Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 100

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Subprime crisis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Rynek czy państwo w bankowości - bankowość centralna versus bankowość wolna
100%
Jak wynika z przeprowadzonych rozważań, systemy wolnej bankowości były w swoim czasie dość powszechne. Wbrew obiegowej opinii stanowiły przy tym dość stabilne rozwiązania instytucjonalne. Wbudowane w nie były przy tym swoiste "bezpieczniki" sprzyjające ograniczaniu negatywnych zjawisk i tendencji w systemie pieniężnym. (fragment tekstu)
Współczesne kryzysy finansowe są nie tylko powiązane z cyklem koniunkturalnym, ale odzwierciedlają również silne związki pomiędzy segmentami rynku finansowego, zarówno w skali krajowej jak i globalnej. Po raz pierwszy do opisania tych współzależności G. Kaminsky i CM. Reinhart użyły pojęcia "kryzys bliźniaczy" (twin crises).(fragment tekstu)
Kryzys subprime, podobnie jak wcześniejsze kryzysy finansowe, ujawnił niedoskonałości działania agencji ratingowych, które są uznawane ze jedną z przyczyn wybuchu oraz eskalacji tego kryzysu. Wspomniane niedoskonałości wiązały się głównie z niedostatecznym poziomem transparentności w procesie nadawania ratingu, z konfliktem interesu oraz z nieadekwatnością stosowanej przez agencje ratingowe metodyki oceny ryzyka, szczególnie w przypadku ustrukturyzowanych instrumentów finansowych. Reformy regulacji działalności agencji ratingowych podjęte zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Stanach Zjednoczonych zostały zaprojektowane tak, aby rozwiązać wskazane powyżej problemy. Skuteczność nowych rozwiązań prawnych będzie w dużej mierze zależeć od skuteczności narzędzi egzekwowania ustalonych reguł, w tym sankcji. Mimo wprowadzenia reform pewne sfery działalności agencji ratingowych wymagają dalszych rozwiązań legislacyjnych, w szczególności chodzi o trzy kwestie. Pierwszą z nich jest pobudzenie konkurowania na silnie zoligopolizowanym rynku usług ratingowych. Konkurowanie pomiędzy agencjami miałoby bowiem szansę podniesienia jakości usług ratingowych oraz spadku ich cen. Pobudzenie konkurowania pomiędzy agencjami można osiągnąć przez ułatwienie nowym podmiotom wejścia na rynek (ograniczenie barier wejścia). (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Nadzwyczajne regulacje rynków kapitałowych w okresie kryzysu
75%
Wyróżnienie rynku regulowanego ma szczególne znaczenie, ponieważ w tym właśnie obszarze rynku finansowego wprowadza się nieraz pewne ograniczenia mające na celu, przynajmniej w założeniu, zapewnić bezpieczny obrót i "właściwą',J wycenę instrumentów. Ograniczenia najczęściej dotyczą: - pracy całego rynku (giełdy), - wykonywania określonych procedur i transakcji. (fragment tekstu)
Polski sektor bankowy oparł się w znacznej mierze niekorzystnym trendom rynków światowych, nie angażując się w sekurytyzacyjne instrumenty finansowe. Osobliwą cechą rodzimej bankowości w ostatnich kilku latach jest wyraźna dynamika w obszarze oferty depozytowej i zmiana jej struktury wobec klientów detalicznych segmentu mass market - ewolucja od funduszy inwestycyjnych, poprzez wysoko oprocentowane depozyty, rachunki oszczędnościowe i bankassurance. Zagadnienia te stanowią płaszczyznę do wielowątkowych badań, którą autor przedstawia na tle bieżącej sytuacji ekonomicznej, formułując wnioski wskazujące kierunki rozwoju oferty depozytowej. (abstrakt autora)
Jak napisał kiedyś Ch. Kindleberger "branża, która zajmuje się publikacjami dotyczącymi kryzysów finansowych, ma charakter przeciwcykliczny, czyli innymi słowy, rozkwita w warunkach dekoniunktury". Niniejsze opracowanie będzie zapewne jednym z wielu poświęconych kryzysowi subprime w tym tomie. Jego celem jest dokonanie analizy znaczenia pokusy nadużycia w powstaniu kryzysu subprime, a także ocena konsekwencji podejmowanych działań naprawczych dla stabilności systemu finansowego w przyszłości. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest syntetyczna prezentacja poglądów, jakie w kwestii przyczyn kryzysów finansowych, metod przezwyciężenia i zapobiegania kryzysom oraz ewentualnej roli państwa w tym zakresie formułowali ekonomiści zaliczani do szkoły austriackiej.(fragment tekstu)
W publikacji przedstawiono zagadnienie migracji w kontekście kryzysu gospodarczego. W pierwszej części zaprezentowano skutki kryzysu gospodarczego wywołanego kryzysem subprime i jego wpływ na wyjazdy oraz powroty zagraniczne Polaków. Scharakteryzowano także typy migranta oraz strategie przyjmowane przez każdą z grup w warunkach słabej koniunktury. W ostatniej części zaprezentowano wyniki badań własnych. Celem publikacji jest identyfikacja najistotniejszych przyczyn ruchów migracyjnych mieszkańców woj. podkarpackiego w kontekście skutków kryzysu gospodarczego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi swoistą analizę problemu występowania baniek spekulacyjnych w historii gospodarczej świata, a następnie próbę identyfikacji przyczyn i skutków wystąpienia bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, która była jednocześnie główną przyczyną wybuchu kryzysu subprime. Pierwsza część artykułu to próba zdefiniowania pojęcia wahań koniunktury, kryzysu oraz bańki spekulacyjnej, a także przedstawienie najbardziej popularnych teorii przeinwestowania, w których szczególnie ważne miejsce zajmuje zjawisko spekulacji. W kolejnej części artykułu opisane zostały bezpośrednie przyczyny wystąpienia kryzysu subprime. Najwięcej uwagi poświęcono w tej materii procesom zachodzącym na rynku nieruchomości w USA w ciągu ostatnich piętnastu lat. Ostania część artykułu to synteza twierdzeń przedstawionych przez ekonomistów ze szkoły austriackiej i Hymana Minsky'ego, a następnie skonfrontowanie ich z realnymi procesami zachodzącymi w gospodarce Stanów Zjednoczonych w ciągu ostatnich lat. