Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 58

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Structure of the investment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Omówiono polskie inwestycje bezpośrednie za granicą. Podkreślono, że są one niewielkie i skierowane głównie na rynki wschodnie. Najchętniej inwestują tam banki i firmy ubezpieczeniowe. Załączono dane dotyczące wartości polskich inwestycji zagranicznych w latach 1994-2001 oraz wartości bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce i ich napływu w latach 1993-2001.
Na podstawie badań ankietowych gospodarstw rolnych w latach 2004-2008 oraz ekspertyz ośrodków naukowych z IERiGŻ-PIB dokonano oceny oddziaływania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) oraz Sektorowego Programu Operacyjnego (SPO) na inwestycje w rolnictwie. Przedmiotem oceny były efekty rzeczowe podejmowanych przez rolników działań inwestycyjnych, cele i struktura inwestycji oraz korzyści z nich wynikające.
Jednym z ważniejszych zagadnień w ramach analiz ekonomicznych jest porównywanie zmian różnego typu struktur gospodarczych. Przeobrażenia strukturalne są bowiem nieodłączną cechą rozwoju, stanowiąc zarazem rudymentarny czynnik jego przyspieszenia (S. Wydymus, 1988, s. 162). Z. Sadowski (2005, s. 9) zwraca uwagę, iż tylko w teorii można rozpatrywać przypadek rozwoju sprowadzonego do idealnie proporcjonalnego wzrostu gospodarczego, czyli nieprzynoszącego zmian strukturalnych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja rozmiarów, struktury sektorowej oraz pochodzenia geograficznego bezpośrednich inwestycji zagranicznych w krajach UE, a także omówienie wybranych konsekwencji ich występowania dla gospodarek krajów członkowskich ugrupowania. (fragment tekstu)
Zdaniem autora poziom i struktura inwestycji zagranicznych odzwierciedla atrakcyjność Gdyni jako miejsca ich lokalizacji. W rankingu atrakcyjności małych miast Gdynia znalazła się na pierwszym miejscu w kategorii miast średnich, do których jednakże, ze względu na współtworzenie aglomeracji trójmiejskiej, nie powinna być zaliczona. Porównując z innymi miastami regionu, Gdynia oferuje generalnie uporządkowaną strukturę własności terenów i nieruchomości, duży i atrakcyjny rynek wewnętrzny w ramach całej aglomeracji, znaczny kapitał ludzki i dogodne połączenia promowe ze Szwecją. Słabymi stronami miasta są: brak terenów inwestycyjnych w jego granicach, gdzie ok. 43% powierzchni stanowią lasy, w dużej mierze prawnie chronione, relatywnie wygórowane ceny wynajmu i zakupu nieruchomości oraz brak efektywnych rozwiązań komunikacji drogowej, w tym brak połączenia obwodnicy Trójmiasta ze Śródmieściem i Portem.(fragment tekstu)
W ostatnich latach Chiny stały się dla rządów afrykańskich priorytetowym inwestorem i realną alternatywą dla kontestowanych relacji ze światem zachodnim. Także z perspektywy Chin ranga Afryki jako kierunku chińskich inwestycji wyraźnie wzrosła. Działalność chińskich przedsiębiorstw w Afryce jest niezmiennie przedmiotem wielu kontrowersji. Ze względu na ogromną dynamikę relacji sino-afrykańskich część poglądów na temat chińskich BIZ straciła na aktualności, inne są wynikiem niepełnej wiedzy lub zniekształconego przekazu medialnego. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie charakterystyki chińskich inwestycji na kontynencie afrykańskim oraz ustalenie, które informacje na temat chińskiej obecności w Afryce są prawdziwe, a które należy uznać za mity. (abstrakt oryginalny)
Brak dostatecznego kapitału krajowego w okresie transformacji sprawił, iż inwestycje zagraniczne stały się niezbędnym źródłem zasilania procesów rozwojowych kraju. Wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 14 czerwca 1991 roku o spółkach z udziałem zagranicznym rozpoczął się stały dopływ do Polski kapitału zagranicznego w postaci inwestycji bezpośrednich. Autorka omówiła skalę i strukturę inwestycji zagranicznych w polskim przemyśle na przełomie lat 1991-1997.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wielkość poniesionych nakładów inwestycyjnych w gospodarce ogółem i dla porównania w dwóch jej podstawowych sekcjach - działalności produkcyjnej oraz handlu i naprawach, w latach 1995-2000. Omówiono tempo przyrostu ponoszonych nakładów inwestycyjnych oraz strukturę nakładów inwestycyjnych w handlu. Na zakończenie omówiono nakłady inwestycyjne poniesione w 2000 r. przez duże i średnie przedsiębiorstwa handlowe.
