Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 784

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 40 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Społeczna odpowiedzialność
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 40 next fast forward last
Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) jest odpowiedzią na wyzwania stawiane przez koncepcję zrównoważonego rozwoju. Wielowymiarowość definicji CSR powoduje, że wychodzi ona poza wymogi stawiane przez prawo, a jej celem jest poszukiwanie najkorzystniejszych rozwiązań nie tylko dla organizacji, ale również dla jej otoczenia, zarówno bliższego jak i dalszego. Artykuł stanowi próbę wykazania związku między strategią podatkową przedsiębiorstwa a wypełnianiem zobowiązań wynikających z CSR. Wykorzystano przy tym metodę analizy literatury z zakresu prawa podatkowego, nauk ekonomicznych i nauk o zarządzaniu oraz metodę dedukcji i indukcji. Rozważania wskazują, że kwestie podatkowe w większości przypadków nie są częścią programu CSR. Dowodzi się, że niezbędne zmiany w publikowaniu sprawozdań finansowych wraz z danymi polityki podatkowej stanowią o nowym obliczu optymalizacji podatkowej w kontekście społecznej odpowiedzialności biznesu(abstrakt oryginalny)
Organizacja, chcąc być postrzegana jako społecznie odpowiedzialna, musi podejmować odpowiedzialne decyzje, także te dotyczące swoich pracowników. Podejmowaniu odpowiedzialnych wobec pracowników decyzji służy jeden z najważniejszych elementów zarządzania kadrami - ocenianie pracowników. Celem niniejszego artykułu jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak oceniać pracowników w zgodzie z założeniami koncepcji odpowiedzialności społecznej organizacji. (fragment tekstu)
Atrakcyjność CSR we współczesnym świecie jest niewątpliwa, a korzyści z jej stosowania odczuwają biznes oraz społeczeństwo i środowisko naturalne. Beneficjentami są też przyszłe pokolenia. Dalszy rozwój idei społecznej odpowiedzialności uzależniony będzie jednak nie tylko od samego zaangażowania biznesu i aktywnego włączania się kolejnych przedsiębiorstw (inicjatorów), ale też od interesariuszy, którzy mają silny wpływ na przedsiębiorstwa, zatem rozumienie i postrzeganie przez nich CSR jest zasadnicze. Choć koncepcja CSR jest prosta i jasna w swoim przekazie, to percepcja jej nie jest jednoznaczna. Wątpliwości i kontrowersji doszukiwać się można zarówno w aspektach teoretycznych samej koncepcji, jak i w jej praktykowaniu. Świadomość tych kwestii może być pomocna dla prawidłowego kształtowania i rozwoju CSR oraz upowszechniania dobrych praktyk.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw (CSR) mit czy rzeczywistość?
80%
Procesy zachodzące we współczesnym świecie, takie jak: internacjonalizacja, globalizacja czy regionalizacja oraz wzrost świadomości społecznej i ekologicznej, stawiają przed podmiotami gospodarczymi coraz to nowe wymagania. Umiejętność sprostania wymogom nowoczesnego biznesu to m.in. realizacja w praktyce koncepcji społecznie odpowiedzialnego biznesu. Powodzenie strategii społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw uzależnione jest od wielu czynników ekonomicznych, społecznych, instytucjonalnych oraz kulturowych. Celem artykułu jest przedstawienie istoty społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, przesłanek prawnych i normalizacji CSR oraz wybranych danych dotyczących CSR według raportu UN Global Compact.(abstrakt autora)
5
Content available remote Społeczna odpowiedzialność małych i średnich przedsiębiorstw
80%
