Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 67

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sieci przedsiębiorstw
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W artykule zaprezentowano rozważania dotyczące spójności sieci i dokonano próby określenia jej determinant. W literaturze przedmiotu występuje luka poznawcza i badawcza w odniesieniu do spójności jako wymiaru sieci i czynników ją determinujących. Artykuł stanowi przyczynek do pogłębienia wiedzy w tym zakresie oraz wskazuje potrzebę badań w poszukiwaniu relacji (i określeniu ich charakteru) pomiędzy czynnikami wpływającymi na poziom spójności sieci.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest znalezienie odpowiedzi na pytania o role i funkcje osób chcących efektywnie zarządzać sieciami międzyorganizacyjnymi. W artykule przedstawiono wyniki badań empirycznych. Pierwsza część artykułu to krótka prezentacja podstawowych definicji kategorii wykorzystywanych w artykule. Druga część to analiza i ocena wyników badań menedżerów pracujących w sieciach międzyorganizacyjnych w Europie i w Stanach Zjednoczonych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera oryginalną propozycję metody oceny nasilenia asymetrii rozkładów obserwacji statystycznych. Opiera się ona bezpośrednio na definicji centralnej symetrii względem punktu. Jej główną zaletą jest precyzja rezultatów — w przeciwieństwie do popularnie stosowanych wskaźników rozstrzyga ona jednoznacznie, czy zachodzi symetria rozkładu, czy też nie. Ponadto daje się ona łatwo uogólnić na przypadek wielowymiarowy (w którym zbiór danych postrzegany jest jako integralna całość), umożliwiając także wyznaczenie kierunku ewentualnej asymetrii w tej skomplikowanej sytuacji. Rozważania zilustrowano empiryczną analizą skośności zestawu cech opisujących sytuację transportu i łączności w województwach polskich w 2004 r. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 224
127-139
Celem artykułu jest prezentacja powiązań międzyorganizacyjnej rachunkowości zarządczej i zaufania. Wyniki przeglądu literatury pokazują, że zaufanie jest ważnym społecznym aspektem relacji gospodarczych, który ma istotny wpływ na efektywność współpracy. Wcześniejsze badania empiryczne wykazały, że wpływ na poziom zaufania ma wymiana informacji finansowych pomiędzy partnerami biznesowymi. Przedstawione w artykule rozważania na temat powiązań zaufania i zewnętrznej wymiany informacji zarządczej zostały ograniczone do tych form współpracy rynkowej, które są koordynowane i kontrolowane przez celowo do tego powołane struktury.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Uwarunkowania skutecznej współpracy międzyorganizacyjnej
61%
Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie kluczowych czynników sprzyjających i ograniczających skuteczność współpracy międzyorganizacyjnej oraz powiązanie ich z hipotezą bliskości. Artykuł został podzielony na trzy części. Pierwsza część została poświęcona pierwotnej przesłance współdziałania - koordynacji wielorakiej odpowiednio konfigurowanej z mechanizmów koordynacji rynkowej, hierarchicznej i społecznej. W drugiej części przedstawiono czynniki kluczowe dla skuteczności współdziałania oraz sprawności koordynacji w podziale na parametry determinujące sukces bądź porażkę więzi. Ostatnia część prezentuje koncepcję bliskości, ukazując ją jako wielowymiarową kategorię uskuteczniającą współpracę międzyorganizacyjną. (fragment tekstu)
6
Content available remote Relacje poziome w sieciach międzyorganizacyjnych - wyniki badań
61%
Celem artykułu jest przedstawienie istoty relacji poziomych bezpośrednich i pośrednich w sieciach międzyorganizacyjnych i ich wpływu na przedsiębiorstwo. Aby osiągnąć założony cel, przeprowadzono badania literaturowe. Ponadto przedstawiono część wyników badań empirycznych diagnozujących relacje sieciowe. Badania przeprowadzono na reprezentatywnej grupie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w Polsce. Wyniki badań pozwoliły na potwierdzenie występującego pomiędzy konkurentami zjawiska koopetycji w ramach bezpośrednich relacji poziomych. Ponadto wskazano, że pośrednie relacje poziome oddziałują na przedsiębiorstwo m.in. w takich obszarach, jak marża produktu czy też przyjęta strategia działania(abstrakt oryginalny)
