Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Seasonal anomalies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Cel - Celem artykułu było przyjęcie lub odrzucenie hipotezy o występowaniu efektu barometru stycznia na podstawie stóp zwrotu z badanych funduszy inwestycyjnych w latach 2003-2017. Metodologia badania - W badaniu wykorzystano miesięczne stopy zwrotu funduszy inwestycyjnych. Wyznaczono skumulowane stopy zwrotu, wykorzystano również model regresji liniowej, a badania poddano testowi dla dwóch wariancji bez powtórzeń. Wynik - Różnice w stopach zwrotu wykazały występowanie barometru stycznia w 10 na 15 badanych przypadków. Wyniki są jednak nieistotne statystycznie, a model regresji liniowej jest słabo dopasowany do rzeczywistości, co może wskazywać na małą przydatność modelu do budowania skutecznych strategii inwestycyjnych opartych na barometrze stycznia. Oryginalność/wartość - Badanie przeprowadzono na podstawie stóp zwrotu z funduszy inwestycyjnych. Wcześniejsze badania przeprowadzane w Polsce nie wskazywały jednoznacznych wyników i dotyczyły głównie indeksów giełdowych, pojedynczych spółek i surowców. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Święty Mikołaj rozpoczyna rajd...
100%
W artykule podjęto próbę przedstawienia anomalii na rynkach kapitałowych. Scharakteryzowano psychologiczne aspekty funkcjonowania rynku i działań inwestorów giełdowych. Wykazano wpływ behawioryzmu na ekonomię oraz zależność podejmowanych decyzji od stanów emocjonalnych, jakie odczuwają inwestorzy w momencie kupna czy też sprzedaży danego aktywa. Oczywistym jest założenie, że inwestorzy z dobrym samopoczuciem chętniej podejmują ryzyko zaś w analizach są bardziej optymistyczni, niż ci będący w złym nastroju. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Anomalie kalendarzowe na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie
100%
Artykuł poświęcony jest tematyce finansów behawioralnych w kontekście popularnych anomalii kalendarzowych. Autorzy podejmują próbę weryfikacji hipotezy o rynku efektywnym, według której ceny papierów wartościowych w pełni odzwierciedlają wszystkie dostępne informacje na ich temat, a przez racjonalne zachowania uczestników rynku efekty kalendarzowe nie powinny przynosić inwestorom dodatnich stóp zwrotu. W celu sprawdzenia hipotezy wykorzystano dwa efekty: dnia w tygodniu oraz miesiąca w roku, badając dzienne i miesięczne stopy zwrotu dla podanych zjawisk. W badaniu wykorzystano dane dotyczące pięciu indeksów Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (WIG,WIG20, WIG30, mWIG40 oraz sWIG80) z okresu od stycznia 2011 do października 2016 roku. W wyniku przeprowadzonej analizy nie stwierdzono jednoznacznie występowania efektów kalendarzowych w badanej próbie. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Efekt stycznia i efekt grudnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie
100%
|
|
1(5)
17-28
Artykuł opisuje wybrane efekty kalendarzowe występujące na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - efekt stycznia oraz efekt grudnia. Składa się on z dwóch rozdziałów. Pierwszy rozdział skupia się na ogólnej charakterystyce oraz powstaniu wybranych anomalii. Drugi rozdział stanowi próbę badawczą. Autor ma na celu ukazanie jakie odzwierciedlenie mają efekty kalendarzowe na indeksach WIG, WIG20 oraz mWIG40 na przestrzeni ostatnich lat. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote "Sell not only in May" : Seasonal Effect on Emerging and Developed Stock Markets
100%
