Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynki swap
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Swap walutowo-procentowy w transakcjach zabezpieczających
100%
Swapy to instrumenty o stosunkowo krótkiej historii, mimo to jednak już od wielu lat zajmują ugruntowaną pozycję na rynkach finansowych. Dzięki swojej elastyczności i uniwersalności transakcje te cieszą się coraz większą popularnością, a rynek swapów należy do najszybciej rozwijających się segmentów rynku instrumentów pochodnych. W Polsce swapy również szybko zyskują na popularności. Należy jednak pamiętać o tym, że instrumenty te są obecne zaledwie od kilku lat, a ich obrót w okresie początkowym był wręcz niezauważalny. Rosnące z roku na rok procentowe wskaźniki wzrostu dla tego segmentu wyglądają bardzo optymistycznie. Cały czas są to jednak duże przyrosty od niewielkich kwot. W skali całego rynku instrumentów pochodnych w Polsce ich udział nadal jest niewielki. Należy założyć, że nasz rynek swapów znajduje się w początkowej fazie rozwoju. Nic nie wskazuje na to, by ewolucja tych instrumentów, jaka dokonała się na rynkach światowych, nie miała się u nas powtórzyć. Artykuł ten poświęcony jest omówieniu wybranego rodzaju swapu, jakim jest swap walutowo-procentowy (Currency & Interest Rate Swap - CIRS). (fragment tekstu)
Porozumienia o swapach walutowych zawierane pomiędzy bankami centralnymi najważniejszych gospodarek świata stanowiły jeden z najistotniejszych instrumentów walki z globalnym kryzysem finansowym lat 2008-2010. Banki centralne zawierają kontrakty swapowe także po przezwyciężeniu skutków kryzysu. W artykule zanalizowano znaczenie porozumień swapowych w kreacji oficjalnej płynności międzynarodowej. Tezą artykułu jest twierdzenie, że swapy walutowe banków centralnych odgrywają istotną rolę w tworzeniu owej płynności i stanowią jeden z kluczowych elementów pokryzysowego międzynarodowego systemu walutowego. Zastosowane metody badawcze obejmują analizę danych statystycznych dotyczących porozumień swapowych, oficjalnych aktywów rezerwowych i międzynarodowego wykorzystania walut, a także analizę porównawczą i studium literatury przedmiotu. Przeprowadzona w artykule analiza dowodzi, że porozumienia swapowe przyczyniają się do zmniejszenia dysfunkcjonalności międzynarodowego systemu walutowego w zakresie tworzenia płynności międzynarodowej, a w związku z tym zwiększają stabilność tego systemu.(abstrakt oryginalny)
Dyskusja na temat różnych metod konwersji kredytów walutowych wskazuje na liczne implikacje społeczne i ekonomiczne dla sektora bankowego w Polsce i jego klientów. W artykule został opisany potencjalny wpływ przewalutowania kredytów na rynek swapów walutowych w PLN. Mając na uwadze konstrukcję swapów i rolę nierezydentów w kształtowaniu ich cen, sanacja portfeli frankowych ma i będzie miała znaczenie dla wyceny instrumentów zabezpieczających, opartych o kontrakty swapowe, oraz na pozycję płynności i pozycję walutową sektora bankowego. Obserwacja dynamiki cen na rynkach wschodzących wskazuje, że konwersja kredytów walutowych może mieć umiarkowany wpływ na stabilność i poziom cen instrumentów zabezpieczających ryzyko płynności w walutach obcych. (abstrakt oryginalny)(abstrakt oryginalny)
SWAP jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów rynku finansowego. Pojęcie to pochodzi z języka angielskiego i oznacza wymianę, przehandlowanie. Swapy można podzielić według różnych kryteriów np. ze względu na rodzaj instrumentu bazowego, na czas, na wielkość i zmienność kwoty podstawowej oraz ze względu na rodzaj transakcji (klasyczne i drugiej generacji). Artykuł omawia teoretycznie oraz na przykładach liczbowych swapy uwzględnione w ostatnim kryterium podziału tj. klasyczne i drugiej generacji.