|
|
z. 114
491-507
W artykule przedstawiano wyniki badań zagadnień charakteryzujących tworzenie i funkcjonowanie sieci tymczasowych, tj. sieci, które są organizowane w celu realizacji dużych, złożonych przedsięwzięć gospodarczych, najczęściej kosztownych i przekraczających możliwości realizacyjne jednego przedsiębiorstwa i które są powołane na określony okres czasu. Skupiono się nad strategicznymi zagadnieniami tworzenia i funkcjonowania tych sieci, które mają wpływ na wyniki funkcjonowania sieci, a w konsekwencji na sukces lub porażkę przedsięwzięcia. W opracowaniu przedstawiono charakterystykę sieci tymczasowej jako pewnej kategorii organizacji sieciowych. Celem artykułu jest dokonanie diagnozy w oparciu o analizę literatury i wywiady strategicznych zagadnień tworzenia sieci tymczasowej od strony organizacyjnej i formalnej oraz zasad współpracy w ramach sieci.(abstrakt oryginalny)
Paper's objectives: The paper aims to identify differences in the perceived benefits of cooperation in domestic and foreign networks achieved by Polish small and medium enterprise (SME) exporters and non-exporters. Methods applied: A quantitative study was conducted using computer-assisted telephone interviewing and computer-assisted web interviewing on 240 Polish exporting and non-exporting SMEs. The t-test and correlation analysis were used to investigate the phenomena under study. Findings: While exporting SMEs attach greater importance to networking with foreign partners than non-exporting ones, domestic partners are of equal importance for exporting and non-exporting firms. Exporting SMEs perceive local business partners to have more influence on their market success than foreign ones. Exporting SMEs benefit more from networking than non-exporting companies. Originality/value: The paper compares the importance of local and foreign network partners for the market success of exporting and non-exporting SMEs, contributing to both internationalization and entrepreneurial literature.(original abstract)
9
61%
W artkule postawiono hipotezę, że zasady budowy i funkcjonowania organizacji sieciowej nie zawsze sprzyjają tworzeniu wartości. W opracowaniu zidentyfikowano uwarunkowania i właściwości kreatywnej sieci, które stymulują tworzenie wartości organizacji sieciowej i wartości dla jej klientów, oraz wskazano na jej destruktory, sugerując kierunki minimalizujące ich oddziaływanie. (abstrakt oryginalny)
Struktury sieciowe stały się w ostatnich latach obiektem zainteresowania zarówno teoretyków, jak i praktyków. Za cel artykułu przyjęto identyfikację podstaw teoretycznych dla analizy struktur sieciowych oraz koncepcyjną identyfikację czynników sprzyjających usieciowieniu przedsiębiorstw. Nie istnieje jedna uniwersalna koncepcja, której zastosowanie wyjaśniłoby fenomen sieci. Wśród teorii, które stwarzają podstawy dla analizy struktur sieciowych, wskazać należy na teorię zasobową, kosztów transakcyjnych, agencji, instytucjonalna, sieci społecznych oraz podejście relacyjne. Przeprowadzona analiza głównych filarów teorii usieciowienia pozwala zidentyfikować główne czynniki sprzyjające usieciowieniu przedsiębiorstw. Dla ich koncepcyjnej identyfikacji autorzy przyjęli podział na 4 poziomy: indywidualny, całego przedsiębiorstwa oraz dwie grupy czynników o charakterze zewnętrznym (funkcjonujące w otoczeniu przedsiębiorstwa na poziomie całej sieci oraz na poziomie makrootoczenia). (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1
14-17
W artykule dokonano przeglądu badań dotyczących pomiaru efektywności sieci. Omówiono ilościowe podejścia do pomiaru efektywności sieci aliansów (podejście strukturalne, podejście Dyera, powtarzalność partnerstw, zróżnicowanie zasobów) oraz podejście jakościowe.
