Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 108

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sugar industry
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Celem niniejszego opracowania było określenie kierunków zmian w organizacji skupu i towarzyszących im czynników. Analizie poddano koszty skupu ogółem i wybrane ich elementy składowe za okres 1999-2003. Zakres przestrzenny dotyczył obszaru działania cukrowni "Strzelin" SA. W opracowaniu posłużono się danymi liczbowymi pochodzącymi z działów księgowości surowcowej i finansowej. Przy realizacji podjętego tematu wykorzystano metodę opisową i porównawczą oraz zastosowano technikę tabelaryczną. (fragment tekstu)
Cukrownictwo na ziemiach polskich pierwsze rozpoczęło przerób buraków cukrowych na cukier. W okresie dwóch wieków przeszło złożoną drogę rozwoju. W latach dziewięćdziesiątych XX w. rozpoczął się proces silnej selekcji zarówno plantatorów buraków cukrowych, jak i zakładów przerabiających buraki. Współcześnie produkcja cukru jest limitowana, a co z tego wynika - limitowana jest również produkcja buraków cukrowych. Cukrownictwo polskie w porównaniu z cukrownictwem Unii Europejskiej wypada słabo. Pomimo poczynionych procesów koncentracyjnych i wzrostu produktywności efekty są wciąż niezadowalające. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono analizę wpływu reform na cukrownictwo i produkcję buraków cukrowych w ramach poszczególnych państw członkowskich UE. Dokonano analizy podstawowych tendencji przemysłu cukrowniczego w poszczególnych krajach UE. Skupiono się również na wrażliwości przemysłu cukrowego, każdego z krajów, na zmiany kwot produkcji, ceny referencyjne cukru i minimalne ceny buraków cukrowych. Uzyskane wyniki wskazują, że reforma przyniosła wiele zmian, które nie były równe dla wszystkich zainteresowanych krajów. Ogólnie rzecz biorąc, w odniesieniu do UE, można stwierdzić, że produkcja buraków cukrowych zmniejszyła się o ponad 20%. Ponadto, zaobserwowano zmniejszenie produkcji cukru o około 25%. Ten spadek produkcji wpłynął na liczbę plantatorów buraków, która zmniejszyła się o około 49%. Ograniczenie możliwości przetwarzania (zamknięto około 40% wszystkich cukrowni działających w 2006 roku), doprowadziło do zmniejszenia zatrudnionych w sektorze o ponad 45%. Wyniki pokazują, że na rynku buraka cukrowego w UE pojawiły grupy krajów, które zostało wzmocnione kosztem innych krajach. (abstrakt oryginalny)
Wysłodki buraczane są produktem ubocznym otrzymywanym po procesie wysładzania buraków cukrowych. Wykorzystuje się je przede wszystkim jako wysokoenergetyczne pasze dla zwierząt hodowlanych. Wysłodki są cennym rodzajem biomasy ze względu na znaczną zawartość składników węglowodanowych: celulozy i hemicelulozy, oraz niewęglowodanowych: ligniny i białka. Mogą być istotnym źródłem wielu surowców stosowanych w różnych gałęziach przemysłu chemicznego, spożywczego, farmaceutycznego i kosmetycznego. W pracy przedstawiono wyniki analiz dotyczących składu chemicznego wysłodków buraczanych. Uzyskane dane stanowią bazę do dalszych badań eksperymentalnych nad tym rodzajem surowca. Istnieje możliwość pozyskania z wysłodków w warunkach hydrotermalnego rozkładu w wodzie w stanie pod- i nadkrytycznym, wielu cennych substancji niezbędnych w produkcji przemysłowej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiciele europejskiego przemysłu cukrowniczego domagają się od reprezentantów UE na negocjacjach w ramach WTO zmiany stanowiska na mniej spolegliwe wobec żądań takich krajów, jak Brazylia czy Tajlandia i podważają obecne stanowisko negocjacyjne UE dotyczące konieczności tak rewolucyjnego jak na europejski przemysł cukrowniczy otwarcia na rynki zewnętrzne. 2005 rok przyniesie zapewne jeszcze wiele dynamicznych zwrotów w sytuacji, będących tyleż odzwierciedleniem przeprowadzanych ekonomicznych analiz i ekspertyz przeciwstawnych środowisk, co obrazem wpływu międzynarodowej polityki na gospodarkę.