W artykule przedstawiono poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce w latach 1993-2001. Szczególną uwagę zwrócono na województwo lubelskie. Omówiono efekty oddziaływania inwestycji zagranicznych na sytację społeczno-gospodarczą województwa. Omówiono skalę, strukturę, czynniki przyciągające i hamujące rozwój inwestycji zagranicznych w tym regionie.
Światowy kryzys finansowy doprowadził do poważnych zmian w skali i kierunkach bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Zmiany występujące w całej gospodarce światowej miały również swój wpływ na strukturę i dynamikę bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce, a co za tym idzie - również i w przemyśle przetwórczym, w którym rola inwestycji zagranicznych w zwiększaniu konkurencyjności i innowacyjności polskich przedsiębiorstw jest większa niż w handlu czy usługach. Dlatego też pokazanie zmian, jakie wystąpiły w tym sektorze w Polsce na tle tendencji ogólnoświatowych, stanowi podstawowy cel opracowania. (fragment tekstu)
W opracowaniu omówiono rozwój funduszy inwestycyjnych w Hiszpanii w latach 1984-1998. Celem pracy jest przedstawienie na przykładzie Hiszpanii możliwych scenariuszy rozwoju polskiego rynku instytucji wspólnego inwestowania w najbliższych latach. Dynamiczny rozwój hiszpańskich funduszy inwestycyjnych rozpoczął się wraz z uchwaleniem w 1984 roku ustawy o instytucjach wspólnego inwestowania. Wartość zarządzanym przez nie aktywów w relacji do Produktu Krajowego Brutto wzrosła z blisko 0% do 43% PKB w 1998 roku. Przez większość omawianego okresu znikoma część aktywów inwestowana była poza granicami kraju. Udział instrumentów zagranicznych zaczął rosnąć w 1996 roku. Obecnie stanowią one ponad połowę portfeli funduszy. Wiąże się to z przyjęciem euro przez Hiszpanię. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest próba oceny wpływu inwestycji zagranicznych na rozwój jednego z najbiedniejszych województw Polski - podkarpackiego. Ukazane zostanie przy tym rozmieszczenie, struktura i przestrzenne zróżnicowanie bezpośrednich inwestycji zagranicznych w tym regionie. Do opracowywania danych wykorzystana została metoda zakładowa, co oznacza, że liczba pracujących i wielkość inwestycji przypisane są miejscowości, gdzie zostały dokonane, a nie siedzibie przedsiębiorstwa. Wyniki wskazuj ą na dotychczasowy raczej pozytywny wpływ inwestycji zagranicznych na rozwój lokalny i regionalny województwa podkarpackiego, zwłaszcza branż produkcyjnych. Za niekorzystny uznać należy jednak wzrost dysproporcji społeczno-ekonomicznych w regionie. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest próba analizy dokonań inwestycyjnych Polski w sferze ochrony środowiska, a szczególnie w dziedzinie ochrony wód i gospodarki ściekowej oraz porównanie niektórych wyników z charakterystykami innych krajów europejskich zarówno należących do Unii Europejskiej, jak i dopiero starających się o przyznanie członkostwa. (abstrakt oryginalny)
Międzynarodowe przepływy kapitałowe są jednym z najciekawszych zjawisk występujących w gospodarce światowej. Na szczególną uwagę zasługują bezpośrednie inwestycje zagraniczne, gdyż to one w znacznym stopniu przyczyniają się do pogłębienia procesów integracji i globalizacji oraz aktywizacji poszczególnych regionów. Artykuł poświęcono omówieniu problematyki swobodnego transferu kapitału w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce. Ukazano w nim zmiany napływu inwestycji zagranicznych na rynku światowym. Poddano analizie zmiany skali i strukturę branżową zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem sektora BPO. (abstrakt oryginalny)
Przejawem globalizacji aktywności gospodarczej przedsiębiorstw jest przemieszczanie produkcji cechującej się znacznym nakładem pracy lub usług związanych z procesami biznesowymi do dowolnego miejsca na świecie. Coraz intensywniejsza i bardziej kompleksowa konkurencja na rynkach światowych będąca efektem globalizacji sprawia, że zmiana lokalizacji procesów produkcyjnych może być dla przedsiębiorstwa sposobem zwiększenia wydajności i efektywności oraz wzmocnienia swojej pozycji konkurencyjnej w środowisku międzynarodowym. Postęp techniczny, niższe koszty komunikacji oraz rosnąca otwartość globalnej gospodarki powodują, że mniejszą rolę odgrywa to, gdzie czynniki produkcji są zlokalizowane, a bardziej, jakie przewagi konkurencyjne można dzięki nim osiągnąć. Korporacje transnarodowe wybierają najkorzystniejsze dla siebie miejsce na świecie zarówno do podjęcia samej działalności gospodarczej, jak i do płacenia podatków. (fragment tekstu)