Opisywana w literaturze anomalia sezonowa (upraszczając: "sprzedaj w maju, kupuj w październiku") nadal pozostaje niewyjaśniona. W przeprowadzonych regresjach, bazujących na długich szeregach czasowych oraz na licznej grupie indeksów giełdowych, efekt Halloween jest istotny statystycznie w 19 spośród 73 badanych indeksów, ale także w 11 spośród 23 indeksów z najdłuższymi dostępnym szeregami czasowymi. Wyniki badań wskazują, że ponadprzeciętne zyski mogą zostać zrealizowane również w strategiach zaczynających się w innych miesiącach jesiennych. Stwierdzono, że także po włączeniu do testowanych modeli zmienny kontrolnych dotyczących pogody, sentymentu inwestorów, zmiennych makroekonomicznych - badana anomalia nadal istnieje. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono skutki wpływu czynników psychologicznych na decyzje inwestorów, podejmowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Analizie poddano średnie miesięczne i dzienne stopy zwrotu z indeksu WIG. Zaprezentowano również duże znaczenie posiadania wiedzy na temat występowania na danej giełdzie anomalii dla inwestorów konstruujących portfel inwestycyjny. Z przeprowadzonych badań wynika, że inwestorzy, chcąc zarobić na wykorzystaniu anomalii sezonowych w swoich strategiach budowania portfela inwestycyjnego, spowodowali zniwelowanie występowania tych anomalii na rynku. Anomalie sezonowe występowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie do czasu upowszechnienia się informacji dotyczących znaczenia uwarunkowań behawioralnych. (abstrakt oryginalny)
Praktyka i empiryczne obserwacje dowodzą, że na rynku giełdowym istniej możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnych stóp zwrotu. Możliwe jest osiąganie zarówno wyższych, jak i niższych stóp zwrotu niż wynika to z wartości fundamentalnej wycenianych spółek. Wpływ na taki stan rzeczy mają anomalie, które sprawiają, że w rzeczywistości rynek nie jest efektywny. Liczne badania w nurcie finansów behawioralnych dowodzą, że przyczyn nieefektywności rynku doszukiwać się można w niepełnej racjonalności inwestorów. Liczne odstępstwa zachowań inwestorów od modelu homo oeconomicus wynikają z ich ograniczeń o charakterze poznawczym i motywacyjnym. Niekiedy, popełniane przez pojedynczego inwestora błędy mają charakter systematyczny. Takie systemowo i masowo popełniane błędy przyjmują formę heurystyk mogących wpływać na nasilenie anomalii rynkowych, w tym na pojawienie się efektów kalendarzowych. Jedną z najbardziej znanych anomalii kalendarzowych jest efekt stycznia. Efekt stycznia charakteryzuje się wzrostem cen akcji w styczniu. Występowanie efektu stycznia objawia się tym, że styczniowe stopy zwrotu są najwyższymi stopami zwrotu odnotowywanymi w całym roku. Zrealizowane na GPW w Warszawie badanie pozwoliło na potwierdzenie występowania efektu stycznia w przypadku spółek małych i średnich. W trakcie badań zdiagnozowano również występowanie innych efektów kalendarzowych (związanych z miesiącem czerwcem i październikiem). (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Efekty kalendarzowe a stopa zwrotu z indeksu WIG
84%
|
|
2(4)
17-25
Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie tematu efektów behawioralnych, a dokładniej efektów kalendarzowych w kontekście neoklasycznej teorii finansów. Autor próbuje zweryfikować czy na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie występują efekty kalendarzowe - efekt miesiąca w roku oraz efekt dnia w tygodniu. W analizie zostały wykorzystane dane dotyczące indeksu WIG. Okres, jakim zostało objęte badanie to styczeń 2005-grudzień 2015. W wyniku przeprowadzonego badania odrzucono hipotezę dotyczącą możliwości osiągnięcia ponadprzeciętnych stóp zwrotu występowania efektu dni tygodnia w zaproponowanej próbie badawczej. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Day-of-the-Week Effect Among the Smallest Enterprises Listed on WSE
84%
|
|
nr 3
92-102
The text touches on the subject of the financial markets in the context of behavioral theories. The author attempts to verify the occurrence of one of the popular calendar effects, the day-of-the--week effect, on the Polish stock market. Another limitation of the study area of the research is to include in the analysis only small companies. Many voices from the mainstream of behavioral finance say that the presence of anomalies listed is more evident in the case of small companies, which are not the focus of the majority of investors. In the proposed study, the data used contained companies in the Stock Exchange in Warsaw, with a maximum capitalization of 10 million PLN. Research sample includes quotations of these companies during the period January 2010-April 2014. In order to verify the hypothesis of the occurrence of the day-of-the-week effect among these companies the author used ARCH modeling. In the course of the analysis the author verified negatively the occurrence of the effect of weekdays in the proposed research sample. (original abstract)
