Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 71

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sieci dostaw
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Zaprezentowana koncepcja systemu mierników ma charakter ramowy, co oznacza, iż wskazuje ona jedynie podstawowe zasady, jakimi powinni kierować się menedżerowie (przedsiębiorcy), chcąc skutecznie monitorować sieci dostaw. Z drugiej jednak strony trudno jest zaproponować uniwersalne i szczegółowe rozwiązanie, biorąc pod uwagę zróżnicowanie sieci dostaw oraz rynków, jakie one obsługują. (fragment tekstu)
Sieci dostaw, jako szczególny rodzaj organizacji sieciowych, są w ostatnich latach w centrum uwagi naukowców i praktyków zajmujących się logistyką. Naukowa dyskusja o sieciach dostaw zastępuje coraz częściej dyskusję o łańcuchach dostaw. Przyczyną jest rosnący stopień skomplikowania topologii przepływów rzeczowych w gospodarce, uczestniczą w nich bowiem różnego typu podmioty, funkcjonujące w różnych łańcuchach dostaw. Pojęcie sieci dostaw jest szersze od pojęcia łańcucha dostaw, a łańcuch dostaw jest szczególnym przypadkiem sieci dostaw. (fragment tekstu)
Powyższa klasyfikacja oraz dorobek naukowy, jak również praktyczne doświadczenia dotyczące funkcjonowania organizacji sieciowych wskazują, iż do uzyskania całego potencjału współpracy w ramach sieci dostaw niezbędne jest osiągnięcie trzeciego typu partnerstwa. Budowa tego typu relacji między uczestnikami sieci dostaw jest prawdziwym wyzwaniem - wymaga czasu, chęci i zaangażowania stron. (fragment tekstu)
Podstawowy cel logistyki produkcji można sformułować jako zwiększenie możliwości realizacji i niezawodności dostaw przy możliwie niskich kosztach logistycznych i produkcyjnych. Rola i zadania logistyki produkcji zależą od wielu czynników, a także od odpowiedniego definiowania logistyki. Obecnie w wielu przedsiębiorstwach coraz powszechniejsza staje się integracja planowania produkcji z logistyką. Logistyczne sieci dostaw na wejściu i dystrybucji na wyjściu systemów produkcji, produkcja i logistyka są ze sobą ściśle powiązane. Interesujące jest podejście proponowane w ramach Lean enterprise's. Wymaga ono określenia strumienia wartości, a następnie jego mapowania i doskonalenia. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki analiz dotyczących wpływu pracy lokalnych źródeł wytwórczych na proces regulacji napięcia, który jest realizowany w sieci dystrybucyjnej SN za pomocą zmiany przekładni transformatora zainstalowanego w stacji WN/SN - w tzw. stacji GPZ. W przeprowadzonych analizach ujęto różne scenariusze pracy układu sieciowego: różne obciążenia rozdzielni SN stacji WN/SN oraz różne warunki pracy źródeł lokalnych (wartości produkowanej mocy). Badania symulacyjne uwzględniają przyłączenie do sieci dystrybucyjnej źródła lokalnego w postaci farmy wiatrowej o mocy 8 MW. Określono wpływ pracy źródła wiatrowego z różnymi trybami sterowania mocą bierną na warunki działania układów automatycznej regulacji napięcia (ARN), które są jednym z podstawowych układów odpowiedzialnych za utrzymywanie wartości napięcia w sieci dystrybucyjnej SN na wymaganym poziomie. Określono przyczyny odmiennego charakteru uzyskanych wyników dla zadanych trybów sterowania produkcją mocy biernej przez źródło wiatrowe. (abstrakt oryginalny)
Wyjaśniono pojęcia: łańcuch dostaw i sieci dostaw oraz omówiono ich związek ze strategią przedsiębiorstwa.
