Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 73

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Single financial market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Celem artykułu jest ukazanie crowdfundingu jako znaczącego segmentu rynku finansów alternatywnych oraz określenie perspektyw jego rozwoju. W opracowaniu nakreślono istotę crowdfundingu, omówiono jego rodzaje oraz ukazano jego skalę, prezentując wartość rynku crowdfundingu dla wybranych państw europejskich. Praca uwypukla ponadto główne zalety i wady tej formy finansowania z perspektywy beneficjentów (autorów projektów). Na tym tle autorka dokonała próby określenia zespołu czynników determinujących skuteczny rozwój crowdfundingu w Polsce.(abstrakt oryginalny)
W 2009 roku wprowadzono w ustawie o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych szereg zmian o charakterze systemowym. Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe przeszły dynamiczną reformę w polskim sektorze finansowym. Objęcie kas i Kasy Krajowej, których celem jest działalność depozytowo-kredytowa, nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego wydaje się działaniem koniecznym. Analiza funkcji regulacyjnej nadzoru wskazuje, jak istotnym instrumentem nadzorczym są rekomendacje, będące uzupełnieniem w stosunku do powszechnie obowiązującego prawa. Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe pełnią ważną rolę na rynku finansowym, stanowiąc dopełnienie sektora bankowego. Mając na uwadze węższy zakres działalności kas w stosunku do banków, podkreśla się potrzebę dostosowania regulacji prawnych państwowego organu nadzoru do specyfiki działalności spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych zgodnie z zasadą proporcjonalności(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł dotyczy problemu implikacji teorii racjonalnych oczekiwań dla rynku finansowych kontraktów futures. W części 2 przedstawiono charakterystykę teorii racjonalnych oczekiwań jako sposobu wyjaśnienia kształtu krzywej forward. Część tę koń-czy postawienie hipotezy, że poziom bazy na rynku futures może być powiązany z przy-szłymi stopami zwrotu z indeksów bazowych. Część 3 artykułu stanowi empiryczną weryfi-kację wspomnianej hipotezy na podstawie notowań kontraktów na indeksy giełdowe GPW w okresie luty 2000 - lipiec 2010. Badanie potwierdza hipotezę, że poziom bazy zawiera in-formacje o przyszłych zmianach cen spot. W ostatniej części artykułu autor proponuje mo-dyfikację formuły wyceny kontraktów futures, tak aby uwzględniała ona oczekiwania inwe-storów na rynku tychże instrumentów.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Rynek kapitałowy. Ekonomia a prawo
75%
Celem badawczym opracowania jest przedstawienie pojęcia rynku kapitałowego w naukach ekonomicznych i prawnych oraz zasygnalizowanie podstawowych różnic semantycznych w tym zakresie. W tym też celu w pierwszej części przedstawione zostało znaczenie pojęcia rynku kapitałowego na gruncie nauk ekonomicznych, a części drugiej rozumienie tego pojęcia w naukach prawnych. W części trzeciej wskazano podstawowe różnice w obydwu zakresach definicyjnych. Zastosowanie metody poznawczej w połączeniu z metodą dogmatyczno-prawną pozwoliło na ukonstytuowanie przedstawionych w opracowaniu wniosków. I tak też w wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że pojęcie rynku kapitałowego w teorii ekonomii jest odmienne ujmowane niż czyni to litera prawa(abstrakt oryginalny)
5
75%