Powszechnie społeczna odpowiedzialność biznesu (corporate social responsi-bility - CSR) utożsamiana jest z dużymi przedsiębiorstwami. Tymczasem tak zwane dobre praktyki prowadzenia działalności gospodarczej powinny być w obszarze zainteresowań także firm sektora małych i średnich przedsiębiorstw - widomo bo-wiem, że o sytuacji organizacji w bardzo dużej mierze decydują wartości niematerialne, takie jak reputacja i wizerunek. Za przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie uznaje się takie, które świadomie i dobrowolnie przyjmują odpowiedzialność za postęp społeczny, decydują się oferować produkty oraz usługi z dziedzin przynoszących mały zysk i jednocześnie odrzucają działania społecznie szkodliwe. (fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiono problemy wieloaspektowości decyzyjnej społecznej odpowiedzialności biznesu. Celem artykułu jest wskazanie na różnorodność problemów zarządzania w kontekście społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) z uwzględnieniem strategii przedsiębiorstw. Podkreślono, że dyskusyjny charakter problematyki CSR wymaga prowadzenia różnorodnych analiz z określeniem argumentów za i przeciw wdrażaniu prospołecznych i proekologicznych przedsięwzięć w przedsiębiorstwach.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Mierzenie wpływu społecznego przedsiębiorstw
80%
Jednym z fundamentów doskonałości jest społeczna odpowiedzialność. Oznacza to, że przedsiębiorstwa w swoich działaniach nie mogą pomijać tak istotnych elementów, jak wpływ na środowisko czy społeczeństwo. Podobne rozumienie społecznej odpowiedzialności przyjęte zostało w 2011 r. w komunikacie nt. odnowionej strategii CSR Komisji Europejskiej. Przedsiębiorstwa wdrażające zasady społecznej odpowiedzialności (np. kierując się wytycznymi ISO 26000) stoją w obliczu konieczności mierzenia wpływu, jaki faktycznie wywierają na różne grupy interesariuszy, podejmując określone działania. O ile wpływ środowiskowy jest stosunkowo łatwy do mierzenia, np. wielkość emisji, o tyle mierzenie wpływu społecznego może nastręczać pewnych trudności. Celem niniejszego artykułu jest nakreślenie problematyki związanej z możliwościami i sposobami mierzenia wpływu społecznego.(abstrakt oryginalny)
Decyzja o stopniu i formie zaangażowania w życie społeczne należy do samej organizacji i jest uzależniona od aktualnych celów korporacji, polityki i strategii rozwoju. Jest decyzją o charakterze strategicznym i długookresowym, ponieważ pośrednio przyczynia się do kształtowania się wizerunku firmy oraz determinuje relacje i ich jakość ze wszystkimi interesariuszami. Oznacza to uwzględnienie przez korporacje postulatów społecznej odpowiedzialności w założeniach strategicznych i w strategii rozwoju firmy, a następnie realizacja przyjętych celów we współpracy z otoczeniem. Coraz szersze dobrowolne zaangażowanie społeczne przedsiębiorstw jest wyrazem kształtowania się zupełnie nowego, zmienionego podejścia do kwestii zarządzania i prowadzenia działalności gospodarczej. Etyczne postępowanie, uczciwość i lojalność wobec partnerów biznesowych, a tym samym finalnych konsumentów stało się jednym z podstawowych aktywów przedsiębiorstwa. Poprzez takie podejście firma zyskuje zaufanie klientów, lojalność pracowników organizacji oraz przyciąga kolejnych inwestorów. Jednak warto zauważyć, iż owa dobrowolność w podejmowaniu decyzji o zaangażowaniu się firmy w życie społeczne jest w istocie rzeczy pozorna. Zmieniająca się rzeczywistość globalnej gospodarki wymusza na przedsiębiorstwach tego typu działania. Dla dalszego rozwoju, ekspansji zagranicznej, maksymalizacji zysków i poszerzania dotychczasowych rynków zbytu przedsiębiorstwo jest niejako zmuszone postępować zgodnie z najnowszymi trendami gospodarki światowej, obserwować zachowania innych konkurencyjnych podmiotów i szanować decyzje państw i organizacji międzynarodowych dotyczące sposobu prowadzenia działalności. (fragment tekstu)
Spójność celów z działaniami, konstruktywny dialog z interesariuszami i "wewnętrzna inżynieria" to sposoby na budowanie strategii CSR. Na Uniwersytecie Jagiellońskim zbadano, jak to wygląda w rzeczywistości. (abstrakt oryginalny)
Praca przedstawia recenzję książki pt. Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw. Teoria i praktyka, autorstwa Jadwigi Adamczyk. (abstrakt oryginalny)
Organizacje są zobowiązane do podejmowania działań na rzecz swojego otoczenia. Najpełniejszym tego wyrazem jest budowa strategii w oparciu o założenia zasad społecznej odpowiedzialności. (abstrakt oryginalny)
