Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 485

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Społeczeństwo
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
Artykuł przedstawia zagadnienie wzajemności w kontekście gier. Wzajemność to jedno z centralnych zagadnień wielu koncepcji wyjaśniających stosunki społeczne, począwszy od starożytnej zasady wzajemności (do ut des - "daję ci, abyś ty mi dał") po współczesne teorie interakcjonizmu, teorię wymiany społecznej czy filozofię spotkania. Różne koncepcje gier łączy warunek wzajemności. W różnych koncepcjach gier zasada wzajemności zajmuje eksponowaną pozycję. Istnieją różne koncepcje wzajemności i zasady wzajemności. W odniesieniu do gier zasada wzajemności może być rozpatrywana w kategoriach norm życia społecznego jako skłaniająca ludzi do symetrycznego zachowania.(abstrakt oryginalny)
2
100%
|
|
nr 16
126-139
Przedmiot artykułu stanowi badanie postrzegania stanu oraz dostępności toalet publicznych w województwie opolskim przez mieszkańców tego regionu. Temat ten poruszany jest także w aspekcie całego kraju, od samego problemu postrzegania toalet publicznych, które są objęte społecznym tabu, poprzez ich zły stan techniczny i ich zbyt małą liczbę, aż po nieodpowiednią lokalizację w stosunku do zapotrzebowania miejscowego. Taka sytuacja powoduje całkowitą marginalizację tej kwestii zarówno przez samorządy, jak i całe społeczeństwo. Skalę problemu widać doskonale przy porównaniu sytuacji w Polsce do Wielkiej Brytanii, Niemiec lub Korei Południowej, gdzie skoordynowane działania władz lokalnych oraz społeczności prowadzą do odpowiedniego zaopatrzenia w szalety publiczne.(abstrakt oryginalny)
Ubóstwo jest wielowymiarowym zjawiskiem społecznym, występującym w każdej gospodarce na całym świecie, a jego eliminacja stała się pierwszym z Celów Zrównoważonego Rozwoju. W związku z dużą wagą tego problemu przeciwdziałanie ubóstwu jest bardzo ważnym zagadnieniem polityki społecznej na wszystkich szczeblach - międzynarodowym, krajowym i regionalnym. Polityka ta oparta powinna być na właściwej identyfikacji i pomiarze poziomu ubóstwa na obszarach jej oddziaływania. Celem artykułu jest analiza poziomu ubóstwa i jego zmian w krajach UE w latach 2005-2016. Przeprowadzono ją na podstawie 10 wskaźników (dostępnych w bazie danych Eurostatu) określających postępy w realizacji pierwszego SDG. Wskaźniki te wykorzystano do budowy wielowymiarowej wektorowej miary ubóstwa dla każdego z krajów UE w analizowanym okresie. Uzyskane wyniki wskazują na znaczne różnokierunkowe zmiany poziomu ubóstwa w badanym okresie w krajach UE(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 824
55-68
W ramach nurtu socjologicznego widoczne są dwa podstawowe kierunki badawcze. Pierwszy koncentruje się na organizacjach pozarządowych tzw. trzeci sektor, drugi analizuje społeczeństwo obywatelskie w skali lokalnej. W opracowaniu omówiono wymiar społeczeństwa obywatelskiego na poziomie lokalnym w Polsce.
Celem artykułu jest przedstawienie przebiegu aksamitnej rewolucji na Słowacji w okresie od 17 do 29 listopada 1989 r. oraz wykazanie podobieństw i różnic pomiędzy dwoma ruchami: Forum Obywatelskim oraz Społeczeństwem Przeciwko Przemocy. Opracowanie opiera się na kilku założeniach. Po pierwsze, w przeciwieństwie do Forum Obywatelskiego w Czechach, Społeczeństwo Przeciwko Przemocy było szerokim ruchem o bardzo zdecentralizowanej strukturze, kierowanym przez osoby, które nie miały żadnych doświadczeń organizacyjnych. Po drugie, głównym celem Społeczeństwa Przeciwko Przemocy było kontrolowanie władzy, a więc miało charakter inicjatywy bardziej obywatelskiej niż politycznej. Po trzecie, szereg różnic między Forum Obywatelskim a Społeczeństwem Przeciwko Przemocy zadecydował o fakcie, że nie udało się stworzyć jednej czechosłowackiej elity politycznej. W opracowaniu swoje zastosowanie miała metoda komparatystyczna w celu wskazania podobieństw i różnic pomiędzy Forum Obywatelskim a Społeczeństwem Przeciwko Przemocy. W celu analizy rzeczywistości politycznej na Słowacji w listopadzie 1989 r. zastosowano metodę analizy decyzyjnej. W artykule wykorzystano materiały archiwalne, dokumenty i opracowania naukowe. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Althusserian Reading of The Handmaid's Tale
80%
