Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 68

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek usług pocztowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W czasie, kiedy obserwowany jest gwałtowny rozwój elektronicznego handlu (e-handel, e-commerce), a wolumen tradycyjnych usług pocztowych (przesyłek listowych, paczek pocztowych) wykazuje niewielkie tendencje wzrostowe, istotnego znaczenia - zarówno dla operatorów pocztowych, jak i ich klientów - nabierają usługi o wartości dodanej. Taką sytuację odzwierciedlają zapisy w preambule dyrektywy 2008/6/WE2(fragment tekstu)
Pełna liberalizacja rynku usług pocztowych, która miała miejsce na początku 2013 r., zapewniła swobodę działania podmiotom tego rynku. Brak bariery polegającej na ograniczeniu dostępu do rynku pocztowego spowodował wzrost konkurencji między podmiotami świadczącymi usługi, co korzystnie wpłynęło na przekształcenia strukturalne tego rynku. Obecny stan liberalizacji rynku usług pocztowych w Polsce wskazuje, że zmieniły się warunki i powstały nowe sposoby oferowania usług stronie popytowej. Zmieniły się obowiązki strony podażowej w zakresie świadczenia usług pocztowych.(abstrakt oryginalny)
Procesy liberalizacji i deregulacji rynku usług pocztowych spowodowały pojawienie się na tym rynku obok operatorów zasiedziałych (byłych monopolistów) operatorów alternatywnych. W nowych warunkach rynkowych operatorzy zasiedziali skupili się na rozbudowie sieci obsługi przesyłek listowych i paczkowych. Operatorzy alternatywni skoncentrowali się głównie na obsłudze paczek. Podział taki prowadzi do słabnięcia konkurencji na rynku przesyłek listowych. (abstrakt oryginalny)
Rozwój komunikacji elektronicznej silnie wpływa m.in. na RUP, w tym zwłaszcza na spadek popytu na tradycyjne adresowane przesyłki listowe.W tych uwarunkowaniach w żywotnym interesie operatorów pocztowych leży podejmowanie profesjonalnego świadczenia listów elektronicznych i równoczesne silne angażowanie się w dynamicznie rosnący segment logistyczny, w tym zwłaszcza obsługę rosnących strumieni indywidualnych przesyłek paczkowych i kurierskich, związanych z rozwojem e-commerce.(abstrakt autora)
The aim of the article is to analyze the impact of selected variables on the difference in cross-border price postal parcels weighing up to 2 kg offered by twenty-eight designated postal operators in the European Union countries in 2015 based on 756 collected observations. The study used data from Eurostat, the Universal Postal Union and the financial statements of designated postal operators. The base were nineteen indicators verifying the hypotheses about impact of selected groups of variables on the cross-border price. Moreover the analysis has been extended of electronic postal services indicators provided by designated postal operators, as defined by the Universal Postal Union, for selected countries. The results of the analysis confirm the complexity of the factors that affect the cross-border prices used by operators.(author's abstract)
6
Content available remote Transport jako niezbędny element składowy działalności pocztowej
100%
Działalności pocztowej, jak też transportowi warunkującemu realizowanie tej działalności, w przeszłości przypisywano cechy monopolu naturalnego 2. Podejście takie wiązano głównie z następującymi kwestiami: - uznaniem usług pocztowych i transportowych bądź przynajmniej ich części, za usługi społecznie ważne, do których każdy obywatel powinien mieć zapewniony dostęp, przy jednoczesnym zagwarantowaniu określonego poziomu jakości tych usług oraz społecznie akceptowanego poziomu ich ceny; - traktowaniem poczty i transportu jako sektorów ważnych strategicznie, tworzących swoisty kręgosłup gospodarki(fragment tekstu)
W ostatniej dekadzie XX wieku w UE doszło do przekształceń branży pocztowej, z którymi związane są pojęcia demonopolizacji, deregulacji i liberalizacji rynku. Obecnie podmioty operujące na tym rynku muszą liczyć się z nowymi warunkami funkcjonowania, którymi są otwarty rynek i działanie w warunkach e-substytucji oraz rozwoju e-commerce.(abstrakt autora)
