Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Structure of investment outlays
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Określono nakłady na ochronę roślin oraz efektywność ekonomiczną tych nakładów w gospodarstwach wielkoobszarowych w 2008 r. w Polsce południowo-zachodniej. (abstrakt oryginalny)
This paper investigates factors affecting the inward foreign direct investment (FDI) flows among fifty states of the United States. The analysis uses annual data for the period 1997 until 2007. The study identifies several state-specific determinants of FDI and investigates the changes in their importance during the period. Our results show that among the major determinants; real per capita income, real per capita expenditure on education, FDI related employment, real research and development expenditure, and capital expenditure have a significant positive impact on FDI inflows. There is also evidence that the share of scientists and engineers in the workforce exerts a small positive impact on inward FDI flows. In addition, per capita state taxes, unit labor cost, manufacturing density, unionization, and unemployment rate exert a negative impact on FDI inflows. (original abstract)
Nakłady na B+R mają wpływ na kształtowanie się stopnia innowacyjności i konkurencyjności regionu. Celem opracowania jest przedstawienie zmian udziału nakładów na B+R w PKB w Polsce, prezentacja i ocena na tle wybranych krajów Unii Europejskiej w ostatnich latach, w których najpierw mieliśmy do czynienia z okresem przygotowań Polski do członkostwa w UE i pierwszymi latami tego członkostwa (lata 2000-2006), a następnie okresem trwania w Europie kryzysu gospodarczego i jego skutków (lata 2007 i nadal). Do badań wykorzystano ogólnodostępne materiały statystyczne i elementy statystyki opisowej. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego opracowania jest analiza struktury nakładów inwestycyjnych oraz struktury aktywów podmiotów gospodarczych w Polsce, co ma na celu identyfikację i opis kierunków ich inwestowania. W opracowaniu przyjęto następujące kierunki inwestowania podmiotów gospodarczych: inwestycje rzeczowe (jako przejaw inwestowania rzeczowego przyjęto ponoszenie nakładów na środki trwałe), inwestycje finansowe: krótkoterminowe, długoterminowe, inwestycje w wartości niematerialne i prawne. (fragment tekstu)
W pracy podjęto próbę przedstawienia kierunku zmian nakładów inwestycyjnych oraz ich współzależności ze zmianami wartości dodanej brutto w Polsce. Analizę przeprowadzono w ujęciu globalnym , a także w ujęciu sektorowo-działowym.
Celem artykułu było pokazanie, jak zmieniały się i jakie są obecnie warunki dla BIZ w państwach CLV, skąd pochodzi kapitał i jak zmieniały się jego źródła oraz w jakich dziedzinach najchętniej w tych państwach jest on inwestowany. (fragment tekstu)
8
Content available remote Nakłady inwestycyjne w rolnictwie polskim
84%
Na podstawie danych GUS oszacowano wartości nakładów inwestycyjnych w zakresie budynków i budowli, maszyn, narzędzi i urządzeń oraz środków transportu w rolnictwie w latach 1995-2013. Przedstawiono metodę przeliczania wartości tych nakładów w cenach bieżących na wyrażone w cenach stałych 1995 r. W 2013 r. wartość nakładów inwestycyjnych w rolnictwie polskim w cenach stałych była w przypadku budynków i budowli o 107,9%, maszyn, narzędzi i urządzeń - o 100,5%, a środków transportu o 98,3% większa niż w 1995 r. Łączna wartość inwestycji na środki techniczne (budownictwa, mechanizacji i transportu) w rolnictwie zwiększyła się w tym czasie o 103,0%. Opisano współzależności między poziomem tych nakładów a produkcją globalną, wartością dodaną brutto oraz produkcją końcową i towarową polskiego rolnictwa. (abstrakt oryginalny)
9
84%
W ocenie autora, analogia pomiędzy opcjami realnymi a finansowymi jest ograniczona, a metody oceny opcji finansowych nie są odpowiednie do wycen opcji realnych ze względu na ograniczenie tej analogii. Celem artykułu było wskazanie różnic pomiędzy opcjami realnymi a finansowymi, na bazie których wyciągnięto powyższe wnioski. (fragment tekstu)
10
Content available remote Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw działających w polskiej gospodarce
84%
Artykuł dotyczył wydatków inwestycyjnych w przedsiębiorstwach. Szczegółowo zostały opisane cechy inwestycji oraz przebieg działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw, poziom i struktura nakładów inwestycyjnych w latach 2001- 2007. Wykazano ponadto strukturę nakładów inwestycyjnych w przedsiębiorstwach należących do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Zostały zdefiniowane źródła finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach, a nakłady inwestycyjne w przedsiębiorstwach z udziałem kapitału zagranicznego wykazano za pomocą danych statystycznych (lata 2005-2006). Analiza statystyczna została przeprowadzona w oparciu o dane pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego, Ministerstwa Gospodarki oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. (fragment tekstu)