Louis Althusser (1918-1990) builds on the work of Jacques Lacan to understand the way ideology functions in society. He thus moves away from the earlier Marxist understanding of ideology. In the earlier model, ideology was believed to create what was termed 'false consciousness', a false understanding of the way the world functioned. Althusser explains that for Marx "Ideology is [...] thought as an imaginary construction whose status is exactly like the theoretical status of the dream among writers before Freud. For those writers, the dream was the purely imaginary, i.e. null, result of the 'day's residues" (1971:108). Althusser, by contrast, approximates ideology to Lacan's understanding of reality, the world we construct around us after our entrance into the symbolic order. For Althusser, as for Lacan, it is impossible to access the real conditions of existence due to our reliance on language. This could be seen throughout the novel by Margaret Atwood who writes The Handmaid's Tale (1985) based on the concept of ideology. This is about how the heroine of the story and other women in the society are manipulated by the ideology of ruling class through a communist society. In such a world nothing is real and everything is just an illusion that is made by ruling class. The subjects trapped or forced to believe such misconceptions and unreality through different techniques that are employed by the rulers. The dominant forces and ideology are so strong that the subject at the end gets a new identity since she is required unconsciously without her knowing. The other aspect shown by this novel is the failure of revolution and communism in this society and persistence of capitalism that it never disappears(original abstract)
7
80%
Artykuł dotyczy głównych koncepcji długich fal Kondratiewa i stawia się w nim hipotezę o związku długości fal K ze zmianą pokoleń. Zgodnie z hipotezami zaproponowanymi w artykule, ważne wydarzenia społeczne i polityczne, zachodzące w społeczeństwie w danym czasie t, powodują powstanie instytucji mających złagodzić skutki tego wydarzenia i uniknąć jego powtórzenia się w przyszłości. Wraz ze zmianą pokoleniową pamięć historyczna o wydarzeniu t słabnie, a to prowadzi do erozji wspomnianych instytucji. Zwiększa to ryzyko powtórzenia się takich zdarzeń w przyszłości. Artykuł ma więc na celu wykazanie, że niektóre problemy współczesnego społeczeństwa zachodniego (wzrost niestabilności finansowej, rosnąca korupcja polityczna, rosnące ryzyko wojen) mogą również wiązać się z cyklem długich fal opisanym w tym artykule(abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problematykę zaangażowania Polaków w wieku 50 lat i więcej w różne formy aktywności pozazawodowej. Zakres uczestnictwa przedstawiono na tle innych krajów europejskich. Prezentowane rozważania wskazują, że polskie pokolenie 50+ charakteryzuje się bardzo dużą biernością, w szczególności w obszarze wolontariatu, działalności charytatywnej oraz przynależności do klubów. Z drugiej strony wykazuje bardzo wysokie zaangażowanie w działalność organizacji religijnych. Istotny wpływ na uczestniczenie w określonych działaniach mają takie cechy, jak: wiek, płeć oraz stan zdrowia. Można przypuszczać, że duże znaczenie ma także niekorzystna sytuacja materialna.(abstrakt oryginalny)
Kultura organizacyjna jest jednym z kluczowych pojęć nie tylko nauk o zarządzaniu, ale i socjologii organizacji czy psychologii biznesu. Zarówno dla menedżera, jak i badacza ważne są jej funkcje, które pozwalają odpowiedzieć na pytanie: Do czego kultura organizacyjna służył, a także składowe kultury, umożliwiające rozpoznanie struktury społecznej danej organizacji. Funkcje i elementy kultury organizacyjnej są podstawowymi kategoriami analitycznymi dla osób chcących eksplorować dogłębnie życie organizacyjne. Badacze i menedżerowie rozmaicie ujmują funkcje kultury organizacyjnej. Według Sułkowskiego do głównych funkcji kultury organizacyjnej należą [Sułkowski, 2002a, s. 56](fragment tekstu)
|
2005
|
nr 58
120-126
Artykuł jest propozycją wyjaśniania zjawiska rozpowszechniania się zainteresowania kategorią kapitału społecznego w naukach społecznych poprzez odwołanie do formułowanego w ciągu ostatnich kilkunastu lat opisu i diagnozy kultury współczesnych społeczeństw Zachodu, a pośrednio do cech tej kultury. Propozycję tą autorka starała się uzasadnić, wykorzystując treść wybranych charakterystyk kapitału społecznego oraz fragmentarycznie przywoływanych konceptualizacji kultury obecnych w refleksji socjologicznej i filozoficznej. (fragment tekstu)
11
Content available remote Predstavleniâ o "Perestrojke" v sovremennom rossijskom obŝestve
80%
|
2016
|
5
83-97
Celem artykułu jest prezentacja wyników badań opinii publicznej, realizowanych na przestrzeni lat 1995-2015 w odniesieniu do wpływu pieriestrojki na nastroje społeczne w Rosji. Pieriestrojka, mimo upływu 30 lat od jej rozpoczęcia, wciąż znacząco oddziałuje na nastroje społeczne zarówno w Rosji, jak i w pozostałych państwach obszaru poradzieckiego. Większość mieszkańców tego kraju przyjmuje, że pieriestrojka była nieudanym eksperymentem, kosztownym przedsięwzięciem, które przyniosło Rosji więcej szkód niż pożytku. Zdecydowanie mniej osób deklaruje odmienne stanowisko - pieriestrojka była przełomowym wydarzeniem, niezakończonym eksperymentem, okresem duchowego odrodzenia społeczeństwa.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Społeczeństwo wiedzy versus inne typy społeczeństw (rozważania nad relacjami)
80%
Autor zdiagnozował relacje między społeczeństwem wiedzy a innymi typami społeczeństw. Opisał je m.in. za pomocą pojęć uogólnionej niepewności i zróżnicowania potęgowego. (abstrakt oryginalny)
