Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 128

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social infrastructure
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wprowadzona w 1999 roku reforma administracyjna kraju dała we władanie samorządom większość instytucji infrastruktury społecznej w województwach. Analizie poddano przede wszystkim dostępność i wykorzystanie zasobów infrastrukturalnych przez mieszkańców szesnastu województw w 2009 roku. Badanie uzupełniają dane o poniesionych na te zasoby wydatkach inwestycyjnych. Porównano zmiany stanu infrastruktury społecznej, głównie ilościowe, jakie zaszły w ciągu dziesięciu lat po reformie samorządowej. Wyciągnięte wnioski skłaniają do stwierdzenia, że zmiany w infrastrukturze społecznej, wprowadzane przez władze samorządowe w województwach, idą w dobrym kierunku, ale w przypadku niektórych elementów tej infrastruktury (głównie w służbie zdrowia i szkolnictwie) są wprowadzane zbyt wolno i chaotycznie.(abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy zmian w infrastrukturze społecznej Wrocławia w latach 2003-2012. Dla potrzeb badania zostały wyodrębnione cztery komponenty tej infrastruktury wraz z ich podstawowymi składowymi: infrastruktura edukacyjna (przedszkola, szkoły, uczelnie wyższe); infrastruktura dla potrzeb kultury i sztuki (m.in. biblioteki, muzea, kina); infrastruktura służąca ochronie zdrowia i opiece społecznej (m.in. łóżka szpitalne, apteki, żłobki, placówki pomocy społecznej); infrastruktura sportowo-rekreacyjna (m.in. tereny zieleni, kluby sportowe). Na podstawie grupy cech diagnostycznych, charakteryzujących poszczególne komponenty, skonstruowano taksonomiczne miary syntetyczne dla poszczególnych lat.(abstrakt oryginalny)
3
100%
This study investigates the impact of social and physical infrastructure spending on the non-oil tradable and non-tradable sectors while controlling for non-oil capital stock and employment in the Azerbaijani economy for the period 1995-2014. The analysis employs the Engle-Granger and Phillips-Ouliaris cointegration tests using FMOLS estimation results to test for the existence of long-run relationships. The tests results indicate the existence of long-run relationships among the variables. The estimation results reveal positive impacts of both social and physical infrastructure spending on non-oil tradable and non-tradable outputs. However, the impacts on the non-tradable sector are considerably larger than those on the non-oil tradable sector. Developing the non-resource tradable sector, and thereby reducing possibility of the "Resource Curse" and especially the Dutch Disease, is one of the strategic aims of natural resource-rich countries. In this regard, the findings of this research may be useful for Azerbaijani policymakers in taking measures that aim at fostering the development of the non-oil tradable sector, thereby avoiding possible negative outcomes of resource dependency such as the Dutch Disease. (original abstract)
W artykule omówiono niektóre zjawiska towarzyszące transformacji systemowej w sferze infrastruktury społecznej. Analiza jest oparta na polskich doświadczeniach. Jednakże na podstawie dostępnych informacji można przyjąć, że procesy zachodzące w sferze infrastruktury społecznej w Polsce są w znacznej mierze zbieżne z tymi, jakie występują w innych gospodarkach znajdujących się w fazie zasadniczych przeobrażeń systemowych.
Opisano sytuację w wybranych obszarach infrastruktury społeczno-technicznej Wrocławia po II Wojnie Światowej.
Celem badań była ocena poziomu infrastruktury społecznej na obszarach wiejskich województwa zachodniopomorskiego w latach 1999 i 2013. W badaniach wzięto pod uwagę gminy wiejskie oraz miejsko-wiejskie. Poziom uwarunkowań wyznaczono metodą wskaźnika syntetycznego. Najwyższym poziomem infrastruktury społecznej charakteryzowały się gminy położone w północnej oraz zachodniej części województwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy zmian w poziomie rozwoju infrastruktury społecznej Poznania na tle większych miast woj. wielkopolskiego. Na potrzeby badania zostały wyodrębnione trzy komponenty tej infrastruktury wraz z ich podstawowymi składowymi: infrastruktura edukacyjna (przedszkola, szkoły, uczelnie wyższe); infrastruktura na potrzeby kultury i sztuki oraz sportowo-rekreacyjna (m.in. biblioteki, muzea, kina, kluby sportowe); infrastruktura służąca ochronie zdrowia i opiece społecznej (m.in. łóżka szpitalne, apteki, żłobki, placówki pomocy społecznej). Na podstawie grupy cech diagnostycznych, charakteryzujących poszczególne komponenty, skonstruowano taksonomiczne miary syntetyczne dla lat 2005-2014(abstrakt oryginalny)
Opisano rolę infrastruktury społecznej w procesie zaspokajania potrzeb. Przedstawiono rozmieszczenie przestrzenne infrastruktury społecznej w województwie śląskim. Podano wskaźniki zróżnicowania w infrastrukturze społecznej w tym województwie.
