Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 325

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategia rozwoju przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
1
Content available remote Budowanie przewagi konkurencyjnej - studium przypadku firmy Solaris Bus&Coach SA
100%
W trakcie rozwoju przedsiębiorstwa zmuszone są do dokonywania różnego rodzaju wyborów w warunkach ograniczeń, presji i szans. Jednym z fundamentalnych obszarów strategicznych wyborów firmy jest określenie przewagi konkurencyjnej. Z punktu widzenia zdolności przedsiębiorstwa do rozwoju kluczową umiejętnością jest stałe poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co firma robi lepiej od konkurentów. Rozwiązanie tego dylematu stanowi podstawę umiejętności budowania, a następnie utrzymywania przewagi nad konkurentami. Głównym celem artykułu jest próba analizy źródeł oraz sposobów uzyskiwania i utrzymywania przewagi konkurencyjnej na przykładzie firmy Solaris Bus&Coach SA działającej na wymagającym rynku produkcji autobusów zdominowanym przez światowe koncerny.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Strategia rozwoju w przedsiębiorstwie - dylematy polskich przedsiębiorców
80%
Działanie spontaniczne, kierowane intuicją, aczkolwiek w niektórych sytuacjach korzystne, nie zapewni współcześnie przedsiębiorstwu długofalowego sukcesu. Każdy menedżer powinien zarządzać firmą z punktu widzenia przeszłości, czyli rozumienia tego, co się już wydarzyło, teraźniejszości - związanej z wykonywaniem bieżących analiz i ich interpretacją, oraz przyszłości, czyli planowania różnych wydarzeń, które mogą się wydarzyć. W efektywnym zarządzaniu firmą konieczne jest określenie misji, wyznaczenie celów, jak również wielofalowych planów. Dobry menedżer powinien być przede wszystkim dobrym analitykiem i strategiem. Aby dobrze zarządzać biznesem i zapewnić mu przetrwanie, powinien zadać sobie jedno fundamentalne pytanie: jak zarządzać przedsiębiorstwem długofalowo? Tym właśnie zajmuje się strategia.(fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano różnorodność kryteriów podziałów strategii oraz różne ujęcia tego problemu występujące w literaturze przedmiotu.
Celem artykułu jest przedstawienie zasobowych czynników wzrostu przedsiębiorstwa w perspektywie przedsiębiorcy/menedżera, organizacji oraz strategii rozwoju (kombinacja POS), a także wskazanie możliwości wykorzystania tej wiedzy w decyzjach przedsiębiorców i inwestorów. Scharakteryzowano ponadto sposoby pomiaru wzrostu firmy oraz jego mikro- i makroekonomiczne znaczenie. Jako podstawę wnioskowania wykorzystano koncepcje teoretyczne i przegląd badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Foresight strategiczny w działalności małych i średnich przedsiębiorstw (MSP)
80%
Foresight jako narzędzie kształtowania przyszłości także w odniesieniu do przedsiębiorstw zyskuje na znaczeniu. Jest narzędziem wymagającym zarówno wiedzy, jak i odpowiednich nakładów finansowych i organizacyjnych. Wobec tego pojawia się istotne pytanie, czy jest to narzędzie o charakterze uniwersalnym, czy też zważywszy na cechy i warunki funkcjonowania np. małych przedsiębiorstw, znajduje zastosowanie "pod pewnymi warunkami". Z analizy literatury przedmiotu i badań prowadzonych wśród MSP wynika konieczność różnicowania instrumentarium (zakresu) i formy koncepcji planistycznych w zależności od wielkości i warunków funkcjonowania przedsiębiorstw. W literaturze przedmiotu można spotkać przynajmniej dwa (niewykluczające się) rozwiązania dla MSP. Jedno, w myśl którego przedsiębiorstwa (grupy przedsiębiorstw) korzystają ze wspólnych wyników badań organizowanych i finansowanych przez państwo lub zrzeszenia (sieci); drugie, proponujące zróżnicowanie zakresu badań (różne typy foresightu) i uzależnienie ich stosowania od rzeczywistych potrzeb przedsiębiorstwa, determinowanych wewnętrznymi i zewnętrznymi warunkami ich funkcjonowania (foresight "na miarę"). (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa zarówno w Polsce, jak i w szczególności w województwie śląskim zdają sobie sprawę, iż utrzymanie biernej czy też zachowawczej postawy wobec problemów środowiskowych, nieuwzględnianie ich w strategiach firm, skutkuje tym, że konkurencja jest postrzegana nie jako szansa i wyzwane, lecz jako zagrożenie. Podstawowymi barierami wdrażania proekologicznych zachowań w firmach są głównie: niska świadomość ekologiczna, kapitałochłonność nakładów inwestycyjnych oraz brak instytucjonalnego wsparcia. Istotne zatem staje się powszechne rozumienie istoty zarządzania ekologicznego i konieczności jego upowszechniania oraz budowanie i wdrażanie w przedsiębiorstwach strategii ekologicznego rozwoju przedsiębiorstw.
