Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 163

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Samoocena
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Gęsia szyja, martwa ryba, wyprostowany jak struna. Te przykładowe określenia nazywają bardzo znaczące elementy komunikacji niewerbalnej. Są to często kluczowe zachowania i postawy wykorzystywane w budowaniu wizerunku i pewności siebie. Niezależnie czy chodzi o sprzedaż, rekrutację czy rozmowę z szefem wiedza o tych zachowaniach pomoże każdemu w budowaniu własnego, profesjonalnego wizerunku. (fragment tekstu)
Zwątpienie w swoje kompetencje, poczucie, że jesteśmy w nieodpowiednim miejscu i za chwilę ktoś odkryje, że wcale nie jesteśmy na tyle interesujący i kompetentni, jak się innym wydaje, to tylko część zjawiska nazywanego syndromem uzurpatora. Doświadcza go większość z nas. Jedni tylko w pewnym stopniu, ale innych to poczucie hamuje przed działaniem i nowymi wyzwaniami. Jak można sobie z tym radzić? (fragment tekstu)
Celem pracy było zapoznanie z istotą, znaczeniem i możliwościami wykorzystania wyników samooceny oraz specyfiką postępowania przy stosowaniu różnych metod samooceny systemu zarządzania jakością w organizacji ukierunkowanej na wyniki. W pracy uwzględniono samoocenę według norm ISO 10014:2008 i ISO 9004:2010 oraz Modelu Doskonałości EFQM. Samoocena jest ważnym instrumentem oceny skuteczności systemu zarządzania jakością i doskonalenia organizacji. Polega na wszechstronnym i systematycznym przeglądzie działań i wyników organizacji. Wyniki dokonanego przeglądu mogą być podstawą do określenia stopnia dojrzałości funkcjonującego systemu zarządzania. Przeprowadzenie samooceny pomoże również wskazać jego mocne i słabe strony. Jej wyniki mogą stanowić dane wejściowe do dokonania obligatoryjnych przeglądów systemu zarządzania jakością. Samoocena może też pomóc w identyfikacji możliwości doskonalenia systemu zarządzania i organizacji oraz określeniu priorytetowych działań, których celem będzie osiągnięcie trwałego sukcesu organizacji. Jest ona wykonywana za pomocą narzędzia, jakim jest kwestionariusz. Składa się on z zestawu pytań, które podlegają ocenie. Samoocena oparta na obiektywności, otwartości i rzetelności powinna przynieść organizacji wartość dodaną i ułatwić identyfikację możliwości jej doskonalenia i osiągnięcia trwałego sukcesu w konkurencyjnym otoczeniu.(abstrakt oryginalny)
Trudności z pozyskaniem kandydatów do pracy z odpowiednimi kompetencjami, następująca zmiana pokoleniowa, a także spadające zaangażowanie pracowników w wykonywane obowiązki wymuszają znaczące zmiany w funkcjonowaniu firm. Dotyczą one nie tylko innego podejścia do zatrudniania nowych osób, ale przede wszystkim do takiego kierowania firmą, aby już zatrudnieni chcieli wspólnie budować zespół i wartość firmy, widząc sens swojej pracy i wierząc w to, co robią. (fragment tekstu)
W artykule zostały przedstawione modele i metody oceny poziomu dojrzałości systemu zarządzania jakością w organizacjach zawarte w normach oraz promowane przez Europejską Fundację Zarządzania Jakością. Zaprezentowano fundamentalne zasady kształtujące projakościowe podejście do zarządzania jakością. Przeanalizowano wyniki samooceny wybranej grupy polskich przedsiębiorstw zarządzanych projakościowo w oparciu o przeprowadzone badania własne z udziałem Finalistów Polskiej Nagrody Jakości. (abstrakt oryginalny)
Samoocena stanowi stosunkowo młody instrument doskonalenia organizacji1, pomiaru osiągniętego sukcesu i identyfikacji słabych, wymagających przyszłych usprawnień elementów. Wprawdzie nie ogranicza się jej do przedsiębiorstw, to jednak w praktyce największe zastosowanie ma doskonalenie biznesowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Cieszyć muszą też pewne symptomy wykorzystywania tego narzędzia przez administrację i instytucje non profit. Zważywszy na istotę i potencjalne funkcje, jakie może ona wypełniać w praktyce popularyzacja zagadnień z nią związanych wydaje się zasadna. (fragment tekstu)
Omówiono przeznaczenie Common Assessment Framework, kryteria stosowane w CAF, sposoby wykorzystania CAF w organizacji oraz dotychczasowe doświadczenia wykorzystywania samooceny według CAF.
Przedstawiono zasady i etapy przyznawania Europejskiej Nagrody Jakości (EQA). Szczególny nacisk położono na metody samooceny przedsiębiorstwa i narzędzia stosowane do jej przeprowadzenia: Kartę Pathfinder i tabelę punktacji RADAR.
