Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Socrates-Erasmus programme
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Erasmus jest najlepiej znanym wspólnotowym programem edukacyjnym. Swoją działalność prowadzi od ponad 20 lat, a jego nazwa wywodzi się od imienia holenderskiego humanisty i teologa, Dezyderiusza Erasmusa, zwanego Erazmem z Rotterdamu (14667-1536). Ten wielki uczony i filozof okresu odrodzenia koncepcję mądrości postrzegał jako klucz do wzajemnego zrozumienia między narodami. W latach 1995-2006 Erasmus wchodził w skład wspólnotowego programu Socrates. Od roku akademickiego 2007/2008 jest częścią programu "Uczenie się przez całe życie" (LLP - Lifelong Learning Programme), a jego głównym założeniem jest wspieranie mobilności zarówno studentów, jak i pracowników szkół wyższych w celu podnoszenia poziomu kształcenia. Rozwijająca się ustawicznie międzynarodowa współpraca między uczelniami jest niewątpliwie bardzo atrakcyjną formą zdobywania wiedzy, a liczba studentów korzystających z ofert, jakie proponuje ten unijny program, z roku na rok zwiększa się. W programie Erasmus uczestniczy 27 krajów Unii Europejskiej, 3 kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Lichtenstein, Norwegia), Szwajcaria (z własnym funduszem stypendialnym) oraz kraj kandydujący Turcja. (fragment tekstu)
Studiowanie za granicą to doświadczenie niesamowite pod względem naukowym, kulturowym i oczywiście komunikacyjnym. Wydaje się być niedocenianą formą stażu naukowego dla doktorantów. Co prawda wielu studentów na studiach pierwszego i drugiego stopnia wyjeżdża z Polski do licznych uczelni partnerskich poza naszym krajem w ramach programu LPP Erasmus. Jednak niewielu doktorantów wie o możliwości wyjazdu w ramach odbywanych studiów trzeciego stopnia. Doktoranci to przecież także studenci. Chciałabym w niniejszym tekście podzielić się doświadczeniami z wyjazdu w ramach stypendium Erasmus, aby - być może - zainspirować i zachęcić do podobnych eskapad naukowych, a w dalszej części artykułu przedstawić swoje spostrzeżenia dotyczące komunikacji organizacyjnej na odwiedzanym uniwersytecie.(fragment tekstu)
Omówiono cele projektu MASTER BSR, a następnie przedstawiono partnerów projektu oraz zadania, za które była odpowiedzialna Politechnika Gdańskia.
Cele artykułu to: wskazanie głównych źródeł stresu u studentów zagranicznych studiujących na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, w tym określenie ich istotności dla studentów różnych narodowości oraz zaproponowanie metod zapobiegania stresowi. (fragment tekstu)
W artykule podkreśla się dużą wartość oferty turystycznej zawartej w części programów Erasmus/Erasmus+ w odniesieniu do pracowników uczelni, przede wszystkim w programach zorganizowanych form wymiany, tj. Międzynarodowego Tygodnia Szkoleniowego (International Staff Week). W oparciu o zebrane materiały i autorskie obserwacje poczynione podczas wielokrotnego udziału w wymianie zagranicznej, a także z relacji innych uczestników takich wymian, można stwierdzić, że ten element programów stanowi równowartość korzyści w stosunku do pozostałych elementów składowych całości programów oferowanych beneficjentom przez ośrodki zagraniczne. Programy turystyczne obejmują zwykle poznawanie miast, w których uczelnie się znajdują, oraz ich bliskich lub dalszych okolic, w których są obiekty atrakcyjne krajobrazowo lub kulturowo. Spośród opisywanych programów, szczególnie interesujące są oferty turystyczne proponowane przez uczelnie portugalskie i czeskie (tab. 1, tab. 2), tak dla grup zorganizowanych, jak i uczestników indywidualnie przyjeżdżających na wymianę. Nawet częściowa odpłatność tych ofert nie zraża beneficjentów i są one oceniane bardzo wysoko. Są także formą integracji uczestników na każdym wyjeździe, a przede wszystkim szansą poznania walorów turystycznych regionów zwiedzanych. Jest to tym bardziej wartościowe, że podczas zwiedzania podkreśla się aspekty związane tematycznie z problematyką interesującą zawodowo uczestników, a wycieczki są prowadzone przez przedstawicieli miejscowych uczelni.