Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Settlement network
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Niniejsza praca jest próbą przedstawienia rozwoju ośrodka peryferyjnego o funkcjach regionalnych oraz procesów adaptacyjnych zachodzących w mieście średniej wielkości, jakim są Suwałki, wobec zmieniających się warunków bliższego i dalszego otoczenia, w wyniku czego ulegają przeobrażeniu struktury przestrzennego kraju oraz możliwości rozwojowe poszczególnych jednostek osadniczych.
Transport jest kluczowym elementem rozwoju ekonomicznego i spójności terytorialnej dane go obszaru. Nie jest możliwa pełna analiza systemu społeczno-gospodarczego regionu bez uwzględnienia tematyki transportowej. Celem niniejszego artykułu jest wyznaczenie hierarchii transportowej w miastach powiatowych województwa dolnośląskiego. W większości dotychczasowych badań podstawą klasyfikacji była liczba dróg i linii kolejowych przecinających się w danym mieście. W niniejszym artykule zaprezentowano inne podejście do tej kwestii, bowiem skupiono się na liczbie i rodzaju połączeń transportu zbiorowego w poszczególnych ośrodkach. Badanie zostało przeprowadzone w 26 miastach powiatowych województwa dolnośląskiego w okresie od sierpnia do września 2014 r. Na jego podstawie możliwe było ustalenie pozycji hierarchicznej poszczególnych miast w systemie transportowym Dolnego Śląska, a także wyzwań dla regionalnej polityki transportowej(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była ocena podziału Rzeczypospolitej Polskiej na województwa na podstawie kryteriów wielkości i odosobnienia. Przedstawiono przebieg granic województw oraz sieć osadniczą Polski. Zaprezentowano również porównanie wielkości województw.
4
Content available remote Miejska sieć osadnicza projektowanego województwa środkowopomorskiego
100%
Celem artykułu jest analiza miejskiej sieci osadniczej projektowanego województwa środkowopomorskiego. Badaniom poddano wybrane czynniki jej rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań historycznych i przyrodniczych. Omó-wiono strukturę sieci miast oraz przedstawiono analizę układu hierarchicznego i koncen-tracji ośrodków miejskich. Przeprowadzona analiza pozwala stwierdzić, iż miejska sieć osadnicza projektowanego woj. środkowopomorskiego posiada historycznie ukształto-waną sieć o wystarczającej licznie węzłów, powiązanych szlakami komunikacyjnymi tj. lądowymi, wodnymi, powietrznymi, a także więziami społeczno-gospodarczymi.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań sondażowych przeprowadzonych wśród losowo wybranych mieszkańców Jelcza-Laskowic. Celem badań było poznanie preferencji i opinii dotyczących środowiska mieszkalnego, oceny struktury przestrzennej oraz infrastruktury społecznej miasta. Analiza wyników badań empirycznych oraz charakterystyki społeczno-gospodarczej miasta pozwoliła na stwierdzenie błędów w kształtowaniu struktury funkcjonalno-przestrzennej (brak centrum) oraz niewystarczające wyposażenie w urządzenia infrastruktury społecznej, szczególnie w zakresie funkcji sportowo-rekreacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Bystra jest prawobrzeżnym dopływem Wisły płynącym w zachodniej części Wyżyny Lubelskiej i uchodzącym do Małopolskiego Przełomu Wisły Środkowej w Bochotnicy. Autorzy omówili etapy rozwoju osadnictwa i rolnictwa na obszarze zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego. W drugiej części opisali holoceńskie osady doliny Bystrej i ich związek z wylesieniem dorzecza. W końcowej części podali wnioski z przeprowadzonych badań.
W artykule przedstawiono wybrane przykłady pozostałości osadnictwa na Svalbardzie w kontekście odkrywania tego archipelagu oraz jego następstw, które dały początek współczesnej sieci osadniczej na tych ziemiach. Ważnym aspektem pracy jest opisanie współczesnej sieci osadniczej w kontekście działalności wielorybników, traperów oraz kompani górniczych. W pracy przedstawiono również wpływ wprowadzenia przepisów Traktatu Spitsbergeńskiego na powstawanie jednostek osadniczych - tychże osiedli. Prezentowany materiał jest zbiorem informacji możliwych do wykorzystania przez nauczycieli realizujących obowiązującą podstawę programową, która wprowadza do szkół podstawowych zagadnienia dotyczące północnych i południowych obszarów okołobiegunowych.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było ukazanie roli małych miast jako aktywnych ośrodków własnych mikroregionów. Przedmiotem szczególnych zainteresowań były małe miasta trzech województw: krakowskiego, nowosądeckiego i tarnowskiego, tworzących w relacjach nadrzędnych umowny Region Krakowski.