9
Content available remote Rola infrastruktury społecznej w zrównoważonym rozwoju obszarów wiejskich
75%
Artykuł wskazuje rolę infrastruktury społecznej jako jeden z najważniejszych czynników w zrównoważonym rozwoju obszarów wiejskich. Pomiędzy infrastrukturą społeczną a zrównoważonym rozwojem, istnieje ścisły związek, ponieważ wyposażenie infrastrukturalne determinuje tempo rozwoju. W artykule przedstawiony został także temat pojęcia infrastruktury jak i zrównoważonego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Dokonujące się w Polsce przeobrażenia ustrojowe budzą zainteresowanie krajowej i międzynarodowej opinii publicznej, a jednocześnie szereg wątpliwości, gdy w imię racjonalizacji życia ekonomicznego ulega deprecjacji, inwolucji i ograniczeniom to, co stanowiło jakiś dorobek poprzednich lat - infrastruktura socjalna i kulturalna w skali lokalnej. Powstaje szereg pytań wymagających pilnych odpowiedzi. Można je uzyskać zarówno poprzez prowadzenie szeroko zakrojonych badań społecznych zorientowanych na społeczności lokalne, jak i poprzez consensus co do pewnych wartości społecznych niezależnych od opcji rozwoju społecznego i ekonomicznego.
W pojęciu "infrastruktura społeczna"' kryje się jej zasadnicza funkcja, tj. służenie zaspokajaniu potrzeb ludzkich. W najszerszym znaczeniu infrastruktura społeczna odnosi się do ogółu urządzeń niezbędnych do istnienia społeczeństwa, jego trwania i rozwoju. Dlatego też uważa się, że infrastruktura społeczna jest ważnym elementem warunków życia ludności, uznawanym za wyraz postępu społecznego.
Infrastruktura społeczna zaspokaja potrzeby mające zasadnicze znaczenie dla życia i rozwoju każdej jednostki, a charakter tych potrzeb sprawia, że winny one być świadczone w sposób zorganizowany. Poziom rozwoju infrastruktury społecznej wyznacza poziom życia danej społeczności lokalnej i stymuluje rozwój gospodarczy. Wraz ze wzrostem stopy życiowej oraz czasu wolnego przed infrastrukturą społeczną pojawiają się nowe wyzwania, by ten czas zagospodarować. Poziom infrastruktury społecznej może pośrednio w znaczący sposób wpływać na wybór miejsca działania przez inwestorów, zwłaszcza tych, którzy poszukują pracowników z wysokimi kwalifikacjami. Można stwierdzić, że dobre wyposażenie infrastrukturalne daje zdecydowanie większe szanse na napływ inwestorów zewnętrznych oraz wpływa na podnoszenie jakości życia. (abstrakt oryginalny)
Jednym z podstawowych czynników kształtujących konkurencyjność obszaru na każdym poziomie jego agregacji terytorialnej jest nowoczesna i odpowiednio rozwinięta infrastruktura społeczna. Przedstawione w pracy wyniki badań pozwalają stwierdzić, że województwo wielkopolskie w przekroju powiatów charakteryzuje znaczne zróżnicowanie przestrzenne w zakresie wyposażenia w infrastrukturę społeczną. Najlepsza pozycja konkurencyjna cechuje powiaty: pleszewski, międzychodzki, wolsztyński i chodzieski, zaś najgorsza dwa powiaty położone w bezpośrednim sąsiedztwie dużych miast, tj. powiat kaliski i powiat poznański(abstrakt oryginalny)
O charakterze związków techniczno-przestrzennych elementów zagospodarowania regionu decyduje infrastruktura techniczna. Wokół tego pojęcia nagromadziło się wiele nieporozumień, które dla przejrzystości wywodu należałoby wyjaśnić. Najogólniej przez infrastrukturę rozumie się "podstawowe urządzenia i instytucje wraz z niezbędnymi wyposażeniem rzeczowym i osobowym, służące do zapewnienia materialnych i społecznych warunków jakiejkolwiek działalności w ramach całej gospodarki narodowej lub jej poszczególnych działów, gałęzi i jednostek podstawowych". Zwraca uwagę w tej definicji wyróżnienie jako składników infrastruktury czynników rzeczowych i osobowych oraz spojrzenie na infrastrukturę przez pryzmat zakresu jej funkcjonowania w obrębie działów, gałęzi i podstawowych jednostek gospodarki narodowej. Infrastruktura pełni określone funkcje, spośród których za najważniejszą uważa się funkcję przemieszczania. Z tego też względu A. Piskozub ograniczył zakres definicji infrastruktury technicznej gospodarki narodowej, proponowanej przez D. Węgierowa i S. Chaskielewicza , do czterech systemów, które łączą się z funkcją przemieszczania: transportu, łączności, gospodarki energetycznej, gospodarki wodnej. Akceptuje się przy tym fakt, że do infrastruktury można zaliczyć tylko obiekty użytku publicznego. Interpretacja taka jest zgodna ze stanowiskiem wielu autorów poruszających problematykę gospodarki przestrzennej. Niemniej jednak w literaturze można spotkać się z używaniem wielu synonimów pojęcia infrastruktury.
