Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek radiowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Regionalne rozgłośnie radiowe na rynku radiowym w Polsce
100%
Celem pracy była analiza roli i miejsca regionalnych rozgłośni radia publicznego na regionalnym rynku radiowym w Polsce w kontekście zachodzących zmian. Praca ma charakter empiryczny. Horyzont czasowy badań wyznaczają lata 2006-2010. W artykule przedstawiono strukturę podmiotów na rynku radiowym w Polsce, siłę rynkową grup podmiotów oraz sytuację rozgłośni regionalnych radia publicznego w warunkach drastycznego spadku wpływów abonamentowych. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem zainteresowania artykułu są wartości uniwersalne, powiązane z podstawą bytu ludzkiego, fundamentalne, na których opiera się moralność społeczna. Celem artykułu jest prezentacja komunikowanych i promowanych przez Polskie Radio wartości stanowiących istotny element systemu zarządzania mediami. Artykuł porusza problem komunikowania i promowania tych wartości przez radio publiczne w Polsce. Uwagę zwrócono na postrzegane przez słuchaczy wartości w programach radiowych Polskiego Radia S.A. Szczególnie interesujące wydawało się znalezienie odpowiedzi na pytanie, na ile ważne w życiu badanych studentów wartości są odnajdowane w ofercie programowej i akcjach eventowych Polskiego Radia. W artykule przyjęto założenie, iż kształt współczesnego radia zależy przede wszystkim od przekazywanych przez ten środek przekazu wartości, a nie tylko od jakości oferty programowej. Radio publiczne komunikuje wartości oraz wychowuje ku wartościom. Jego działalność nie może być zredukowana do logiki rynku. Na wstępie artykułu zamieszczono ogólne rozważania na temat wartości w ujęciu nauk społecznych. Następnie przedstawiono problematykę mediów, a w szczególności radia publicznego w wymiarze aksjologicznym. W dalszej kolejności dokonano krótkiej charakterystyki rynku radiowego w Polsce, celem przedstawienia kontekstu podjętych rozważań i badań empirycznych. Następnie, szczegółowo omówiono metodologię badań nad wartościami przekazywanymi przez publiczne radio w Polsce jak i nad uznawanymi wartościami przez studentów, będących odbiorcami programów Polskiego Radia S.A. Na zakończenie przedstawiono wyniki tychże badań. (abstrakt oryginalny)
W Polsce istnieje około 200 koncesjonowanych stacji radiowych. Tylko trzy z nich to rozgłośnie ogólnopolskie. Radio jest więc w przeważającej mierze medium lokalnym. Pełni ono wiele istotnych funkcji w społecznościach lokalnych. Tego typu stacje mogą być również atrakcyjnym medium reklamowym. Brak dużych reklamodawców lokalnych i obserwowana od 2000 roku recesja na rynku reklamy sprawiły, że wiele mniejszych rozgłośni jest w trudnej sytuacji finansowej. Stąd na polskim rynku radiowym można zaobserwować bardzo silne procesy konsolidacyjne. Główny udział w tych procesach mają Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe (ZPR) i Agora SA. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Rozwój i działalność stacji radiowych w Łodzi
100%
Niniejszy artykuł ma na celu zaprezentowanie jednego z najpopularniejszych mediów, jakim jest radiofonia. Jej funkcjonowanie przedstawione zostało na przykładzie jednego z największych lokalnych rynków radiowych w Polsce - miasta Łodzi. Pierwsza część publikacji dotyczy historii radiofonii na tym obszarze. Przedstawiony został okres od powstania pierwszej rozgłośni radiowej, aż do współczesności. Zaprezentowano tu, jak zmieniała się w tym czasie sytuacja na łódzkim rynku radiowym oraz jakie elementy i wydarzenia miały na nią wpływ. W kolejnej