|
|
nr 6
8-11
W artykule przedstawiono dotychczasowe ujęcia zarządzania strategicznego. Na tym tle zaprezentowano podejście do strategii z perspektywy sieci. Zdefiniowano założenia tego podejścia oraz podano aktualną w tym nowym podejściu definicję strategii.
|
2017
|
nr 10
31-38
W pierwszej części artykułu omówiono teoretyczne podstawy networkingu biznesowego. W drugiej (empirycznej) części publikacji autor opisał główne sposoby tworzenia i umacniania relacji biznesowych, stanowiących podstawowy budulec networkingu w biznesie. Opisano takie kwestie, jak: spotkania osobiste ("twarzą w twarz"), wykorzystywanie kontaktu via e-mail oraz via telefon, rola rekomendacji i referencji, szybkość przechodzenia podczas spotkań do rozmów o interesach, rola rozmów na tematy prywatne/pozabiznesowe (small talk), wręczanie upominków oraz spotkania na gruncie prywatnym (pozabiznesowym). W drugiej części artykułu autor bazował na wynikach badania w formie częściowo standaryzowanych, indywidualnych wywiadów pogłębionych, zrealizowanych w 2016 roku wśród 16 menedżerów z 4 przedsiębiorstw z rynku B2B, zlokalizowanych w województwie kujawsko-pomorskim. Badanie przeprowadził zespół pracowników Katedry Marketingu i Handlu Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. (abstrakt oryginalny)
Założenia teoretyczne dowodzą, a praktyka firm zdobywających przewagę konkurencyjną wskazują na dużą skuteczność wielostronnych związków międzyorganizacyjnych na zasadach powiązań sieciowych. Szczególną rolę odgrywają związki oparte na zasadach więzi poziomych tworzących sieć równorzędnych partnerów, a na wyższym poziomie integracji określanych jako partnerstwo strategiczne. Stąd głównym celem artykułu było dowodzenie (oparte na pilotażowych badaniach autorów), które czynniki konkurencyjności dają przewagę konkurencyjną przedsiębiorstwom zgrupowanym na zasadzie strategicznego partnerstwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań empirycznych diagnozujących aspekty współpracy przedsiębiorstw w ramach sieci. Określono pozytywne oraz negatywne aspekty funkcjonowania w sieciach międzyorganizacyjnych. Do pozytywnych aspektów zaliczono m.in. dostęp do nowych klientów, zasobów czy transfer wiedzy. Z kolei w ramach negatywnych aspektów uwagę zwrócono m.in. na narzucanie warunków współpracy oraz mniejszą elastyczność działania. Wskazano również na przeszkody w nawiązywaniu współpracy oraz czynniki warunkujące zakończenie współpracy pomiędzy uczestnikami sieci.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1A
141-152
The development of a theory of network of collaborating companies is a response for changes in the business environment. The approach to the networks of collaborating companies proposed in the article shows the network as a base of resources allocated to various alternative tasks. Such a dynamic allocation of resources of collaborating companies can be considered because of the maximisation of the number of orders carried out in a complete and timely manner, the maximisation of costs of implemented tasks, the maximisation of personal abilities use etc. The article describes business networks and clusters, indicating their common features and differences, referring to selected cluster initiatives in the Silesian Voivodeship and certain supply and distribution networks. The adaptation of network coordinators' business models to the types of networks is highlighted. Simultaneously, it is assumed that the network coordinator's business model type significantly affects the choice of the resource allocation model. Showing the significance of systems supporting coordinators in making decisions on the resource allocation, key resource allocation models discussed recently in the operational management-related literature were specified.(original abstract)
17
Content available remote System wspomagania rozwoju przedsiębiorstw w świetle inicjatywy klastrowej
51%
|
|
nr 2
120-132
