopolskim i Polsce. Analizy rozpatrywano w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego oraz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB w Warszawie. W artykule wykorzystano analizę opisową wspartą tabelaryczną i graficzną prezentacją danych. W oparciu o przeprowadzone badania wykazano, że po integracji Polski z Unią Europejską produkcja w województwie wielkopolskim wzrosła o 73%, podczas gdy pogłowie zmniejszyło się o 0,61%. Tendencja ta jest adekwatna do sytuacji na krajowym rynku mleka. Zmiany zachodzące na rynku mleka w województwie wielkopolskim oraz w Polsce spowodowane są koncentracją chowu krów mlecznych oraz eliminacją z rynku gospodarstw o małej skali produkcji mleka.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest ocena zmian w sezonowości cen skupu mleka w Polsce na tle wybranych krajów UE. Analizowano zmiany zachodzące w czasie funkcjonowania Polski na wspólnym rynku Unii Europejskiej, a także wpływ zniesienia kwot mlecznych na ceny. Do badań wybrano w sposób celowy dwóch największych producentów mleka w Unii - Niemcy i Francję, a także kraje Europy Środkowej - Czechy i Słowację oraz Polskę. Zakres czasowy badań obejmował lata 2004-2018. Wejście Polski w struktury rynku unijnego spowodowało wzrost cen skupu mleka. Wahały się one w podobnych cyklach jak w pozostałych analizowanych krajach. Podobny był także rytm wahań sezonowych cen w skali roku. Zniesienie kwot mlecznych nie wywołało istotnych perturbacji, jeśli chodzi o ceny skupu. Stało się to jednak okazją do pogłębienia zmian strukturalnych zachodzących stopniowo na tym rynku.
Celem badań było przedstawienie stanu norweskiego i polskiego rynku mleczarskiego oraz rozpoznanie ich perspektyw. Materiał stanowiły dane FAO, Norweskiego Biura Statystycznego, GUS w Polsce oraz raporty firmy Marketline dotyczące tych rynków za lata 2009-2014. Badania dotyczyły wolumenu i wartości rynków, ich prognozy, segmentacje pod względem kategorii i udziałów w rynku europejskim, struktury rynków kanałów dystrybucji. Dokonano przeglądu profili wiodących firm, jak również przeprowadzono analizę pięciu sił Portera tych rynków. Pod względem wolumenu norweski rynek jest aż siedem razy mniejszy od polskiego, ale tylko dwa razy mniejszy pod względem wartości. Norweski rynek jest oligopolistyczny, podczas gdy polski wysoce konkurencyjny. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano rynek mleka w Polsce na tle Europy i świata, analizując m.in. wielkość produkcji mleka w Polsce na tle największych producentów europejskich i światowych. Przedstawiono znaczenie rynku mleka w Polsce, wskazując na wysoki jego udział w strukturze towarowej produkcji rolniczej, a także na dodatnie saldo w handlu zagranicznym produktami mleczarskimi. Przeanalizowano również zależności pomiędzy produkcją a skupem mleka w Polsce a także relacje obowiązujących kwot mlecznych w poszczególnych latach kwotowych (okres 2004-2009) do wysokości ich wykorzystania. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena częstotliwości spożycia podstawowych produktów mleczarskich oraz wyboru miejsc ich zakupu przez polskich konsumentów w 2006 i 2012 roku. Badania były przeprowadzone w 2006 r. na próbie 1000 osób i w 2012 r. na próbie 1100 konsumentów. Próba miała charakter ogólnopolski, losowy i reprezentatywny. Wyniki badań wykazały wzrost udziału w handlu produktami mleczarskimi sklepów o nowoczesnej formie, głównie dyskontów, a zmniejszenie tego udziału tradycyjnych sklepów spożywczych. Ponadto z badań wynika, że zwiększył się udział osób spożywających mleko i produkty mleczarskie o 17,2% (z 56,4% do 73,6%). Natomiast częstotliwość spożycia tych produktów, w zależności od ich rodzajów, uległa dużym zróżnicowaniom pomiędzy badanymi latami. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono sytuację mleczarstwa w województwie dolnośląskim oraz omówiono źródła i strukturę zaopatrzenia regionu w artykuły mleczarskie. Badaniami objęto sklepy, placówki gastronomiczne, stołówki i przedsiębiorstwa produkcyjne zlokalizowane w pięciu miastach. Wyniki przeprowadzonej analizy potwierdzają istnienie znaczących niedoborów mleka z własnej bazy surowcowej i dowodzą, że w dostawach nabiału przeważają produkty wytworzone poza Dolnym Śląskiem, a dominującą rolę w tym zakresie pełni województwo wielkopolskie.(abstrakt oryginalny)