części przedstawiono obecną sytuację na łódzkim rynku radiowym. Scharakteryzowane zostały wszystkie rozgłośnie słyszalne w tym mieście, zarówno lokalne, jak i nadające z innych miast. Szczególną uwagę zwrócono na takie elementy jak: struktura programowa, właścicielska, czy lokalizacja siedzib rozgłośni. W części tej opisano także infrastrukturę nadawczą znajdującą się w mieście. W artykule podjęto także próbę określenia struktury słuchalności stacji radiowych w Łodzi. W tym celu przeprowadzono badania ankietowe wśród mieszkańców. Elementami na jakie zwrócono szczególnie uwagę były: najczęściej wybierane rozgłośnie, powody jakimi słuchacze kierowali się w wyborze programu, określenie miejsca, czasu i sposobu słuchania, a także ocena łódzkiego eteru i preferowane zmiany. Spróbowano także przedstawić, jaki wpływ miała struktura ludności na słuchalność stacji radiowych. W ostatniej części artykułu przedstawione zostały perspektywy na przyszłość działalności radiofonicznej. Zaprezentowano tu zarówno możliwe zmiany wśród stacji istniejących, jak i także rozwój nowoczesnych rozgłośni, korzystających z innych źródeł sygnału. (abstrakt oryginalny)
Nowe technologie zmieniły muzykę, obecnie przeobrażają pozostałą część sektora audio. Technologia cyfrowa wywraca więc do góry nogami rynek radiowy. Od satelity po internet- oferta programowa rośnie błyskawicznie, walka o zyski będzie więc mordercza.
Krótko scharakteryzowano polski i amerykański rynek radiowy. Zwrócono uwagę na czynniki wpływające na wartość stacji radiowych i na problem ich wyceny.
7
84%
Już we wstępie Urszula Doliwa podkreśla, że działalność radia społecznego, stanowiącego swoisty fenomen społeczno-kulturowy, jest w literaturze przedmiotu analizowana i oceniana z różnych punktów widzenia, przy czym "jednym z najbardziej naturalnych, a zarazem pojemnych jest rola takich mediów w systemie demokratycznym". Podaje też jednak przykłady publikacji, których autorzy, głównie zagraniczni, badają m.in. "alternatywny charakter tych mediów w stosunku do mediów głównego nurtu i wiodącego w danym społeczeństwie dyskursu", a także "relacje między mediami społecznymi a sferą publiczną i publicznym dyskursem" oraz inne, bardziej szczegółowe kwestie. (fragment tekstu)
Autor artykułu prezentuje rolę rozgłośni studenckich w Polsce. Na tym tle analizuje radio Akadera. Przedstawia opinię studentów na temat funkcjonowania radia. Przedstawia ich oczekiwania i ograniczenia w dostępie do sygnału radiowego w eterze. Opinia studentów opiera się na badaniach własnych. Z badań własnych wyłania się informacyjny i rozrywkowy profil radia Akadera w Białymstoku. Zmiany dokonywane w strukturze i treściach programowych radia Akadera zmierzają w celu zwiększenia słuchalności radia i jego komercjalizacji. Radio studenckie jest ważnym elementem promocji oferty edukacyjnej i tworzenia kultury studenckiej. Jest także pomostem miedzy lokalnym środowiskiem innowacji i przedsiębiorczości a środowiskiem akademickim. Radio studenckie może stać się technostarterem, który szuka równowagi pomiędzy popytem i podażą oraz technologią a rynkiem. W ten sposób radio studenckie może być istotnym elementem przedsiębiorczości akademickiej.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie głównych problemów nurtujących badaczy i środowisko menedżerskie w obszarze zarządzania radiem (rozgłośnią radiową) oraz wskazanie kierunków rozwoju badań nad zarządzaniem radiem. Zwrócono uwagę, że zarządzanie radiem stanowi subdyscyplinę nowej dziedziny badawczej, jaką jest zarządzanie mediami. Artykuł podejmuje próbę określenia obszarów badawczych w dziedzinie zarządzania radiem oraz przedstawia najważniejsze stanowiska teoretyczne związane z rozwojem studiów nad zarządzaniem radiem. W artykule przeprowadzono także krytyczną analizę i ocenę literatury w zakresie omawianej problematyki. Na zakończenie wskazano propozycje kierunków dalszych badań oraz przedstawiono główne przesłanki, które mogą być pomocne przy wyznaczaniu możliwych kierunków badawczych w tym obszarze.