Celem przeprowadzonych badań było testowanie efektów zarażania wybranych giełd światowych w czasie kryzysu finansowego 2007-2009. Badanym kanałem transmisji były indeksy giełdowe, które bardzo szybko reagowały na kolejne złe informacje nadchodzące z USA. Przez efekt zarażania kryzysem rozumiany jest wzrost ryzyka inwestycji na danej giełdzie papierów wartościowych (istotny wzrost wariancji indeksu giełdowego). Badania empiryczne wykazały istotność zarażania wszystkich badanych rynków w zróżnicowanym stopniu. W trakcie badań negatywnie zweryfikowano hipotezę o znaczącym wpływie czynnika wspólnego dla rynków dojrzałych oraz czynnika dla rynków wschodzących. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Swapy odmowy zapłaty
75%
Przełom XX i XXI wieku charakteryzował się znaczącym rozwojem inżynierii finansowej i pojawianiem się na rynku coraz bardziej skomplikowanych produktów finansowych. Oprócz powszechnie znanych transakcji terminowych, do których można zaliczyć: forward, futures, opcje, swapy walutowe i procentowe, na rynku pojawiły się nowe derywaty kredytowe, a wśród nich m.in. swapy odmowy zapłaty (ang. CDS - credit default swap). Produkty te, oprócz powszechnie znanych w polskiej literaturze pożyczek subprime przyczyniły się do rozprzestrzenienia kryzysu na cały sektor finansowy. Wśród podmiotów gospodarczych, które najbardziej ucierpiały w wyniku zaangażowania się w tego rodzaju transakcje można wymienić m.in. AIG oraz bank Bear Stern. Instytucje te przetrwały i nie ogłoszono ich upadłości wyłącznie dzięki pomocy państwa. Decyzja o udzieleniu wsparcia właśnie im wynikała z faktu, że ogłoszenie ich upadłości mogło wywołać efekt domina, doprowadzając sektor finansowy do jeszcze większej katastrofy. Swapy odmowy zapłaty, podobnie jak i innego rodzaju produkty finansowe, spełniają bardzo ważną funkcję w gospodarce. Charakteryzują się wieloma zaletami, jednak z ich użyciem wiążą się duże zagrożenia. W niniejszym artykule ukazano podstawowe zagadnienia związane z funkcjonowaniem swapów odmowy zapłaty, rodzaje i sposoby ich rozliczania, a także korzyści i zagrożenia związane z ich zastosowaniem. (fragment tekstu)
W artykule poruszono zagadnienie opcji na "swapy" procentowe. Jest to jeden z typów opcji procentowych. Dają one posiadaczowi prawo do zawarcia określonego "swapa" procentowego w określonym czasie w przyszłości. Zaprezentowano model, który znajduje zastosowanie w praktyce rynkowej do wyceny opcji na kontrakty "swap", pomimo iż został stworzony do wyceny opcji na terminowe kontrakty towarowe.