8
75%
Artykuł poświęcony jest zagadnieniu możliwości oddziaływania na poziom cen mleka surowego poprzez ceny kluczowych artykułów pochodnych, będących powszechnym przedmiotem handlu międzynarodowego. W toku rozważań ustalono, że nie ceny mleka kształtują ceny podstawowych artykułów pochodnych takich jak ser twardy cheddar, odtłuszczone mleko w proszku i masło w blokach, lecz ceny tych produktów kształtują cenę mleka surowego. Może to mieć znaczenie w oddziaływaniu na poziom cen skupu mleka w Unii Europejskiej po zniesieniu kwot mlecznych. (abstrakt oryginalny)
Skoncentrowano się na analizie i próbie oceny konkurencyjności handlu zagranicznego Republiki Czeskiej w zakresie produktów mleczarskich. Produkty mleczarskie są jedną z niewielu kategorii produktów rolno-żywnościowych, które generują nadwyżkę w czeskim handlu zagranicznym towarami rolno-spożywczymi. Z przeprowadzonej analizy wynika, że po akcesji do Unii Europejskiej zwiększyły się obroty czeskiego handlu zagranicznego produktami mleczarskimi. Nadwyżka w handlu produktami mleczarskimi uległa podwojeniu. Niekorzystna pozostała jednak struktura towarowa tych obrotów. W eksporcie dominują bowiem surowce, natomiast w imporcie produkty przetworzone. (abstrakt oryginalny)
W artykule zamieszczono wyniki badań przeprowadzonych wśród mieszkańców województwa lubuskiego. Dokonano segmentacji konsumentów, biorąc pod uwagę takie kryteria jak m.in.: miejsce zamieszkania (wieś, miasto), wiek, wykształcenie, miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym. Zarówno wśród mieszkańców miast, jak i wsi, najliczniejsza grupa respondentów przeznaczała na wyroby mleczarskie od 16 do 30 zł. Na uwagę zasługuje fakt, iż stopień etnocentryzmu jest wśród respondentów dość wysoki, gdyż zdecydowana większość konsumentów preferowała krajowych producentów. Respondenci reprezentujący wsie oraz miasta województwa lubuskiego stwierdzili, że największy wpływ na decyzje zakupowe miały cena i jakość wyrobów mleczarskich, natomiast najmniejszą rolę odgrywała reklama. Z przeprowadzonych badań wynika, że w większości konsumenci reagowali pozytywnie na nowości. Największą popularnością wśród przebadanych mieszkańców województwa lubuskiego cieszyła się marka Danon, na drugim miejscu była Jogobella, a na trzecim miejscu producent Bakoma. Opinie respondentów reprezentujących wsie i miasta województwa lubuskiego na temat oferty producentów wyrobów mleczarskich są bardzo zbliżone. (abstrakt oryginalny)
W pracy ukazano kluczowe motywy zachowań konsumenckich na rynku produktów mleczarskich w grupie asortymentowej jogurtów. Spośród czynników mających wpływ na wybór określonego jogurtu najistotniejsze w opinii respondentów okazały się takie elementy, jak: marka i smak, mniej istotną rolę w podejmowaniu decyzji konsumenckich odegrały czynniki związane z zawartością tłuszczu i rodzajem opakowania. Wskazano także na efektywność wykorzystania poszczególnych narzędzi dotarcia do potencjalnego klienta, takich jak: promocja sprzedaży, reklama (zwłaszcza medialna), czy działania o charakterze public relations. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono model zachowania konsumenta na rynku produktów mleczarskich, który uwzględnia czynniki (socjo-ekonomiczne, społeczne i psychologiczne, marketingowe) i ich hierarchię, determinujące decyzje wyboru produktu. (abstrakt oryginalny)
13
75%