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono główne cechy oraz ewolucję modeli kontroli i zarządzania mediami publicznymi i państwowymi w wybranych państwach Azji, Afryki, Ameryki Południowej i Europy (Chinach, Japonii, Maroko, RPA, Chile i Austrii) w celu odnalezienia zależności między ustrojem mediów publicznych a systemem społeczno-politycznym. Charakterystyka i próba sklasyfikowania poszczególnych modeli mediów publicznych opisanych w artykule została dokonana na podstawie klasyfikacji zaproponowanej przez D.C. Hallina i P. Manciniego.(abstrakt oryginalny)
CEL BADAWCZY: Celem naukowym artykułu jest zbadanie przyczyn zniknięcia z nowojorskiego eteru radia dla Polonii. PROBLEM I METODY BADAWCZE: W jakim stopniu zarządzanie i rynkowe uwarunkowania przyczyniły się do upadku polonijnego radia? Czy radio polonijne ma szanse na odrodzenie? Jakie są perspektywy rozwoju polonijnego radia? Z uwagi na słabo udokumentowaną tematykę polonijnego radia znaczącymi metodami badawczymi były: oral history, analiza zawartości prasy. W celu pogłębienia analizy zastosowane zostały także metody: opisowa, historyczna i porównawcza. PROCES WYWODU: Na tle fal emigracyjnych zostało przedstawione radio polonijne, następnie procesy zarządzania i ekonomika jako znaczące elementy funkcjonowania tego radia w przestrzeni nowojorskiej. W dalszej części zawarto nowe kierunki rozwoju radiofonii polonijnej i wnioski końcowe. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Poszczególne fale emigracyjne niosły różne uwarunkowania, w których funkcjonowało polonijne radio. Wszystkie radiowe przedsięwzięcia borykały się z problemami finansowymi. Brakowało profesjonalnej kadry menedżerskiej znającej rynek mediów w USA oraz solidnego zaplecza technicznego. WNIOSKI, INNOWACJE I REKOMENDACJE: Zmiany musiałyby nastąpić w sposobie finansowania takiej działalności. Oprócz pozyskiwania prywatnych środków konieczne jest finansowe zaangażowanie organizacji polonijnych. Rozwiązaniem jest nadawanie programu za pośrednictwem internetu. (abstrakt oryginalny)
Metody klasyfikacji znajdują bardzo szerokie zastosowanie w praktyce, pozwalając badaczowi na grupowanie i klasyfikowanie obiektów, dostarczając istotnych informacji o badanym zjawisku lub zachowaniach na rynku. W niniejszej pracy przeprowadzono analizę rynku radiowego na Śląsku. W części pierwszej scharakteryzowano dane dotyczące rynku radiowego. Klasyfikacji obiektów dokonano za pomocą metody k-średnich, a następnie jej wyniki zweryfikowano z wynikami klasyfikacji otrzymanej przy użyciu skalowania wielowymiarowego. Przeprowadzenie badania ma na celu wyodrębnienie jednorodnych grup stacji radiowych na Śląsku, a co za tym idzie - poznanie rynku radiowego i jego ocenę przez respondentów biorących udział w badaniu. Wyniki wykorzystanych metod przedstawiono w postaci graficznej na wykresie rozrzutu oraz w postaci mapy percepcji. Część ostatnia zawiera wnioski oraz interpretację otrzymanej klasyfikacji, tj. charakterystykę powstałych grup i należących do nich stacji radiowych. (fragment teksu)
