Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 248

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Spółdzielczość
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Największe zasługi w zakresie rozwoju spółdzielczości położył Franciszek Stefczyk, aktywny w tej dziedzinie jeszcze przed odzyskaniem niepodległości. Ze wzmożona siłą przystąpił do aktywizowania ruchu spółdzielczego u progu niepodległości. Od lipca 1904 roku zaczął wydawać "Czasopismo Spółek Rolniczych" i już w pierwszym numerze pisał, że polega ono na "torowaniu drogi ruchowi asocjacyjnemu" w służbie wszystkich typów spółdzielni rolniczych"(fragment tekstu)
W tej części cyklu Biblioteki Myśli Spółdzielczej przypominamy sylwetkę i poglądy prof. Bernarda Lavergne'a, francuskiego ekonomisty, teoretyka spółdzielczości, najwybitniejszego kontynuatora idei głoszonych przez Charlesa Gide'a i Szkołę w Nimes. Bernard Laverne (*15.12.1884 Nimes, +8.10.1975 Paryż) był profesorem ekonomii politycznej na wydziałach prawa uniwersytetów w Lille, Algierze i Paryżu. W 1921 r. był współinicjatorem głośnego "manifestu spółdzielczego", który został podpisany przez 200 profesorów i intelektualistów francuskich; wraz z Gide'em założył pismo naukowe poświęcone spółdzielczości, tj. "Revue des Etudes Coopérative". Lavergne twórczo rozwija nurt chrześcijańskiej myśli społecznej, wypracowywanej przez Gide'a i przedstawicieli Szkoły w Nimes od 1880 roku, dostrzegający w "socjalizmie chrześcijańskim" tzw. trzecią drogę pomiędzy kapitalizmem (odrzucanym ze względu na liberalizm) i socjalizmem (krytykowanym za kolektywizm). (fragment tekstu)
Spółdzielnie należące do Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy w likwidacji próbują zabezpieczyć swoje prawa do spółdzielczego majątku. Na tym tle weszły w konflikt z likwidatorem CZSP i wspierającym go Związkiem Lustracyjnym Spółdzielczości Pracy. W tym tygodniu spółdzielcy wystąpią o unieważnienie aktu odbierającego im część majątku.
Ruch spółdzielczy, który rozwijał się na ziemiach polskich jeszcze przed odzyskaniem niepodległości, zawdzięcza swoją prężność Franciszkowi Stefczykowi. Dzięki jego staraniom i aktywności ruch ten, mimo wielu trudności, zwłaszcza finansowych, rozwijał się również w niepodległej Polsce. Artykuł przedstawia dokonania Stefczyka oraz działalność Spółdzielczego Instytutu Naukowego, który powstał dzięki jego staraniom, przyczyniając się do rozwoju myśli spółdzielczej w okresie międzywojennym.(abstrakt oryginalny)
W tej części opracowania podjęto próbę oceny zmian miejsca spółdzielni w gospodarce narodowej przez pryzmat podstawowych kategorii ekonomicznych, takich jak udział w produkcji globalnej czy w PKB. (fragment tekstu)
Artykuł omawia wyniki badań przeprowadzonych w Zakładzie Spółdzielczości SGH w Warszawie. Jako przedstawicieli spółdzielni prowadzących działalność gospodarczą w miastach wytypowano "Społem" PSS, a jako reprezentantów spółdzielczości wiejskiej wybrano spółdzielnie "Samopomoc Chłopska". Przedmiotem zaiteresowań badawczych była: 1. sytuacja rynkowa spółdzielni oraz poziom ich konkurencyjności; 2. zdolności wytwórcze spółdzielni oraz ich profil wytwarzania.
Celem niniejszego artykułu jest ocena zakresu i kierunków zmian w strukturze organizacyjnej krakowskiej spółdzielczości spożywców "Społem" ze szczególnym uwzględnieniem zmian w strukturze aparatu zarządzania oraz zatrudnienia w administracji spółdzielczej. Cel ten został osiągnięty w wyniku analizy schematów organizacyjnych jednostki wojewódzkiej krakowskiej spółdzielczości spożywców "Społem" w latach 1980-1988.(fragment tekstu)
Z rozmowy z Joanna Kobus-Michalewską, radcą prawnym i arbitrem Spółdzielczego Arbitrażu Konsumenckiego (SAK), dowiadujemy się o głównych celach SAK oraz o typach sporów, jakie mogą być rozstrzygane przez arbitrów SAK, a także o przykładach skuteczności rozstrzygnięć tych sporów.