Społeczna Odpowiedzialność Biznesu (CSR) jest definiowana przez Komisję Europejską jako koncepcja, zgodnie z którą przedsiębiorstwa na etapie budowania misji i strategii firmy dobrowolnie uwzględniają problematykę społeczną i środowiskową w swojej działalności gospodarczej i stosunkach z zainteresowanymi stronami. W odnowionej strategii Unii Europejskiej na lata 2011-2014 dotyczącej społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw Komisja zaproponowała nową definicję CSR jako "odpowiedzialności przedsiębiorstw za ich wpływ na społeczeństwo". Warunkiem wstępnym wypełniania zobowiązań wynikających z tej odpowiedzialności jest, zdaniem Komisji, poszanowanie dla mającego zastosowanie prawodawstwa, a także dla układów zbiorowych pomiędzy partnerami społecznymi.(fragment tekstu)
W dobie globalizacji gospodarka światowa staje w obliczu wielu wyzwań, związanych z pogorszeniem stanu środowiska naturalnego, kryzysów finansowych oraz pogłębianiem nierówności społecznych. To działalność człowieka, między innymi przedsiębiorstw, doprowadza nasz świat do granic wzrostu. Wobec tych wyzwań, celowe staje się badanie stosowania zasad CSR przez przedsiębiorstwa zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym. Niniejszy artykuł prezentuje wyniki badań, dotyczące świadomości pracowników i pracodawców na temat społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw w regionie lubelskim. (abstrakt oryginalny)
Przedłożony artykuł jest autorską refleksją nad problemem odpowiedzialności społecznej w działalności gospodarczej. Nawiązując do dorobku nauk ekonomicznych i humanistycznych, autorskiej wiedzy i doświadczeń zawodowych, rozważano kwestię potrzeby sformułowania nowych reguł gry we współczesnej gospodarce. W ostatnich latach, wobec globalizacji rynków, licznych kryzysów gospodarczych i społecznych, skandali moralno-etycznych w biznesie, tendencji ku władzy absolutnej, niekiedy bez poszanowania ładu konstytucyjnego, uzasadniona jest pilna potrzeba poszukiwań rozwiązań modelowych zbliżających nas ku optymalizacji ogólnogospodarczej z zachowaniem społecznej odpowiedzialności. (abstrakt oryginalny)
Kryzys finansowy powoduje zmiany w rachunkowości – jako podstawowym systemie informacyjnym każdej organizacji gospodarczej – odnośnie do wymagań dotyczących jakości informacji sprawozdawczej, co jest związane ze stosowaniem m.in. standardów ładu korporacyjnego. Większa przejrzystość informacyjna dotycząca działania organizacji gospodarczych wpływa na prowadzoną przez te organizacje politykę informacyjną, w tym stosowanie zasad społecznej odpowiedzialności w celu zwiększenia zaufania na rynku. Jest to zdeterminowane tendencjami w ładzie korporacyjnym i implikuje zmiany sposobu komunikacji z interesariuszami organizacji gospodarczej (np. spółki giełdowej). (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie założeń polityki społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw w odniesieniu do dostawców. Prowadzona analiza, poza przybliżeniem wybranych ujęć definicyjnych SOP oraz odwołaniem się do zasad prowadzenia działalności gospodarczej przyjętych podczas obrad Okrągłego Stołu z Caux, nawiązuje do wyników badań empirycznych. Wynika z nich, że podstawowe założenia teoretyczne koncepcji SOP, w świetle opinii respondentów, są z powodzeniem realizowane w praktyce. Niestety, ocena założenia dotyczącego stosowania zasad SOP u dostawców i kontrahentów wypadła zdecydowanie negatywnie. (abstrakt oryginalny)
