Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 72

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek prasy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Po roku 1989 powstało w Polsce wiele nowych pism, w tym również periodyków sportowych. Jednym z nich był tygodnik "Stadiony - Nadwiślański Przegląd Sportowy", który ukazywał się w Bydgoszczy od 15 października 1990 r. do 9 marca 1992 r. Jego twórcy mieli nadzieję, że w regionie mającym wieloletnią tradycję wydawania prasy sportowej pismo to zdoła się utrzymać na rynku. Okazało się jednak, że z powodu różnych kłopotów (organizacyjnych, kadrowych, finansowych itd.) było to niemożliwe. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono grecki dziennik "Rizospastis", od ponad 90 lat organ prasowy Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Grecji. Omówiono historię pisma, ze szczególnym uwzględnieniem pierwszych burzliwych lat jego istnienia oraz trwających w sumie ponad 35 lat okresów nielegalnej działalności. Przedstawiono współczesną pozycję dziennika na greckim rynku prasowym i przeprowadzono analizę językowo-ideologicznej warstwy "Rizospastisa" jako wiernego realizatora wytycznych leninowskiej koncepcji prasy. Autor stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, gdzie leży źródło wciąż niemałej popularności tego pisma oraz stabilnej pozycji rynkowej, którą nieprzerwanie się ono cieszy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza następujące zagadnienia: wielkość i wartość sprzedaży prasy krajowej, sprzedaż prasy zagranicznej, prenumerata, stan kolportażu prasy, kondycja przedsiębiorstw wydawniczych i poligraficznych.
4
100%
W artykule opisano ukazujące się w mieście Wrocławiu tytuły prasy sublokalnej w następujących grupach: prasa zakładowa, periodyki uczelniane (nienaukowe), studenckie, szkolne, emerytalne, prasa zakładowo-miejska i branżowo-miejska, prasa osiedlowa i dzielnicowa, prasa parafialna, prasa zakonna, dodatki lokalne ogólnokrajowej "Gazety Wyborczej". Prasa sublokalna, docierając do ogromnych rzesz obywateli, umożliwia najbardziej skuteczne i najpełniejsze informowanie swoich odbiorców o wszystkim, co jest ważne dla najbliższego otoczenia. W komunikacji lokalnej stała się wraz z dodatkami lokalnymi ogólnokrajowej "Gazety Wyborczej" głównym ogniwem. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Absolwenci kierunków ekonomicznych i zarządzania na rynku pracy
100%
Celem referatu1 jest przedstawienie kluczowych zagadnień związanych z wchodzeniem absolwentów studiów kierunków ekonomicznych i zarządzania na rynek pracy oraz oczekiwań podażowej strony rynku pracy wobec wykształconych przez uczelnie wyższe ekonomistów i menedżerów. Obecnie wchodzący na rynek pracy absolwenci uczelni to przedstawiciele młodszej grupy Pokolenia Y, milenialsi urodzeni między 1990 a 1997 rokiem oraz pierwsze osoby z pokolenia Z, post-milenialsi urodzeni po 1998 roku, dopiero wchodzący na rynek pracy. W ramach referatu dokonano przeglądu literatury z przedmiotowego zakresu, wskazując zarys głównych problemów, stanowiących wyzwania w kontekście funkcjonowania współczesnych organizacji gospodarczych. W opinii badaczy są to pokolenia dobrze wyedukowane i świadome swoich możliwości, nie tylko materialnych, rozwojowych, lecz także psychicznych. Z drugiej jednak strony wchodzący na rynek ekonomiści i menedżerowie stanowią duże wyzwanie dla pracodawców, ponieważ wymagają znaczącej zmiany w podejściu do zarządzania organizacją i zasobami ludzkimi, zmiany kultury organizacji oraz jej wartości.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Ekonomiczne aspekty funkcjonowania rynku mediów
100%
Przedstawiono istotę ekonomiki mediów i jej poziomy. Omówiono specyfikę rynku środków masowego przekazu. Pokazano znaczenie rynku prasowego.