W artykule przedstawiono koncepcję systemu wspomagania rozwoju przedsiębiorstw, ukazując jednocześnie rzeczywistą sytuację, w jakiej się one znajdują oraz próbę prognozy rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), którego elementy stanowią kluczowe ogniwo gospodarki rynkowej. Zaprezentowano również czynniki sprzyjające dynamicznemu rozwojowi małych i średnich przedsiębiorstw, które ze wzglądu na charakterystyczne cechy wymagają specyficznych rozwiązań. Strategicznymi elementami systemu wspomagania rozwoju przedsiębiorstw, które wpływają na wzrost konkurencyjności, a tym samym na poprawę sytuacji społeczno-gospodarczej regionów, a także kraju, mogą być: rozwój współpracy przedsiębiorstw na przykład w postaci klastrów, sieci oraz innowacje, właściwe wykorzystanie technologii informacyjnej i źródeł finansowania zewnętrznego. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Globalne sieci biznesowe - efekt globalizacji korporacyjnej
51%
Opracowanie prezentuje koncepcję globalnej sieci biznesowej (GSB) jako modelu struktury regulacyjnej właściwego dla najpotężniejszych przedsiębiorstw w dobie globalizacji korporacyjnej. Rozwój GSB przedstawiono w kontekście zmian zachodzących na rynku przedsiębiorstw w wyniku ewolucji procesów globalizacyjnych. Tezą opracowania jest, że najpotężniejsze korporacje transnarodowe dążąc do realizacji swoich celów strategicznych kreują globalne sieci biznesowe, gdyż jest to model biznesu adekwatny do współczesnych uwarunkowań rozwojowych. Konstrukcja pracy obejmuje trzy części. W pierwszej przedstawiono ewolucję procesów globalizacyjnych. W drugiej części zaprezentowano koncepcję globalnej sieci biznesowej. W ostatniej części przedstawiono przykłady funkcjonujących modeli biznesowych opartych na koncepcji GSB. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Zmiany modelu relacji biznesowych w środowisku wirtualnym
51%
|
|
nr 1
55-70
Cel: Celem artykułu jest przedstawienie ewolucji modelu relacji przedsiębiorstwa z podmiotami jego otoczenia od etapu relacji prostych, bilateralnych, po propozycję modelowego ujęcia sieci relacji kształtowanych w środowisku wirtualnym ze szczególnym uwzględnieniem społeczności internetowych. Celem dodatkowym jest wskazanie kluczowych czynników determinujących wzajemne stosunki w tej sieci. Metodologia: Artykuł ma charakter teoretyczny. Podstawę prowadzonych rozważań stanowią studia literaturowe z zakresu ekonomii i zarządzania. Wnioski: Prowadzone rozważania wskazują na sposób, w jaki nowe technologie informacyjne i komunikacyjne zmieniają kształt i charakter powiązań między przedsiębiorstwem a jego otoczeniem. Formułowany jest wniosek dotyczący możliwości rozwoju wzajemnych relacji w dwóch przeciwstawnych kierunkach, tj. współpracy i destrukcji.Oryginalność: Autorka przedstawia graficzny model relacji biznesowych w środowisku wirtualnym. Wskazuje także na kluczowe czynniki wpływające na kształt wzajemnych stosunków w środowisku wirtualnym, o charakterze zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 19
221-239
A general supply chain functions as a closed cluster and consists of at least three companies: supplier, producer and buyer. In an optimal case the companies within a supply chain are well integrated, partnership rests on trust which results in common strategic decisions. Business practices show that there is a stronger company within the chain that uses its power position to influence network development. The objective of the research is to measure how and what kind of power position is needed to influence the supply chain. The hypothesis states, that power and network development are opposite effects in a supply chain. Statistical examination of data gained from 221 companies state that the company with power position has advantages if the supply chain extends. SPSS analysis proves that the hypothesis is false and opens a new direction of research. Companies within the supply chain have to cope with power structures while cooperating with each other. They tend to look for solutions to ease dependency. Using or misusing power has several factors; mainly they are inherited from the strongest link of the supply chain. This is usually a problem but the results of the statistical analysis show that still a win-win situation is needed for the companies in order to deepen the cooperation. To conclude this research the data shows that the goal is to be more competitive as a chain, not just as a company. (original abstract)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.