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje program UE "Uczenie się przez całe życie" ze szczególnym uwzględnieniem jednego komponentu - programu Erasmus. Jego celem jest przedstawienie realizacji programu na wrocławskich uczelniach. W tym celu zebrane zostały dane dotyczące wyjazdów i przyjazdów studentów w jego ramach. Artykuł skupia się na ukazaniu dynamiki zmian liczby zagranicznych studentów przyjeżdżających do Wrocławia, z uwzględnieniem krajów ich pochodzenia, semestru, podczas którego realizują stypendium, przez porównanie danych statystycznych uzyskanych w trakcie badania. Przedstawiono charakterystykę programów projektu "Uczenie się przez całe życie". Zaprezentowano statystyki w Polsce na podstawie danych uzyskanych z wrocławskich uczelni (przesłane kwestionariusze), skupiono się na ich analizie i próbie usystematyzowania zaobserwowanych tendencji. (abstrakt oryginalny)
The idea of internationalization of education is constantly considered as an important issue in institutional strategic development of higher education institutions. Under the pressure of globalization and ICT development, e-learning and virtual communities development, the traditional process of internationalization seemed to have become more and more abstract, bureaucratic and unwieldy. Nowadays, academics and higher education managers are fascinated by the e-learning systems implementation and online education development assuming the birth of e-academia, covering online research teams working on the market products, online didactic teams creating market products. E-academia approach includes the special roles i.e. inventing the content for Internet, creating the structures and hierarchies for content dissemination, generating the presentations of the contents online.
8
Content available remote Współczesne tendencje międzynarodowej mobilności polskich studentów
63%
W roku 2007 ponad 2,8 mln studentów uczyło się za granicą. Oznaczało to wzrost o ponad 53% w porównaniu z 1999 rokiem. Średnioroczna dynamika mobilności międzynarodowej studentów wynosiła w tym okresie 5,3%. Dane te pokazują, że rośnie zainteresowanie studentów studiami zagranicznymi. Czy Polska też wpisuje się w ten ogólnoświatowy trend wzrostowy? Czy polscy studenci wykorzystują szanse w postaci realizowanych przez Unię Europejską programów podnoszenia poziomu wykształcenia studentów z tego ugrupowania, a jeżeli tak, to jakie niesie to skutki dla naszej gospodarki? Celem artykułu jest analiza współczesnych tendencji w międzynarodowej mobilności polskich studentów i próba udzielenia odpowiedzi na postawione pytania. (fragment tekstu)
W dzisiejszych czasach, w erze globalizacji, nie jest niczym niezwykłym, że ktoś wyjeżdża w celu uzupełnienia swej edukacji za granicę lub też jedzie za granicę, aby nauczać obcokrajowców. Od kilkunastu lat bardzo dużą popularnością cieszą się takie programy międzynarodowe finansowane ze źródeł wspólnotowych UE, jak np. Erasmus. Wielu badaczy specjalizujących się w zagadnieniach dydaktycznych skupia się na pozytywnym aspekcie międzynarodowej mobilności studentów i uczniów szkól średnich, na korzyściach wynikających z uczenia się/nauczania w wielokulturowym środowisku, w tym m.in. szansie na przyszłe, lepsze życie, jakie udział w takich programach zdaje się gwarantować. Nie należy jednak zapominać, że pomimo wielu