Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Services market liberalism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł dotyczy jednolitego rynku usług finansowych oraz liberalizacji przepływu kapitału, która jest podstawą liberalizacji usług finansowych.
Proces liberalizacji rynku usług telekomunikacyjnych w Polsce nie został jeszcze w pełni zakończony. W szczególności dotyczy to rynku połączeń międzynarodowych, który najpóźniej otwarto na konkurencję. Z doświadczeń krajów, o bardziej nowoczesnych sieciach telekomunikacyjnych wynika, iż jest to proces skomplikowany i długotrwały. Na jego powodzenie składa się wiele czynników, takich jak: otoczenie prawne, działania organu regulacyjnego, działania operatorów, jak również działania abonentów.
3
Content available remote Proces utraty pozycji monopolistycznej przez Pocztę Polską
75%
Celem artykułu jest wyjaśnienie przyczyny posiadania przez Pocztę Polską uprzywilejowanej pozycji rynkowej oraz wskazanie determinantów, które przyczyniły się do jej stopniowej utraty. Autorzy, wykorzystując zasoby internetowe w postaci artykułów prasowych, komentarzy oraz relacji dokonali próby charakterystyki procesu liberalizacji na polskim rynku usług pocztowych. Następnie przedstawiona została analiza porównawcza skutków takich działań z wykorzystaniem niemieckiego DHL, francuskiej La Poste oraz brytyjskiego Royal Mail. W opracowaniu uwzględnia się przyczyny organizacyjno-prawne i konkurencyjno-technologiczne jako główne czynniki, które doprowadziły do liberalizacji rynku usług pocztowych w Polsce. Wykorzystanie aktów prawnych i danych z raportów zagranicznych spółek pocztowych pozwala zrozumieć sam proces liberalizacji rynku w tym obszarze i porównać go z analogicznymi zjawiskami w innych krajach.(abstrakt oryginalny)
Międzynarodowy handel usługami staje się coraz istotniejszym elementem światowej wymiany gospodarczej. Autor omawia podstawowe reguły GATS, miejsce usług zdrowotnym w stosowanym tam systemie klasyfikacji oraz polskie zobowiązania zaciągnięte w ramach GATS.
W okresie ostatnich kilkunastu lat można zaobserwować rosnące zainteresowanie państw kwestią liberalizacji międzynarodowego sektora usług. Można wskazać trzy czynniki, które przyczyniły się do takiej sytuacji. Najważniejszym jest ogólna tendencja do wzrostu znaczenie sektora usług w rozwoju poszczególnych państw, przejawiająca się głównie w postaci wzrostu ich udziału w zatrudnieniu, w tworzeniu produktu krajowego brutto (PKB) oraz zwiększenia obrotów usługami w handlu międzynarodowym. Wraz ze wzrostem konsumpcji usług następuje również rozwój infrastruktury usługowej, a tym samym rośnie ich dostępność dla konsumenta. (fragment artykułu)
Wejście Polski w struktury europejskie obliguje nasz kraj do respektowania priorytetów unijnej polityki energetycznej, w której główny nacisk położono na liberalizację rynku energii. Tworzenie liberalnego rynku energii w Unii Europejskiej jest jednym z podstawowych elementów polityki oraz strategii kreowania konkurencji, która jest warunkiem wzrostu ilości oraz jakości produkcji, produktywnego wykorzystania zasobów, także ludzkich, zabezpieczenia praw klienta oraz obniżki cen. (...) Polskim przedsiębiorstwom energetycznym przyjdzie konkurować z potężnymi koncernami europejskimi, o dużym doświadczeniu rynkowym, dysponującymi nieporównywalnie większym potencjałem konkurencyjnym. Na rynku europejskim widoczna jest tendencja do tworzenia dużych, międzynarodowych przedsiębiorstw. Przyczyną tego procesu są m.in. ograniczenia finansowe na wszystkich szczeblach administracji rządowej. Zmusza to rządy do wielu państw do sukcesywnej prywatyzacji sektora energetycznego. Nowi prywatni właściciele dążą do łączenia spółek, tj. dodawania nowych przedsiębiorstw dystrybucyjnych do przedsiębiorstwa przejętego pierwotnie w ramach jednego kraju, tak aby osiągnęło ono rozmiary zapewniające zrównoważony rozwój. (fragment tekstu)
Przedstawiono projekt nowej dyrektywy pocztowej. Podkreślono konieczność wprowadzenia poprawek dostosowując prawo polskie do nowych regulacji wspólnotowych.