Obecnie Azja stoi przed wieloma wyzwaniami. W regionie istnieją bardzo duże oszczędności przekraczające jego możliwości inwestycyjne. Aby temu zapobiec, należy dążyć do efektywnego wykorzystania tych oszczędności. Należy więc opracować takie instrumenty i metody, które będą reagować na ich potrzeby oraz zapewniać sprawne ich funkcjonowanie i finansowanie handlu detalicznego. Konieczne jest zatem rozważenie, jak rozwijać i pogłębiać rynki kapitałowe w Azji, by podmioty te mogły bezpośrednio zarabiać na tych rynkach bez konieczności korzystania z kredytów bankowych. Należy zapewnić taki rozwój innowacji, aby przywrócić stabilizację w regionie i jak najszybciej zniwelować skutki ostatniego globalnego kryzysu. W odniesieniu do tych trzech wyzwań powinny koncentrować się dalsze działania innowacji finansowych w krajach azjatyckich.(abstrakt oryginalny)
Wydobycie i eksport ropy naftowej jest podstawą gospodarki wielu krajów. Takie uzależnienie może być powodem pojawienia się zespołu niekorzystnych zjawisk gospodarczych określanych mianem "choroby holenderskiej". Zjawisko to opisano jednak dla okresu, w którym ceny ropy naftowej wzrastały bądź utrzymywały się na wysokim poziomie. Brakuje natomiast opisu skutków spadku cen ropy naftowej, który pojawił się w połowie 2014 roku, dla gospodarek tych krajów. Celem niniejszego opracowania jest częściowe przynajmniej zapełnienie tej luki. Przedmiotem analizy był wpływ zmian cen ropy naftowej na poziom indeksów giełdy rosyjskiej (RTS), brazylijskiej (BOVESPA) i norweskiej (OSEAX) w okresie od początku lipca 2014 (moment rozpoczęcia trendu spadkowego cen ropy) do końca czerwca 2017 roku. W analizie tej wykorzystany został model ekonometryczny zbudowany zgodnie z metodologią Engla-Grangera. Wyniki tej analizy wykazały, że wpływ ceny ropy naftowej na rynki finansowe państw eksporterów ropy naftowej był w badanym okresie bardzo różnicowany. Najbardziej wpływ ten widoczny był w przypadku Rosji, nieco słabszy w przypadku Brazylii (w obydwu tych przypadkach spadek cen ropy wpływał ujemnie na wartość indeksu), zaś w przypadku Norwegii nie można go było stwierdzić.(abstrakt oryginalny)
prezentują ewolucję zmian regulacyjnych oraz kształtowanie się wielkości i zmian struktury rynku funduszy inwestycyjnych w Unii Europejskiej. Przedstawiona analiza obejmuje szeroki zakres czasowy, tj. lata 2000-2016, co pozwoliło autorom na dokonanie porównania zmian zarówno przed-, jak i pokryzysowych. Na koniec autorzy dokonują podsumowania opisanej ewolucji wraz z jej krytyczną oceną.
W artykule przedstawiono analizę ryzyka finansowego związanego z działalnością instytucji finansowych Moskiewskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Dokonano klasyfikacji ryzyk i ustalono podklasyfikację każdej z przyjętych grup. Podjęty problem badawczy uwzględnia również rola inflacji i ryzyka inflacyjnego, a także ich wpływ na stabilność finansową instytucji finansowych i giełdę. Konkluzja pracy przedstawia najważniejsze ryzyka związane z działalnością giełdy. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest przedstawienie społecznie odpowiedzialnych instrumentów finansowych, które mogą okazać się istotnym czynnikiem konkurencyjność regionu. Omówiono takie kwestie jak: definiowanie konkurencyjności regionu, rolę rynku finansowego jako czynniku konkurencyjności oraz wpływ koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu na sektor finansowy. Wybrane aspekty, takie jak społecznie odpowiedzialne inwestowanie oraz finansowe produkty społecznie odpowiedzialne stanowią dowód na zaangażowanie się finansów w budowanie konkurencyjności regionu. Instytucje finansowe tym samym wywierają pozytywny wpływ na środowisko, lokalne społeczności i ducha przedsiębiorczości (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie w sposób usystematyzowany wiedzy w zakresie rynku Exchange Traded Fund (ETF) oraz wykazanie jego pozytywnego wpływu na funkcjonowanie rynku kapitałowego. Pierwsza część pracy poświęcona jest mechanizmom funkcjonowania wehikułu ETF: struktura wehikułu, tworzenie, funkcjonowanie i umarzanie instrumentów. W drugiej części pracy główny