Proces transformacji państwa i gospodarki realizowany w Polsce przez dostatecznie już długi okres ponad 13 minionych lat, oceniany jest dziś w sposób różny, wysoce kontrowersyjny. Równocześnie w dość zgodnej opinii uznaje się, że zmiany dokonywane w tym procesie są bardzo złożone, głębokie, trudne i powinny być prowadzone równolegle na wielu różnych płaszczyznach. W artykule dokonano oceny ekonomicznych i społecznych skutków procesu transformacji w Polsce. (fragment tekstu)
W prezentowanym opracowaniu omówiono niektóre ważniejsze kwestie teoretyczne regionalnego rozwoju gospodarczego. Aplikacyjne kwestie wynikające z polityki rozwoju regionalnego w Małopolsce dotyczyły programowania, planowania, projektowania oraz finansowania przemian w warunkach integracji Polski z Unią Europejską. W dalszej części artykułu w świetle obowiązujących w realizacji polityki regionalnej dokumentów, przeprowadzono analizę takich wielkości, jak Produkt Krajowy Brutto, Nakłady inwestycyjne, rodzaj obiektów oraz wartość brutto środków trwałych w ujęciach sekcji i sektorowym w latach 2000-2007. W końcowej części niniejszej pracy przedstawiono wnioski w zakresie osiągniętych rezultatów Małopolski w rozwoju gospodarczym. (abstrakt oryginalny)
Monitorowanie wykorzystania budżetu w procesie inwestycyjnym w ujęciu wieloprzekrojowym przy użyciu Zintegrowanego Systemu Informatycznego klasy ERP umożliwi zrealizować dany proces w sposób przejrzysty dając inwestorowi, wykonawcy oraz ewentualnie przedstawicielowi jednostki finansującej czy kredytującej inwestycję, pełen i kompletny obraz wszelkich działań. (fragment tekstu)
14
Content available remote Investing Activities of Wood Sector in Poland in the Face of Global Crisis
84%
Companies' reaction to crisis events occurring in economy is, as a rule, decreasing operating costs and constraining investment projects. It results mainly from the passive attitude of the management in the face of the crisis. Only companies in good financial condition can invest in times of economic stagnation. The following article presents changes in the level of financial outlays for investment in wood sector companies (with the following businesses: paper and paper products manufacture, wood, cork, straw and wicker products manufacture, furniture production) compared to processing industry.(original abstract)
Autor podjął problematykę badań zmian strukturalnych zachodzących w formach finansowania inwestycji przez miasta woj. śląskiego. Badanie obejmuje lata 2006-2010. Dane zostały uzyskane ze sprawozdań gmin przygotowanych dla Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach.
W pracy zaprezentowano podstawy teoretyczne inwestycji i inwestowania. Następnie do zaprezentowano dane statystyczne dla Polski dotyczących inwestycji publicznych i prywatnych. Przedstawiono wzajemne relacje między inwestycjami publicznymi a prywatnymi przedsiębiorstw prywatnych. Zaprezentowane dane potwierdzają zmniejszająca się rolę inwestycji publicznych w życiu gospodarczym Polski. Jednak nie można potwierdzić negatywnego oddziaływania tychże na inwestycje prywatne. Wzrastająca otwartość Polski nie powoduje odpływu kapitału prywatnego (efekt wypychania). (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono definicje stosowane przez Główny Urząd Statystyczny związane z nakładami inwestycyjnymi. Następnie opisano podział środków trwałych stosowany w celach statystycznych. Za zasadniczy cel artykułu przyjęto przedstawienie nakładów inwestycyjnych ponoszonych przez polskie górnictwo. Aby zrealizować cel pracy, dokonano analizy danych statystycznych z lat 2005-2016 pod kątem struktury nakładów inwestycyjnych przeznaczonych na środki trwałe. Przeanalizowano również udział sektora publicznego i prywatnego oraz małych i średnich przedsiębiorstw w strukturze nakładów inwestycyjnych ogółem. Szczególną uwagę zwrócono na analizę danych dotyczących górnictwa węglowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono zagadnienie związane z prewskaźnikiem dla celów częściowego odliczania VAT. Mimo że wprowadzono go w życie dopiero 1.01.2016 r., to korekta odliczonego VAT według tego nowo wprowadzonego prewskaźnika obejmuje także nakłady poniesione na wytworzenie nieruchomości już przed tą datą. (abstrakt oryginalny)
Autor dokonał oceny inwestycji z zakresu ochrony środowiska w województwie opolskim za lata 1993-2004. Autor zaobserwował, że pomimo utrzymującego się od 2001 roku trendu spadkowego nakładów inwestycyjnych na ochronę środowiska w kraju, w województwie opolskim nastąpił powolny wzrost tego wskaźnika. Zmieniły się także proporcje nakładów na ochronę środowiska na Opolszczyźnie. Na początku badanego okresu przeznaczane były głównie na ochronę powietrza, natomiast statnio dominującą pozycję zajęły wydatki związane z ochroną wód.
W latach 2000-2006 nastąpił ponad 2,4-krotny wzrost inwestycji duńskich w Polsce, a jego dynamika jest wyższa niż w odniesieniu do innych państw Europy Środkowowschodniej. Na podstawie własnych badań ankietowych autorka analizuje motywy duńskich inwestycji, pokazując jednocześnie ich specyfikę branżową i regionalną. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.