Jeszcze pięć lat temu w Lublinie nadawało swoje programy kilka samodzielnych, lokalnych i regionalnych stacji radiowych. Dziś, oprócz publicznego Radia Lublin, na lubelskim rynku mediów elektronicznych istnieją tylko dwie lokalne rozgłośnie radiowe: Radio Puls, które należy do spółki Multico, oraz uniwersyteckie Radio Centrum. Pozostałe stacje należą do dużych sieci. Katolickie Radio Lublin do Radia Plus, a Rytm podpisał porozumienie programowe z warszawską Eską, funkcjonując na rynku pod nazwą Radio Eska-Lublin. Z Lublina nadaje swój program także publiczna Telewizja Lublin. Z kolei w Chełmie istnieje lokalna rozgłośnia radiowa Radio BON TON, a w Zamościu Radio FAN FM i Katolickie Radio Zamość. Radio Lublin, jako samodzielna rozgłośnia, funkcjonuje od 1994 roku i specjalizuje się w reportażu społecznym, sprawach wsi i kultury. Organizuje festyny, będące coroczną pozycją w kalendarzu kulturalnym regionu. W ich ramach występował m.in. Kabaret OTTO i zespół Boney M. Jako rozgłośnia publiczna Radio Lublin współorganizuje i promuje festiwale, wystawy, koncerty, seminaria, a także wydawnictwa. Na antenie systematycznie ukazują się audycje poświęcone tematyce kulturalnej: "Miniatury muzyki poważnej", "Godzina muzyki i myśli", "5 minut z książką", "Okienko literackie", "Spotkania z muzami", "Informator kulturalny". (fragment tekstu)
W niniejszej pracy podejmę próbę ukazania specyfiki komercyjnego radia lokalnego, zarówno jako elementu systemu komunikowania społecznego, jak i przedsiębiorstwa medialnego. Przyjrzę się także, na zasadzie praktycznego przykładu, śląskiemu radiu Express FM. (fragment tekstu)
Coraz silniejsze powiązanie rozwoju gospodarczego z widmem radiowym, wzmocnione przez proces konwergencji technologicznej i rozwój technik unikania zakłóceń, w coraz większym stopniu oddziałuje na trendy gospodarki tym ograniczonym zasobem. Poddaje presji administracyjny model „dziel i rządź", w którym gospodarka widmem jest scentralizowana i zorientowana na władcze przesądzanie w indywidualnych sprawach o zasadach wykorzystywania widma. Następstwem powyższego są postulaty „uwolnienia", czyli liberalizacji widma, przynajmniej w części przeznaczeń cywilnych. Na nią z kolei składają się trzy wzajemnie przenikające się procesy - urynkowienia przydziałów (rezerwacji) częstotliwości, propagowania modelu wspólnoty widma i jego neutralności (technologicznej i usługowej). Wszystkie ze wskazanych procesów zyskują na znaczeniu zarówno na gruncie unormowań prawnych, jak i polityki regulacyjnej. Aktywność wykazują w tej materii wiodące organy regulacyjne oraz międzynarodowe gremia wyspecjalizowane w harmonizacji gospodarki widmem. Rok 2007pokazał, że procesy te w coraz większym stopniu zaczynają wpływać także na zasady gospodarki widmem w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł jest próbą eksploracji zjawiska określanego jako "cień organizacyjny". Celem autorki jest odkrycie, czy członkowie dużej komercyjnej stacji radiowej mają świadomość istnienia cienia, rozumianego jako negatywne aspekty firmy, wypierane przez ogół. Artykuł ma pokazać, czy przeciętni pracownicy zwracają na nie uwagę oraz czy, wiedząc o ich istnieniu, mimo wszystko próbują ukrywać je w kontaktach z zewnętrznymi podmiotami, tworząc tym samym iluzję organizacji idealnej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza poszczególnych cech radia jako środka przekazu treści reklamowych. W odniesieniu do wybranych cech została dokonana analiza porównawcza z innymi mediami reklamowymi. W dalszej części autorka przeprowadziła ogólną analizę słuchalności wybranych lokalnych stacji radiowych w woj. świętokrzyskim oraz niektórych aspektów odnoszących się do postrzegania reklamy radiowej przez mieszkańców tego województwa.