nacisk skierowany jest na przedstawienie cech i zalet instrumentów ETF, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie rynku kapitałowego. Rynek ETF przedstawiono na tle innych rynków instrumentów finansowych. ETF jest innowacyjnym instrumentem rynku finansowego. Popularność, atrakcyjność oraz sukces instrumentu ETF jest pochodną prostoty jego funkcjonowania oraz licznych korzyści dla inwestorów. ETF stanowi kombinację cech tradycyjnego indeksowego funduszu inwestycyjnego i cech akcji notowanych na giełdzie papierów wartościowych. Podobnie jak indeksowy fundusz inwestycyjny, tak i ETF reprezentuje zdywersyfikowany portfel instrumentów, który jest odzwierciedleniem odpowiedniego indeksu. ETF, tak jak akcja spółki publicznej, może być przedmiotem obrotu giełdowego w systemie notowań ciągłych. Jednostki ETF powstają w unikalnym procesie kreacji. Tworzenie i umarzanie ETF odbywa się pomiędzy emitentem a biurami maklerskimi lub instytucją zwaną authorized participant. ETF wpływa istotnie na funkcjonowanie rynków kapitałowych. Świadczą o tym spektakularne wzrosty aktywów zarządzanych przez fundusze ETF. Popularność ETF jest wypadkową ich elastyczności oraz połączenia łatwej dywersyfikacji, niskich kosztów, efektywności podatkowej charakterystycznych dla funduszy indeksowych z cechami akcji, jak zlecenia limitowane czy krótka sprzedaż. Duża grupa instrumentów ETF pozwala budować portfolio inwestycyjne z aktywów krajowych i międzynarodowych, wartościowych i o dużym potencjale wzrostu, o dużej kapitalizacji albo o małej kapitalizacji, w całe sektory albo tylko w wybrane branże, w instrumenty o stałym dochodzie bądź instrumenty alternatywne.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Rola instrumentów pochodnych w wywołaniu i przebiegu kryzysu finansowego
75%
Celem artykułu jest określenie roli instrumentów pochodnych w wywołaniu i przebiegu kryzysu finansowego. Realizacja celu badawczego przebiega przez przedstawienie mechanizmu finansowania występującego na rynku nieruchomości (w czym upatruje się bezpośredniej przyczyny wystąpienia kryzysu finansowego), przesłanek wykorzystania instrumentów pochodnych i sekurytyzacji oraz sposobu w jaki innowacyjne instrumenty finansowe doprowadziły do pogłębienie zaburzeń na rynkach finansowych wywołując w efekcie ogólnoświatowy kryzys gospodarczy. (abstrakt oryginalny)
Okres globalnego kryzysu finansowego lat 2007-2009 to dobry czas na analizę struktur finansowych na polskim rynku. Produkty te popularne są m.in. ze względu na ich aspekty behawioralne. Czas globalnych zawirowań na rynkach inwestycyjnych powinien zwiększyć zainteresowanie tymi instrumentami, wielu inwestorów bowiem wykazuje ponadprzeciętną awersję do ryzyka. Przegląd stóp zwrotu tych konstrukcji prowadzi do wniosku, iż ich parametry inwestycyjne były mierne. Choć w większości spełniły postulat ochrony powierzonego kapitału, nie były jednak w stanie skutecznie konkurować z lokatami bankowymi. Wynika to zarówno ze skali ostatniego kryzysu oraz inicjalnej fazy rozwoju tego segmentu produktów finansowych w Polsce, jak i czynników instytucjonalnych - dotyczących standardów zarządzania aktywami w polskich instytucjach finansowych.(abstrakt oryginalny)
Rola banków o ponadnarodowej sieci oddziałów lub (i) spółek zależnych na rynku UE rośnie z roku na rok. Tymczasem system sieci bezpieczeństwa finansowego ma charakter narodowy i nie będzie w stanie sprostać wyzwaniom, wynikającym z niewypłacalności dużego ponadnarodowego banku europejskiego. Od kilku lat przedstawiciele środowisk akademickich, banków centralnych i ministerstw finansów różnych krajów UE, dyskutują na temat ryzyka systemowego na jednolitym rynku finansowym. Kluczowa kwestia nie dotyczy wyboru modelu integracji nadzoru, ani logistyki przywracania płynności finansowej związanej z transgranicznym zarządzaniem kryzysowym, lecz odpowiedzi na pytanie: kto i w jakim zakresie poniesie konsekwencje kosztowe kryzysu bankowego? Powstało kilka ciekawych pomysłów, które autor nie tylko przedstawia, ale również wnikliwie analizuje ich zalety i ograniczenia. (abstrakt oryginalny)