Działalność usługowa poczty publicznej od początku przyczyniała się do wzmacniania społecznej spójności, między innymi przez nieprzerwaną obecność na obszarach wiejskich i zaniedbanych gospodarczo obszarach miejskich. Liberalizacja rynku pocztowego, której efektem będzie szersze niż dotychczas przyjęcie przez operatora wyznaczonego zasad działania zgodnych z logiką biznesu, ukierunkowuje jego działalność na optymalizację wyników finansowych, co prowadzi pośrednio do zaniechania bądź ograniczenia obsługi na obszarach nierentownych. Utrzymanie sieci pocztowej jest kosztowne, w związku z czym zdecydowana większość wiejskich urzędów pocztowych i kilka procent placówek miejskich przynosi dochód, który nie kompensuje wydatków niezbędnych dla utrzymania tych jednostek. W celu utrzymania swojej sieci Poczta Polska stosuje więc politykę częściowego finansowania placówek deficytowych z wpływów uzyskiwanych przez rentowne placówki miejskie. Pomimo takich działań liczba urzędów pocztowych na obszarach wiejskich została zredukowana w okresie ostatnich dziesięciu lat o około 25 proc. Ze względu na to, że utrzymywanie nierentownych placówek w tradycyjnej formie nie znajduje uzasadnienia ekonomicznego, Poczta Polska założyła prze-kształcenie 40 proc. urzędów pocztowych w agencje pocztowe, będące formą ograniczonego asortymentowo pośrednictwa w zakresie dystrybucji usług pocztowych, realizowaną zazwyczaj jako działalność dodatkowa podmiotów handlowych. Ważnym kierunkiem oddziaływań państwa powinno więc stać się poszukiwanie form wsparcia dla sieci pocztowej. Należy wskazać, że obok różnych form zasilania finansowego usługodawców świadczących powszechne usługi pocztowe zaangażowanie państwa może również przybrać formę dofinansowania odbiorcy końcowego.
On modern postal markets the demand for traditional services is falling and it is clearly visible especially on the letters market. This forces postal operators to undertake the provision of innovative information and communication services. Entering the area of these services, postal operators start by offering so-called hybrid services, e-deliveries and engaging in e-commerce.(author's abstract)
W artykule przedstawiono, na tle rozwoju rynku usług pocztowych w latach 2006-2012, a więc w ostatnim etapie liberalizacji tego rynku, analizę zmian liczby przesyłek listowych w porównaniu ze zmianami wskaźników charakteryzujących wybrane usługi komunikacji elektronicznej (liczby: abonentów telefonii komórkowej, abonentów telefonii stacjonarnej, krajowych połączeń wychodzących oraz nadanych SMS-ów), jak również zmian wielkości przychodów generowanych w segmencie pocztowym oraz telefonii stacjonarnej i ruchomej, a także transmisji danych i poczty elektronicznej. Na podstawie przeprowadzonej analizy i wcześniejszych obserwacji podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy nowoczesne usługi komunikacji elektronicznej stanowią zagrożenie czy szansę dla operatorów pocztowych, świadczących tradycyjne usługi pocztowe (w tym wypadku przesyłki z korespondencją)?(abstrakt oryginalny)
W połowie kwietnia Poczta Polska podpisała umowę z International Post Corporation, na mocy której polscy pocztowcy uzyskują wkrótce dostęp do fachowej informacji. Najważniejszą ze spodziewanych korzyści z porozumienia będzie stały dostęp do informacji i analiz konkurencji na rynku międzynarodowym.
Ostatni etap liberalizacji polskiego rynku usług pocztowych z mocy postanowień dyrektyw pocztowych1 obejmuje lata 2006-2012. Zbliżający się termin otwarcia tego rynku (w styczniu 2013 r.) determinuje przekształcenia Poczty Polskiej, które powinny przygotować operatora do działania w warunkach pełnej konkurencji, ponieważ liberalizacja rynku jest równoznaczna ze zniesieniem obszaru zastrzeżonego, z którego operator publiczny uzyskiwał przeważającą część swoich przychodów z działalności pocztowej - w roku 2010 było to 66%. W artykule przedstawiono funkcjonowanie rynku usług pocztowych w Polsce w latach 2006-2010 ze względu na dostępność danych dotyczących wartości i wolumenu usług pocztowych2 w świetle zmian struktury podmiotowej, po-równania działalności Poczty Polskiej i operatorów alternatywnych w aspekcie udziału operatorów w liczbie i przychodach ze świadczonych usług w wyodrębnionych segmentach (zarówno w obszarze zastrzeżonym, jak i niezastrzeżonym). Aby mieć pełniejszy obraz sektora usług na tle krajowej gospodarki, na-leży zwrócić uwagę, że w analizowanym okresie udział wartości usług rynkowych w krajowym PKB oscylował na poziomie 44% (w przypadku przemysłu było to ok. 21%), podczas gdy usługi pocztowe wygenerowały od 0,46% PKB w roku 2006 do 0,39% w roku 2010 i od 1% do 0,9% wartości usług rynkowych.(fragment tekstu)