Niniejszy artykuł zawiera omówienie instytucji giełd energii, ze szczególnym uwzględnieniem wybranych instrumentów otoczenia regulacyjnego, mających na celu tworzenie warunków, w których generowanie poprzez giełdę sygnałów cenowych będzie odbywać się w sposób rzetelny i wiarygodny, w warunkach możliwie najbardziej zbliżonych do rynku konkurencyjnego. W związku z powyższym, przedmiotem omówienia będzie, m.in.: zagadnienie płynności obrotu i związanego z nią, tzw. obliga giełdowego, problem równoprawnego traktowania uczestników rynku, a także elementy otoczenia regulacyjnego mające wpływ na bezpieczeństwo obrotu.(abstrakt oryginalny)
Dyrektywa usługowa cechuje się horyzontalnym podejściem, wyznacza ogólne zasady funkcjonowania na rynku usługowym oraz współpracy administracji państw członkowskich, uwzględniając przy tym interes konsumentów i odnosząc się zarówno do kwestii związanych z zakładaniem przedsiębiorstw usługowych, jak i świadczeniem usług na terytorium Unii Europejskiej. Dyrektywa dotycząca usług na rynku wewnętrznym wprowadza nowatorski mechanizm wzajemnej oceny. Państwa członkowskie będą sporządzać raporty z wdrażania dyrektywy dotyczącej usług na rynku wewnętrznym, które będą analizowane przez Komisję Europejską pod względem zgodności z prawem wspólnotowym. Państwa członkowskie będą również miały prawo przedkładania uwag do sprawozdań innych państw UE. Komisja Europejska w terminie do 28 grudnia 2011 roku, i następnie co trzy lata, przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wyczerpujące sprawozdanie w sprawie stosowania dyrektywy dotyczącej usług na rynku wewnętrznym (art. 41). Komisja Europejska może też wnioskować o zmianę dyrektywy w celu zakończenia budowy rynku wewnętrznego usług. W przypadku, gdy jakieś państwo członkowskie nie będzie się wywiązywać z wdrażania dyrektywy, wówczas będą stosowane określone konsekwencje, tj. postępowanie najpierw wytoczone przez Komisję Europejską o niewypełnieniu zasad traktatowych i we wdrażaniu konkretnych aktów prawa wspólnotowego. Obecnie najczęściej wydłuża się już etap negocjacji Komisji z państwem członkowskim, żeby na tym poziomie załatwić sprawę, co niewątpliwie przyczynia się do skrócenia czasu trwania sprawy. Może nastąpić tzw. dogrywka, czyli państwo członkowskie może powiedzieć, że źle zrozumiano przepis, ale musi wtedy znowelizować swoją ustawę. Jeżeli Komisja widzi opór ze strony danego kraju, wówczas kieruje sprawę do Trybunału Sprawiedliwości. Jeśli Trybunał stwierdzi, że rzeczywiście państwo źle wdrożyło dyrektywę, wtedy wyznaczy datę, do której państwo członkowskie musi poprawić swoje prawo. W skrajnych przypadkach może nałożyć na dany kraj karę. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono usługi pocztowe w aspekcie ich rozwoju oraz uprawnień poczty, jako instytucji państwowej, mającej monopol w zakresie świadczonych usług. Zaprezentowano założenia liberalizacji unijnego sektora pocztowego oraz otwarcia go na konkurencję firm prywatnych. Omówiono akty prawne Parlamentu Europejskiego i Rada UE dotyczące liberalizacji całego unijnego rynku pocztowego. Scharakteryzowano proces implementacji przepisów unijnych na polskim rynku usług pocztowych na przestrzeni dwóch dekad. Omówiono zmiany wprowadzone w zakresie usług pocztowych i przesyłek kurierskich przez ustawy Prawo pocztowe z 2003 i 2012 r. Przedstawiono strukturę krajowego rynku usług pocztowych po jego liberalizacji od 1.01.2013 r. oraz omówiono zakres obowiązków operatora wyznaczonego. Zaprezentowano rozwój krajowego rynku operatorów niepublicznych w latach 1996-2013. Przedstawiono dynamikę zmian i strukturę organizacyjno-prawną podmiotów niepublicznych. Opisano działalność w trzech segmentach rynku usług pocztowych oraz zakres obszarowy usług wykonywanych przez operatorów prowadzących działalność pocztową w 2013 r. w Polsce. Poddano analizie warunki i rzeczywisty poziom liberalizacji krajowego rynku usług pocztowych.(abstrakt oryginalny)