W październiku 2003 r. ukazał się nowy dziennik ogólnopolski "Fakt". Wydarzenie to stało się powodem dużego zainteresowania mediów. Autor artykułu - wykorzystując narzędzia analizy medioznawczej - próbuje określić miejsce tego dziennika na polskim rynku prasowym. Wskazuje też kilka ważniejszych czynników, które zadecydują o przyszłości "Faktu". Zwraca uwagę, że jego bezpośrednim konkurentem jest nie tylko "Super Express", ale również kilka cieszących się dużą popularnością dzienników regionalnych, mających obecnie charakter tabloidów. Autor sceptycznie odnosi się do widocznej w pierwszych tygodniach popularności "Faktu" - o czym świadczy wysoki wskaźnik sprzedaży - traktując to raczej jako rezultat niskiej ceny egzemplarza oraz intensywnych działań reklamowo-promocyjnych podejmowanych przez wydawcę. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Zarządzanie wzrostem przychodów na rynku medialnym
100%
W pracy oceniono, w jaki sposób menedżerowie wydawnictw prasowych zarządzali wzrostem przychodów w latach 2006-2015. Przyjęto hipotezę, że w sytuacji spadkowych tendencji na rynku prasy drukowanej, a zwłaszcza w segmencie dzienników, wydawcy prasowi w ramach zarządzania wzrostem sprzedaży największy nacisk położyli na strategie przejęć i strategie rozwoju innowacji. W pracy wykorzystano metodę pogłębionej analizy przypadków, opartą na wywiadach z menedżerami wybranych firm, jak również materiały źródłowe przykładowych firm. Przedmiotem badań był sposób zarządzania wzrostem przychodów przez wydawnictwa prasowe o dominującej pozycji w segmentach dzienników ogólnopolskich i regionalnych. (abstrakt oryginalny)
Istotnych informacji o podstawowych kierunkach transformacji polskiego rynku prasowego oraz ich uwarunkowaniach dostarcza analiza zmian zachowań nabywców prasy (m.in. porównanie wydatków gospodarstw domowych na prasę w ostatnich latach). Wydatki na gazety i czasopisma należą do grupy wydatków na kulturę. Porównanie wydatków na prasę z innymi grupami wydatków oraz ich analiza według rodzajów gospodarstw pozwala na ocenę znaczenia tych wydatków i kierunku ich zmian w latach 1993-1996. (fragment tekstu)
10
Content available remote Poziom konkurencji na rynku prasy w Polsce
75%
Artykuł jest analizą struktury polskiego rynku prasowego i poziomu jego konkurencji. Cyfryzacja i konwergencja mediów zacierają dotychczasowe podziały branżowe i skłaniają do nowego zdefi niowania rynków właściwych dla poszczególnych produktów medialnych. Poszerzanie granic rynku zmienia panującą na nim konkurencję, bo zwiększa ilość sprzedających i kupujących, a tym samym zmniejsza ich udziały w rynku. Nawet wąskie rozumienie rynku prasowego (wyłącznie jako rynku prasy drukowanej) nie wskazuje na wysoki poziom jego koncentracji. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Prasa ukraińska we Lwowie w okresie autonomii Galicji (1867-1918)
75%
Artykuł stanowi analizę prasy ukraińskiej wydawanej w latach 1867-1918 w okresie autonomii Galicji. Opis funkcjonowania prasy przedstawiony został na tle charakterystyki warunków społecznych stanowiących szanse i zagrożenia dla rozwoju czytelnictwa (m.in. poziom wykształcenia ukraińskiej społeczności zamieszkującej Galicję, zróżnicowanie społeczne tej ludności). Prezentacja prasy ukraińskiej odbywa się w tekście zarówno poprzez charakterystykę całego rynku, jak i opis poszczególnych tytułów. Autor wykazuje, że w latach 1867-1901 we Lwowie ukazało się ponad 135 tytułów prasy ukraińskiej. Najbardziej intensywny rozwój prasy mniejszości ukraińskiej nastąpił w latach 1901-1919. Galicyjska mniejszość ukraińska wydawała wówczas 266 tytułów prasowych, w tym 150 nowo powstałych gazet i magazynów wraz z dodatkami. Wśród tych tytułów znajdowały się tytuły reprezentujące większość sektorów prasowych, których przykłady zostały poddane szczegółowemu opisowi w artykule. (abstrakt oryginalny)
W liberalnej doktrynie prasowej podstawowe zadanie mediów polega na realizacji obywatelskiego prawa do informacji w warunkach funkcjonowania gospodarki rynkowej. Paradygmat ten wywołuje jednak ostry konflikt między ideologią wolnego rynku a jakością dostarczanych przez dziennikarzy informacji. Imperatyw prawa do zysku dominuje nad obowiązkiem rzetelnego informowania obywatela, będącego suwerenem praw do informacji. A przecież jakość demokracji zależy od jakości informacji. Stąd też autor uznał za ważne zanalizowanie, jak antynomie między służbą a rynkiem wpływają na kondycję dziennikarstwa. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Insert - czyli jak zwiększyć zainteresowanie gazetą i jej sprzedażą
75%
Działania podejmowane przez wydawców prasy codziennej mają zasadniczy wpływ na możliwość ich rozwoju oraz przetrwania na konkurencyjnym rynku. Rywalizacja toczy się zarówno o czytelnika, jak i reklamodawcę. Zmiany na rynku mediów, potrzeby odbiorców, rozwój technologiczny - to istotne determinanty stosowania niestandardowych sposobów zwiększenia zainteresowania gazetą w wersji papierowej i tym samym jej sprzedaży egzemplarzowej. Jednym ze skutecznych elementów rywalizacji są inserty. Podwyższają atrakcyjność gazet i są odpowiedzią na potrzeby konsumentów produktu medialnego, co wykazane zostanie w niniejszej publikacji.(abstrakt oryginalny)
Polska prasa biznesowa to około 25 tytułów, z których uwagę reklamodawców przykuwa zaledwie połowa. Jak kształtują się wydatki firm, które najwięcej wydały na reklamę w pismach biznesowych i ekonomicznych w 1999 r., oraz jak kształtują się przychody prasy biznesowej z tytułu reklam w 1999 r. to porównanie niniejszego artykułu.