Obszarem tematycznym poruszanym w opracowaniu są uwarunkowania wewnętrzne i zewnętrzne determinujące organizację i możliwości wykorzystania systemu logistyki pocztowej. Przedstawiono kierunki niezbędnych do wprowadzenia zmian w systemie logistyki pocztowej w celu zwiększenia udziału, a docelowo utworzenia platformy logistycznej integrującej drobnicowe przewozy paletowe częściowe i całopojazdowe na rynku krajowym i wejścia na rynek europejski z ofertą tranzytową na terenie polski. Ponadto wskazano potencjalne możliwości zmian w zakresie wykorzystania systemu logistyki pocztowej w Polsce na potrzeby stworzenia zintegrowanego systemu przewozów i składowania ładunków drobnicowych dla wszystkich uczestników rynku TSL w Polsce. (fragment tekstu)
14
Content available remote Digitalizacja usług pocztowych
75%
Obecnie jednym z głównych czynników oddziałujących na gospodarkę jest postęp w zakresie technologii teleinformatycznych. Operatorzy pocztowi, realizując usługi pocztowe, w wyniku kształtowania się nowych wymagań klientów oraz wzrastającej konkurencji, decydują się na rozwiązania oparte na nowoczesnych technologiach. Celem artykułu jest przedstawienie ich wpływu na rynek pocztowy w kontekście kształtowania nowych usług - e-usług pocztowych. Dla zrealizowania założonego celu wykorzystano krajową i obcojęzyczną literaturę przedmiotu dotyczącą funkcjonowania rynku usług pocztowych oraz wsparto się obserwacjami własnymi polskiego rynku usług pocztowych. Przeprowadzona analiza sytuacji na rynkach pocztowych wykazała intensywne działania, dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii informatycznych, które wpływają na digitalizację tradycyjnych usług pocztowych. Analiza sytuacji na polskim rynku pocztowym wykazała, że istnieją jeszcze obszary, jak usługi e-commerce, usługi finansowe i płatnicze czy innowacyjność, które powinny się intensywniej rozwijać.(abstrakt oryginalny)
Polska do swojego porządku prawnego implementowała wiele aspektów w dziedzinie usług pocztowych, m.in. takie wyznaczniki jakości, jak: dostępność do powszechnych usług pocztowych oraz terminowość doręczania przesyłek pocztowych. Dostępność usług pocztowych określa przestrzenną, czasową i cenową możliwość zaspokajania potrzeb konsumenta związanych z komunikowaniem się na odległość za pośrednictwem środków łączności pocztowej6. Terminowość to spełnienie założonego normatywu przebiegu przesyłki pocztowej od momentu jej nadania do momentu doręczenia adresatowi. Wskaźnik terminowości przebiegu przesyłek określa się jako stosunek liczby przesyłek doręczonych terminowo do liczby zbadanych przesyłek, wyrażony w procentach. Państwa członkowskie UE, zgodnie z dyrektywą dotyczącą usług pocztowych, są zobowiązane do zapewnienia korzystania z prawa do usług powszechnych, obejmujących ciągle świadczenie usług pocztowych o określonej jakości we wszystkich punktach na swoich obszarach, po przystępnych cenach dla wszystkich użytkowników. W tym celu kraje Unii mają za zadanie zapewnić, aby gęstość punktów kontaktowych i punktów dostępu uwzględniała potrzeby użytkowników. (fragment tekstu)
Rosnące koszty działalności, globalizacja, wzrost kosztów obsługi zapasów i transportu oraz rozwój informatyki spowodowały, że od początku lat 90-tych wśród polskich przedsiębiorstw wzrosło zainteresowanie logistyką. Coraz częściej można spotkać się z opinią, że aby zaistnieć na rynku nic należy skupiać się, tak jak dotychczas, na racjonalizowaniu poszczególnych elementów, lecz na odnalezieniu optimum ekonomicznego oraz że warunkiem osiągnięcia celu przedsiębiorstwa jest zadbanie o ciągłość wykonania czynności. Mimo że logistyka stała się pojęciem powszechnie stosowanym, to jednak jej znaczenie jest nadal dyskusyjne. Stąd też w literaturze przedmiotu można spotkać się z wieloma definicjami tej dyscypliny nauki. Zróżnicowane podejście do terminu "logistyka" wymaga zatem pewnego jej uporządkowania. Próbę tę podjęła Counsil of Logistics Management, określając to pojęcie w następujący sposób: "Logistyka jest terminem opisującym proces planowania, realizowania i kontrolowania sprawnego i efektywnego ekonomicznie przepływu surowców, materiałów do produkcji, wyrobów gotowych oraz odpowiedniej informacji z punktu pochodzenia do punktu konsumpcji w celu zaspokojenia wymagań klienta. Działania logistyczne mogą obejmować (choć nie muszą się do nich ograniczać) obsługę klienta, prognozowanie popytu, przepływu informacji, kontrolę zapasów, czynności reperacyjne i zaopatrywanie w części, lokalizację zakładów produkcyjnych i składów, procesy zaopatrzeniowe, pakowanie, obsługę zwrotów, zagospodarowanie odpadami, czynności transportowe i pakowanie"(fragment tekstu)