Purpose: Based on the literature, a research gap was defined regarding the comparison of actual CSR reports submitted by enterprises in Poland over the years. Design/methodology/approach: The comparison and analysis of CSR (Corporate Social Responsibility) reports from years 2007 to 2020 was conducted by obtaining available reports of various companies from individual years and comparing them in terms of the reporting approach in accordance with the reporting guidelines (Global Reporting Initiative - GRI guidelines). During the comparative analysis 184 reports were compared each other. The result is a verdict on the detail and overall "quality" of corporate CSR reports and approach to reporting over 13 years. Findings: The conducted analysis shown that CSR reports are more and more compliant with the guidelines and these standards positively affect the standardization of the reported results. Despite, the fact that Polish organizations still do not voluntarily report in the same amount as many companies in Western Europe, they have learned and developed reporting methods and improve the quality of their reports over the years. Research limitations/implications: The main limitation of this paper is the amount of reports, which were compared in paper. To obtain a broader picture of non-financial data reporting, including CSR reports in Poland, it is necessary to refer to a larger number of reports. It does not take into account the sector of small and medium-sized enterprises. It is worth to check which companies from each sector put the most non-financial information in their reports. The implication is the study allowed to obtain the current result CSR Reporting evolution process in Poland and the trend of reporting during last 13 years on the base of research sample. Originality/value: The value of this paper is theoretical. This is proposal to analyze the CSR reports submitted over the years in Poland. The conducted literature analysis made it possible to determine the research gap in this area. This paper is addressed to those, who are interested in CSR reporting trend and the quality of CSR reporting in Poland. The results of analysis bases on both past and actual reports (from 2007 to 2020).(original abstract)
System emerytalny w swoim funkcjonowaniu i działalności powinien cechować się legitymizacją jako faktycznym warunkiem w wykonywaniu określonych zadań zgodnych z ogólnymi wymogami i oczekiwaniami przypisywanymi systemowi emerytalnemu. W przypadku instytucji systemu emerytalnego, legitymizacja powinna dotyczyć zarówno samej organizacji systemu zapewniającego realizację podstawowych zadań, np. zapewnienie bezpieczeństwa działania systemu, gwarantowanie wypłacalności określonych świadczeń itp., jak też organizacji na poziomie poszczególnych instytucji (publicznych i prywatnych). Celem artykułu jest analiza zagadnienia legitymizacji systemu emerytalnego z punktu widzenia instytucji działających w systemie emerytalnym. Artykuł ma charakter teoretyczny i przedstawia model umożliwiający zrozumienie istotny problemu legitymizacji na tle funkcjonujących instytucji emerytalnych. Opracowanie przedstawia przystosowanie aparatu pojęciowego (znaczeniowego) do analizy legitymizacji systemu emerytalnego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia wyniki badań dotyczące wykorzystania CSR jako narzędzia budowania przewagi konkurencyjnej przez największe przedsiębiorstwa Europy Środkowo- Wschodniej zarządzane przez zagranicznego inwestora strategicznego. Przyjęto, że zagraniczny inwestor strategiczny będzie traktował CSR w sposób bardziej systemowy: spójny z misją i wartościami kultury organizacyjnej oraz łączący poszczególne filie. Jako taka, społeczna odpowiedzialność może być lepiej wykorzystana w procesie budowania przewagi konkurencyjnej i unikalności organizacji. W badanych przedsiębiorstwach CSR jest traktowana strategicznie, ale nie jest wykorzystana do kształtowania unikalności organizacji.(abstrakt oryginalny)
Koncepcja społecznej odpowiedzialności w tradycyjnym rozumieniu (CSR 1.0) w organizacjach sportowych straciła swoją efektywność i koniecznością stało się poszukiwanie nowych rozwiązań, które będą pozwalały równoważyć cele sportowe z ekonomicznymi i społecznymi. Nowa koncepcja CSR 2.0, zaproponowana przez W. Vissera wydaje się słusznym kierunkiem, pozwalającym budować silne i trwałe relacje z kluczową grupą interesariuszy z korzyścią dla wszystkich zainteresowanych stron.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 40 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.