(...) przedstawiono zasady zarządzania, których implementowanie wspomagać mogą wyspecyfikowane metody i techniki typowe dla określonych procesów głównych danej zasady zarządzania. (fragment tekstu)
W artykule podjęto tematykę dotyczącą oceny zasobów wybranych elementów kapitału ludzkiego w odniesieniu do obszarów metropolitalnych. Analiza została przeprowadzona w dwóch ujęciach: dokonano porównania poziomu kompetencji deklarowanych przez mieszkańców obszarów metropolitalnych i respondentów z pozostałych jednostek terytorialnych oraz przeprowadzono ocenę różnic istniejących wewnątrz obszarów metropolitalnych w sensie zestawienia miast centralnych i otaczających je stref zewnętrznych. Badanie przeprowadzono na podstawie danych z ogólnopolskiego badania sondażowego, stosując ujęcie ilościowe - porównano przeciętne wyniki oraz zastosowano wykresy asocjacji w celu zidentyfikowania największych odchyleń w tabelach kontyngencji. Przeprowadzona analiza pozwoliła sformułować wnioski o występowaniu istotnych różnic w zasobach kompetencji i przewadze obszarów metropolitalnych w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Treścią publikacji jest przedstawienie procesu samooceny dostawców w odpowiedzialnym pozyskiwaniu zasobów. Na użytek przedsiębiorstw produkcyjnych przygotowano kwestionariusz samooceny dostawców wraz z zestawem praktycznych wskazówek. Zastosowane kategorie samooceny dostawców odniesiono do wymagań odpowiedzialnego biznesu. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono podstawowe założenia organizacyjno-merytoryczne Polskiej Nagrody Jakości (PNJ). Zwrócono uwagę na metodę samooceny organizacji, której promowanie jest podstawową zaletą konkursów nagród jakości. Opisano wyniki, tendencje oraz trendy w ocenie konkursowej w ramach PNJ. Zaprezentowano także możliwe kierunki doskonalenia Konkursu PNJ.
Głównym celem artykułu jest przybliżenie pojęcia wywierania wpływu społecznego i manipulacji oraz zwrócenie uwagi na granicę między nimi. Znajomość tych pojęć i technik wykorzystywanych w celu osiągnięcia własnych zamierzeń jest niezwykle ważnym elementem determinującym nasze stosunki społeczne oraz sukcesy czy porażki. Artykuł kładzie nacisk na przestrzeganie norm etycznych w ich wykorzystywaniu i zachęca do ich studiowania, co zwiększa prawdopodobieństwo skutecznej obrony przed próbami manipulacji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł skupia się na zależnościach pomiędzy narcyzmem wielkościowym i nadwrażliwym a depresyjnością oraz poczuciem szczęścia. Tematyka ta w ostatnich latach zyskuje na uwadze i popularności z uwagi na wieszczoną przez wielu badaczy epidemię narcyzmu wśród współczesnych społeczeństw, a także na rosnącą świadomość dotyczącą niejednorodności tego konstruktu. Materiał i metody: Zebrana próba wyniosła 122 osoby (65 mężczyzn i 57 kobiet), w wieku od 18 do 35 lat. Wyniki: Narcyzm wielkościowy, zgodnie z oczekiwaniami, okazał się być dodatnim predyktorem poczucia szczęścia. Analizy wykazały, że samoocena jest mediatorem nie tylko tej zależności, ale także może powodować efekt supresji w związku narcyzmu z depresyjnością. Typ nadwrażliwy był predyktorem depresyjności, choć jak sugerowała analiza modeli mediacyjnych, za ten dodatni związek odpowiedzialna była neurotyczność, która mediowała również ujemny związek tego typu narcyzmu z poczuciem szczęścia. Wnioski: Wydaje się, że samoocena i neurotyczność są bardzo ważnymi elementami dla dwóch typów narcyzmów, co potwierdziły analizy mediacji. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł to studium przypadku wdrażania systemu ocen pracy w General Logistics Systems Poland. Przedstawiono korzyści dla firmy, menedżerów oraz podwładnych wynikające z przeprowadzenia takiego systemu ocen, a także sposób przygotowania i przeprowadzenia oceny pilotażowej oraz przygotowania ankiety po ocenie.