Wysiłkiem wszystkich krajów UE wprowadzono regularne badanie poziomu rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Opracowanie stanowi komentarz do wybranych wyników tych badań w Polsce. Poprzez zastosowanie prostego zabiegu "odbicia lustrzanego" i uzupełnienie danych względnych liczbami bezwzględnymi autorki zaakcentowały istotę i skalę wybranych zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście ewentualnych wykluczeń. Wiek, aktywność zawodowa, poziom zamożności, miejsce zamieszkania i umiejętności ICT to aspekty stanowiące istotne uwarunkowania rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Zasygnalizowany został wyraźny brak aktualnej i dopasowanej do krajowej specyfiki strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Czynniki kształtujące współczesny rynek usług pocztowych
75%
Wskazanym w niniejszym referacie zjawiskom zachodzącym na rynku usług pocztowych z reguły towarzyszą podejmowane przez publicznych operatorów pocztowych dostosowawcze działania restrukturyzacyjne. Działania te, niejednokrotnie inicjowane lub wręcz wymuszane przez sprawujące funkcje właścicielskie państwo, odnoszą się przede wszystkim do rezygnacji z orientacji produkcyjnej, charakterystycznej dla podmiotów posiadających pozycję monopolistyczną, na rzecz orientacji prorynkowej nastawionej na zaspokajanie potrzeb klientów. Istotne znaczenie należy przypisać również przekształceniom organizacyjnoprawnym i własnościowym. W wyniku liberalizacji europejscy publiczni operatorzy pocztowi zostali oddzieleni od struktur zarówno regulatora rynku, jak i operatora telekomunikacyjnego. W licznych przypadkach powołano struktury korporacyjne w podziale na podmioty odpowiedzialne za świadczenie konkretnych usług. Równie duże zmiany zachodzą w systemie zarządzania publicznymi operatorami pocztowymi. Zarządy operatorów posiadają niemal wszystkie uprawnienia zarządów przedsiębiorstw komercyjnych, mogąc decydować o ofercie usługowej, cenach usług, kierunkach inwestycji, poziomie zatrudnienia i wynagradzania, źródłach finansowania czy kapitałowemu zaangażowaniu w innych podmiotach.(fragment tekstu)
19
Content available remote Proces utraty pozycji monopolistycznej przez Pocztę Polską
75%
Celem artykułu jest wyjaśnienie przyczyny posiadania przez Pocztę Polską uprzywilejowanej pozycji rynkowej oraz wskazanie determinantów, które przyczyniły się do jej stopniowej utraty. Autorzy, wykorzystując zasoby internetowe w postaci artykułów prasowych, komentarzy oraz relacji dokonali próby charakterystyki procesu liberalizacji na polskim rynku usług pocztowych. Następnie przedstawiona została analiza porównawcza skutków takich działań z wykorzystaniem niemieckiego DHL, francuskiej La Poste oraz brytyjskiego Royal Mail. W opracowaniu uwzględnia się przyczyny organizacyjno-prawne i konkurencyjno-technologiczne jako główne czynniki, które doprowadziły do liberalizacji rynku usług pocztowych w Polsce. Wykorzystanie aktów prawnych i danych z raportów zagranicznych spółek pocztowych pozwala zrozumieć sam proces liberalizacji rynku w tym obszarze i porównać go z analogicznymi zjawiskami w innych krajach.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono główne problemy automatyzacji procesu identyfikacji danych adresowych w procesie sortowania przesyłek pocztowych. Szczególną uwagę skupiono na najistotniejszym segmencie linii sortującej, jakim jest zintegrowana maszyna czytająca z wideokodowaniem. Za pomocą tego modułu automatycznie odczytuje się adresy z przesyłki. Od sprawności tego modułu zależą koszty i przepustowość całego systemu opracowania przesyłek. W artykule przedstawiono główne problemy związane z akwizycją i lokalizacją pola adresowego oraz, wydzielania znaków. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.