Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 248

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Service marketing
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
W artykule przedstawiono wybrane obszary wykorzystania marketingu w administracji oraz podjęto próbę określenia stopnia ich wdrażania w woj. podkarpackim. Autorzy wskazali, że marketing usług administracyjnych różni się w sposób znaczący od marketingu usług komercyjnych, co wynika przede wszystkim ze ścisłego podporządkowania przepisom prawnym, monopolistycznej pozycji urzędów oraz zróżnicowanej hierarchii celów. Wyrazem orientacji marketingowej w relacjach urzędnik - petent jest konsekwentne nastawienie na potrzeby interesantów, traktowanie ich w sposób podmiotowy a nie przedmiotowy, oraz dostosowanie procesu świadczenia usługi do wygody petentów, a nie urzędników. Na podstawie wyników badań przeprowadzonych wśród 20 wójtów gmin woj. podkarpackiego oraz 400 mieszkańców zamieszkujących wytypowane gminy można stwierdzić, że jakość świadczonych usług administracyjnych w badanych gminach jest ogólnie satysfakcjonująca. Znalazło to potwierdzenie w wysokiej ocenie profesjonalizmu oraz zdolności interpersonalnych urzędników, a także w podejmowanych przez część jednostek wysiłkach w zakresie podwyższania stopnia satysfakcji klientów(abstrakt autora)
Jakość staje się niewątpliwie jednym z kluczowych elementów marketingu. Istnieją wzajemne związki między marketingiem, obsługą klienta i jakością. W artykule omówiono pojęcie jakości w marketingu usług.
W pierwszej części artykułu omówiono znaczenie i rodzaje dystrybucji. Następnie przedstawiono determinanty wyboru kanałów dystrybucji. W zakończeniu zaprezentowano kierunki rozwoju systemów dystrybucji.
Koncepcja efektu kraju pochodzenia (COO) była wielokrotnie opisywana i analizowana w literaturze marketingowej. Zdecydowana większość prowadzonych w tym zakresie badań dotyczyła produktów materialnych, natomiast zjawisko pozostaje stosunkowo słabo rozpoznane w marketingu usług, a zwłaszcza usług profesjonalnych. Artykuł ma charakter teoretyczny, a jego głównym celem jest analiza zależności pomiędzy efektem kraju pochodzenia a marketingiem usług profesjonalnych. Sformułowane wnioski, oprócz przeglądu dotychczas dostępnej wiedzy, określają również przyszłe kierunki badawcze w tym zakresie. (abstrakt autora)
Na rynku usług zdrowotnych pomiar wartości obarczony jest specyfiką sektora zdrowia. Ujawnia się ona w relacji pacjent-usługodawca. Przedstawiono poziomy relacji i ich charakterystykę na rynku usług zdrowotnych.
Przedstawiono krótką chronologię rozwoju badań marketingowych oraz omówiono rolę i znaczenie tych badań w dzisiejszych czasach. Zwrócono także uwagę na zakres badań marketingowych w usługach.
Usługa jest dowolnym działaniem, jakie jedna strona może zaoferować innej; jest ono nienamacalne i nie prowadzi do jakiejkolwiek własności. Jego produkcja może być związana lub nie z produktem fizycznym. Najważniejszym elementem usługi jest osobisty kontakt z klientem. O jakości usługi świadczy "kultura marketingowa" pracowników, tj. wspólne wartości i przekonania, które tworzą normy ich zachowania. Im dłużej firma usługowa utrzymuje stosunki z klientem, tym większe osiąga zyski. Na podwyższanie jakości usług wpływa właściwa selekcja, szkolenie i motywacja usługodawców oraz proces przygotowania i realizacji usługi. Firmy starają się wprowadzić do tego procesu jak najwięcej elementów standardowych, a jednocześnie cech unikalnych, odróżniających go od konkurencji oraz kształtujących wyobrażenie o firmie i jej marce. (fragment tekstu)
Pomimo że wpływ efektu kraju pochodzenia (country-of-origin effect - COO) na opinie i zachowania nabywcze konsumentów jest jednym z najszerzej zanalizowanych zjawisk w literaturze marketingu, jest on relatywnie słabo rozpoznany w usługach. Wyniki dotychczasowych badań pokazują, że COO jest relewantną kategorią w tym kontekście, jednak wiele problemów badawczych nie zostało podjętych, otwierając interesujący obszar dociekań naukowych, którego rozległość wynika zarówno z wielości typów usług, stopnia natężenia ich specyficznych cech, jak i różnic pomiędzy ich konsumentami pochodzącymi z różnych krajów. W związku z prognozami wzrostowymi transgranicznego handlu usługami, zarówno w skali światowej, jak i dla Polski, wskazana jest konieczność intensyfikacji badań nad COO w ich kontekście. Celem artykułu jest próba wyłonienia luk badawczych i wskazania kierunków badań nad COO w usługach na podstawie analizy literatury przedmiotu dotyczącej COO w marketingu i marketingu usług.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba rozpoznania stosunków podmiotów gospodarujących w usługach do powstających i realnie występujących możliwości uaktywnienia oraz określenia warunków i okoliczności aktywności rynkowej podmiotów gospodarujących wraz z ustaleniem czynników ograniczających i perspektyw rozwoju działalności usługowej.