8
Content available remote Zależność pomiędzy rynkiem swapów kredytowych a rynkiem akcji
63%
Artykuł zawiera przegląd przeprowadzonych do tej pory badań w zakresie badania relacji przyczynowo-skutkowych pomiędzy spreadami CDS a rynkiem akcji oraz obligacji. Druga część artykułu zawiera metodologię oraz wyniki przeprowadzonych badań własnych mających na celu zbadanie relacji pomiędzy spreadami kontraktów CDS dla Polski oraz zmianami indeksu WIG20. Otrzymane wyniki potwierdzają badania przeprowadzone dla innych krajów, że zmiany zachodzące na rynku akcji są przyczynami (w sensie Grangera)zmian zachodzących na rynku kontraktów CDS (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Swap - konstrukcja kontraktu, rynek i ryzyko
63%
Celem autora artykułu jest wskazanie możliwości wykorzystania kontraktów swap do aktywnego zarządzania ryzykiem finansowania w walutach obcych. W warunkach obecnego kryzysu kilka banków w Polsce poniosło znaczące straty w wyniku finansowania działalności kredytowej na rynkach wymiany walut. Warto w tym kontekście przyjrzeć się konstrukcji kontraktów swap oraz określić możliwości ich wykorzystania w aktywnym zarządzaniu finansowym. Mimo oczekiwanego w perspektywie kilku lat przyjęcia przez Polską euro, ryzyko walutowe będzie występowało w działalności instytucji finansowych i niefinansowych w Polsce. Jeśli kształt międzynarodowego systemu pieniężnego opierał się będzie na przykład na wielkiej trójce walut: dolarze amerykańskim, euro i jenie japońskim - problem stabilizacji kursów na światowym rynku dewizowym sprowadzi się do zapewnienia stabilizacji pomiędzy dolarem, euro i jenem. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule pragnę zwrócić uwagę na szereg kwestii praktycznych związanych z wykorzystaniem kapitałowego swapu walutowego do zabezpieczenia przed ryzykiem kursowym i stopy procentowej przy zaciąganiu przez przedsiębiorstwo kredytów w walutach obcych lub indeksowanych do kursów tych walut w stosunku do PLN i oprocentowanych według zmiennej stopy procentowej bazującej na stawce LIBOR. Są to: właściwa wycena swapu, bieżące monitorowanie jego wartości i wpływu na koszt kapitału oraz porównanie swapu do innych transakcji zabezpieczających przed oboma rodzajami ryzyka dostępnych na polskim rynku. (fragment tekstu)
Autorka omówiła podstawowe konstrukcje swapa walutowego, jako jednego z wielu transakcji terminowych minimalizujących ryzyko walutowe. Dalej przedstawiona została metoda utrzymywania krótkich pozycji walutowych poprzez ich domykanie za pomocą zamiany waluty z uwzględnieniem ryzyka kursowego i stopy procentowej. Autorka wprowadziła także podstawowe wzory, dzięki którym po zdefiniowaniu celu zawieranych transakcji i po przeprowadzonych prognozach kształtowania się kursów zamiennych walut i stóp procentowych będzie możliwe uzyskanie żądanego zysku, przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka walutowego.
12
Content available remote Rynek kredytowych instrumentów pochodnych w procesie zmian
63%
Zasadniczy cel opracowania stanowi identyfikacja czynników zmian obserwowanych na rynku kredytowych instrumentów pochodnych. Zważywszy jednak, że największa liczba transakcji jest zawierana za pomocą CDS-ów, badania oceny kierunku i charakteru przemian zachodzących na rynku kredytowych instrumentów koncentrują się głównie na nich. Realizacja celu empirycznego związana z tymi badaniami wskazuje, że stale rośnie kapitalizacja rynku kredytowych instrumentów pochodnych. Natomiast obserwowane na rynku zmiany wynikają głównie z silnych motywacji jego uczestników. W grupie analizowanych determinant duże znaczenie ma również dyscyplina regulacyjna, rosnąca wskutek utrzymującej się niestabilności finansowej gospodarki światowej. (fragment tekstu)
Swap jest indywidualnie negocjowanym instrumentem pozagiełdowym i polega na jednoczesnym zakupie i sprzedaży podobnych aktywów bazowych lub zobowiązań o podobnej wysokości, przy założeniu, że operacja ta zapewni obu stronom korzystniejsze warunki finansowe. W związku z tym scharakteryzowano strony biorące udział w transakcji swap, magazynowanie swapów, korzyści komparatywne, ryzyko kredytowe oraz rynek wtórny swapów.
