Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Synergia w ekonomii
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Zaprezentowano metodykę kategoryzacji działalności przedsiębiorstwa ukierunkowaną na ocenę efektu synergicznego. Przedstawiono charakterystykę, cele i zastosowania procedury kategoryzacji.
Research into factors that influence the outcome of mergers and acquisitions conducted over a few past decades focused on two areas, one being the forecasting of the volume of expected investments, the other investigating M&A efficiency, i.e. the search for the factors that drive the growth of value of combined firms (identification of the sources of synergy). Operating synergies, resulting from cost savings and investment reduction, are deemed the primary source of synergy. Determining the synergy value is a prerequisite for identifying sources of savings. This paper presents the results of research aimed at determining the synergy value and identifying the factors representing potential sources of synergy. The discounted capital cash flow method was used to determine the synergy value. In the set of 50 mergers carried out between 2004 and 2011 that we investigated, we found that a negative synergy effect developed at an average level of 8.13%. This means that most of these mergers were not associated with additional profits for the owners. The correlation between the selected financial ratios and the synergy value was tested. The results show that there is a statistically significant relationship between the indicators based on cash flow and the synergy value. (original abstract)
Opisano proces powstawania strategii. Przedstawiono proces implementacji, jego wyróżniki w zależności od kształtującej go strategii oraz modelu konfiguracji strategicznej. Zaprezentowano kategorie kompetencji w organizacji oraz typy kontroli strategicznej.
W prezentowanej pracy zostanie przedstawiona implementacja warunku synergii kapitału do (...) układu aksjomatów arytmetyki finansowej. (fragm. tekstu)
5
Content available remote Realizacja strategii a multiparadygmat marketingu analitycznego
100%
Proces realizacji strategii warunkuje często poprawna analityka marketingowa prowadzona w ramach monitorujących badań marketingowych, obejmujących także analizy marketingowe. Realizacja strategii marketingu jest często uwarunkowana szerszym jego wymiarem niż kiedyś istniejącym wymiarem tradycyjnym. Celem opracowania jest przedstawienie refleksji dotyczącej podjęcia próby poszukiwania tak multiparadygmatu, jak i wiążącej się z nim synergii strategii marketingowych, a także wynikającej z niego szerszej analityki marketingowej. Toteż ważne się staje określenie roli, który z współczesnych paradygmatów jest multiparadygmatem, tym rdzeniem z dodanymi do niego kolejnymi rodzajami tak istotnymi w praktycznych realizacjach strategii. Analityka standardowa proponowana jest dla marketerów i obejmuje 15 podstawowych wskaźników. Ponadto synergia strategii wynika z kompozycji marketingu-mix tak tradycyjnego ujęcia, jak i współczesnego, czyli są to strategie dotyczące działań realnych i wirtualnych. Rozważania te będą poparte wstępnie opracowanym praktycznym przykładem firmy Atlas(abstrakt oryginalny)
Tematem artykułu są efekty synergiczne w gospodarce miast. Zaprezentowano tradycyjne i nowe podejście do badania synergii. Współzależności występujące w funkcjonowaniu gospodarki miast przedstawiono na przykładzie Poznania. Omówiono również zjawisko samowzmacniania rozwoju gospodarki miast.
W artykule omówiono wyniki badań prowadzone przez Obserwatorium Regionu Morza Bałtyckiego , w których uczestniczyły Katedra Ekonomi i Zarządzania Akademii Morskiej w Gdyni oraz Polski Klaster Morski. Z badań wynika , że najbardziej efektywną formą transferu wiedzy w Regionie Morza Bałtyckiego są projekty transnarodowe , których uczestniczą przedstawiciele nauki i przemysłu oraz samorządów gospodarczych i terytorialnych. Współdziałanie tych instytucji przyczynia się do synergii nauki i praktyki gospodarczej w Regionie Morza Bałtyckiego.(abstrakt autora)
Celem artykułu jest analiza zjawiska negatywnej synergii (dyssynergii) występującej w różnych obszarach funkcjonowania organizacji. Autorzy w pierwszej kolejności wyjaśnili zjawisko negatywnej synergii pod względem znaczeniowym. Omówiono przykłady występowania dyssynergii zidentyfikowane na podstawie literatury z zakresu zarządzania organizacjami. Wnioski z analizy zawierają próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie o powstawanie systemowego zarządzania w różnych obszarach (dziedzinach) funkcjonowania organizacji w reakcji na zidentyfikowaną dyssynergię. W zakończeniu sformułowano kierunki dalszych badań nad tym zjawiskiem, w tym dotyczącą stosowania narzędzi pomiaru pozwalających dokonać diagnozy danego obszaru zarządzania pod kątem występowania negatywnej synergii(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule porusza się problem zjawiska synergii w działalności przedsiębiorstwa. Poszukuje się uniwersalnej formuły, która pozwalałaby na pomiar efektów synergii w procesie prowadzenia działalności w przedsiębiorstwie, a zwłaszcza w procesie łączenia zasobów przedsiębiorstwa. W tym celu dokonuje się wpierw ogólnej interpretacji synergii. Następnie formułuje się podstawowe zasady pomiaru efektów synergicznych. Wreszcie dokonuje się przeniesienia rozważań ogólnych na grunt przedsiębiorstwa i poprzez pryzmat łączenia zasobów rozpatruje się efekty synergii oraz poszukuje ich idealnego miernika. (fragment tekstu)
Jedną ze skutecznych metod umożliwiających podniesienie poziomu konkurencyjności przez banki komercyjne jest realizacja strategii bancassurance. Pojęcie to obejmuje zarówno kapitałowe, jak i bezkapitałowe powiązania zachodzące między bankami a firmami ubezpieczeniowymi. W artykule zaprezentowane zostały tylko pozytywne efekty wynikające z realizacji koncepcji bancassurance. Omówiono tutaj trzy rodzaje synergii występującej w działalności bancassurance: synergia finansowa, funkcjonalna i marketingowa.