Budowa wspólnego rynku finansowego na obszarze Unii Europejskiej jest kolejnym krokiem w kierunku integracji europejskiej jak i znaczącym elementem dla dalszego rozwoju ekonomicznego tego regionu. Stworzenie wspólnego rynku daje szansę znacznej poprawy efektywności wykorzystania kapitału w ramach całej Unii Europejskiej. Stworzono już pewne fundamenty dla jego funkcjonowania, jednakże nadal występują liczne bariery hamujące dalszą integrację narodowych rynków finansowych w jeden - z założenia bardziej efektywny. Eliminacja występujących barier, a także samo przyspieszenie tworzenia podstaw instytucjonalno-prawnych dla funkcjonowania jednolitego rynku finansowego stało się priorytetem dla państw członkowskich UE. Wyrazem determinacji w tej dziedzinie było przyjęcie, podczas szczytu UE w Lizbonie w 2000 roku, konkretnego terminu zakończenia budowy jednolitego rynku finansowego, a mianowicie roku 2005. Termin ten został potwierdzonej rok później podczas kolejnego szczytu państw UE w Sztokholmie. Dodatkowo przywódcy państw członkowskich postawili sobie za strategiczny cel stworzenie do 2010 roku najbardziej konkurencyjnego rynku finansowego na świecie zdolnego do zapewnienia stabilnego wzrostu1. Cel ten należy uznać za bardzo ambitny i biorąc pod uwagę dotychczasowe tempo urzeczywistniania idei wspólnego rynku finansowego jego osiągnięcie w założonym terminie może być trudne do realizacji.
15
Content available remote EU Single Financial Market - Prospects for Changes
75%
The global financial crisis has revealed the weaknesses of the European financial market, which triggered the European Union (EU) work on further integration of this market. The aim of this article is to present the direction of changes concerning the integration of the EU financial market. These changes are mainly related to the issue of supervising the EU financial market, regulating the institutions operating in this market, protecting customers, improving the effectiveness of the market, its transparency and liquidity, as well as improving management in crisis situations. (original abstract)
Dobrze rozwinięta i sprawnie funkcjonująca giełda papierów wartościowych jest jednym z niezbędnych atrybutów silnej gospodarki. Wynika to przede wszystkim z funkcji, jakie spełnia giełda, będąc centralną instytucją publicznego rynku kapitałowego. Jej miejsce i rola we współczesnej, coraz bardziej zliberalizowanej gospodarce, uzależnione są zarówno od czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych (międzynarodowych). Giełdy, podobnie jak inne podmioty, w coraz większym stopniu zmuszone są do konkurowania między sobą. Rozwój nowoczesnych technologii, liberalizacja przepływów kapitałowych oraz procesy konsolidacji zachodzące na rynku finansowym z jednej strony stwarzają możliwości rozwoju giełd, z drugiej budzą obawy o ich marginalizację. Giełda Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie stoi obecnie w obliczu ważnych, dla jej dalszego rozwoju, decyzji. Tworzenie Jednolitego Rynku Finansowego Unii Europejskiej stopniowo zmniejsza "parasol ochronny" roztoczony, nad Giełdą i polskim rynkiem kapitałowym, przez krajowe regulacje prawne. Stąd analizując rozwój GPW nie wystarczy określenie tendencji i dynamiki zachodzących na niej zmian, należy również zwrócić uwagę na jej miejsce i rolę w strukturze europejskiej. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie procesu ilościowego rozwoju Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (rynku akcji) na tle giełd europejskich. Powyższa analiza została przeprowadzona w oparciu o podstawowe mierniki, takie jak: kapitalizacja, udział kapitalizacji w PKB, liczba notowanych spółek, liczba debiutów w roku oraz wartość obrotu. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie zasady wykorzystania ratingów kredytowych do celów regulacyjnych w Unii Europejskiej. W założeniu zasady te powinny zwiększać konkurencję na rynku usług ratingowych. W tym celu wszystkie unijne instytucje powinny automatycznie akceptować ratingi kredytowe wystawiane przez agencje ratingowe zarejestrowane przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych. Niestety, zasada ta nie jest akceptowana przez Eurosystem. Jego działania dyskryminują małe agencje ratingowe, konsolidując oligopolistyczną strukturę rynkową.(abstrakt oryginalny)
Postępowanie wyjaśniające przed Komisją Nadzoru Finansowego (KNF), uregulowane w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym, przewiduje szereg kompetencji śledczych dla pracowników Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Jednakże z tymi kompetencjami nie zostały sprzężone praktycznie żadne gwarancje uczestników postępowania. Chodzi przede wszystkim o pozycję osób składających wyjaśnienia w ramach postępowania wyjaśniającego. Wydaje się, że ryzyka, w tym przede wszystkim potencjalne konsekwencje prawnokarne, są na tyle daleko idące, iż niezbędne byłoby odwołanie się do standardów znanych z postępowania karnego. Tymczasem obecnie obowiązujące regulacje nakazują odpowiednie stosowanie przepisów postępowania administracyjnego, co wydaje się niewystarczające. Niezależnie od celu i charakteru postępowania wyjaśniającego KNF konieczne zdaje się wzmocnienie pozycji poszczególnych jego uczestników. W artykule przedstawione zostały wątpliwości towarzyszące obecnie obowiązującym regulacjom, a także propozycje najistotniejszych zmian niezbędnych dla zagwarantowania podstawowych praw uczestnikom tego postępowania.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie procesu integracji rynku finansowego w ramach UE i jego ocena. W artykule wyjaśniono pojęcie integracji finansowej, przedstawiono kroki podjęte przez UE w celu integracji rynku finansowego oraz stopień tej integracji, wskazano także wyzwania stojące przed UE w zakresie dalszej integracji rynku finansowego UE. Przeprowadzona analiza pozwala stwierdzić, iż nie udało się, jak dotychczas, stworzyć jednolitego rynku finansowego w ramach UE. Niemniej jednak działania podjęte przez UE, czyli realizacja FSAP, wprowadzenie euro, wspólnej polityki pieniężnej, TARGET czy SEPA w istotny sposób przyczyniły się do zwiększenia stopnia integracji rynku finansowego UE. Wzrost integracji jest obserwowany przede wszystkim na rynku hurtowym usług finansowych. Rynek detaliczny pozostaje nadal rynkiem mało zintegrowanym. Kryzys finansowy XXI w. wyraźnie pokazał, iż proces integracji wymaga wprowadzenia pewnych zmian. Dotyczą one głównie kwestii nadzoru nad rynkiem finansowym. (abstrakt oryginalny)
The Polish financial market gives prices of four issues of the one year price-increase-linked bond, of treasury bills as well as of the forward exchange rates of USD and DM up to six month. Market expectations of the inflation rates and of the devaluation rates are obtained on the basis of alternative investments. The application of the interest rates parity enables us to enlarge market expectations of the devaluation rates for nine and twelve month periods. By formal assumption that both real interest rates are equal and constant, the relation of the obtained market predictors of the inflation and devaluation rates gets purchasing power parity, although such an assumption is not really justified. (original abstract)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.