Problem efektywności rynków finansowych zawsze stanowił przedmiot zainteresowania badaczy. Zagadnienie to jest niezwykle ważne z punktu widzenia oceny efektywności zarządzania portfelem aktywów, a także w ujęciu finansów behawioralnych. W artykule, na przykładzie stóp zwrotu 29 surowców, zweryfikowana została hipoteza dotycząca występowania tzw. dni pechowych. Badaniu poddane zostały stopy zwrotu obliczone w następujących ujęciach: cena zamknięcia - cena zamknięcia, overnight, cena otwarcia - cena otwarcia oraz cena otwarcia - cena zamknięcia dla sesji przypadających w następujących dniach: 13. i 4. dzień każdego miesiąca, 13. i piątek oraz 13. i wtorek każdego miesiąca. Badanie potwierdziło występowanie efektów sezonowych w tzw. dni pechowe.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Calendar Effects in the Market of Crude Oil
84%
This paper investigates calendar effects in the crude oil market using daily data over the period January 4, 2000 to December 31, 2014 for two global oil pricing benchmarks: West Texas Intermediate (WTI) and Brent. Results of performing statistical tests of equality of two means and of equality of two variances reveal the presence of both day-of-the week and month-of-the-year effects. (original abstract)
Cel - Sezonowość stóp zwrotu na rynku akcji nie po raz pierwszy jest przedmiotem badań empirycznych, zazwyczaj podejmowanych w kontekście efektywności rynku. Dotychczasowe badania dla rynku polskiego prowadzone były w dużej mierze dla wcześniejszych etapów rozwoju rynku kapitałowego. Metodologia badania - Badania empiryczne koncentrują się na stopach zwrotu z akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, uwzględniając anomalie sezonowe w okresie 1995-2015. Na podstawie skumulowanych stóp zwrotu i stóp zwrotu typu "kup i trzymaj" obserwowano zróżnicowanie miesięcznych stóp zwrotu, efekt połowy miesiąca, efekt stycznia jako barometru oraz efekt przełomu miesiąca. Wynik - Zaobserwowano znaczące równice w poziomie przeciętnych stóp zwrotu dla poszczególnych miesięcy. Efekt połowy miesiąca był szczególnie silny dla spółek mniejszych, dla których w drugiej połowie miesiąca stopy zwrotu były relatywnie wysokie. Dla całego rynku w okresie przełomu miesiąca zaobserwowano relatywnie wysokie stopy zwrotu. Efekt stycznia jako barometru był charakterystyczny tylko dla mniejszych spółek. Oryginalność/Wartość - Badania koncentrowały się na anomaliach miesięcznych dla polskiego rynku akcji w okresie ostatnich dwudziestu jeden lat, a analizę poszerzono o efekt wielkości spółek.(abstrakt oryginalny)
|
|
z. 8
25-42
Możliwość przewidywania zapotrzebowania na gotówkę pozwala na określenie stopnia ryzyka i przyjęcie odpowiedniej strategii napełniania bankomatów gotówką. Te przewidywania muszą uwzględniać nie tylko zachowania i przyzwyczajenia klientów w przeszłości, ale także aktualną liczbę i strukturę wieku ludności na danym terenie, na którym są zainstalowane bankomaty. W modelach powinny być brane pod uwagę nie tylko składniki systematyczne, ale także czynniki stochastyczne, gdyż wypłaty z bankomatów tworzą szeregi czasowe. Wykazują one w szczególności tak zwany "efekt kalendarza", to znaczy ich wartości mogą zależeć od pory roku, miesiąca, dnia tygodnia, pory dnia itd. Identyfikacja efektu kalendarza ma duże znaczenie dla ustalenia strategii i zasad napełniania bankomatów gotówką. Ten artykuł jest poświęcony zagadnieniu efektu kalendarza. W dalszej jego części w rozdziale 1 dokonano przeglądu literatury dotyczącej efektu kalendarza i problemów związanych z obsługą sieci bankomatowych. W rozdziale 2 scharakteryzowano dane wraz z podaniem podstawowych statystyk opisowych, w szczególności dla poszczególnych rodzajów lokalizacji. W następnych rozdziałach zaprezentowano i omówiono wyniki badania efektu kalendarza. Podsumowanie badań zostało zamieszczone w ostatnim rozdziale.(fragment tekstu)