korzyści uczenie się/nauczanie w grupach wielokulturowych ma też swoje niekorzystne strony, które mogą prowadzić do pewnych dysfunkcji na polu dydaktycznym. Celem niniejszego artykułu jest próba identyfikacji kluczowych barier metodycznych związanych z nauczaniem grup wielokulturowych. Materiał empiryczny zgromadzony dla celu niniejszej publikacji stanowi studium przypadku zajęć dydaktycznych prowadzonych w grupach wielokulturowych w ramach specjalności International Business (Biznes Międzynarodowy) na Wydziale Zarządzania Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach. Prezentacja studium przypadku jest poprzedzona analizą literatury specjalistycznej poświęconej dydaktyce w otoczeniu wielokulturowym. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia rys historyczny i tło powstania programu Unii Europejskiej dla szkolnictwa wyższego, funkcjonującego w Europie od 1987 r., pierwotnie jako samodzielny Program Działań Wspólnoty Europejskiej na rzecz Wymiany Studentów (1987-1994), nazwanego "Erasmus", (pierwszy etap programu). Następnie zapoznamy się z jego ewaluację w kolejnych latach, kiedy to stał się jednym z ośmiu głównych komponentów programu Socrates (1995-2006), w tym jako - "Socrates I (1995-1999) i Socrates II (2000-2006)" - (Socrates/Erasmus), a następnie wszedł w skład jako jeden z jego programów sektorowych w zakres jeszcze szerszego programu "Uczenie się przez całe życie" (Lifelong Learning Programme/Erasmus) w latach 2007-2013, by w czwartej fazie w latach 2014-2020 przyjąć nazwę Erasmus+. Ponadto Artykuł ma na celu przybliżyć główne idee, założenia i cele programu, zasady wyjazdów studentów (na studia, staże i praktyki) i wyjazdy pracowników (dydaktyczne i szkoleniowe). Dodatkowo artykuł wspomina o sylwetce patrona programu, przedstawia jego opinie, idee, krótką biografię i oraz dlaczego programowi nadano jego imię. Przedstawia rolę agencji narodowej oraz zadania koordynatorów uczelnianych i wydziałowych. Podejmuje próbę oceny programu nie tylko dla europejskiego szkolnictwa wyższego, ale również dla beneficjentów programu: studentów i pracowników. Przedstawia zakres działań w programie i jego rozwój w kolejnych latach, a także znaczenie opracowania Dokumentu Polityki Europejskiej, określającej strategię współpracy europejskiej w ramach programu. Deklaracja ta jest obowiązkowym elementem wniosku o przyznanie Karty Uczelni Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego (Erasmus Charter for Higher Education - ECHE). Ocenę wpływu na zwiększenie mobilności dzięki wprowadzeniu Europejskiego Systemu Transferu i Akumulacji Punktów. Przedstawia także ogólną ocenę programu oraz opinie jego uczestników, wskazując na korzyści beneficjentów programu oraz jego wpływu na integrację europejską. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie źródeł stresu dla studentów zagranicznych studiujących w ramach programu Erazmus i innych tego typu programów we Francji, w Hiszpanii oraz Portugalii. Teza artykułu jest następująca: źródła stresu studentów studiujących za granicą zależą od kraju przyjmującego. Zagadnienia omówione w niniejszym artykule zostały przeanalizowane na podstawie przeprowadzonych badań empirycznych oraz literatury dotyczącej pojęcia dorosłości, pojęć bliskoznacznych oraz pojęcia stresu. Badania empiryczne przeprowadzono na przełomie lat 2011 i 2012 (w semestrze zimowym w roku akademickim 2011/2012) w 3 grupach studentów zagranicznych, którzy studiowali w kraju innym niż macierzysty, w ramach programów międzynarodowych, takich jak program Erazmus i inne (np. chiński program studiów zagranicznych). (fragment tekstu)
12
Content available remote Student wymiany międzynarodowej pożądany klient czy niechciany petent?