11
63%
Celem artykułu jest ocena procesu liberalizacji handlu usługami w warunkach kryzysu negocjacji wielostronnych Rundy Doha. Przedstawione zostały przyczyny braku postępu w rokowaniach usługowych na forum WTO oraz alternatywne wobec rokowań katarskich działania państw na rzecz uzyskania większego dostępu do rynków usługowych partnerów handlowych. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest analiza i ocena znaczenia tzw. dyrektywy usługowej dla tworzenia jednolitego, wspólnego rynku usług Unii Europejskiej. Dyrektywa o tym charakterze została przyjęta przez Parlament Europejski 12 grudnia 2006 r. Dyrektywa usługowa wpisuje się w proces pogłębiania integracji we wszystkich obszarach dotyczących rynku wewnętrznego. Tekst opracowania obejmuje trzy zasadnicze kwestie. We wprowadzeniu (część 1) przedstawiono istotę problemu, przesłanki i uwarunkowania procesu liberalizacji rynku usług w UE. Część druga została poświęcona architekturze wspólnego rynku usług w perspektywie ustaleń dyrektywy. Z kolei w trzeciej zaprezentowano uzasadnienie i ocenę rozstrzygnięć zawartych w dyrektywie usługowej. W konkluzji sformułowano wniosek, że tworzenie jednolitego rynku usług UE będzie jednak procesem trudnym, złożonym i długotrwałym. Jako taki stanowić będzie interesujący obszar dalszych badań nad sferą regulacji wspólnego rynku oraz strategiami funkcjonowania i rozwoju firm usługowych w europejskim obszarze gospodarczym. (abstrakt autora)
Cel. W artykule podjęta została tematyka liberalizacji rynku telekomunikacyjnego w Polsce i jej wpływ na ceny usług w tym obszarze. Autorzy dowodzą, iż sam postęp technologiczny w zakresie telekomunikacji w Polsce nie wpłynął wyraźnie na obniżkę cen. Metoda. W ramach badania wskazanego problemu posłużono się analizą danych statystycznych oraz zastosowano metodę porównawczą, obejmującą zjawiska zachodzące na rynkach telekomunikacyjnych w Polsce i innych krajach. Wyniki. Z wyraźnym spadkiem taryf mieliśmy do czynienia dopiero po uwolnieniu rynku i wprowadzeniu zasad konkurencji. W krajach, w których operator publiczny szybciej tracił swoją uprzywilejowaną pozycję, zdecydowanie wcześniej następował spadek cen usług telefonicznych. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Dylematy regulacji rynków pasażerskiego transportu zbiorowego
63%
W artykule scharakteryzowano przesłanki regulacji rynków, w tym w szczególności rynków transportowych. Wymienić można tu istnienie interesu publicznego, tj. bardziej efektywną alokację zasobów oraz wzrost efektywności rynkowej. Regulacja może być też rozumiana jako usługa świadczona przez administrację na rzecz regulowanych sektorów. Problemem jest mała skuteczność działań regulacyjnych, orientacja podmiotów na rzecz realizacji oczekiwań administracji oraz osłabienie reakcji na potrzeby zgłaszane przez rynek.(abstrakt oryginalny)