Zainteresowanie kapitału zagranicznego polską prasą zaczęło się po uwolnieniu rynku, wprowadzeniu liberalnego prawa prasowego i spółdzielczego, co nastąpiło po ukazaniu się ustawy z 22 marca 1990 roku o likwidacji RSW Prasa - Książka - Ruch. W połowie 1990 r. zaczął napływać obcy kapitał, który pozwolił polskiej prasie przetrwać i zmodernizować wychodzące od wielu lat tytuły, jak również wprowadzić na polski rynek prasowy kilkadziesiąt nowych czasopism, zmieniając wydawniczy krajobraz w Polsce. Powstający polski kapitał był słaby, niedoświadczony i nie dokonywał żadnych inwestycji prasowych, natomiast niemieckie wydawnictwa zainteresowały się czasopismami dla kobiet, włożyły wiele kapitału, pracy i wysiłku, toteż szybko opanowały rynek magazynów kobiecych w Polsce. Czasopisma kobiece na całym świecie są rentowne, przynoszą duże dochody, ponieważ pochłaniają znaczne budżety reklamowe, są doskonałym nośnikiem dla reklamy kosmetyków, detergentów, parafarmaceutyków, sprzętu gospodarstwa domowego i wielu innych towarów*. Kobiety czytają więcej niż mężczyźni, są bardziej podatne na reklamę i - co najważniejsze - to one decydują o zakupach i kierują budżetami domowymi.(fragment tekstu)
Segment rynkowy należy do najważniejszych pojęć marketingu; właściwie przy planowaniu działalności trzeba na samym początku określić rynek dla danego produktu albo usługi, czyli liczbę i cechy ludzi, którzy są rzeczywistymi lub potencjalnymi klientami dla tej oferty. Ściśle się z tym wiąże lojalność klienta wobec marki. W gruncie rzeczy jest to główna idea publikacji, z tym że dotyczy specyficznego produktu, jakim jest prasa, co siłą rzeczy pociąga za sobą także określony sposób badania problemu. Podstawą pracy są badania oparte na ankiecie prasowej. (fragment tekstu)
Wydział Humanistyczny Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku, kontynuując badania nad prasą Włocławka i regionu, zorganizował już drugą konferencję na temat mediów lokalnych i sublokalnych. Pierwsza odbyła się w 2001 roku, a jej owocem była publikacja Media w procesie transformacji na przykładzie Włocławka pod redakcją Wiesława Końskiego (WSHE, Włocławek 2003). Książka zawiera cenne informacje z zakresu historii prasy lokalnej, a także prezentuje współczesne media i ich społeczne funkcje, wskazuje na nowe zjawiska i procesy w dziennikarstwie, zwraca uwagę na zmiany struktur organizacyjnych i własnościowych w mediach. Sukces poprzedniej konferencji był zachętą do dalszych badań rynku prasy we Włocławku. (fragment tekstu)
Procesy koncentracji nie omijają także rynku mediów. W Polsce obszarem szczególnie intensywnej penetracji wydawców zagranicznych i koncentracji własnościowej stała się prasa regionalna. Monopolizacja tej dziedziny mediów, która nastąpiła w ostatnich 20 latach, w istotny sposób wpłynęła na erozję wolności mediów i pluralizmu mediów, dwóch podstawowych atrybutów przypisanych niezależnym mediom. Kontrolę nad procesami koncentracji i monopolizacji na rynku mediów sprawuje obecnie wyłącznie organ antymonopolowy. Prawo antymonopolowe na tym rynku okazuje się jednak mało skutecznym instrumentem. Autor stawia więc pytanie, czy ze względu na specyfikę rynku mediów nie powinny zostać ustalone w takim przypadku bardziej rygorystyczne przepisy antymonopolowe. Wśród środków zaradczych w celu odbudowania pluralizmu na rynku prasy regionalnej autor widzi również instrumenty wsparcia nowych wydawców przez władze publiczne(abstrakt oryginalny)
19
75%
Sektor turystyczny jest uważany za istotną dziedzinę działalności w zaspokajaniu potrzeb rynku pracy. Nie zawsze jednak dane statystyczne przedstawiające tendencje światowe lub krajowe są tożsame z sytuacją panującą w poszczególnych województwach. W artykule przedstawiono sytuację na międzynarodowym rynku pracy oraz przeprowadzono analizę możliwości zatrudniania nowych pracowników przez przedsiębiorców turystycznych prowadzących działalność gospodarczą na terenie Polski północno-wschodniej. W tym celu wykorzystano badania ankietowe przeprowadzone wśród pracodawców turystycznych, organizacji otoczenia biznesu i w powiatowych urzędach pracy.
Artykuł przedstawia kłopoty (m.in. wewnętrzne) New York Times. Wydawcę Artura Sulzbergera Jr. czeka dużo pracy: musi uporać się z niższymi zyskami, zmianami w świecie mediów oraz następstwami skandali.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.