Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynki zorganizowane
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Giełdy towarowe - historia, zasady działania i rola we współczesnej gospodarce
100%
Opracowanie traktuje o teoretycznych zagadnieniach dotyczących giełd towarowych. Przedstawienie definicji oraz sposobów klasyfikacji giełd towarowych poprzedza opis funkcji, jakie giełdy towarowe pełnią we współczesnej gospodarce. Od ogólnego spojrzenia na problematykę uwaga zostaje przeniesiona na grunt polskiej rzeczywistości. Zaprezentowano uwarunkowania prawne oraz wymieniono czynniki wpływające na poziom rozwoju giełd towarowych. (abstrakt oryginalny)
W ciągu ostatnich 2-3 lat zaszły pozytywne zmiany w funkcjonowaniu polskich giełd towarowych, jednak proces formowania rynków zorganizowanych jeszcze się nie zakończył. Autorka scharakteryzowała warunki funkcjonowania giełd towarowych w Polsce oraz zanalizowała ich działalność i rozwój od momentu ponownego pojawienia się w polskiej rzeczywistości gospodarczej. Wskazała na konieczność kontynuowania zmian zapoczątkowanych przez wiodące giełdy krajowe (np. Giełda Poznańska), co w połączeniu z wprowadzeniem odpowiednich regulacji legislacyjnych i dalszym rozwojem rynku towarowego może w efekcie doprowadzić do ujednolicenia podstaw działalności giełd polskich i światowych.
Omówiono podstawowe, funkcjonujące już w polskim handlu żywnością rynki zorganizowane takie jak giełdy towarowe, aukcje, targi i wystawy.
W zakresie stabilizacji rynków rolnych, jedną z metod zabezpieczania się przed niepewnością co do uzyskania przyszłych korzyści z nakładów na produkcję rolną, jest rynek instrumentów pochodnych, określany także w literaturze jako rynek terminowy lub rynek derywatów. Autor przedstawił badania, których celem było zapoznanie się z doświadczeniami rynku instrumentów pochodnych tworzonych na bazie towarów rolnych, w krajach o utrwalonej gospodarce rynkowej. W tym celu poddane zostały analizie aktualne wyniki Giełdy Towarowej w Chicago (CBOT) i Terminowej Giełdy Towarowej (WTB) w Hanowerze w zakresie liczby i formy transakcji zabezpieczającej ceny towarów rolnych. Dokonano również oceny kierunków zmian i tendencji w zawieraniu kontraktów na rynku rolnym w porównaniu z rynkiem finansowym. Głównym źródłem informacji, z którego pochodził materiał badawczy, były dane liczbowe oraz analizy z materiałów operacyjnych i sprawozdawczych prezentowanych na stronach internetowych analizowanych giełd.
Celem artykułu jest wieloaspektowa refleksja nad modelami zachowań pracodawców i pracowników w różnych uwarunkowaniach rynku pracy. Autorzy wykorzystali doświadczenia zagraniczne i dokonali próby odniesienia ich do warunków polskich. Przedstawiono zagadnienie czynnika ludzkiego w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, a w szczególności aspekty dochodów z pracy, rynkowy cykl przedsiębiorstwa i jego wpływ na system dochodów z pracy oraz pozycję pracodawców i pracowników w różnych strukturach (zorganizowanych i niezorganizowanych) rynku pracy.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.