Doktor Franciszek Stefczyk należy do grona prekursorów polskiego ruchu spółdzielczego, będąc zarówno teoretykiem, jak i twórcą jego struktur w różnych branżach. W swojej pracy wykorzystywał on szeroką wiedzę i umiejętności zdobyte w trakcie studiów historycznych i prawniczych, a także w pracy naukowej. Stefczyk był bowiem erudytą i typem naukowca, który jednak potrafił wykorzystywać swoje umiejętności w pracy społecznej, aktywności politycznej i gospodarczej, dostrzegając potrzeby człowieka, jak również całego narodu i państwa. Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie poglądów Franciszka Stefczyka na rolę i zadania spółdzielczości jako elementu życia społecznego. W myśli ekonomicznej twórcy systemu kas kredytowych centralne miejsce zajmował człowiek, którego zawsze określał podmiotem całej polityki gospodarczej. Ważnym elementem tejże polityki była natomiast dla niego spółdzielczość, którą uważał za jeden z najskuteczniejszych sposobów obrony i pomocy dla najsłabszych ekonomicznie warstw społecznych. (abstrakt oryginalny)
Spółdzielczość, jako zjawisko gospodarcze i społeczne, na ziemiach polskich powstała i zaczęła się rozwijać jeszcze w okresie zaborów. Dotyczyło to zarówno organizującej się ekonomicznie ludności polskiej, jak i ludności ruskiej i żydowskiej oraz reprezentującej władze zaborcze, tj. niemieckiej, austriackiej i rosyjskiej. Część utworzonych wtedy spółdzielni (oraz ich działaczy i członków) znalazło się po I wojnie światowej w granicach Drugiej Rzeczypospolitej i kontynuowało swoją działalność, powstawały również nowe spółdzielnie działające na rzecz mniejszości narodowych. (fragment tekstu)
Spółdzielczość spożywców reprezentowana obecnie w polskim ruchu spółdzielczym przez "Społem" Centralny Związek Spółdzielczości Spożywców jest - poza handlem państwowym i wiejską spółdzielczością zaopatrzenia i zbytu - jedną z trzech największych organizacji handlu detalicznego w Polsce. Działając na terenie miast wspólnie z handlem państwowym musiała w toku swego rozwoju stale udowadniać swą rację bytu i społeczną przydatność. Spółdzielczość spożywców jest z jednej strony przedsiębiorstwem o charakterze gospodarczym, z drugiej zaś organizacją społeczną zrzeszającą konsumentów prowadzącą rozległą działalność społeczno-wychowawczą. Węzłowe problemy rozwoju spółdzielczości spożywców wypływają zatem z jej rozlicznych funkcji gospodarczych i społecznych, realizowanych w zmiennych warunkach społeczno-gospodarczych i organizacyjnych determinowanych przez różnorodne czynniki, w tym także stałe współzawodnictwo z innymi formami własności. Specyficzna rola spółdzielczości spożywców w ruchu spółdzielczym wynika także z jej genezy. Spółdzielczość spożywców zapoczątkowała ruch spółdzielczy w gospodarce kapitalistycznej, a także odegrała wiodącą rolę w rozwoju spółdzielczości socjalistycznej.3 Odzwierciedleniem złożonych procesów rozwoju tej formy działalności gospodarczej są przeobrażenia organizacyjne, jakie dokonały się w spółdzielczości spożywców w kraju i regionie lubelskim w okresie czterdziestolecia PRL. (fragment tekstu)
W artykule analizie zostały poddane sposoby prezentowania spółdzielczości w krajowym dyskursie medialnym - w czasopismach głównego nurtu - w latach 2007-2012. Poszukiwane były główne motywy wiążące się ze spółdzielczością w danym czasopiśmie oraz ogólna perspektywa interpretowania idei spółdzielczości, przyjęta przez redakcje analizowanych czasopism. Zasadniczym źródłem wykorzystanych informacji są archiwa cyfrowe największych polskich gazet i tygodników. Autor artykułu przyjmując pozytywne wartościowanie idei spółdzielczości, proponuje także pewne rekomendacje odnośnie możliwych sposobów prezentacji tej idei w mediach. Rekomendacje zmierzają do wzmocnienia narracji o pozytywnych cechach ruchu i idei spółdzielczości oraz do osłabienia lub wykluczenia z dyskursu skojarzeń negatywnych. W analizie zastosowane zostały metody jakościowe - przede wszystkim analiza treści. (abstrakt oryginalny)
Wszechstronna analiza regulacji prawnych dotyczących spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego nakazuje odrzucić twierdzenie, iż nie ono gwarantuje zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych osobom bliskim wobec członka spółdzielni, który aktualnie tym prawem dysponuje. Zważyć bowiem należy, iż jakkolwiek spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego nie podlega dziedziczeniu na zasadach określonych w kodeksie cywilnym, to jednak w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych przewidziane zostały instrumenty, które umożliwiają osobom bliskim dla członka spółdzielni uzyskać to prawo w sytuacji, gdy po stronie pierwotnie uprawnionego członka ów tytuł do władania lokalem z jakiś przyczyn wygaśnie. Możliwość uzyskania (przejęcia) tego prawa ma przy tym charakter roszczenia wobec spółdzielni, którego realizacja może być dochodzona na drodze postępowania sądowego. Istotną cechą spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest także to, że jego dysponent - poprzez wypowiedzenie członkostwa w spółdzielni - może w każdej chwili wyzbyć się owego tytułu do zajmowanego lokalu. Wówczas uzyskuje on względem spółdzielni wierzytelność o wypłatę wartości rynkowej lokalu, do którego przysługiwało mu spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Z uwagi na te rozwiązania prawne przyjąć można, iż ekonomiczna wartość omawianego prawa w istocie rzeczy zbliża się do prawa własności lokalu. (abstrakt oryginalny)
Jedną z właściwości sektora spółdzielczego w okresie transformacji jest jego marginalizacja. Artykuł daje odpowiedź na pytania: co marginalizacja oznacz i pod wpływem jakich czynników dokonała się?
