Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Slow tourism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Slow turystyka w dużych miastach - kreowanie nieśpiesznych dzielnic
100%
Cel. Refleksja dotycząca możliwości rozwoju dużych miast pod kątem slow turystyki, zwłaszcza w kontekście wydzielonej przestrzeni dzielnic. Odwołano się tutaj do przypadku Krakowa. Metoda. W analizie literatury przedmiotu odwołano się do zagadnień związanych z ideą slow (slow movement), w tym zwłaszcza w odniesieniu do miast (slow city) i turystyki (slow tourism). Analiza przypadku Krakowa, w kontekście zaplanowanego w mieście zadania dotyczącego utworzenia dzielnicy slow, pozwoliła na praktyczne odniesienie się do omawianego zagadnienia. Wyniki. Przeprowadzone analizy ukazały złożoność zjawiska, jakim jest idea slow, ale także jej atrakcyjność zarówno dla dużych miast, jak i dla samego turysty (np. ze względu na ochronę środowiska). Jednakże upowszechnienie idei slow niesie za sobą również ryzyka, w tym zwłaszcza związane z jej umasowieniem i w efekcie komercjalizacją. Ograniczenia badań i wnioskowania. Analiza literatury przedmiotu dotyczyła jedynie fragmentu zagadnienia, a analiza przypadku odnosiła się tylko do jednego ośrodka miejskiego. Implikacje praktyczne. Odwołano się do obowiązującego, konkretnego zadania ze Strategii Rozwoju Turystyki w Krakowie. Oryginalność pracy. Odniesiono się do dużego ośrodka miejskiego, co w kontekście idei slow jest bardzo rzadko tematem prac naukowych. Połączono to z konkretnym przypadkiem dzielnicy slow, zaplanowanej w turystycznym dokumencie strategicznym Krakowa. Rodzaj pracy. Artykuł o charakterze przeglądowym wraz ze studium przypadku. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma charakter teoretyczny i prezentuje przegląd trendów w popycie tury-stycznym związanych ze zjawiskiem globalizacji, w szczególności z powstawaniem tzw. społeczeństwa informacyjnego. Analizując wpływ globalizacji na zachowania konsumentów, szczególną uwagę zwrócono na dwa przeciwstawne zjawiska: z jednej strony jest to standaryzacja charakteryzująca się postępującą unifikacją stylów życia i wzorców konsumpcji, z drugiej strony - indywidualizacja polegająca na zauważalnym wzroście indywidualnych wymagań klientów. Zmiany charakteryzujące zachowania konsumentów w dobie globalizacji dotyczą przede wszystkim takich zjawisk, jak: prosumpcja, współkonsumpcja i tzw. slow tourism, które zostaną omówione w niniejszym artykule.(abstrakt autora)
3
Content available remote Cittaslow Movement as a Concept for Promoting Small Cities
84%
The purpose of this paper is to present the issues of the International Association of Cittaslow Cities - its creation and role in the promotion and activation of small towns. The article presents the genesis of the creation and operation of the Cittaslow network in Poland, as well as the use of this idea in the context of the promotion of cities belonging to the network in the Warmia and Masuria voivodeship. The following research methods were used: deductive studies of literature on the subject (domestic and foreign), analysis of reports and data concerning the phenomena, contained, among others, on official websites of organizations involved with the idea of slow and analysis of projects supporting the development of the Cittaslow concept in the Warmia and Masuria voivodeship. The presented considerations show that membership in the network brings potential benefits. Members, thanks to the EU funds, have the opportunity to implement a coherent development concept and broadly promote their image based on the idea of a good life, preservingthe unique local character of an urban space. (original abstract)
4
67%
Turystyka natywna jako indywidualna, niesformalizowana i niezinstytucjonalizowana forma zwiedzania świata należy do grupy współczesnych nurtów rozwoju turystki, takich jak turystyka zrównoważona, etniczna czy turystyka powolna. Ten rodzaj uprawiania turystki ma m.in. za zadanie wspieranie rozwoju gospodarczego lokalnych społeczności i nawiązuje do polityki propoor turyzmu. Przydatnym narzędziami dla obsługi turystyki natywnej są narzędzia informatyczne powszechnie wykorzystywane w e-turystyce. Połączenie założeń stosowanych w turystyce natywnej i narzędzi wykorzystywanych w e-turystyce może stać się podstawą dla opracowania internetowych systemów informacji w zakresie e-turystyki natywnej. Pozwoliłyby one na zaspokojenie potrzeb i rozwój zainteresowań wyspecjalizowanych turystów indywidualnych i ułatwiłyby rozpowszechnienie ofert lokalnych dostawców różnego typu, niszowych usług turystycznych. Celem artykułu jest oparta na studium przypadku charakterystyka idei e-turystyki natywnej i jej relacji do innych form turystyki zrównoważonej. Ponadto autorzy przedstawili zasady funkcjonowania portalu ETNOS - jednego z portali internetowych pionierskich w zakresie e-turystyki natywnej, który umożliwi m.in. rozpowszechnienie tej nie nowej, lecz istotnie zmodyfikowanej propozycji turystyki. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Sieciowy kontekst rewitalizacji miast
67%
Ekonomia sieci, gospodarka sieciowa, sieci miast, sieciowy model miasta, sieci współpracy podmiotów lokalnych, sieci międzyorganizacyjne to tylko wybrane konteksty, stanowiące jednocześnie istotne uwarunkowania rozwoju współczesnych miast, a tym samym realizacji procesów ich rewitalizacji. Celem artykułu jest omówienie istoty, uwarunkowań i efektów rewitalizacji obszarów miejskich noszących znamiona szeroko rozumianego sieciowienia, którego wyrazem może być planowanie odnowy miast właśnie w tej perspektywie. Egzemplifikacją takiego podejścia jest wykorzystywanie narzędzia w postaci programu rewitalizacji, odnoszącego się nie tylko do obszaru wydzielonego na terenie pojedynczego miasta, ale do większej liczby miast zrzeszonych w ramach sieci. To nowe podejście do planowania procesów rewitalizacji zostanie omówione na przykładzie Ponadlokalnego programu rewitalizacji sieci miast Cittaslow Województwa Warmińsko- Mazurskiego, który został opracowany ( i poddany aktualizacji w styczniu 2017 r.) dla 14 miast należących do Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow. W badaniach wykorzystana została głównie krytyczna analiza piśmiennictwa i dokumentów źródłowych. (fragment tekstu)
Ruch Slow City lub Cittaslow rozpoczął się od stowarzyszenia czterech włoskich miast w 1999 roku. Od tej pory rozwija się niezwykle prężnie w Europie i poza jej granicami. W Polsce w chwili obecnej stowarzysza on 20 miast. Ruch ten zmierza do rozwoju małych miasteczek w oparciu o kryteria mające na celu poszanowanie jakości życia w duchu ideologii "slow life". W swoim programie zawiera prototypowy system kwantyfikacji czynników, które decydują o nadaniu miastu tytułu Slow City. W odniesieniu do zagadnień przestrzennych przedmiotowe miasteczka mają stać się miejscami idealnymi dla prowadzenia niepowtarzalnego - zgodnego z naszym zegarem biologicznym, bardziej higienicznego i harmonijnego sposobu życia. Autor w swoim artykule podjął próbę spojrzenia na filozofię ruchu z punktu widzenia zagadnień przestrzennych. Tekst jest przykładem przedstawienia wybranych rozwiązań przestrzennych i urbanistycznych w odniesieniu do postulatów ideowych stowarzyszenia. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.