Zmiany zachodzące we wzorcach zachowań konsumentów żywności stanowią istotną podstawę decyzyjną przy kształtowaniu polityki segmentacyjnej przedsiębiorstw. Coraz większego znaczenia nabiera wybór segmentów docelowych w oparciu o kryteria behawiorystyczne, związane z docieraniem do nisz rynkowych. Ocena preferencji nabywczych powinna stanowić główną przesłankę decyzyjną dla przedsiębiorstw podejmujących efektywne działania segmentacyjne i związane z kreowaniem strategii marki. Potrzeba budowania więzi z marką jest coraz częściej zauważana na rynku żywnościowym, z uwagi na wysoki poziom jego nasycenia i konkurencyjność cenową. Coraz większego znaczenia w diagnozowaniu problematyki związanej z tworzeniem i oceną strategii marki, nabierają wyniki badań konsumenckich o charakterze jednoźródłowym (Target Group Index). Celem artykułu jest określenie wyznaczników i przeprowadzenie oceny rozkładu preferencji konsumenckich na rynku przetworów mleczarskich w Polsce. (fragment tekstu)
W dzisiejszych warunkach konkurowanie odbywa się na drodze budowania i/lub osiągania przewagi konkurencyjnej, która jest głównym źródłem uzyskiwania lepszych wyników na tle podmiotów konkurencyjnych. W niniejszym opracowaniu podjęto próbę wskazania i oceny źródeł syntetycznej przewagi konkurencyjnej grup strategicznych przedsiębiorstw mleczarskich na Lubelszczyźnie (określonej na podstawie ich pozycji konkurencyjnej) poprzez identyfikację ich przewag cząstkowych w takich obszarach, jak: pozycja rynkowa, pozycja w zakresie kosztów, potencjał produkcyjny i poziom technologii, potencjał finansowy i rentowność oraz poziom organizacji i zarządzania. Ma to szczególne znaczenie z punktu widzenia przyszłego rozwoju przedsiębiorstw mleczarskich na Lubelszczyźnie i ich struktury podmiotowej.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było przedstawienie głównych problemów, potencjalnych perspektyw i wyzwań węgierskiego sektora mleczarskiego w związku ze zmianami ogólnej sytuacji społecznej i gospodarczej, w szczególności zniesieniem systemu kwot mlecznych w Unii Europejskiej. Problemem sektora jest niska konkurencyjność węgierskiego łańcucha dostaw mleka i przetworów mlecznych. Na Węgrzech krajowy rynek mleka i tradycyjnych produktów mleczarskich przegrywa z firmami zagranicznymi. Wynika to bezpośrednio z małej samowystarczalności, niewykorzystania kwoty mlecznej i niekorzystnej struktury eksportu-importu (surowe mleko dominuje w eksporcie, a wysoka wartość dodana produktów przetworzonych w imporcie). (abstrakt oryginalny)
Chów bydła mlecznego należy do tych kierunków produkcji, które są silnie powiązane z potencjałem produkcyjnym gospodarstwa, a szczególnie powierzchnią gospodarstwa, strukturą użytków i zasobami pracy. [...] gospodarstwa mleczne osiągają (szczególnie w ostatnich latach) stabilne i wyższe dochody oraz wyższą opłatę pracy w przeciwieństwie do gospodarstw, w których dominuje chów trzody chlewnej, czy też produkcja roślinna. [...] rozważania pozwalają na sformułowanie kilku wniosków: • po pierwsze. Unijna liberalizacja rynku mleka przebiega stosunkowo wolno i z dużymi oporami państw członkowskich. Zakłada ona sukcesywne obniżanie cen interwencyjnych masła i obniżanie subwencjonowania wykorzystania tłuszczu mlecznego, co oznacza malejącą ochronę rynku wewnętrznego w UE. Utrzymują się jednak nadal podstawowe regulatory podaży na unijnym rynku mleka. Do takich należy kwotowanie produkcji należące do instrumentów regulacji z kilkudziesięcioletnim stażem, których utrzymanie przewiduje się do 2015r. Ciągle ważnym elementem, jednakże o krótszej perspektywie, pozostają dopłaty do eksportu oraz dopłaty bezpośrednie, które po 2007r. mają być dla wszystkich państw członkowskich wliczane do jednolitych płatności obszarowych. Ma też miejsce subwencjonowanie wykorzystania odtłuszczonego mleka w proszku na pasze. Pozostałe regulatory podaży na rynku mleka, jakkolwiek występują, to mają charakter marginalny. • po drugie. Ocena sytuacji dochodowej gospodarstw nastawionych na produkcję mleka wykazała, że po wstąpieniu Polski do UE nastąpiła poprawa warunków ekonomicznych produkcji mleka (wzrost cen na mleko), jak i większa stabilizacja dzięki kwotowaniu produkcji, w porównaniu z gospodarstwami trzodowymi oraz gospodarstwami o dominującej produkcji polowej [9, 10]. Gospodarstwa utrzymujące stado krów 10-20 sztuk uzyskiwały już dodatni dochód rolniczy netto oraz parytetową opłatę pracy Dopiero jednak skala produkcji ponad 300 tys. kg mleka rocznie (tj. stado ok. 50 krów) zapewniła rolnikom