Celem niniejszego artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie o możliwości stosowania swapów kursowych (foreign exchange swap, money market swap) przez Narodowy Bank Polski. Problem ten wydaje się ciekawy w kontekście konieczności dostosowania instrumentarium polityki monetarnej NBP do członkostwa w Europejskim Systemie Banków Centralnych, bowiem tego typu kontrakt figuruje na liście instrumentów polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego. Dla potrzeb tego tekstu przez swap kursowy rozumie się transakcję równoczesnego kupna i sprzedaży tej samej kwoty waluty w zamian za inną na różne daty waluty. Podwójna wymiana strumieni płatności sprawia, że transakcja swapowa jest w swoim charakterze podobna do wzajemnej pożyczki/lokaty w dwóch walutach. Swapy kursowe są instrumentem, którym handluje się wyłącznie na rynkach OTC. W swapie kursowym, w przeciwieństwie do np. swapów procentowych, następuje przepływ kwot kontraktu zarówno w ramach pierwszej, jak i drugiej nogi swapa. Swapy kursowe, podobnie jak operacje warunkowe, krótkoterminowe pożyczki bądź lokaty, nie mają wpływu na rynkowe ceny instrumentów finansowych używanych w transakcji. Dokonując operacji otwartego rynku banki centralne wpływają jedynie na rynki pieniężne. Stosowanie swapa kursowego nie powoduje zmiany pozycji walutowej uczestników transakcji, czyli innymi słowy nie naraża ich na ryzyko walutowe. Zatem stosowanie swapa kursowego nie powinno wywierać wpływu na odpowiednie kursy na rynkach walutowych. (fragment tekstu)
Swapy procentowe mogą być wykorzystywane do zarządzania ryzykiem stopy procentowej w przedsiębiorstwie. Sprawdzają się zarówno do zabezpieczania pozycji po stronie aktywów, jak i pasywów. Są przy tym instrumentem, który pozwala na zabezpieczanie się w długim okresie. Autor zaprezentował zastosowanie swapów procentowych, pozwalających na zmniejszenie kosztów finansowych działalności przedsiębiorstwa. Dzięki temu zwiększona zostaje wartość oczekiwanych przepływów pieniężnych netto, co w efekcie wpływa na wzrost wartości przedsiębiorstwa. Zdaniem autora, tego typu transakcje powinny być znane i umiejętnie wykorzystywane przez zarządzających polskimi przedsiębiorstwami.
W artykule przedstawiono ryzyko rynkowe, a w szczególności ryzyko stopy procentowej i ryzyko kursu walutowego, związane z dwoma rodzajami swapów: procentowym i walutowym. Badaniu poddano wrażliwość kontraktów swap na zmiany wymaganej stopy dochodu, referencyjnej stopy oprocentowania i kursu walutowego. Obserwacje dotyczące wrażliwości swapów na określone czynniki rynkowe oparto na symulacjach.
W artykule dokonano przeglądu rynku swapów procentowych. Instrumenty te charakteryzują się dużą elastycznością i innowacyjnością w zarządzaniu ryzykiem stopy procentowej. Omówiono terminologię związaną z funkcjonowaniem rynku swapów, standardowe transakcje swapowe oraz swapy procentowe nowej generacji (exotic swaps).
Stopa procentowa należy do najważniejszych elementów wpływających na działalność przedsiębiorstwa. W niniejszym artykule problemy związane z oceną efektywności zabezpieczeń zostały zaprezentowane na przykładzie kontraktu swap. Przedstawiono kategorie stóp procentowych oraz ich zależności w ocenie efektywności zabezpieczenia.
Celem referatu było przedstawienie metody postępowania, którą może wykorzystać każde przedsiębiorstwo w Polsce, poszukujące najtańszego kredytu. Do analizy autor użył dwóch rodzajów kontraktów swapowych (swapy stopy procentowej i kapitałowe swapy walutowe), dostępne na rynku finansowych instrumentów pochodnych. Kontrakty swapowe, zdaniem autora, najlepiej nadają się do stabilizacji kosztu kredytu, ponieważ uniezależniają kredytobiorcę od ryzyka stóp procentowego i walutowego, a w efekcie pomagają przy ustaleniu przyszłych płatności z tytułu obsługi długu.
W opracowaniu omówiono pochodne instrumenty finansowe (derywaty) i jakie miejsce wśród nich zajmują swapy finansowe. Przedstawiono podstawowe rodzaje swapów finansowych: swap walutowy i swap stopy procentowej.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.