Prezentowany artykuł koncentruje się na problematyce samooceny poziomu dojrzałości organizacji. Przedstawiono w nim wyniki badań własnych dotyczących analizy czynnikowej istotności podkryterium składających się na kryterium podejścia systemowego do zarządzania. W ramach tego kryterium przy wykorzystaniu analizy czynnikowej zidentyfikowano trzy czynniki ukryte. (abstrakt oryginalny)
Purpose: This research is devoted to the phenomenon of various factors related to the occurrence of eating disorders. The paper focuses on the subject of body image, attitudes towards body and behaviors of young women. Design/methodology/approach: Analyzing the results of the respondents, it was necessary to check whether there are any factors which predict the occurrence of eating disorders, as well as whether the respondents have knowledge of basic eating disorders such as anorexia, bulimia or obesity. Women aged 19-25 years took part in the study, where such variables as attitudes and behaviors towards their bodies, beauty stereotypes, peer criticism, methods of improving appearance, satisfaction with their appearance, physical attractiveness and self-esteem were verified. The following methods were used in this research: Body Image Questionnaire, The Scale for Using Appearance Enhancement Methods, The Scale of Satisfaction with Individual Body Part and Body parameters, Multidimensional Self-Esteem Inventory. Findings: The analysis of the results indicates that there is a significant relation between low self-esteem, peer criticism, the need to be accepted and the occurrence of eating disorders. Practical implications: The research can contribute to the development of new educational programmes in schools to increase young people's knowledge and awareness about eating disorders. Furthermore, the result may also be important in the prevention of possible diseases. Originality/value: This research can contribute to the better understanding of psychological conditions of eating disorders, especially on Polish population of young women.(original abstract)
Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy i w jakim stopniu udział w praktykach zagranicznych wpłynął na subiektywną ocenę nabytych kompetencji zawodowych dokonaną przez uczestników. Artykuł opiera się na badaniach ankietowych przeprowadzonych wśród studentów, którzy odbyli praktyki w zakresie hotelarstwa w ramach programów Resort Leaders (USA) i Olymp (Grecja). Uzupełnieniem badań ankietowych była obserwacja czynna uczestnicząca prowadzona w USA (2014) i w Grecji (2015, 2016, 2017) w ośrodkach, które przyjmowały praktykantów. Osoby biorące udział w badaniu były przekonane, że udział w zagranicznych praktykach wpłynął na podniesienie ich kompetencji samoorganizacyjnych, interpersonalnych i językowych, nawet jeśli charakter praktyk nie był związany z zawodem, który w przyszłości zamierzali wykonywać.(abstrakt autora)
W artykule zaprezentowano szanse i zagrożenia związane z dokonywaniem oceny przez poszczególne osoby i grupy osób. Proces oceniania wymaga zaangażowania wielu osób. Z jednej strony uważa się, iż im większa liczba oceniających, tym ocena bardziej obiektywna, z drugiej praktyka pokazuje, że nadmiar oceniających komplikuje i tak już bardzo złożony proces.
20
Content available remote Aktywność i poczucie własnej wartości a jakość życia ludzi starszych
61%
Zmiany zachodzące w strukturze demograficznej współczesnych społeczeństw pokazują proces starzenia się ludności jako jeden z najważniejszych procesów zachodzących w większości krajów świata oraz we wszystkich krajach Europy. W Europie co piąty mieszkaniec przekroczył 60 rok życia. Według prognoz za 30 lat seniorem będzie co trzecia osoba. Według prognoz demografów w 2030 roku przeciętny Polak będzie żył 77,6 roku, a Polka - 83,3, w 2060 roku średnia długość życia mężczyzn ma wynosić 82 lata, a kobiet 88. Za 20-30 lat Polska stanie się krajem starszych ludzi. W 2025 połowa Polaków przekroczy 45 lat, a w roku 2035 co czwarty Polak będzie emerytem w wieku powyżej 65 lat. Starzejące się społeczeństwo i niski przyrost naturalny sprawiają, że może zachwiać się równowaga pomiędzy liczbą osób w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym. Problemem jest również zwiększająca się singularyzacja starości, czyli wzrost liczby seniorów, którzy tworzą jednoosobowe gospodarstwa domowe i są zdani na własne siły, a w momencie ich utraty nie mają w nikim wsparcia. Zmiany demograficzne na świecie i starzenie się społeczeństwa są tak ważne, że tematyką tą zajmują się organizacje międzynarodowe, w tym także ONZ, które już w 1948 roku zorganizowało pierwsze międzynarodowe forum dyskusyjne dotyczące problemów starzenia się. Na całym świecie podejmowane są działania na rzecz poprawy jakości życia osób starszych, bo problem starzenia się społeczeństw dotyka nie tylko bogatych państw, ale też krajów rozwijających się. Wydłużenie się średniej długości życia człowieka wynika z podnoszącego się standardu życia w społeczeństwie oraz ze zdobyczy medycyny. Często odbywa się to jednak kosztem jakości życia. Żyć dłużej to cel ważny, ale tak samo istotne jest, by żyć dobrze oraz by czuć się zadowolonym i szczęśliwym. Jest to znaczące zarówno dla samego seniora, jego rodziny, ale także ważne z perspektywy całego społeczeństwa. Stąd nasze zainteresowanie indywidualnymi uwarunkowaniami jakości życia osób starszych - rolą ich aktywności oraz poczucia własnej wartości, ich samooceny. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.