Ustawa o regulacji rynku cukru z 1994 roku podzieliła rynek między cztery spółki cukrowe, kontrolujące blisko 60 cukrowni. Rządowa strategia prywatyzacyjna zakłada, że spółki cukrowe mają być sprywatyzowane do 2000 roku. Oczekiwanie na decyzje Skarbu Państwa spowodowało, że część cukrowni zaczęła poszukiwać inwestora na własną rękę. Stąd w Polsce pojawiły się takie koncerny jak: British Sugar Overseas, duńscy partnerzy Rolimpeksu, niemieckie Suedzucker oraz Pfeifer & Langen, brytyjski Tate and Lyle.
Celem opracowania jest ukazanie organizacji i funkcjonowania podmiotów gospodarczych ze sfery produkcji surowca i jego przetwórstwa w intensywnie przekształcającym się cukrownictwie polskim. W opracowaniu wykorzystano pierwotne i wtórne źródła wiedzy faktorialnej, które zostały opracowane i zinterpretowane za pomocą metody analizy porównawczej w formach wertykalnej i horyzontalnej. Przedmiotem analizy były zmiany organizacji cukrownictwa, liczby pracujących cukrowni, organizacji bazy surowcowej, organizacji dostaw surowca i dystrybucji produktów cukrowni (podstawowych i towarzyszących, tzw. pozostałości). Zagadnienia te będą analizowane we wzajemnym związku. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie modeli koncentracji i konsolidacji cukrowni nie sprywatyzowanych, których wdrożenie stwarza podstawowe uwarunkowania wzrostu konkurencyjności krajowego cukrownictwa. (fragment tekstu)
Celem opracowania było przedstawienie tendencji i kierunków zmian bazy surowcowej cukrowni ze szczególnym określeniem czynników mających wpływ kształtowanie się jej wielkości. Zakres czasowy badań dotyczył lat 1996-1999, zaś zakres przestrzenny obejmował obszar tworzący bazę surowcową Cukrowni Jawor S.A. i Cukrowni Strzelin S.A. Materiał do badań stanowiły dane źródłowe zebrane w księgowości plantacyjnej analizowanych cukrowni. (fragment z tekstu)
W przedstawionej pracy opisano system kontroli komputerowej stosowane przy produkcji cukru. Zaprezentowano zasady konstrukcji zautomatyzowanych systemów kontroli oczyszczenia soków w fabryce cukru, jak również główne wytyczne dotyczące kontroli. W artykule przedstawiono także zalecenia dotyczące rozwoju algorytmów kontrolujących.
Celem opracowania było przedstawienie zmian bazy surowcowej cukrowni oraz próba określenia czynników mających wpływ na kształtowanie się jej wielkości. Analizie poddane zostały takie elementy jak: powierzchnia upraw buraków, liczba plantatorów, średnia powierzchnia plantacji, skup buraków cukrowych, średni plon, liczba punktów skupu, średnia odległość transportu buraków od plantatora do cukrowni oraz ceny skupu. Zakres czasowy badań obejmował lata 1996-2000, a zakres przestrzenny - obszar tworzący bazę surowcową Cukrowni Jawor S.A., rozmieszczoną w byłych województwach: legnickim. jeleniogórskim i wałbrzyskim.
