Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 128

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynki zagraniczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Artykuł podejmuje tematykę źródeł informacji o rynkach zagranicznych. Dokonano w nim kwerendy dostępnych wtórnych źródeł informacji o usługach i handlu detalicznym w Europie, zwracając uwagę na zalety i ograniczenia każdego z nich. Przedstawiono również metodykę gromadzenia informacji ze źródeł pierwotnych na przykładzie badań przeprowadzonych w ośmiu krajach Europy w ramach projektu Katedry Rynku i Konsumpcji "Handel i usługi w Europie - diagnoza i perspektywy rozwoju". Artykuł dostarcza wiedzy i praktycznych wskazówek w aspekcie dostępnych źródeł informacji dla badaczy handlu i usług na rynkach zagranicznych. (abstrakt oryginalny)
Celem tego opracowania jest zaproponowanie procedury segmentacji makroekonomicznej z uwzględnieniem metod wielowymiarowej analizy porównawczej oraz analizy portfelowej. Ilustrację empiryczną przedstawionej koncepcji badań stanowi segmentacja makroekonomiczna rynku krajów UE i krajów kandydackich obejmująca: identyfikację bazy makrosegmentacji, podział rynku międzynarodowego na makrosegmenty (grupy krajów), opracowanie profili makrosegmentów (charakterystyka grup krajów), ocenę atrakcyjności każdego makrosegmentu oraz określenie sposobów wyboru docelowych rynków zagranicznych. (fragment tekstu)
3
100%
Zasadniczą kwestią - podjętą w artykule - jest poznanie, w jakim stopniu firmy korzystają z usług centrów, zwłaszcza w przypadku obsługiwania rynków zagranicznych i czy ewentualnie polegają na usługach innych operatorów odpowiedzialnych za transport i dystrybucję oraz przepływ zwrotów towarów wychodzących od producenta. (fragment tekstu)
W części teoretycznej opracowania przybliżono tematykę alternatywnych form obsługi rynków zagranicznych, a także dostępnych sposobów wejścia na rynek w drodze bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Wyspecyfikowano wady, zalety oraz ryzyko związane z inwestycjami green- i brownfield. W części empirycznej przedstawiono wyniki badania dotyczące sposobów wejścia na zagraniczne rynki polskich inwestorów bezpośrednich. Przeprowadzono analizę w oparciu o kryteria kierunku inwestowania oraz rodzaju działalności gospodarczej przedsiębiorstwa bezpośredniego inwestowania.(abstrakt oryginalny)
Proces internacjonalizacji gospodarki światowej przyczynia się do wzrostu liczby podmiotów funkcjonujących na rynkach zagranicznych. Jednym z najważniejszych problemów, przed którym stają przedsiębiorstwa, jest wybór odpowiedniej formy wejścia na rynki zagraniczne. Wraz z nabywaniem doświadczeń i wzrostem efektywności firmy zwiększają swoje zaangażowanie na nowych rynkach, starając się jednocześnie zwiększyć stopień kontroli nad tą działalnością. Podejściu długofalowemu zazwyczaj towarzyszy odchodzenie od eksportu w kierunku innych strategii wejścia, zapewniających możliwość uzyskania lepszych wyników oraz podniesienia poziomu konkurencyjności. (fragment tekstu)
Takiej dynamiki nikt się nie spodziewał. Według wstępnych danych, polski eksport do Rosji zwiększył się w ubiegłym roku aż o prawie 90 proc., dochodząc do nigdy przedtem nie notowanego poziomu ok. 2.9 mld USD. Polska jest jednym z największych dostawców m.in. trzody chlewnej, tłuszczu wieprzowego i drobiowego, jabłek, produktów mlecznych, mrożonek warzywnych i owocowych, przecierów owocowych itd.
Omówiono usługę inwestycyjną - spreadbetting (spreadtrading)- charakterystyczną dla brokerów z Wielkiej Brytanii. Oferują oni większość światowych instrumentów finansowych z poziomu jednego rachunku. Usługa ta obejmuje również inwestorów spoza Wielkiej Brytanii.