Celem artykułu jest wskazanie możliwości zastosowania nowego podejścia do budowania strategii rozwojowych przedsiębiorstw turystycznych poprzez włączenie badań typu foresight, wykorzystujących wiedzę i doświadczenia szeroko rozumianych interesariuszy. W ramach pracy dokonano identyfikacji problemów zarządzania strategicznego w przedsiębiorstwach, w tym również turystycznych. Przedstawiono ideę i relację foresightu w stosunku do zarządzania strategicznego. Zaproponowano i scharakteryzowano schemat badawczy oparty na metodach foresight, który może stać się impulsem i podstawą dla przedsiębiorców z branży turystycznej do szerszego spojrzenia na kwestie związane z przyszłością firmy, jak również stanowić nowy wariant budowania jej strategii rozwoju w długookresowej perspektywie.(abstrakt oryginalny)
W drugiej części cyklu poświęconego sporządzaniu i opracowywaniu biznesplanów, objaśniono czym jest i czemu służy oraz co powinien zawierać typowy bizesplan.
Pierwszy z cyklu publikacji materiałów przygotowanych przez warszawskie Biuro Promocji Inwestycji i Technologii UNIDO dotyczących sporządzania i opracowywania biznesplanów. Omówiono funkcje biznesplanu, sposób jego opracowania.
W trzeciej części cyklu dotyczącego biznesplanów postawiono pytanie co powinien zawierać typowy biznesplan. Omówiono takie jego elementy jak: zarządzanie, harmonogram, finansowanie, prognozy finansowe, podsumowanie.
Omówiono rolę dezinwestycji w zapewnieniu przedsiębiorstwu długofalowego wzrostu obrotów i zysków. Wymieniono pięć etapów działań prowadzących do proaktywnych dezinwestycji.
Artykuł jest kontynuacją omówienia problematyki CI z numeru "MwP" (2002/9) autorstwa Mirosława Skotarczyka. Zainteresowano się kolejnym etapem tworzenia Całościowej Identyfikacji (CI), po rozwiązaniu problemów systemu wizualnego, czyli opracowaniem strategii budowy identyfikacji firmy/marki.
Zmiany zachodzące w otoczeniu i wynikające z nich nowe wyzwania, szczególnie w czasie spowolnienia gospodarczego, wpływają na sposób funkcjonowania przedsiębiorstwa. Tak też się stało w Spółce Doradztwa Podatkowego Ożóg i Wspólnicy. Firma postanowiła zmodyfikować swoją strategię rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem głównym opracowania jest wykreowanie scenariuszy strategii rozwojowych bazujących na instrumentach ekonomiczno-finansowych i organizacyjnych dla przedsiębiorstw znajdujących się w różnych sytuacjach strategicznych (od modelu trudnego walczącego na rynku o przetrwanie poprzez modele ze stabilną sytuacją strategiczną i poszukiwania szans rynkowych, aż po model dynamicznego rozwoju). Metodologia badania - Do określenia modelowych sytuacji strategicznych i identyfikacji instrumentów wykorzystano metodę analizy. W badaniach empirycznych metodę ekspercką, a do budowy strategii metodę scenariuszy. Wynik - W prezentowanym artykule opracowano cztery rodzaje rynkowych sytuacji strategicznych, zidentyfikowano 30 instrumentów ekonomiczno-finansowych i 20 organizacyjnych w aspekcie egzo- i endogenicznym, decydujących o możliwościach rozwoju współczesnych podmiotów gospodarczych. Podczas badań empirycznych bazujących na metodzie eksperckiej dokonano rankingu zidentyfikowanych instrumentów ekonomiczno-finansowych i organizacyjnych. Instrumenty najwyżej sklasyfikowane w rankingu stworzyły system narzędzi stymulujących działania rozwojowe i posłużyły do opracowania scenariuszy strategii rozwojowych dla opisanych sytuacji strategicznych. Oryginalność/wartość - Wartość merytoryczna i naukowa niniejszego opracowania dotyczy: konkretnego przełożenia teorii na praktykę gospodarczą; oryginalnego podejścia do identyfikacji instrumentów determinujących funkcjonowanie przedsiębiorstw na podstawie strategicznych sfer funkcjonowania przedsiębiorstw; nowatorskiego niespotykanego w literaturze stworzenia systemu instrumentów dających podstawę wykreowania efektywnych strategii działania w różnych sytuacjach strategicznych; modelowego ujęcia sytuacji strategicznych, w które można wkomponować każde obecnie funkcjonujące na polskim rynku przedsiębiorstwo. (abstrakt oryginalny)