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote O firmach usługowych działających w gospodarce opartej na wiedzy
75%
Głównym celem opracowania jest przedstawienie tych zagadnień związanych z funkcjonowaniem firmy usługowej, które stały się kluczowe dla funkcjonowania przedsiębiorstwa w warunkach gospodarki opar-tej na wiedzy. Ponadto biorąc pod uwagę obszary gospodarki, w jakich funk-cjonują firmy usługowe (sektor bankowy, rynek finansowy) i jaki może mieć to wpływ na całą gospodarkę (np. kryzys subprime na rynku finansowym z 2007 roku), warto przyjrzeć się temu, jakie są kluczowe generatory wartości firm usługowych działających we współczesnej gospodarce. Według autora jednym z ważniejszych zagadnień związanych z funkcjonowaniem firm usługowych w gospodarce opartej na wiedzy jest kapitał intelektualny, czemu poświęcono część artykułu.(fragment tekstu)
Siła z jaką przebiega kryzys w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, w porównaniu z krajami bałtyckimi, jest nieporównywalnie mniejsza. Jednak w państwach bałtyckich występuje wiele różnic, które powodują swego rodzaju polaryzację w zakresie skutków kryzysu. Z jednej strony mamy zaawansowaną technologicznie Estonię prowadzącą niezwykle staranną politykę budżetową, a z drugiej strony Litwę i Łotwę, które na skutek prowadzenia zbyt liberalnej polityki budżetowej w przeszłości obecnie mają poważne problemy z opanowaniem wysokich deficytów budżetowych. (abstrakt autora)
In 2007 the world faced one of the biggest financial crises ever. It was the third important financial crisis in the last 12 years. Spillovers to the real economy and moral hazard behaviour of carpetbaggers resulted in enormous pressure on worldwide political institutions to approve a more rigorous regulation on financial institutions and predict financial crises via early warning systems. We analysed the performance of structured finance ratings and structured finance issuance/outstanding to detect the main shortcomings of the subprime crisis. Afterwards we explain the behaviour of market participants with theoretical models and a survey of institutions involved in securitisation. With the conclusions of this analysis we evaluate the EU regulation on credit rating agencies and current Basel II enhancements. Finally, we can determine that most regulatory enhancements are in accordance with our analysed shortcomings. Some approaches like the introduction of a leverage ratio are counterproductive and a danger for worldwide economic growth. (original abstract)
W niniejszym opracowaniu przedmiotem krytycznej analizy zostały poddane działania regulatorów rynku unijnego w zakresie zmian regulacji systemowej sieci bezpieczeństwa finansowego po wystąpieniu kryzysu subprime. Analiza taka została podjęta, gdyż wystąpienie globalnego kryzysu finansowego jest naturalnym polem badawczym dla teoretyków i praktyków zajmujących się bezpieczeństwem obrotu finansowego. Wnioski z przeprowadzonej analizy należy taktować jako głos w dyskusji nad zwiększeniem bezpieczeństwa rynku finansowego szczególnie, że kryzys subprime (rozpoczęty w połowie 2007) nie został w pełni opanowany. Konsekwencje kryzysu finansowego widoczne są teraz w słabości gospodarek części państw członkowskich takich, jak Grecja, Portugalia, Hiszpania czy Włochy. Dodatkowo zaprezentowano możliwości wpływania na poziom ochrony za pomocą, tzw. miękkich regulacji nie będących tylko i wyłącznie w gestii regulatorów ale także samych instytucji finansowych. Zwiększenie świadomości stosowania miękkich regulacji przez instytucje pośrednictwa finansowego takich, jak np. reputacja niewątpliwie wpłynie na poprawę jakości świadczonych usług finansowych, dla których istotne znaczenie ma poziom zaufania pomiędzy stronami. W opracowaniu tym szczególna uwaga została poświęcona systemowej sieci bezpieczeństwa finansowego, pod którą rozumie się działanie systemów ochrony konsumenta będących elementem safety net. Ocenie zostały poddane działalnia regulatorów rynku szczególnie na poziomie unijnym. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przeanalizowanie głównych słabości architektury nadzorczo-regulacyjnej UE przed kryzysem subprime. Niedoskonałości te, pozornie odległe od siebie i leżące w różnych sferach, stały się jednakże wspólnym katalizatorem wspomnianego załamania na jednolitym rynku finansowym Unii Europejskiej. W kontekście kryzysu subprime przyczyny owe uznano za czynnik pobudzający do dyskusji na temat przyszłej architektury regulacyjno-nadzorczej UE. W niniejszym artykule przedstawiony będzie, po pierwsze, problem niewystarczających uprawnień Europejskiego Banku Centralnego (EBC) zarówno w zakresie nadzoru mikroostrożnościowego, jak i makroostrożnościowego, a po drugie, przeanalizowany zostanie wpływ zasady nadzoru kraju macierzystego na asymetrię informacji oraz konflikty interesów nadzorców z państw członkowskich UE. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest problematyce wyceny zasobów niematerialnych. Autor podjął się próby oszacowania poziomu zasobów niematerialnych z wykorzystaniem wskaźnika KCE™ dla grupy 10 banków krajowych i wyznaczonych 10 banków będących spółkami porównawczymi. Horyzont czasowy wyznaczony został na lata 2005-2010 ze względu na możliwość ujęcia lat, w których banki odnotowywały zwiększone przychody, jak i lat, w których odnotowywały spadki przychodów spowodowane kryzysem na rynkach finansowych. W wyniku przeprowadzonego badania można stwierdzić, iż część banków krajowego sektora finansowego charakteryzuje się wyższym poziomem przychodów z kapitału wiedzy, niż w przypadku przynależnych do nich banków porównawczych. Porównując jednak grupę banków krajowych i banków porównawczych, uwidoczniła się różnica poziomu zasobów niematerialnych na korzyść banków europejskich. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przybliżenie koncepcji wolnej bankowości w kontekście jej potencjalnej kryzysogenności. Analiza ta może wzbogacić tocząca się dyskusję w sprawie kierunków reformy systemów bankowych. (fragment tekstu)
The abrupt depreciation of the zloty during the subprime crisis and fast- rising prices are serious problems, because Poland, having to fulfil five Maastricht criteria, makes the dependence of her domestic inflation on price increases in the EU countries the central point of the discussion about the optimal monetary and fiscal policy rules for the next few years. The primary objective of the paper is to test out some hypotheses about the main sources of the volatility of the Polish zloty / euro exchange rate and inflation in Poland. Because several competing theoretical models describing inflationary processes are widely used, special attention is paid to their empirical verification. The working-hypotheses allowing for the country-specific features of the consumer and producer price inflation are formulated and verified in the paper. (original abstract)
Following the subprime crisis, most of the European central banks implemented several unconventional monetary instruments. As a result of the late quantitative easing, there was a shift from stimulating lending to the immediate stimulation of the securities market in the monetary policy of the European Central Bank (ECB) and of the smaller central banks, too. These securities purchase programs, first and second-market transactions, and asset purchases have led to an increase in the stock of securities held by the central banks, whose spill-over effects have not been fully explored yet. The aim of our research is to identify the spill-over effects of the central banks' unconventional instruments and quantitative easing on currency volatility while considering the relative size of the issuing central bank and the situation of small open economies. By running an adapted version of gravity models, we analyzed a sample of six European central banks and the ECB. Based on our results, the high volatility levels of European currencies around the eurozone have come from their relative smallness and unconventional monetary policy, and considerations about safe havens have a reducing power on FX volatility.(original abstract)
A number of studies assert that during critical events cross-market correlations change substantially. The main focus of this paper is to explicitly test two research hypotheses concerning the effect of increasing cross-market correlations in the 2007-2009 Global Financial Crisis (GFC) compared to the pre-crisis period. These hypotheses state that there was no contagion and no integration effects among the U.S., the U.K., and selected African stock markets (South Africa, Namibia, Egypt, Nigeria, Morocco and Kenya) during the GFC. The crisis periods are formally detected using a statistical method of dividing market states into bullish and bearish markets. The sample period begins in January 2003 and ends in December 2013, and it includes the 2007 U.S. subprime crisis. Obtained results indicate that there is no reason to reject both research hypotheses. Moreover, the results confirm a heterogeneity of the African equity markets in the context of the influence of the recent global crisis. (original abstract)
Celem artykułu jest zaprezentowanie działań stabilizacyjnych podejmowanych przez bank centralny Stanów Zjednoczonych. To właśnie Rezerwa Federalna prowadziła w latach 2007-2010 najbardziej aktywną politykę antykryzysową, ukazując tym samym mnogość instrumentów, jakimi może się posługiwać współczesny bank centralny, dążąc do łagodzenia turbulencji w systemie finansowym. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.