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne realizowane przez firmy z państw Europy Środkowo-Wschodniej są zjawiskiem stosunkowo nowym, a w związku z tym również mało znanym. W niniejszym artykule podejmujemy próbą analizy tego zjawiska ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji Czech Polski, Słowenii i Wągier. Poddajemy analizie dynamiką tych inwestycji, ich kierunki geograficzne oraz rozkład branżowy. Ponadto w oparciu o wcześniejsze badania omawiamy motywy podejmowania analizowanych inwestycji, ich formy oraz skutki dla podejmujących je przedsiębiorstw. W oparciu o wspomniane wymiary analizy sprawdzamy, na ile obserwowane procesy zgodne są z postulatami teorii ścieżki rozwoju inwestycyjnego. Poddajemy też analizie przydatność teorii stopniowej internacjonalizacji (tzw. model z Uppsali) w analizie kierunków i sposobów podejmowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono jeden z aspektów kształtowania i utrzymania przewag konkurencyjnych rodzinnych gospodarstw wysokotowarowych, jakim jest działalność ich użytkowników na rzecz zwiększenia unowocześnienia majątku produkcyjnego. Obok prezentacji i oceny zmian w aktywności inwestycyjnej, zbadano także przemiany w strukturze inwestycji rolniczych, a także dysproporcje w tym zakresie pomiędzy podmiotą wysokotowarowymi a resztą gospodarstw produkujących na rynek. Za gospodarstwa wysokotowarowe uznani wszystkie jednostki, których skala produkcji towarowej umożliwiała uzyskanie dochodu z pracy w gospodarstwie przynajmniej równym średnim zarobkom poza rolnictwem. Praca została oparta na danych empirycznych pochodzących z cyklicznych badań IERiGŻ-PIB, prowadzonych w latach 1992-2005 na stałej próbie gospodarstw rolnych o obszarze powyżej 1,00 ha UR będących w dyspozycji osób fizycznych. (abstrakt oryginalny)
18
84%
Celem artykułu jest wyjaśnienie głównych przyczyn zwiększającego się chińskiego zaangażowania kapitałowego w formie BIZ w Unii Europejskiej, kontrowersji oraz wyzwań dla UE związanych z dynamiką i strukturą chińskich BIZ napływających do Europy. Przeprowadzona analiza pozwoliła na sformułowanie kilku głównych wniosków. Obserwowany w ostatnich latach dynamiczny napływ do Unii Europejskiej chińskich BIZ jest ściśle powiązany z działaniami Chin na rzecz budowania i wzmacniania zdolności konkurencyjnej i pozycji konkurencyjnej tego kraju w gospodarce światowej. Dynamika i charakter chińskich BIZ napływających do Europy budzi kontrowersje w krajach członkowskich UE. Z jednej strony inwestycje te traktowane jest jako zwiększanie wpływów chińskich w Europie, zagrożenie dla przemysłu europejskiego i bezpieczeństwa narodowego (kraje Europy Zachodniej), z drugiej strony jako impuls rozwojowy (kraje Europy Środkowej i Wschodniej). Asymetria między relatywnym zamknięciem Chin i otwartością Europy na BIZ, rosnące trudności w podejmowaniu inwestycji w Chinach i jednocześnie zwiększająca się aktywność inwestycyjna Chin w Europie stanowią wyzwania dla Unii Europejskiej. Działania na rzecz wprowadzenia na poziomie unijnym kontroli napływu BIZ z krajów trzecich dzielą kraje członkowskie UE. Konieczne jest nowe podejście do dwustronnych relacji Unia Europejska- Chiny, wyselekcjonowanie wspólnych interesów w globalnym kontekście, rozpoznanie ich, zidentyfikowanie i uznanie różnic, ustalenie priorytetów we współpracy i ich realizacja. (abstrakt oryginalny)
Na politykę lokacyjną zakładów ubezpieczeń wpływa ustawa o działalności ubezpieczeniowej, dział, w jakim zakład ubezpieczeń prowadzi działalność, forma prowadzenia działalności, a także sytuacja gospodarcza, w tym wysokość stóp procentowych, oczekiwania inflacyjne, koniunktura na giełdzie. W artykule została dokonana analiza struktury i ocena efektywności portfela inwestycji towarzystw ubezpieczeń wzajemnych działu II w latach 2003-2008. Wskazano kierunki zmian, jakie miały miejsce w analizowanym okresie w strukturze lokat towarzystw ubezpieczeń wzajemnych i zakładów ubezpieczeń w formie spółki akcyjnej oraz porównano efektywność portfeli inwestycyjnych zakładów ubezpieczeń prowadzących działalność w wymienionych wyżej formach. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie najnowszych danych dotyczących bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce oraz próba syntetycznego zestawienia najważniejszych barier działalności gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem problemów dotykających inwestorów zagranicznych oraz czynników hamujących napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski, wraz z sugestiami co do sposobu ich usuwania. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.