Poziom zaspokajania potrzeb ludności wiejskiej w dziedzinie oświaty i ochrony zdrowia kształtuje w znacznym stopniu obecny wizerunek i perspektywy rozwoju polskiej wsi. Umożliwia przygotowanie ludzi do kreatywnego życia w zmieniających się warunkach społeczno-ekonomicznych, z poszanowaniem dbałości ojej zdrowotność. Właściwa realizacja tych potrzeb uzależniona jest od poziomu rozwoju infrastruktury wiejskiej służby zdrowia oraz infra-struktury oświatowej na obszarach wiejskich.(fragment tekstu)
W 1985 r. w "Ekonomiście" ukazał się artykuł Z. Dziembowskiego "Infrastruktura jako kategoria ekonomiczna", na który powołuje się większość autorów polskich zajmujących się problemami infrastruktury w życiu gospodarczym i społecznym. Od tego czasu przeprowadzono wiele badań i opublikowano dużo opracowań dotyczących roli infrastruktury w życiu publicznym i jej wpływu na wzrost gospodarczy. W artykule przedstawiono postęp prac oraz zmiany w podejściu do tej kategorii ekonomicznej (przegląd definicji infrastruktury publicznej, cechy infrastruktury publicznej, infrastruktura publiczna a wzrost gospodarczy).
Celem artykułu jest określenie zmian w zróżnicowaniu przestrzennym poziomu rozwoju infrastruktury technicznej i społecznej w Polsce. Badania dotyczą lat 2005-2015 i odnoszą się do jednostek poziomu lokalnego NUTS 4, tj. powiatów. Analizę przeprowadzono w oparciu o 13 mierników, które poddano procedurze standaryzacji. Pięć z nich odnosi się do infrastruktury technicznej, natomiast pozostałe dotyczą infrastruktury społecznej. Identyfikację skali różnic między powiatami przeprowadzono w formie uporządkowania liniowego przy wykorzystaniu wskaźnika syntetycznego J. Perkala. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zdolność Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (dalej PPP) do zapewnienia większych społecznych korzyści w stosunku do zysku wynikającego z tradycyjnych zamówień publicznych. Przedstawiono PPP jako ważne narzędzie ekonomiczne oraz wskazano możliwe korzyści tworzone przez partnerstwo.(fragment tekstu)
This article unravels the complex dynamic that had led to the September 2008 financial collapse and to the subsequent and continuing global economic downturn. Taking a longer historical perspective it argues for the need to go beyond the immediate causes that are most often cited, by academics and non-academics alike, as the main reason behind the crash. The essay is first focused on the evolution of societal values within a democratic society, with a specific focus on the United States, the quintessential Western democracy. It shows how the puritan values of social responsibility, hard work and prudence came to be replaced by the 'me first culture' characterised by self-realisation and instant gratification. The article also examines the various policies democratic leaders the world over have been implementing in an effort to meet the growing societal aspirations brought on by the normative changes. (original abstract)
W artykule przedstawiono analizę przestrzenno-urbanistyczną wykonaną na przykładzie czterech osiedli strzeżonych, położonych w dzielnicy Białołęka w Warszawie oraz w gminie Brwinów. Porównanie uwzględniało strukturę użytkowania terenu, lokalizację obiektów badań względem podstawowej infrastruktury społecznej, parametry zabudowy, rozwiązania komunikacji oraz zieleni i terenów wypoczynkowych na tych osiedlach. Ukazano mocne i słabe strony obecnego kształtowania zagospodarowania osiedli o niskiej zabudowie wielorodzinnej oraz ich zgodność z wytycznymi planistycznymi (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.