10
Content available remote Specyfika rynku usług zdrowotnych
75%
W celu zagwarantowania skuteczności i efektywności działalności marketingowej w podmiotach świadczących usługi zdrowotne niezbędne jest poznanie specyfiki rynku usług zdrowotnych. W artykule przedstawiono cechy charakterystyczne rynku usług zdrowotnych, które wpływają na zarządzanie podmiotami leczniczymi oraz na ich strategię marketingową. Opisane zostały również specyficzne cechy usług zdrowotnych tzw. 4 n, czyli niematerialność, niejednorodność, nierozdzielność i nietrwałość, które mają kluczowy wpływ na zastosowany w podmiotach marketing-mix. (abstrakt oryginalny)
Od momentu pojawienia się koncepcji marketingu usług przechodzi ona nieustającą ewolucję. Pojawiające się nowe trendy (m.in. Service-Dominant Logic, Service Logic, New Service Marketing) i obszary badań marketingu usług (np. Transformative Service Research) skłaniają do dokonywania podsumowań pewnego etapu rozwoju i stawiania pytań, w którym kierunku powinny podążać badania marketingu usług w przyszłości. Celem artykułu jest przedstawienie obecnych trendów w marketingu usług, a także wskazanie przyszłych priorytetowych kierunków badań w tym obszarze. Artykuł ma charakter koncepcyjny i oparty jest na analizie najnowszej literatury przedmiotu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena jakości kształcenia w wyższej uczelni w perspektywie modelu luk jakości i założeń metody Servqual. Obejmuje trzy części. Pierwsza ukazuje syntezę podejść metodycznych do badania jakości usług. W drugiej podjęto dyskusję nad kategorią jakości kształcenia i szerzej jakości usług edukacyjnej wyższej uczelni. Z kolei część trzecia jest egzemplifikacją tytułowego problemu - na podstawie badań 773 absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie ukazuje podejście studentów-usługobiorców procesu uczelni do definiowania jakości studiów i rze(abstrakt oryginalny)
Podstawowym zadaniem zakładów gastronomicznych, których to sieć w ostatnich czasach rozszerza się coraz bardziej, jest dostarczanie konsumentom pełnowartościowych i zdrowych posiłków, a jednocześnie zapewnienie wysokiego poziomu obsługi oraz usług dodatkowych.Ciągłe zmiany warunków funkcjonowania rynku, rosnący stopień niepewności i ryzyka oraz zwiększająca się konkurencja w postaci nowych restauracji specjalistycznych czy zakładów typu "fast food" - wszystko to stało się zasadniczą przyczyną wprowadzenia działalności marketingowej do zakładów gastronomicznych.Marketing ma na celu poznanie przyszłej struktury popytu na produkty lub usługi oraz zaspokojenie go poprzez kreowanie podaży, przekazywanie informacji nabywcom, dostarczanie wytworzonych dóbr, i to w odpowiednim miejscu i określonym czasie. Znajomość marketingu i umiejętność jego praktycznego zastosowania jest obecnie jedynym warunkiem powodzenia i rozwoju każdego przedsiębiorstwa, również gastronomicznego. (fragment tekstu)
Omówiono wykorzystanie technologii informatycznych w kontekście firm usługowych i podkreślono rolę komunikacji interakcyjnej w marketingu usług. Przedsiebiorstwa dysponujące urządzeniami i programami technologii informacyjnej mają szansę wzbogacić sposoby kontaktowania się z klientami, pracownikami czy kooperantami o nowe formy kontaktu, o wiele bardziej skuteczne niż tradycyjne, co również ma wpływ na przewagę konkurencyjną na rynku.