Po dwóch latach dyskusji, 16 lutego 2006 r. Parlament Europejski przyjął w pierwszym czytaniu (znaczną większością głosów - 391 za, 213 przeciw i 34 wstrzymujących się - ale z 211 poprawkami) tzw. dyrektywę Bolkesteina dotyczącą liberalizacji unijnego rynku świadczenia usług, której projekt przedstawiła Komisja Europejska. Przyjęcie przez Parlament Europejski dyrektywy o liberalizacji rynku usług poprzedziły ostre spory na jej temat. Poprawki do dyrektywy wprowadzone przez PE znacznie ograniczają - w stosunku do jej pierwotnej wersji - swobodę dostępu do rynku usług, mimo że Jednolity Akt Europejski, który dał podwaliny jednolitemu rynkowi europejskiemu (JRE), potwierdził tę swobodę, jako jedną z czterech fundamentalnych zasad działania JRE. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ocena zmian w handlu usługami w Unii Europejskiej w kontekście wymiany wewnątrzwspólnotowej oraz handlu zewnętrznego UE. W artykule dyskusji zostaną poddane następujące kwestie: na czym polega specyfika i determinanty międzynarodowego handlu usługami? Jak kształtuje się wymiana wewnątrzunijna i zewnętrzna w poszczególnych rodzajach usług? I finalnie: czy zmiany w handlu usługami w UE wynikają z działań liberalizacyjnych podejmowanych przez instytucje unijne?(fragment tekstu)
Przedstawiono historię liberalizacji usług finansowych w ramach UE. Omówiono konsekwencje harmonizacji regulacji rynkowych oraz rozkład potencjalnych korzyści z harmonizacji. Zaprezentowano możliwości dalszego rozwoju polskiego rynku kapitałowego w obliczu liberalizacji świadczenia usług inwestycyjnych.
18
63%
Poruszona w publikacji problematyka dotyczy sytuacji, w której oferenci usług lotniczych i turystycznych uczestniczą w dynamicznie rozwijającym się procesie globalizacji oraz wzrastającej intensywności konkurencji. Zaprezentowano ważny dla zmian zachodzących w pasażerskich przewozach lotniczych proces liberalizacji rynku, który w tym przypadku spełnia funkcję stymulatora rozwoju współpracy z operatorami ruchu turystycznego. Przedstawiono zagadnienia związane zarówno z konkurencją międzysegmentową, jak i wewnątrzsegmentową oraz wpływ kryzysu na wybór formy organizacyjnej urlopów. Omówiono proces oddziaływania wzrostu poziomu podaży usług lotniczych na konkurencje w przypadku rozpoczęcia działalności nowego przewoźnika liniowego na polskim rynku turystyki lotniczej. Przedstawiono strategię cenową w czasie trwania promocji, najbardziej popularne destynacje oraz preferencje klientów dotyczące terminu podróży. Z przeprowadzonych rozważań wynika, że dynamika rozwoju turystyki jest zależna od stopnia dostępności komunikacji lotniczej, ze względu na realizowanie działalności poznawczej i rekreacyjnej w coraz odleglejszych regionach kontynentu i świata. (abstrakt oryginalny)
W perspektywie pełnej liberalizacji przewozów pasażerskich w Polsce oraz tendencji na rynku po przyszłym wstąpieniu kraju do Unii Europejskiej sytuację przedsiębiorstw PKS niestety należy uznać za niekorzystną. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest niska elastyczność PKS w stosunku do zmian zachodzących na rynku transportowym.
Czy nasza Poczta może stać się znaczącym graczem na skalę regionalną? Oczywiście tak, choć czasu do pełnej liberalizacji rynku unijnego jest coraz mniej. Wszystko zależy od tego, czy państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej, inaczej PPUP Poczta Polska, zdąży się przekształcić w nowoczesną grupę kapitałową. Sztandarowym przykładem sukcesu operatora pocztowego jest poczta niemiecka (Deutsche Post AG), która jest częścią koncernu Deutsche Post World Net.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.