12
Content available remote Diversification Trends of the Supply of Ukraine' Sugar-Mills
100%
The evaluation of the production efficiency of sugar beets and sugar in Ukraine for the period of 2001-1015 was made. The preconditions of negative changes in the sugar branch were studied. A polynomial model which describes the yielding capacity level of sugar beets in Ukraine in 1913-2015 has been worked out; the prediction of sugar beet yield for the year of 2017 has been made and its increase by 28% is expected. Diversification trends of the supply of sugar-mills which will favor the efficiency enhancement of sugar beet production have been explained. The ways of the efficiency enhancement of sugar beet production to ensure stable business development in the branch which requires active government support of producers have been identified. (original abstract)
13
75%
|
2013
|
100
|
z. 2
65-74
W pracy przedstawiono zmiany w produkcji buraka cukrowego w województwie dolnośląskim w latach 2002-2011. W tym okresie powierzchnia uprawy buraka cukrowego zmniejszyła się o 63,1%, plony zwiększyły się o 53,7%, a zbiory zmalały o 3,0%. Od 2002 roku do 2010 roku areał buraka cukrowego został ograniczony w 26 powiatach, w tym w 11 o ponad 30%. Głównym powodem zmniejszenia areału buraka cukrowego była reforma rynku cukru w Unii Europejskiej w latach 2006-2009. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Wpływ reformy rynku cukru w Unii Europejskiej na wyniki handlu cukrem w Polsce
75%
Artykuł przedstawia zmiany w handlu zagranicznym cukrem, sprzedaży cukru kwotowego i pozakwotowego oraz ceny zbytu cukru kwotowego w latach 2004-2012 w Polsce. Reforma rynku cukru w Unii Europejskiej w 2006 r. spowodowała znaczne pogorszenie bilansu handlu zagranicznego Polski tym produktem w ujęciu wartościowym. Dopiero od 2012 r. obserwuje się poprawę sytuacji. Natomiast nasila się ujemny bilans w ujęciu ilościowym. Nie udało się osiągnąć jednego z podstawowych celów reformy, czyli znaczącego obniżenia cen cukru. Ceny sprzedaży cukru przez cukrownie po obniżeniu w latach 2007-2010, zaczęły wzrastać. Planowane w 2014 r., a obecnie przesunięte na nieokreślony termin, zniesienie limitów produkcji cukru może spowodować okresowe obniżenie jego cen na rynku Unii Europejskiej, ale w dłuższej perspektywie czasowej ich wzrost. Zmiana ta spowoduje także dalsze pogorszenie salda handlu zagranicznego cukrem w Polsce, ze względu na większe koszty produkcji cukru z buraka cukrowego niż z trzciny. (abstrakt oryginalny)
Gospodarka surowcowa w przemyśle cukrowniczym odgrywa bardzo ważną rolę. Wynika to z faktu, że o efektach produkcyjnych cukrowni w dużym stopniu decyduje zaopatrzenie w surowiec, zarówno w sensie ilościowym, jak i jakościowym. Ważne są też terminy jego dostarczania, co ma wpływ nie tylko na organizację produkcji, ale również na wyniki produkcyjne i ekonomiczne cukrowni.Udział kosztów surowca w kosztach produkcji cukru jest najwyższy ze wszystkich elementów kosztów i w Cukrowni "Wrocław" w 1991 r. wyniósł 57,66%, a w 1994 r. aż 76,07%. Udział surowca w kosztach całkowitych produkcji cukru wykazuje więc tendencje wzrostowe, powodowane głównie wzrostem cen skupu buraków. Gospodarka surowcowa winna zatem stanowić przedmiot szczególnie wnikliwych analiz, zmierzających do optymalizacji wykorzystania surowca i ograniczenia kosztów. Poprawa gospodarki surowcowej stanowi obecnie główny czynnik mogący doprowadzić do poprawy efektywności ekonomicznej polskiego przemysłu cukrowniczego. (fragment tekstu)
Autor, na podstawie wielkości produkcji buraków cukrowych i ich skupu, określił regionalne dopasowanie bazy surowcowej dla przemysłu cukrowniczego. Celem podjętych rozważań, o regionalnej współzależności zjawisk, było wykazanie braku dysproporcji rozmieszczenia produkcji buraków względem przemysłu cukrowniczego. Natomiast wyniki produkcyjne cukrowni posłużyły do oszacowania zapotrzebowania na surowiec w poszczególnych województwach i sporządzenia bilansu nadwyżek lub niedoborów regionalnych.