W artykule przedstawiano sposób wykorzystania metody AHP do oceny jakości sieci dostaw. W tym celu określono zakres pojęcia jakości i oceny jakości. Uporządkowano definicje z zakresu łańcucha dostaw i sieci dostaw. Opisano wymagania dotyczące organizacji sieci dostaw przedsiębiorstwa z branży spożywczej. W części praktycznej artykułu przedstawiono zastosowanie metody AHP do oceny jakości sieci dostaw na przykładzie branży spożywczej. (abstrakt oryginalny)
Zasada zrównoważonego rozwoju towarzyszy działaniom biznesowym od 1992 roku, kiedy to na Szczycie Ziemi została uznana jako wytyczna dla dalszego rozwoju przemysłu. Zasada zrównoważonego rozwoju to takie eksploatowanie środowiska naturalnego, by pozostawić je w nienaruszonym stanie dla przyszłych pokoleń. Nie jest to łatwe, szczególnie w świetle tak dynamicznie rosnącej konsumpcji. Zasada zrównoważonego rozwoju sukcesywnie implementowana jest w wielu obszarach działalności. W kontekście logistycznym została ona przekształcona w taki sposób, by równoważyć łańcuch dostaw. Oznacza to nie mniej, nie więcej, takie przekształcanie procesów logistycznych, by odpowiadały one tej zasadzie. Trudność polega na tym, że działania te dotyczyć mają poszczególnych, niezależnych uczestników sieci dostaw działających dla realizacji wspólnego celu. (fragment tekstu)
W artykule podjęto dyskusję nad modelowaniem sieci dostaw jako złożonego systemu adaptacyjnego. Koncepcja badań obejmuje istotne aspekty związane z problemami adaptowania się do zmian otoczenia z perspektywy ogniwa łańcucha dostaw (integratora), budującego złożone relacje z innymi ogniwami w sieci. Integratorzy pełnią szczególnie istotną rolę w koordynacji procesów logistycznych w sieciach dystrybucji lub szerzej w sieciach dostaw. Łączenie zróżnicowanych wyspecjalizowanych zasobów postrzegane jest jako szansa oferowania nowych unikatowych usług a także, ze względu na odroczoną produkcję, form produktu w obszarze dystrybucji. W związku z tak przyjętym założeniem rozważono modelowanie symulacyjne sieci dostaw z wykorzystaniem dynamiki systemów zarządzania. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono metodę, wspomagającą wybór firm transportowych i przynależnych im środków transportu dla sieci dostaw o charakterze lokalnym. Wykorzystano tu, zbudowane specjalnie dla metody, liniowe modele zadań programowania całkowitoliczbowego. W wyborze firm oraz środków transportu wzięto pod uwagę kryterium kosztowe. Dla wyselekcjonowanych środków transportu budowany jest harmonogram przepływu produktów pomiędzy poszczególnymi ogniwami sieci - szeregowane są operacje transportowe, przypisane wybranym firmom. Zamieszczono wyniki eksperymentów obliczeniowych, służących weryfikacji metody. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Zaufanie w łańcuchu dostaw - determinanty, typy i konsekwencje
61%
Rosnąca rola zaufania w dynamicznym i konkurencyjnym otoczeniu sprawia, że coraz częściej staje się ono przedmiotem analizy w kontekście interorganizacyjnym, a mianowicie łańcucha dostaw. Celem niniejszego artykułu jest rzucenie światła na zagadnienie zaufania w łańcuchu sieci dostaw poprzez zaprezentowanie zintegrowanego modelu ujmującego determinanty, typy i konsekwencje zaufania w łańcuchu dostaw.(abstrakt oryginalny)
Magazyn jest ogniwem systemu logistycznego, w którym towary są tymczasowo przechowywane i kierowane do kolejnych ogniw sieci dostaw. W związku z tym magazynowanie odnosi się do działań dotyczących składowania towarów na dużą skalę w sposób systematyczny i uporządkowany od momentu ich zakupu lub wytworzenia aż do ich rzeczywistego wykorzystania lub sprzedaży. W czasach, gdzie coraz więcej firm decyduje się na sprzedaż swoich produktów z wykorzystaniem sklepów internetowych - co powoduje, że zamówienia są coraz mniejsze, a ich częstotliwość nieregularna - wykorzystanie nowoczesnych technologii w gospodarce magazynowej niesie ze sobą wiele korzyści. Jednak automatyzacja nie musi być opłacalna dla każdego przedsiębiorstwa, ale stała się jednym z trendów zrównoważonego rozwoju. Jeżeli dana firma chce pozostać konkurencyjna powinna przeanalizować każdy z procesów zachodzących w magazynie i dostosować do niego odpowiednią metodę automatyzacji. W przeciwnym wypadku może mieć problem z szybkim skompletowaniem zamówienia, przez co jest obniżana wydajność magazynu i spada wizerunek firmy. Czynnikiem wspólnym dla każdego rodzaju firmy powinno być wprowadzenie w pierwszej kolejności systemu zarządzania magazynem. W porównaniu z tradycyjnym magazynem, gdzie większość działań odbywa się przy wykorzystaniu czynnika ludzkiego w magazynie automatycznym zostają one zastąpione przez maszyny i urządzenia. Zastosowanie nowoczesnych technologii podnosi sprawność funkcjonowania magazynu, ponieważ zostają skrócone czasy potrzebne na realizację poszczególnych procesów. Wraz z redukcją czasu zmniejsza się również poziom kosztów ponoszonych przez firmę, między innymi dzięki redukcji zasobów ludzkich, a co za tym idzie zmniejszeniu kosztów związanych z wynagrodzeniami. Poza redukcją czasu i kosztów, modernizacja i optymalizacja pracy magazynu zmniejsza również niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. (abstrakt oryginalny)
13
51%
W pracy przeanalizowano motywy powstawania współpracy w obrębie sieci dostawców jako punkty podziału w łańcuchu dostaw produktów metalurgicznych. Punkty podziału zostały zdefiniowane i zidentyfikowane na poziomie centrów usługowych w obrębie badanego łańcucha. W trakcie badań poddano analizie różne typy międzyorganizacyjnych powiązań, które umieszczono w macierzy klasyfikacyjnej zależności sieciowych. Praca dotyczy złożonego systemu dystrybucji. Analizowana sieć dystrybucji łączy w sobie cechy zarówno elastycznego jak i wąskiego łańcucha dostaw. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono rozważaniom na temat nieklasycznych łańcuchów dostaw i zasadności wydzielania ich w odrębną grupę koncepcyjną. Bazują one na doprecyzowanych pojęciach: łańcucha dostaw, sieci dostaw, koordynacji i integracji. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie znaczenia udziału przedsiębiorstwa w sieci jako jednego ze źródeł przewagi konkurencyjnej we współczesnej gospodarce. Opracowanie zawiera objaśnienia dotyczące sieci i jej cech charakterystycznych oraz pojęć kooperacji i koopetycji jako kierunków najczęściej podejmowanych relacji w tworzeniu wartości. Ponadto w artykule szczególne miejsce zajmuje ukazanie zmian w łańcuchu dostaw i korzyści wynikających z integracji w ramach łańcucha dostaw na przykładzie firmy Procter & Gamble.