KiPMP jest przykładem polskiego przedsiębiorstwa funkcjonującego w ciągłym ruchu, napędzanym następującymi po sobie zmianami form organizacyjnoprawnych, własnościowymi, właścicielskimi, wewnątrzorganizacyjnymi. Zmiany te stawały się impulsem do wdrażania kolejnych pomysłów na zarządzanie, określających podstawową logikę funkcjonowania firmy. W konsekwencji KiPMP wykorzystuje różne koncepcje i metody zarządzania. Przedsiębiorstwo odważnie implementowało rozwiązania biznesowe, zdobywając powszechną renomę pioniera wśród organizacji gospodarczych swojego regionu. Chęć bycia prekursorem nowoczesnych rozwiązań jest mocno związana z przejęciem firmy już w 1991 r. przez Amerykańskiego Producenta Maszyn (APM), który zaszczepił w mentalności pracowników ducha przedsiębiorczości i sukcesu. Amerykański styl kierowania stał się znakiem firmowym dawnego państwowego przedsiębiorstwa, produkującego maszyny papiernicze. Do dziś dobre praktyki zarządzania są przez firmy funkcjonujące w regionie kojarzone z KiPMP. (fragment tekstu)
16
Content available remote Fuzje i przejęcia jako strategia rozwoju przedsiębiorstwa - aspekty teoretyczne
61%
Fuzje i przejęcia przedsiębiorstw należą do procesów, które towarzyszą rozwojowi gospodarki. W krajach rozwiniętych są jedną z podstawowych metod realizacji strategii rozwoju firm. W artykule zaprezentowano rolę tych procesów w strategii wzrostu przedsiębiorstwa, charakterystykę fuzji i przejęć, porównano zewnętrzne i wewnętrzne ścieżki wzrostu firmy oraz podjęto próbę syntetycznego przedstawienia motywów fuzji i przejęć przedsiębiorstw, a także ich zalety i wady. (abstrakt oryginalny)
|
1997
|
nr 5-6
757-766
Przedstawiono zarys teorii zasobowej firmy, jej podstawowe pojęcia oraz syntetyczne poglądy dotyczące determinantów określających strategię rozwoju przedsiębiorstwa na podstawie zasobów i umiejętności.
"Celem artykułu będzie przybliżenie koncepcji Balanced Scorecard i Tableau de Bord, a także przedstawienie różnic pomiędzy tymi metodami, które pozwolą określić, w jakim stopniu Tableau de Bord jest alternatywą dla Balanced Scorecard jest alternatywą dla Balanced Scorecard".
W niniejszym artykule omówiono strategie rozwoju przedsiębiorstw międzynarodowych - przedstawiono cechy strategii wielonarodowej i globalnej. Ukazano rolę terytorium w strategiach rozwoju przedsiębiorstw. Na koniec zaprezentowano strategie przedsiębiorstw międzynarodowych w regionie łódzkim.
20
Content available remote Innovation in Company Development Strategy in Poland
61%
Każdy podmiot gospodarujący podejmuje wiele złożonych poczynań zmierzających do osiągnięcia celów strategicznych. Z całą pewnością trzeba tu zaliczyć aktywność proinnowacyjną polegającą na kreowaniu i wdrażaniu innowacji, które pozwalają na zdobywanie przewagi konkurencyjnej, a tym samym uzyskanie projektowanych celów strategicznych, a więc w rezultacie uzyskanie sukcesu rynkowego. W artykule przedstawiono miejsce innowacji w strategii rozwoju przedsiębiorstw w Polsce, a także rodzaje strategii innowacyjnych występujących w przedsiębiorstwach. Uprawione jest stwierdzenie, że innowacje mogą być jednym ze sposobów osiągania wyznaczonych celów strategicznych przez przedsiębiorstwo i podstawowym czynnikiem takiej strategii. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.