Temat mojej wypowiedzi, podobnie jak cała problematyka sympozjum, stanowi kontynuację wcześniejszej konferencji: Obszary humanistycznego zaniepokojenia, podczas której w rozważaniach na temat niepokoju i głównych zagrożeń w świecie skoncentrowałem się na kategorii pojęciowej niepokój i jego ambiwalentnym aksjologicznym wymiarze w życiu i edukacji a następnie na dwu kręgach zagrożeń budzących uzasadnione niepokoje. Jedne to niezawinione przez człowieka - dotyczące makroświata: zagrożeń kosmicznych, a drugie - płynące ze świata tworzonego przez człowieka w dwu jego wymiarach: całokształtu egzystencji materialnej, społecznej i duchowej ludzi oraz świata wewnętrznego osób poszczególnych, kształtowanego wyborem realizowanych wartości, określonym stylem i sensem życia.(abstrakt oryginalny)
Począwszy od 2012 r., Instytut Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (UWM) i Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ) współorganizują kolejne konferencje naukowe z cyklu "Życie prywatne Polaków w XIX wieku". W dniach 8-9 października 2021 r. odbyła się już IX Ogólnopolska Konferencja Naukowa, której miejscem obrad było Muzeum Dom Jana Matejki Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Tym razem organizatorzy zaproponowali nową perspektywę poznawczą życia prywatnego i życia codziennego epoki, a mianowicie jego ogląd przez pryzmat "stołu" Polaków z różnych grup i środowisk społecznych. Konferencja naukowa zgromadziła badaczy z kilku polskich ośrodków akademickich i muzealnych (Łódź, Poznań, Kraków, Warszawa, Olsztyn, Rzeszów, Pułtusk, Częstochowa, Katowice), a nawet z dalekiego uniwersytetu w Mikołajowie na Ukrainie. Łącznie podczas konferencji zaprezentowano 21 referatów, które zostały podzielone na cztery tematyczne panele: "Pożywienie a zdrowie", "Smaki narodowe", "Wokół stołu" i "Kuchnia w życiu codziennym różnych grup społecznych".(abstrakt oryginalny)
The problem of man is presented as the quintessence of philosophical understanding of the world. Conceptualization of the basic concepts that reveal the essence of the problem is carried out. Methodological principles of research of this problem are formulated. The social qualities of its basic types are characterized. It is emphasized that in the modern deeply technical globalizing world creative person is becoming the most demanded.(original abstract)
16
Content available remote Frekwencja w wyborach parlamentarnych w państwach świata
80%
Celem artykułu jest prezentacja skali i przyczyn zróżnicowania frekwencji w wyborach parlamentarnych w państwach świata, ze szczególnym uwzględnieniem państw Europy oraz z akcentem na frekwencję wyborczą w Polsce na tle innych państw świata i Europy, a zwłaszcza Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Philosophical and sociological analysis of the role of the research collectives in the pro-cess of adaptation of young scientists to research activity is carried out in the article. The features encountered by young scientists in the process of adapting to research are charac-terized. The factors that have the negative impact on this process are revealed. Recommen-dations for optimization of the adaptation of young professionals in the scientific collective are elaborated.(original abstract)
Celem artykułu jest ocena jakości życia polskiego społeczeństwa. Realizacji celu pracy podporządkowano jej układ. W części pierwszej przedstawiono teoretyczne aspekty jakości życia na podstawie krytycznej analizy literatury przedmiotu, w części drugiej dokonano oceny jakości życia Polaków, wykorzystując w tym celu dostępny zasób danych Głównego Urzędu Statystycznego. (abstrakt oryginalny)
Wraz z długo oczekiwaną - prace trwały od 2007 roku - nowelizacją ustawy dotyczącej gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2013 roku, poz. 888), przedsiębiorcy stanęli w obliczu nowych, dość nietypowych - jak dla producentów bądź importerów - obowiązków. Na polskich przedsiębiorców spadły zadania prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi, będące do tej pory bardziej domeną resortu edukacji niż środowiska. Jak sprawnie i prawidłowo wywiązać się z nowych obowiązków, podpowiadamy w drugim z cyklu artykułów na temat noweli z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.(abstrakt autora)
Music is a form of leadership. Music-based interventions in organizations and society are being used throughout the world, including in situations of extreme conflict and consequence. Artists are going beyond the dehydrated language of economics, politics, and war to achieve goals that have eluded those using more traditional approaches. This article presents musical interventions in Bosnia-Herzegovina, Cyprus, Estonia, Northern Ireland, the Middle East, South Africa, the United States, and Venezuela, in which musicians have had the inspiration and courage to make a difference.(original abstract)
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.