Autorzy omawiają najnowsze wydanie niemieckiego podręcznika Hartmuta Glenka, Genossenschaftsrecht. Systematik und Praxis des Genossenschaftswesens, dotyczącego zagadnienia spółdzielczości. Odnoszą się oni również do sytuacji wiedzy o spółdzielczości na gruncie polskim.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wykaz spółdzielni działających w Polsce, oraz przyczyny kryzysu działania w gospodarce wolnorynkowej.
17
Content available remote Ewolucja idei spółdzielczości w sektorze banków spółdzielczych w Polsce
80%
Instytucje spółdzielni kredytowych zaczęły powstawać na ziemiach polskich od połowy XIX w. Już od początku w centrum zainteresowania tych specyficznych przedsiębiorstw pozostawał człowiek oraz jego potrzeby materialne i społeczne. Jednym z głównych motywów powstania banków ludowych było bowiem podniesienie ekonomiczne i moralne uboższych warstw społecznych - członków spółdzielni. Na przestrzeni lat idea spółdzielczości w sektorze bankowości spółdzielczej w Polsce ewoluowała, będąc w dużej mierze zależną od aktualnej sytuacji gospodarczej i politycznej. Okres PRL-u zniekształcił pierwotny model bankowości spółdzielczej, dokonując pewnego rodzaju zawłaszczenia spółdzielczości przez socjalizm. Po transformacji gospodarczej w Polsce banki spółdzielcze zatraciły spółdzielczy charakter, stając się podobnymi do zwyczajnych banków uniwersalnych(abstrakt oryginalny)
W kolejnej (48) części Biblioteki Myśli Spółdzielczej przypominamy teksty dwóch wybitnych popularyzatorów dorobku Katolickiej Nauki Społecznej - tj. dra Franciszka Stefczyka, pioniera spółdzielczości wiejskiej i finansowej oraz prof. Leopolda Caro, pioniera solidaryzmu chrześcijańskiego w Polsce - które ukazały się w latach 20. XX w. Zarówno solidaryzm, jak i nawiązująca do jego ideowych podstaw ("miłuj bliźniego jak siebie samego") koncepcja spółdzielczości miały stanowić trzecią drogę rozwoju społecznego, łącząc niejako w wyższej syntezie zalety liberalizmu gospodarczego i niektóre idee socjalizmu; dbać o rozwój inicjatywy prywatnej i interes poszczególnych osób, ale też uwzględniać interes publiczny, budować dobro wspólne. Przypominany tu artykuł prof. Caro pt. "Szkoła solidarystyczna i Kościół katolicki o kwestii społecznej" ukazał się w miesięczniku "Ateneum Kapłańskie" w 1927 r(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Rozwój rolniczych spółdzielni produkcyjnych w Polsce po 1990 roku
80%
Po 1990 roku decydenci stanęli wobec problemu zdefiniowania modelu funkcjonowania rolniczych spółdzielni produkcyjnych (RSP) oraz wskazania ich roli w nowym ładzie gospodarczym. Z perspektywy dwóch dekad decyzje te okazały się nietrafne. Celem artykułu jest nakreślenie tła teoretycznego analizy kwestii rolniczej spółdzielczości i ocena wpływu polityki gospodarczej w okresie transformacji systemowej na funkcjonowanie spółdzielni, ze szczególnym uwzględnieniem RSP oraz grup producentów rolnych (GP). W artykule wykorzystano literaturę polską i zagraniczną oraz dane statystyczne krajowych organizacji spółdzielczych. (fragment tekstu)
Autorka skupia się na pozytywnych zjawiskach społecznych, które pojawiły się w kręgu oddziaływania Mondragonu. Mondragon to miasteczko w Kraju Basków, w którym po 1956 r. rozwinął się system własności pracowniczej. Przedstawia również rozwiązania, które mogą okazać się atrakcyjne dla polskiej gospodarki przechodzącej czas prywatyzacji majątku narodowego.
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.