16
Content available remote Innovative Suppliers as a Source of Risk for Manufacturing Companies
51%
In dynamic supply networks, based on large degree of outsourcing, risk is increasing. In literature many different sources of risk for supply chain management were discussed. Even though there is a rich stream of literature investigating risk in supply chains, there has been little research applied to the precise risk that exists with inbound supply at manufacturing companies. Manufacturers often outsource portions of their operations as a result of "make-or-buy" decisions, having it based on different reasons. In that case research in risk and its management deals with the level of inter-organizational relationships. External suppliers represent diversified levels of innovations concerning their products and/or technologies; they are often classified as "innovative suppliers". Certain degree of innovation was clearly identified as a source of risk and uncertainty in supply chains. Also the relationships between manufacturers and their suppliers may be based on partnerships or they may demonstrate more opportunistic behavior of engaged parties. The purpose of the research presented in this paper is to analyze the problem of impact of innovative suppliers on technological and behavioral risk in manufacturers' supply chains.(original abstract)
W artykule przeprowadzono analizę pojęcia ryzyka i na tym tle zaprezentowano nową koncepcję uniwersalnego modelu ilościowego ryzyka. Omówiono analogowe oraz heurystyczne metody szacowania parametrów tego modelu. Przedstawiono sposób wykorzystania opracowanego modelu do oceny ryzyka operacyjnego w sieci dostaw oraz zaproponowano algorytm pozwalający na ilościowe oszacowanie macierzy ryzyka dla dowolnego systemu logistycznego. (abstrakt oryginalny)
Koncepcja łańcucha wartości ma na celu określenie procesów, których ustalenie pozwoli na podjęcie działań dla poprawy konkurencyjności i wzrostu wartości firm. W odniesieniu do przemysłu okrętowego występuje wiele poglądów, które procesy należy uwzględnić w analizie. W artykule przyjęto do oceny dwie podstawowe grupy podmiotów i procesów tego łańcucha, są nimi dostawcy wyposażenia okrętowego i armatorzy jako odbiorcy. Z analizy przeprowadzonej na przykładzie europejskiego sektora okrętowego wynika, że prosta analiza siły powiązań tych podmiotów ze stoczniami nie pozwala na określenie, które działania mogą przyczynić się do wzrostu konkurencyjności określonego podmiotu czy kraju. Powodowane jest to globalnymi sieciowymi powiązaniami produkcyjnymi, organizacyjnymi i kapitałowymi konkurujących ze sobą dostawców, jak i odbiorców. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przedstawienie ryzyka tworzonego przez dostawców sektora automotive. Szczególnie przyglądano się ryzyku, jakie tworzą dostawcy I i II rzędu nowych komponentów. Przedstawiono działania integratorów sieci (w tym operatorów logistycznych koordynujących przepływy dóbr i informacji), mające na celu eliminowanie zagrożeń przez wdrożenie koncepcji: zarządzania ryzykiem SCRM (Supply Chain Risk Management), GSCM (Global Supply Chain Management), zarządzania projektami (Project Management), integracji działalności rozwojowej IPD (Integrated Product Development). W artykule starano się potwierdzić tezę, że: rozwój innowacji produktowych jest związany z ryzykiem, które można rozpoznawać, oceniać i eliminować. Rodzaje, znaczenie i prawdopodobieństwo ryzyka przedstawiono analizując dane z badań ankietowych przeprowadzonych wśród przedstawicieli branży motoryzacyjnej reprezentujących przedsiębiorstwa zlokalizowane w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Sieci dostaw stawiają przedsiębiorstwu nowe wymagania dotyczące strategii I sposobu jej formułowania. W tym przypadku zarządzanie strategiczne nie dotyczy tylko poszczególnych przedsiębiorstw, ale całej sieci dostaw. Oznacza to, że aby zapewnić jej prawidłowe funkcjonowanie, należy w inny sposób spojrzeć na istotę i rolę procesu zarządzania strategicznego. (…) przyjmuje się, że proces planowania strategicznego w łańcuchu dostaw obejmuje dwie podstawowe fazy: analizę strategiczną i projektowanie strategii. Celem artykułu jest przedstawienie kierunków planowania strategicznego w obu tych fazach. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.