14
84%
|
|
nr 4
691-722
This study analyses the calendar effects on withdrawals from Automated Teller Machines (ATMs) (daily data) managed by the Euronet network for the period from January 2008 to March 2012. Our study focuses on the identification of specific calendar and seasonal effects in the ATM cash withdrawal series of the company in the Polish provinces of Małopolska and Podkarpackie. The results of the analysis show that withdrawals depend strongly on the day of the week. On Fridays more cash is withdrawn than on other days, and Saturdays and Sundays are the days of the week with the lowest level of withdrawals. In a month, it can be seen that cash withdrawals take place more often in the second and in the last weeks of the month. This observation suggests that withdrawals from ATMs can be related to the profile of wage withdrawals. In Poland, in the public sector wages are paid at the beginning of the month, and in the private sector at the end of the month. The time series of withdrawals also reflect seasonality. The largest amounts are withdrawn in July, August and December. Reason for the increased demand for cash are the summer holidays and the Christmas season. The results reflect consumer habits which show pronounced calendar and seasonal effects. (original abstract)
W teorii finansów rynek efektywny oznacza, że papiery wartościowe odzwierciedlają wszystkie informacje dostępne na ich temat. Jednak na gruncie teorii finansów behawioralnych oraz na podstawie wielu analiz wykryto liczne odstępstwa od tej hipotezy. Jedną z nich jest opisywany efekt stycznia oraz barometr stycznia. Celem pracy jest zbadanie czy na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych występuje efekt stycznia, a także czy stopa zwrotu w styczniu może być prognostykiem dla reszty roku. W pracy dokonano analizy literatury z zakresu anomalii rynkowych, a w szczególności efektu stycznia oraz zbadano występowanie efektu stycznia oraz barometru stycznia na polskiej giełdzie. Na podstawie wyników można stwierdzić, że do pewnego stopnia udało się potwierdzić występowanie efektu stycznia na polskiej giełdzie. (abstrakt oryginalny)
Na współczesnym rynku wciąż miedzy teoretykami a praktykami toczy się dyskusja na temat efektywności rynków. O ile ci pierwsi starają się wykazać efektywność rynków finansowych, o tyle druga grupa wyraża przekonanie, że rynki finansowe nie są efektywne. Przeprowadzenie dowodu pokazującego efektywność rynków finansowych byłoby jednocześnie dowodem na to, że zarządzający portfelami aktywów nie byliby w stanie uzyskać wyższej stopy niż portfel rynkowy w długim terminie. Jednym ze sposobów wykazania tezy o nieefektywności rynków finansowych jest m.in. badanie efektów kalendarzowych. Ich występowanie podważa bowiem teorię rynków efektywnych i pozwala na skonstruowanie strategii inwestycyjnej pozwalającej uzyskiwać nadwyżkowe stopy zwrotu (powyżej stopy zwrotu analizowanego indeksu giełdowego). W artykule przedstawiono badanie efektywności 22 wybranych indeksów giełdowych przy zastosowaniu miesięcznych stóp zwrotu w styczniu i grudniu (odpowiednio tzw. efekt stycznia i efekt "rajdu św. Mikołaja"). Portfel replikujący określony indeks giełdowy nabyty został na ostatniej sesji w jednym miesiącu, a sprzedany również na ostatniej sesji w następnym (w cenach zamknięcia). Występowanie nieefektywności rynków wykazano w styczniu dla dwu indeksów: BUX i Nasdaq, a w grudniu dla 15 spośród 22 badanych indeksów: All-Ord, BUX, CAC40, DJIA, DJTA, DJUA, EOE, FTSE100, MEX-IPC, Nasdaq, Nikkei, Russel, SP500, TSE i WIG. Tym samym w wypadku niektórych indeksów potwierdzone zostały prace innych badaczy, a w wypadku innych, przeprowadzone badania należy uznać za pionierskie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.