W niniejszym artykule szczegółowej analizie poddana zostanie kwestia wewnątrzregionalnych zróżnicowań potencjału społeczno-gospodarczego w Polsce, wywołana procesami metropolizacji i globalizacji. Tak sformułowany obszar badawczy wymaga zdefiniowania i scharakteryzowania mechanizmu interakcji pomiędzy ośrodkiem metropolitalnym a otoczeniem regionalnym. Wydaje się bowiem, że metropolie oddziałują na każdy obszar w sensie geograficznym niezależnie od stopnia jego zurbanizowania, niejasnym jest jednak charakter i siła takiego oddziaływania. Celem jest zatem odpowiedź na pytanie: czy regionalne władze samorządowe powinny cieszyć się z obecności metropolii na swoim terytorium? Badanie oparto na analizie korelacyjnej oraz rachunku regresji. Wykorzystując odpowiednią metodykę wyliczony został wskaźnik syntetycznej oceny rozwoju gospodarczego gmin. Wyniki potwierdzają konieczność regulacji przez administrację publiczną procesów naturalnych dotyczących interakcji metropolia-otoczenie regionalne. (abstrakt oryginalny)
Sposób ujęcia tematu związany jest z rozumieniem i interpretacją terminu gospodarka. Gospodarka, pojęcie odróżniane od ekonomii i ekonomiki, jest od czasów antycznych podstawową formą życia społecznego. Będzie tą formą w dającej się przewidzieć przyszłości. Bez względu na wymiar przestrzenny (np. regionalny) gospodarkę można pojmować jako niemożliwą do bezpośredniego ogarnięcia, podlegającą synergii sumę działalności wytwarzającej dobra i usługi zaspokajające potrzeby związane z zamieszkiwaniem człowieka. W gospodarce nieodzowne jest nawiązujące do prakseologicznej zasady racjonalnego gospodarowania porównywanie nakładów i wyników w celu wyboru najlepszego sposobu zaspokajania potrzeb. Nie wszystkie jednak nakłady i wyniki są bezpośrednio mierzalne. Nawet gdy takowe są, ich nieporównywalność wynikać może z różnego czasu zaistnienia i okresu oddziaływania (np. nakłady krótkookresowe, wyniki długookresowe).(fragment tekstu)
W niniejszym artykule omówiono systematyzację sieci osadniczej Makroregionu Południowo-Wschodniego. Przedstawiono uzasadnienie preferencji dla wybranych jednostek sieci osadniczej.
12
Content available remote Mieszkania niezamieszkane na obszarach peryferyjnych Lubelszczyzny
84%
Województwo lubelskie zaliczane jest do obszarów peryferyjnych, głównie za sprawą dominującego zatrudnienia w nieefektywnym rolnictwie. Dodatkowym problemem tego obszaru jest depopulacja, która skutkuje przemianami w sieci osadniczej, pojawianiem się opustoszałych budynków mieszkalnych. Praca ukazuje potencjał osadniczy znajdujący się we wsiach województwa. Niezamieszkałe, opuszczone domy mogą przyczyniać się do poprawy sytuacji mieszkańców wsi. Proces wykupu i modernizacji domów na peryferyjnych obszarach wiejskich Lubelszczyzny już się rozpoczął. Dostosowywanie substancji osadniczej do wymagań nabywców przebiega zwykle z poszanowaniem miejscowych tradycji budowlanych.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie zmian w wiejskiej sieci osadniczej w Polsce w latach 2000-2019. Analizie poddane zostały stan i dynamika zmian ilościowych w wiejskiej sieci osadniczej oraz ich przestrzenne zróżnicowanie, a także wskazano główne przyczyny, które miały wpływ na powyższe zmiany. W postępowaniu badawczym przyjęto hipotezę, że zmiany wiejskiej sieci osadniczej w Polsce obserwowane w XXI w. nie przebiegają jednokierunkowo, co prowadzi do wyodrębnienia się różnych typów obszarów o odmiennych tendencjach w zakresie ich rozwoju społeczno-ekonomicznego. Przeprowadzone badania wykazały: spadek gęstości wiejskiej sieci osadniczej, wzrost średniej wielkości wsi oraz znaczne zróżnicowanie regionalne wartości poszczególnych parametrów. Widoczne są również znaczne dysproporcje w zakresie tendencji zmian w sieci osadniczej w zależności od położenia obszarów wiejskich względem dużych miast.(abstrakt oryginalny)