18
Content available remote Radiofonia publiczna w Polsce. Zarys problematyki
84%
Od początku swego istnienia radio (1925 rok3) pełniło funkcje misyjną. Przed wojną program ogólnopolski składał się z audycji przygotowanych w Warszawie i w rozgłośniach regionalnych. Z naszej inicjatywy Polskie Radio współpracowało również od marca 1927 roku z innymi europejskimi nadawcami - na zasadzie wymiany transmitowano koncerty z Wiednia, a Międzynarodowa Unia Radiofoniczna wyłoniła specjalną Komisję Wymiany Programów, powierzając jej kierownictwo Polakowi, Zbigniewowi Chamcowi (wcześniej dyrektorowi Polskiego Radia w Warszawie). W roku 1929 Polskie Radio otrzymało nową koncesję, umożliwiającą uruchomienie radiostacji, która byłaby słyszalna na terenie całego kraju. Od maja 1931 roku pracę rozpoczęła radiostacja w Raszynie. Równocześnie w całym kraju prowadzono akcję radiofonizacyjną, promując sprzedaż taniego detektorowego (niewymagającego zasilania prądem) odbiornika polskiej konstrukcji. Nowa koncesja stawiała również wymóg powołania Rady Programowej we wszystkich rozgłośniach regionalnych i w Warszawie. Wypada podkreślić, że propozycje poszczególnych rozgłośni zawierały wszystkie elementy misji Radia, które do dziś uważane są za konieczne u nadawców publicznych. Edukacja, poradnictwo, muzyka, literatura, rozrywka wypełniały codzienny ogólnopolski program. Działały Redakcje: Wiadomości, Literacka, Odczytowa, Muzyczna. Lata do drugiej wojny światowej określano złotymi. Umiejętności dziennikarzy i możliwości techniczne radia były na wysokim poziomie, sprawdzianem okazała się transmisja z uroczystości pogrzebowych Józefa Piłsudskiego w maju 1935 roku. Wykorzystano 34 mikrofony sprawozdawcze, 51 linii przesyłowych oraz pracę 44 techników i 11 dziennikarzy. Przez 15 godzin relacjonowano ostatnią drogę Marszałka z Warszawy do Krakowa, na Wawel.(fragment tekstu)
Artykuł podejmuje aspekt analizy dokonanej metodą analityczno-porównawczą oferty programowej nadawców publicznych pod kątem realizacji misji w dobie wieloplatformowego przekazu programów radia i telewizji. Artykuł zawiera analizę struktury gatunkowej programów Telewizji Polskiej SA, Polskiego Radia SA oraz rozgłośni regionalnych radia publicznego. Identyfikuje zasady konstrukcji oferty programowej mediów publicznych funkcjonujących na polskim rynku medialnym. Przedstawia składowe do oceny jakości mediów publicznych poprzez ich ofertę programową. Wskazuje na potrzebę rozwoju na wysokim poziomie merytorycznym i technologicznym oferty mediów publicznych w nowych platformach dystrybucji treści - w Internecie i urządzeniach mobilnych. (abstrakt oryginalny)
Zagadnienie tożsamości przedsiębiorstwa, będącej efektem określonej strategii zarządzania wizerunkiem, reputacją i marką produktu (usługi), jako zespołem atrybutów pozwalających zdobyć zaufanie odbiorców, ułatwiających konkurowanie na rynku i osiąganie pozytywnych efektów ekonomicznych, autor rozpoznaje na przykładzie rozgłośni regionalnych polskiego radia, działających w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. Analizie poddano wieloczynnikowe zależności (korelacje) pomiędzy poziomem wiarygodności (wizerunkiem nadawcy publicznego), jakości i atrakcyjności programów, słuchalności (wielkość audytorium) a efektywnością ekonomiczną. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.