63%
Młodzi ludzie wyjeżdżają zwabieni fatamorganą lepszego życia, ciekawszych wykładów, nowoczesnego podejścia do nauczania. Jak jednak wynika z badań zrealizowanych przez autorkę poniższego artykułu, przeprowadzonych we Francji w bieżącym roku, często jest to tylko mit. Student wymiany międzynarodowej coraz częściej postrzegany jest za granicą jako zło konieczne, niż jako pożądany klient. Sytuacja ta ma miejsce nie tylko w zagranicznych ale i w rodzimych uczelniach. Czy w dobie otwarcia na nowe idee, w czasie jednoczenia się i przełamywania barier kulturowych, społecznych i religijnych można pokonać ksenofobię pracowników działów współpracy z zagranicą i części kadry akademickiej? Jak reagować na mające miejsce dyskryminowanie przyjeżdżających studentów? W artykule podejmuję próbę rozpoznania i skwantyfikowania skali tego zjawiska, a także będzie próbą odpowiedzi na postawione wyżej pytania. (fragment tekstu)
Istnieją dwie główne przyczyny europeizacji w szkolnictwie wyższym: proces boloński oraz polityka i działania Unii Europejskiej. Proces boloński, rozpoczęty za sprawą dobrowolnego porozumienia ministrów, stworzył stabilny system kompatybilnej i komplementarnej edukacji, umożliwiający większą mobilność studentów i kadry naukowej. Unia Europejska, chociaż dysponuje większym zapleczem instytucjonalnym, skupiła się na finansowym wspieraniu rozwijającej się mobilności. Dzięki oddziaływaniu wspomnianych dwóch sił narodził się "wymiar europejski" w szkolnictwie wyższym, co przyczynia się do zwiększania jego atrakcyjności wśród studentów i profesorów z całego świata. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców szansą rozwoju MŚP w Polsce
63%
Znaczenie przedsiębiorczości w Unii Europejskiej wzrasta z roku na rok. Dziś nie tylko, ze względu na dużą rolę jaką odgrywają małe i średnie przedsiębiorstwa w gospodarce UE, ale również ze względu na wzrastające bezrobocie, szczególnie wśród młodych ludzi. Idea programu "Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców" zrodziła się już w 2006 roku, jednakże program wszedł w życie dopiero w 2009 r. Od samego początku cieszył się dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony początkujących i potencjalnych przedsiębiorców, jak i już tych doświadczonych. Korzyści z uczestnic-twa w Programie są bowiem obopólne. Podstawowym celem programu jest nie tylko zachęcanie potencjalnych i początkujących przedsiębiorców do podejmowania próby wdrażania swoich pomysłów w życie, ale przede wszystkim stworzenie międzynarodowej sieci kontaktów miedzy przedsiębiorcami z różnych państw członkowskich UE, by zwiększyć m.in. wymianę handlową miedzy nimi, zachęcić do wspólnych projektów. Program ma niewątpliwie szansę, by stać się równie popularnym i efektywnym jak program Erasmus wśród studentów. Niewątpliwą niepowetowaną stratą byłoby zakończenie tej inicjatywy w momencie jej rozkwitu. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Kompetencje międzykulturowe a udział w programie erasmus
63%
Kompetencje międzykulturowe, rozumiane jako postawa wobec współpracy z przedstawicielami innych kultur, to ważny element kształcenia studentów w procesie przygotowywania ich do podejmowania działań na globalnym rynku pracy. Artykuł prezentuje wyniki badań dotyczących postaw studentów wobec pracy w zespołach wielokulturowych. Skoncentrowano się głównie na porównaniu nastawienia studentów w zależności od tego, czy byli wcześniej uczestnikami programu Erasmus. Porównania dokonane w grupie 100 studentów wykazały, że w grupie, która brała udział w studiach zagranicznych istotnie bardziej pozytywne jest nastawienie do pracy w zespołach zróżnicowanych kulturowo, a samoocena własnych kompetencji międzykulturowych uczestników programu Erasmus jest wyższa niż grupy bez takiego doświadczenia.(abstrakt oryginalny)
W artykule wskazano na kierunki i możliwości partycypacji szkół wyższych w projektach europejskich. Porównano szkolnictwo wyższe w krajach Europy Wschodniej i Centralnej z 15 krajami Unii Europejskiej. Zagadnienie umiędzynarodowienia studiów omówiono na przykładzie programu SOCRATES-ERASMUS.