Na wstępie omówiono w syntetycznej formie współczesne sektorowo-instytucjonalne uwarunkowania rozwoju infrastruktury technicznej i społecznej. W dalszej części przedstawiono zmienność uwarunkowań osadniczych, demograficznych i gospodarczych oraz efekty rozwoju wybranych elementów infrastruktury technicznej (wodociąg, kanalizacja, sieć gazowa, oczyszczanie ścieków) na obszarach wiejskich w Polsce w latach 1960-1989 oraz 1990-2007. W podsumowaniu wskazano na konieczność wypracowania nowego podejścia do rozwoju infrastruktury na obszarach wiejskich. Powinno ono uwzględniać zmienność lokalnych potrzeb i uwarunkowań rozwoju oraz specyfikę sektora publicznego, jako głównego inwestora w zakresie infrastruktury lokalnej. (abstrakt oryginalny)
15
84%
Celem artykułu jest analiza współczesnych zmian struktury wielkościowej wiejskich osiedli w województwie świętokrzyskim, identyfikacja czynników kształtujących te zmiany oraz typologia wsi ze względu na charakter zmian ludnościowych. Badaniem objęto wszystkie miejscowości wiejskie w granicach obecnego województwa świętokrzyskiego w dwóch przekrojach czasowych: 1988 i 2002. Praca oparta jest na danych, które pochodzą z niepublikowanych wyników spisów powszechnych z lat 1988 i 2002. (abstrakt oryginalny)
Zakres oddziaływania środowiska naturalnego na procesy i sytuację demograficzną może dotyczyć poziomu i przyczyn umieralności ludności, patologii ciąży i jakości urodzeń, stanu zdrowia populacji, wzorców migracji itp. Podejmując próbę określenia demograficznych konsekwencji degradacji środowiska zakładamy szeroki zakres problemowy badania, kilkuletnią analizę retrospektywną oraz analizę porównawczą sytuacji demograficznej na obszarach zdegradowanych i niezdegradowanych pod względem stanu środowiska naturalnego. Tak określone zamierzenia badawcze zmuszają do zawężenia badanej populacji. Sądzimy, że względu na dużą gęstość zaludnienia i kumulację niekorzystnych warunków środowiskowych, najbardziej zagrożone demograficznie są duże miasta.
Przedstawiono sieć osadniczą województwa nowosądeckiego, regionalne i lokalne bieguny rozwoju, spodziewane kierunki zmian w ich strukturze, a także spodziewane zmiany w strukturze rynku pracy województwa.
Tematem artykułu jest analiza zjawiska przekształceń miejskiej sieci osadniczej w Wielkopolsce. Pierwsza część artykułu zawiera charakterystykę Regionu Wielkopolskiego i historyczne uwarunkowania rozwoju jego sieci osadniczej. Kolejna część dotyczy procesów urbanizacyjnych i ich przestrzennego zróżnicowania, ponadto określa gospodarcze podstawy rozwoju miast. Ostatnia część poświęcona jest procesowi równoważenia systemu osadniczego województwa wielkopolskiego.
Procesy urbanizacyjne należy rozpatrywać w czterech zasadniczych aspektach: demograficznym, ekonomicznym, przestrzennym i społecznym. Przedstawiono rozwój miast na tle sytemu sieci osadniczej Polski.
20
67%
Celem opracowania było prześledzenie przemian ludnościowo-osadniczych na ziemi kłodzkiej w okresie powojennym. Szczególną uwagę poświęcono wsiom, które uległy silnej depopulacji lub zanikowi. Postawiono pytanie badawcze: czy procesy, które zachodzą w nich współcześnie można określić mianem odradzania wsi. Do analizy wykorzystano dane statystyczne ze spisów ludności, materiały kartograficzne z różnych okresów oraz dane dotyczące wydawanych pozwoleń na zabudowę jednorodzinną. Przeprowadzono również badania terenowe, w tym inwentaryzację oraz wywiady. W okresie powojennym nastąpiła polaryzacja procesów ludnościowo-osadniczych. Na terenach przygranicznych i wyżej położonych postępowało wyludnianie i degradacja zabudowy, natomiast w centrum regionu i wokół miast nastąpił przyrost nowej zabudowy, nasilony po 1989 r., od kiedy również powszechne stały się remonty i modernizacje starych zabudowań. W większości zanikłych i silnie wyludnionych wsi nastąpiło w ostatnich latach ożywienie gospodarczo-społeczne. W artykule zaprezentowano typologię procesów obserwowanych aktualnie na tych obszarach. Pozwala to na stwierdzenie, że w wymiarze przestrzenno-krajobrazowym można mówić o odradzaniu się niektórych wsi w kontekście pojawienia się w nich nowej zabudowy i mieszkańców czy remontów starych budynków. Rodzaj i funkcja nowej zabudowy oraz jej układ często jednak nie nawiązują do dawnej struktury i funkcji wsi, stąd nie reprezentują one odrodzenia dawnych układów funkcjonalno-przestrzennych. Niektóre wyludnione wsie pełnią również istotne funkcje kulturowo-społeczne.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.