znaczne korzyści ekonomiczne. Rolnicy z gospodarstw o takiej skali produkcji mogli z całą pewnością liczyć na pokrycie pełnych kosztów wykorzystania czynników wytwórczych ziemi, pracy i kapitału własnego i uzyskiwały przewagę kosztów alternatywnych. • po trzecie. Woj. kujawsko-pomorskie w zakresie udziału w obrocie mlekiem należy do pierwszej siódemki w kraju z udziałem w rynku ok. 7%. Po przystąpieniu do UE wystąpiły tam procesy koncentracji produkcji, głównie poprzez zmniejszenie się liczby dostawców ze względu na niespełnienie kryteriów jakości produkcji oraz weterynaryjnych. Niemniej produkcja mleka w tym regionie pozostaje nadal w dużym stopniu rozdrobniona, zaś mankamentem jest stosunkowo wąska lokalna baza przetwórcza. W efekcie znaczna część produkcji wypływa poza region, a wraz z tym nadwyżka ekonomiczna, co oznacza utratę potencjalnych efektów mnożnikowych. (fragment tekstu)
W Polsce występuje wysoki poziom konkurencji między zakładami przetwórstwa mleka. Producenci artykułów mleczarskich, chcąc sprostać wyzwaniom konkurencji muszą różnicować swoją ofertę rynkową i podejmować działania marketingowe. Na rynku produktów mleczarskich jest wiele marek. Silna marka jest narzędziem konkurencji. (abstrakt oryginaly)
18
Content available remote Skuteczność działań reklamowych na rynku mleczarskim
75%
Przedstawiono skuteczność reklamy produktów mleczarskich i jej wpływ na zachowania konsumenckie. Na podstawie danych empirycznych skonstruowano modele skuteczności reklamy. Wykazano, że odmienne elementy reklamy oddziałują na konsumentów przy zakupie produktów mleczarskich. Zaobserwowano także różnice we wpływie poszczególnych elementów reklamy na zachowania konsumentów pogrupowanych ze względu na częstotliwość spożycia produktów mleczarskich. Stwierdzono, że niezależnie od grup użytkowników największy wpływ na zakup produktów mleczarskich ma reklama emitowana w telewizji. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Influence of Scale Size on the Profitability of Cow's Milk Production
75%
Tematyka opłacalności produkcji rolnej jest często poruszana w ramach zagadnień ekonomiki rolnictwa. W opracowaniu pokazano zróżnicowanie opłacalności produkcji mleka w zależności od wielkości stada krów oraz zidentyfikowano główne czynniki determinujące korzystne wyniki ekonomiczne. Badania przeprowadzono w gospodarstwach towarowych, które pogrupowano według skali produkcji, kryterium skali była liczba krów mlecznych w stadzie. Wydzielono trzy przedziały skali, tzn. małą, średnią i dużą. Do analizy wykorzystano dane z 2014 i 2017 roku. Zbadano efektywność żywienia krów w wydzielonych grupach gospodarstw oraz techniczną i ekonomiczną efektywność produkcji mleka. Ocenie poddano pełne koszty produkcji mleka (tj. koszty ekonomiczne) oraz obliczono dochód z działalności z tytułu zarządzania. Wyniki analiz pokazują, że wraz ze wzrostem liczby krów w stadzie zwiększała się ich mleczność i cena mleka. Gospodarstwa charakteryzujące się dużą liczbą krów w stadzie ponosiły najniższe pełne koszty produkcji mleka, a jednocześnie uzyskały najwyższy dochód z tytułu zarządzania liczony na 1 krowę oraz na 1 litr mleka. Miarą oceny ekonomicznej efektywności produkcji mleka był wskaźnik opłacalności (relacja przychodów do kosztów ekonomicznych), najwyższy odnotowano przy produkcji mleka na dużą skalę, przy małej skali wskaźnik ten nie przekroczył progu opłacalności. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki polskiego handlu zagranicznego produktami mleczarskimi w latach 2002-2010. W ciągu siedmiu lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej eksport w ujęciu wartościowym zwiększył się ponaddwukrotnie. W badanym okresie Polska specjalizowała się w eksporcie serów oraz jogurtów, czyli produktów przeznaczonych do bezpośredniego spożycia. Polski sektor mleczarski dysponuje potencjałem zwiększenia udziału produktów wysoko przetworzonych w strukturze eksportu, co może mieć istotny wpływ na zwiększenie konkurencyjności jego wyrobów na rynkach międzynarodowych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.