The main purpose of the publication is to indicate the benefits from the internationalisation of universities and to diagnose the main obstacles encountered by the participants in this process. The article consists of three basic parts, the introduction and conclusions. The first part, based on the analysis of the literature, presents the publications and studies carried out in the scope of the issues in question which the Author considers most important. The second part presents the major assumptions of the ERASMUS Programme. The third part gives the results of the study, starting with the benefits ensuing from the participation in the programme, both long-term and short-term, while the farther part presents the critical opinions of respondents. The conclusions ending the publication should provide the guidance for the further steps to deepen the process of internationalisation of universities, particularly in the territories of the Member States of the European Union. (original abstract)
Udział w programie Erasmus stanowi jedną z najważniejszych stymulant internacjonalizacji procesu kształcenia, która wyraża się przede wszystkim we wzroście międzynarodowej mobilności studentów i wykładowców oraz w przygotowaniu oferty zajęć w językach obcych. Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego charakteryzuje się wysokim poziomem internacjonalizacji kształcenia, co podnosi atrakcyjność jego absolwentów na wysoce konkurencyjnym rynku pracy, a także jest jednym z podstawowych kryteriów wyboru przez kandydatów na studia. Studenci, którzy przebywali za granicą w ramach programu Erasmus podczas ich studiów na WSMiP UŁ, mieli bardzo pozytywną opinię na temat tego elementu procesu ich kształcenia. W kompleksowym badaniu wszystkich absolwentów wydziału możliwość uczestniczenia w wyjazdach zagranicznych uzyskała również bardzo wysoką ocenę jako determinanta atrakcyjności studiów. Zatem można przyjąć, że internacjonalizacja procesu kształcenia stanowi istotny element procesu budowania przewagi konkurencyjnej i marki uczelni i wydziału.(abstrakt oryginalny)
Program Uczenie się przez całe życie jest kolejną inicjatywą w obszarze edukacji i nauki, którą przyjął Parlament Europejski i Rada w dniu 15 listopada 2006 r. decyzją nr 1720/2006/WE. Obejmuje on okres od 2007 do 2013 roku, będzie w nim uczestniczyć 31 krajów: 27 krajów Unii Europejskiej, kraje EFTA i EOG - Islandia, Norwegia i Lichtenstein oraz Turcja jako kraj kandydujący. Całkowity budżet programu szacuje się na 784 mln euro(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Preferences of Erasmus Students Concerning Culinary Tourism
63%
The purpose of this article is twofold. First, the authors wanted to evaluate the degree to which young Europeans are both informed and interested in culinary tourism offer. Secondly, the question was is there a possible potential for future growth of this market segment based on their preferences. The specific group has been selected as the sample which were young Europeans taking part in Erasmus exchange programmes who have studied at one of two Wrocław universities during the last three years. A questionnaire was developed to examine the characteristics and behaviour of the sample selected. The first section of it gathered the general data concerning respondents, demographics included. Next section concerned the study in Poland period experiences, including first part about the eating habits manifested there, and the second one about knowledge of Polish cuisine. The last section of the questionnaire regarded general tourism and culinary experience of respondents encompassing their knowledge of culinary products and desired culinary destinations. Culinary tourism market in Poland displays potential which on the one hand is connected with cuisine and culinary traditions and on the other with behavior and approach of Poles. Nevertheless Polish cuisine and local culinary products are not well promoted yet. The respondents' adventure with the culinary tourism seems just to be being born. Linking the culinary experience to cultural and social values of their stay it offers opportunities to increase the popularity of the destination. Finally, in order to strengthen the regional identity of the destination there is a need to increase the profile of local foods in the promotion and marketing of the region.(original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.