W poniższym artykule podjęto kwestię dotyczącą zmiany statusu dzieła sztuki, która dokonana została przy znacznym udziale infrastruktury rynkowej i wpływa na korektę funkcji spełnianych przez instytucje dotychczasowego świata sztuki. Omówiono zagadnienie przekształcenia dzieła sztuki w produkt, które podjęto w kontekście "amerykańskiego produktu eksportowego numer 1", jakim jest marketing masowych dóbr konsumpcyjnych. Tę koncepcję skonfrontowano z alternatywną jego wersją - z marketingiem relacyjnym. Powstała bowiem realna szansa, że właśnie marketing relacyjny, wykorzystany w zarządzaniu instytucjami świata sztuki oraz na rynku sztuki, pozwoli obronić subiektywny odbiór dzieła sztuki przed skomercjalizowaną kulturą masową i przemysłem artystycznym, jak i przed technologicznie zdeterminowaną gospodarką.(abstrakt autora)
16
Content available remote Model of a City Destination Card as a Marketing Tool of Selected European Cities
75%
Turystyka miejska należy do najsilniejszych trendów na międzynarodowym rynku turystycznym, zwłaszcza w Europie, gdzie znajduje się osiem z dwudziestu największych destynacji miejskich świata. W obliczu rosnącej konkurencji te miejskie destynacje muszą jednak szukać nowych rozwiązań marketingowych, aby wzmocnić swoją pozycję i atrakcyjność dla potencjalnych odwiedzających. Jedną z nich jest turystyczna karta miejska, która integruje wiele usług turystycznych, świadczonych przez kilku operatorów, po obniżonej cenie. Celem tego artykułu jest omówienie modelu karty miejskiej dla dużego miasta. Aby osiągnąć ten cel, wybrano pięć największych europejskich stolic (na podstawie kryterium liczby odwiedzających): Londyn, Paryż, Rzym, Pragę i Wiedeń i na podstawie analizy danych wtórnych przeprowadzono analizę porównawczą kart miejskich oferowanych w tych miastach. Na podstawie wyników badań, a także odnosząc się do literatury przedmiotu, sformułowano wnioski dotyczące typowej struktury karty i jej dodatkowych elementów w kontekście marketingu turystycznego.(abstrakt oryginalny)
Światowy kryzys gospodarczy zmienia postawy klientów wobec ofert firm na większości rynków a także postawy przedsiębiorstw wobec oczekiwań klientów, związanych z kształtem oferty. Przejawem zwiększonej aktywności przedsiębiorstw jest sięganie do wiedzy klienta poprzez monitoring stopnia akceptacji oferty firmy oraz dodatkowe analizy specyfiki działalności. W przypadku usług komunalnych "wywóz odpadów" szczegółowe zdefiniowanie charakteru tej usługi może prowadzić do poprawy efektywności funkcjonowania firmy. (abstrakt oryginalny)
Wobec przemian zachodzących współcześnie na rynku, każde przedsiębiorstwo musi szukać swej oryginalnej drogi rozwoju, której celem jest osiąganie przewagi konkurencyjnej. Przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej należy stworzyć rodzimym przedsiębiorstwom możliwości konkurowania na wymagających i nasyconych rynkach państw uprzemysłowionych.Wzrastająca świadomość konsumentów co do swej siły rynkowej oraz powszechne odrzucanie barier krępujących poczucie indywidualności, wywołują, z jednej strony konieczność intensyfikacji stosowania filozofii marketingu w zarządzaniu przedsiębiorstwem, z drugiej strony przekształcanie charakteru działalności wielu firm z produkcji czy handlu na usługi.Wzrastające poczucie swej wartości przez pracowników, wywołuje u nich chęć realizacji potrzeb wyższego rzędu, co z kolei prowadzi do rozwoju takich metod zarządzania, które preferują podmiotowość pracowniczą.Wszystkie wymienione przyczyny złożyły się na powstanie opracowanej przez nas koncepcji zarządzania przedsiębiorstwem poprzez systemy marketingowe, która może być z powodzeniem stosowana w pewnym typie przedsiębiorstwa usługowego średniej wielkości. (abstrakt oryginalny)
Jednym z najbardziej przełomowych momentów w historii marketingu było odkrycie w latach 70. różnic między produktami materialnymi i usługami oraz akcentowanie konieczności rozgraniczenia/odróżnienia działań marketingowych skierowanych do różnych branż i rodzajów produktów. Celem artykułu jest krótkie scharakteryzowanie ewolucji myśli marketingowej oraz pokazanie, jak duży wpływ na kształt i charakter współczesnych działań marketingowych miał dorobek marketingu usług. W wyniku analizy literatury przedmiotu można wnioskować, że obecnie postuluje się powrót do jednolitego marketingu dla wszystkich rodzajów dóbr i rynków. Badacze podkreślają, że różnice między dobrami stały się nieistotne, a działania stosowane w marketingu powinny mieć charakter marketingu usług. (abstrakt oryginalny)
Pod koniec lat 90. zeszłego wieku rozpoczął się gwałtowny rozwój turystyki medycznej, który znalazł swoje odzwierciedlenie w rosnącym zainteresowaniu środowisk naukowych tą sferą. Jednak badanie tego fenomenu nie nadąża za jego rozwojem, zaś badacze nadal stoją przed wieloma wyzwaniami wynikającymi z braku: konsensusu odnośnie do nazwy tego zjawiska, jego jednoznacznej definicji, miarodajnych danych dotyczących jego skali oraz rozpoznania mechanizmów rynkowych zarówno w aspektach podażowych jak i popytowych. Celem artykułu było wskazanie problemów terminologicznych i definicyjnych w obszarze turystyki medycznej oraz identyfikacja luk w badaniach nad popytową stroną tego zjawiska. W efekcie wskazano pięć obszarów, w których należałoby przeprowadzić badania o charakterze eksplanacyjnym, ponieważ aktualnie ich rozpoznanie i zrozumienie jest niedostateczne. Analiz dokonano na podstawie autorskiego przeglądu literatury naukowej dostępnej w zasobach internetowych (przede wszystkim bazy publikacji EBSCO). (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.