The aim of the article is to present basic foundations of internationalization which were presented and interpreted, terminology and related concepts functioning in management sciences, as well as key determinants and trends prevailing in the contemporary realities of business management in global conditions. The author interprets the basic categories of strategic management in relation to the phenomenon of internationalization, that is the essence of the strategy and their types as well as the methods and motives of undertaking operations on foreign markets by enterprises. The article contains considerations on issues related to external and internal factors affecting the internationalization of enterprises. (original abstract)
This paper investigates organisational-level attributes that allow European SMEs to choose equity-based modes of entry to foreign markets, thus becoming micro-multinationals. We hypothesize that international R&D cooperation (hypothesis 1) and using digital marketing (hypothesis 2) by SMEs increase their likelihood of becoming a mMNE. These hypotheses are tested through a logistic regression analysis based on a large sample of European companies drawn from the Flash Eurobarometer study. Separate regression models are estimated for companies originating from EU-13 and EU-15. Hypothesis 1 is supported by both samples. Hypothesis 2 is supported in the EU-15 sample. Our identification of organisational-level attributes that increase the likelihood of SMEs choosing equity-based internationalisation contributes to International Entrepreneurship entry mode literature. (original abstract)
Tematyka artykułu koncentruje się wokół zagadnień internacjonalizacji sektora usług i przedsiębiorstw usługowych. Autorka identyfikuje obecnie spotykane formy organizacyjno-prawne oraz metody internacjonalizacji usług. Szczególna uwaga poświęcona jest usługom nowoczesnym, wykorzystującym nowe technologie w kreowaniu oferty usług i jej sprzedaży na rynku zagranicznym. Inny omawiany aspekt dotyczy świadczenia tzw. usług internacjonalizacji. Jest to nowe zjawisko w gospodarce polskiej, które dotyczy wspierania strategii wejścia na rynki zagraniczne innowacyjnych firm działających w ramach organizacji sieciowych. Jest to szansa dla internacjonalizacji firm świadczących nowoczesne usługi dla biznesu. (abstrakt oryginalny)
Cel: Artykuł ma na celu ustalenie, jakie były formy ponownej internacjonalizacji dwóch włoskich i dwóch estońskich przedsiębiorstw oraz jakie czynniki miały na nie wpływ, a tym samym przyczynienie się do rozwoju literatury na temat ponownej internacjonalizacji.Projekt/metodologia/podejście: Opiera się na czterech przypadkach.Wyniki: W opracowaniu wykazano, że na ponowną internacjonalizację wpływ miało kilka czynników wewnętrznych i zewnętrznych - międzynarodowa orientacja decydentów (lub jej zmiany), otoczenie (biznesowe), relacje przedsiębiorstw z partnerami biznesowymi oraz ich swoiste zasoby i możliwości. Ponadto wyjaśniono, że na decyzje o ponownym wejściu na rynek wpłynęły również okoliczności pierwszego wejścia na rynek zagraniczny i następującego po nim wyjścia z tego rynku. Stwierdzono, że wyjście i ponowne wejście są normalne dla przedsiębiorstw międzynarodowych i nie zawsze można je przewidzieć lub "zaplanować".Ograniczenia/implikacje badawcze: W przyszłości można by zbadać więcej przypadków i zebrać więcej danych ankietowych. Większą uwagę należy poświęcić kwestii logiki decyzyjnej, a definicje wymagają dopracowania.Oryginalność/wartość: Wiedza na temat ponownej internacjonalizacji jest wciąż stosunkowo ograniczona, dlatego artykuł przyczynia się do jej poszerzania. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono temat ekspansji zagranicznej PKO BP. Wiele wskazuje na to, że wejście na brytyjski rynek, bank ten traktuje jedynie jako element budowy i wzmacniania prestiżu oraz medialnego rozgłosu. Przyjął bowiem nienajlepszą strategię działania i nie chce przy tym korzystać ze sprawdzonych już wzorów. W publikacji o inwestycjach zagranicznych banku, a także o perspektywach jego rozwoju.
Celem artykułu jest analiza znaczenia krajowych relacji interpersonalnych i międzyorganizacyjnych dla rozpoczęcia internacjonalizacji oraz samej aktywności małych i średnich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych. Artykuł nawiązuje i uzupełnia koncepcję lokalnego osadzenia działalności międzynarodowej oraz model sieciowy internacjonalizacji. Wykazano, że silne osadzenie w relacjach krajowych na poziomie interpersonalnym i międzyorganizacyjnym może stanowić dla MSP rozwiązanie służące pokonaniu wyzwań oraz barier związanych z internacjonalizacją. Rozważania zobrazowano studium przypadku dwóch małych przedsiębiorstw z branży IT i meblarskiej.(abstrakt oryginalny)
Marka jest traktowana dziś jako skuteczne narzędzie na rynku. Niestety często izoluje się markę od całego kontekstu działań marketingowych, co ogranicza jej przydatność. Także zastosowaniom marki towarzyszą różne mity. W artykule przedstawione zostały czynniki wyboru marek na współczesnych rynkach światowych, a następnie typowe strategie marek. W ostatniej części wskazano na patologie w zakresie marek prowadzące do ich upadku, w tym nieetyczne działania firm. (abstrakt oryginalny)