Na przykładzie województwa kujawsko-pomorskiego przedstawiono wstępne wyniki badań dotyczących oceny reformy rynku cukru UE, w odniesieniu do zmian zachodzących zarówno w uprawie buraków cukrowych (liczba gospodarstw, powierzchnia plantacji), jak i liczbie i strukturze organizacyjnej cukrowni (od 13 zakładów w 1990 roku do 3 cukrowni w 2013 roku). Badaniami objęto lata 2002-2010. Wykorzystano ujęcie według ekwidystant położenia plantacji względem lokalizacji cukrowni. Wykazano znaczący spadek powierzchni upraw buraków cukrowych, jednak w warunkach wyraźnego podniesienia przeciętnego areału plantacji. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie badań przeprowadzonych na melasie z Cukrowni "Pszenno" można sformułować następujące wnioski:1. Badania wykazały, że korzystne jest dodawanie garbnika naturalnego obok K4Fe(CN) 6 i ZnSO4 do zacierów fermentacyjnych.2. W przypadku stosowania garbnika naturalnego stwierdzono, że najkorzystniejszy jest jego dodatek w ilości 0,01%. Garbnik powodował również lepsze zarastanie grzybnią podłoża fermentacyjnego.3. Dawka żelazocyjanku potasu w ilości 0,05% była najodpowiedniejsza dla biosyntezy kwasu cytrynowego przy stałej ilości dodawanego siarczanu cynku (0,001%) i fosforanu potasu (0,001%).4. Kolejność odczynników dodawanych do podłoża winna być następująca:a) żelazocyjanek potasu,b) siarczan cynku,c) garbnik naturalny.5. Wyższa kwasowość ogólna, a tym samym tworzenie kwasu cytrynowego, występuje w przypadku badanej melasy w podłożach fermentacyjnych z usuniętymi osadami.6. Usuwanie osadów z roztworów fermentacyjnych przed procesem fermentacji pozwoliło na osiągnięcie wydajności wyższej o 18% kwasu cytrynowego. Takie postępowanie spowoduje również zmniejszenie uciążliwości ścieków w warunkach procesu przemysłowego. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zaprezentowanie sytuacji na rynku buraka cukrowego i rynku cukru w Polsce w warunkach zmian wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej i określenie przewidywanego rozwoju do 2030 roku. Autorzy dowodzą, że ze względu na wagę sektora w całym rolnictwie polityka interwencyjna w tym obszarze jest kluczowa, na co wskazują pozytywne ekonomiczne i środowiskowe efekty związane z funkcjonowaniem rynku. Konieczność wsparcia wynika także z obserwowanej zmienności produkcji, cen i dochodów. Zakres przestrzenny badań obejmuje Polskę wraz z odniesieniem do analizy regionalnej i porównaniem do innych krajów UE. Zakres czasowy to okres ponad 20 lat - od 1997/1998 do 2018/2019, a dla projekcji 2030 rok. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Procesy restrukturyzacyjne charakteryzujące rynek cukru w Unii Europejskiej
75%
Na rynku cukru występuje zjawisko silnej konkurencji międzynarodowej. W Unii Europejskiej przemysł cukrowniczy należy do podstawowych działów przetwórstwa rolnego. Od momentu powołania Wspólnoty do końca ubiegłego stulecia jej członkowie byli głównymi producentami cukru na świecie. W ciągu pierwszej dekady XXI wieku znaczenie unijnego cukru w międzynarodowej wymianie handlowej zmalało. To wymusiło zmiany na unijnym rynku cukru. Od 2006 roku Unia Europejska prowadzi reformę systemu regulacji rynku cukru, której celem jest przygotowanie unijnego rynku cukru na całkowitą liberalizację międzynarodowej wymiany handlowej oraz poprawa konkurencyjności unijnego rynku cukru. Powyższe zmiany będą miały znaczący wpływ na opłacalność produkcji oraz zmierzają do poprawy konkurencyjności produkcji cukru w Unii Europejskiej. Z tego powodu nie jest możliwe przeprowadzenie reformy bez jednoczesnej głębokiej restrukturyzacji i modernizacji sektora cukrowniczego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.