Współczesny obraz przestępczości ubezpieczeniowej, a ściślej przestępczości na szkodę zakładów ubezpieczeń i ubezpieczonych, przyjmuje nowe formy, a wraz z otwarciem rynku krajowego i rynków zagranicznych pojawiają się szersze możliwości zarówno na legalną działalność, jak i działalność przestępną w sferze ubezpieczeń. Obok klasycznych już form i metod przestępnych, mamy do czynienia z formami i metodami właściwymi dla przestępczości zorganizowanej o zasięgu międzynarodowym. Opinia publiczna co pewien czas jest epatowana doniesieniami prasowymi o przestępnym wyprowadzaniu bajońskich kwot na konta zagraniczne przez osoby mające w zakresie swego zakresu działania zajmowanie się sprawami majątkowym zakładów ubezpieczeń, w tym środków pochodzących z wpłat z tytułu składek ubezpieczeniowych przez ubezpieczonych.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest wyodrębnienie czynników mających wpływ na decyzje o zagranicznych emisjach kwitów depozytowych i na internacjonalizację danego rynku, czyli poziomu zagranicznych emisji (kwitów depozytowych) dokonywanych przez lokalne spółki za granica i ich empiryczna analiza. Badanie koncentruje się na spółkach z krajów rozwiniętych, gdyż niewiele dotychczasowych badań poświęconych było tym właśnie krajom. Większość autorów koncentrowała swoje badania na motywach emisji dokonywanych przez spółki z krajów rozwijających się. (fragment tekstu)
From the international marketing point of view, it is important to assess the attractiveness of the target country that can be interesting to foreign investors. It is worth analyzing all the possible opportunities and threats that may arise in each geographic market. It is also needed to assess the country's strengths and weaknesses and understand how these characteristic features can affect the company's growth perspectives. Each country has a specific political environment, sociodemographic features, economic situation, technological conditions, cultural identity, unique natural environment and legal rules. At the same time, there are regional and global geopolitical tendencies, common political structures, common economic conventions and elements of global culture. The specificity of the above-mentioned factors shapes a unique business environment that affects marketing strategies of entities that are planning to internationalize. This article will present a proposal of several criteria for assessing the attractiveness of foreign markets. These criteria will be selected because of their reliability and acceptability by various global institutions. This method can be used to estimate attractiveness of every country, but only two of them have been chosen for this article. Based on these indicators, the attractiveness of the Armenian market will be compared to Poland's attractiveness. The example of Poland in some areas because of its increasing attractiveness may be useful for Armenia and its government.(original abstract)
W artykule zaprezentowano, jak polskie przedsiębiorstwa rozwiązują dylemat w zakresie wyboru geograficznego rynku działania. Większość z nich wybiera działalność wyłącznie na polskim rynku, a ta część przedsiębiorstw, która decyduje się na wyjście na rynki zagraniczne, koncentruje się na rynku europejskim, zwłaszcza na rynkach państw sąsiadujących z Polską i krajach Europy Środkowo-Wschodniej. (abstrakt oryginalny)
Cel: Dla przedsiębiorstw produkujących dobra konsumpcyjne rynek wewnętrzny jest często zbyt mały, aby zagwarantować długoterminowy sukces. Z tego powodu przedsiębiorstwa podbijają i wchodzą na rynki zagraniczne. Niniejszy artykuł przedstawia proces planowania penetracji rynku dla wybranego rynku zagranicznego, który ukaże możliwość wycofania się, a także omawia, czy scenariusz wyjścia jest planowany przez producentów dóbr konsumpcyjnych oraz kiedy przedsiębiorstwa zaczynają myśleć nad wyjściem z rynku. Układ / metody badawcze: W pierwszym rzędzie w artykule zawarto przegląd literatury. Na tej podstawie postawiono hipotezy badawcze. Następnie przedstawiono wyniki telefonicznej ankiety przeprowadzonej wśród decydentów w niemieckich przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją dóbr konsumpcyjnych. Wnioski / wyniki: Opracowano model procesu planowania penetracji rynku, przedstawiający obok wejścia na rynek także wyjście z rynku. Ponadto artykuł ukazuje, że wytwórcy dóbr konsumpcyjnych mogą być lepiej przygotowani do wyjścia z rynku aniżeli przedsiębiorstwa bez strategii wyjścia, w szczególności gdy producenci wyznaczają istotne parametry ekonomiczne dla zagranicznych rynków, determinujące decyzję o pozostaniu lub wycofaniu się z rynku. Oryginalność / wartość artykułu: Podczas analizy literatury poświęconej procesowi planowania wejścia na rynek jasne staje się, że strategia wyjścia nie podlega planowaniu. Może to oznaczać, że autorzy nie rozważają wyjścia z rynku i / lub przypuszczają, że jest to najgorszy przypadek w ich założeniach dotyczących wejścia na rynek. Implikacje badań: Ostatnie wejścia na rynek ankietowanych przedsiębiorstw zwykle miały miejsce niedawno. Aby określić wyniki wyjścia z rynku, niezbędne jest podjęcie dalszych konsultacji z badanymi przedsiębiorstwami w dłuższej perspektywie czasowej.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.