Przedsiębiorstwa wdrażające zarządzanie relacjami z klientem (CRM) zmuszone są dziś do wykorzystywania nowych, innowacyjnych rozwiązań jako niezbędnego elementu gry rynkowej. CRM rozwinięty o nowe technologie internetowe, tzw. eCRM, pozwala na rozszerzenie i zintensyfikowanie efektu lojalności klientów. Wdrażanie skutecznych rozwiązań eCRM staje się coraz ważniejsze dla firm działających w sieci, ale również dla firm funkcjonujących na "tradycyjnym" rynku. Celem artykułu jest identyfikacja innowacyjnego efektu synergii technologii i działań marketingowych w ramach wykorzystania rozwiązań eCRM. W artykule zostały przedstawione efekty analizy literatury przedmiotu oraz badań desk research źródeł branżowych.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Fuzje i przejęcia w kreowaniu wartości przedsiębiorstwa
84%
Celem fuzji i przejęć jest stworzenie dodatkowej wartości dla właścicieli, akcjonariuszy. Tymczasem badania empiryczne wskazują, że większość transakcji nie powoduje pomnożenia wartości. Bardzo często motywami przejęć czy fuzji są względy inne niż finansowe, a działania potencjalnych nabywców bardzo często irracjonalne. W wielu przypadkach premia płacona za przejęcie jest bardzo wysoka i korzyści uzyskać mogą nie tyle akcjonariusze firmy przejmującej, ile właściciele firmy przejętej. Dokonując oceny fuzji i przejęć, należy zwrócić uwagę na efekt synergii. Wartość stworzona w wyniku transakcji to wartość połączonych przedsiębiorstw powiększona przez odrębną wartość przedsiębiorstwa, a następnie pomniejszona o odrębną wartość nabywcy. (abstrakt oryginalny)
Przyczyn, dla których wielu podejmuje działalność gospodarczą na własny rachunek jest przynajmniej tyle ile nowo powstających biznesów. Jak pokazuje życie, upadek wielu z nich jest tylko kwestią czasu, dlaczego? Na to pytanie próbuje autor odpowiedzieć w referacie, w którym również prezentuje, opracowaną przez siebie metodykę do badania wartość rynkowej danych, w oparciu o które definiuje się część budżetową biznesplanu. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił propozycję metodyczną, opartą na skali pomiaru, umożliwiającej skuteczniejsze poszukiwanie rozwiązań trzeciego etapu procedur SWOT. Jest to etap konfrontowania słabych i silnych stron przedsiębiorstwa z szansami i zagrożeniami jego otoczenia.
"Jednym z koncernów samochodowych, w którego działalności występuje zjawisko synergii, jest grupa VW, która przejęła SEATA (w 1986 r.) i Skodę (w 1991 r.)" W opracowaniu podjęto próbę przedstawienia czynników oddziałujących na powstanie zjawiska synergii w strategii marketingowej grupy VW na rynku samochodowym.
Przedmiotem artykułu jest wykorzystanie synergetyki organizacji w analizie strategicznej. Przedstawiono interpretację zjawiska synergii i efektu synergetycznego, synergię w systemie wytwórczym, ujęcie efektu synergii i dyssynergii i wykorzystanie tego zjawiska w formułowaniu strategii firmy.
Zaprezentowano możliwości związane z wykorzystaniem złożonych systemów adaptacyjnych do modelowania i pomiaru efektu synergii w organizacjach. Wskazano, że ramowe koncepcje tworzenia efektu organizacyjnego ukazane w pracach z zakresu teorii zarządzania mogą stanowić odpowiedni punk wyjścia do budowy modeli symulacyjnych z wykorzystaniem ZSA.
Celem artykułu jest próba identyfikacji potencjalnych źródeł (obszarów) synergii, które należy wyodrębnić przed wyborem metod wyceny, ustaleniem premii i warunków połączenia oraz integracją przedsiębiorstw. Zdaniem autora, zdefiniowanie obszarów występowania synergii jest ważne, ponieważ ma decydujący wpływ na dalsze fazy procesu przejęcia oraz rozstrzygnięcia kwestii związanej ze wzrostem wartości i rozwojem przedsiębiorstwa w przyszłości.
Reforma administracyjna i późniejsza akcesja Polski do Unii Europejskiej miały swoje konsekwencje dla całej gospodarki kraju. Zmienił się również układ zależności regionalnych. Celem artykułu jest znalezienie czynników rozwoju społeczno-gospodarczego, które wpłynęły na dynamikę zmian w gospodarce regionów. Autor, rozwiązując problem badawczy, posługuje się podejściem właściwym dla synergetyki. Poszukuje parametrów porządku w gospodarce, które wpłynęły na zmianę dynamiki rozwoju kraju i województw. (abstrakt oryginalny)
Problem współpracy sektora szkolnictwa wyższego z biznesem jest ważny zarówno w obszarze badawczo-rozwojowym, jak i edukacyjnym. W artykule zaprezentowano przykład partnerskiej współpracy państwowej uczelni wyższej z firmą komercyjną, dotyczącej prowadzenia wspólnych studiów podyplomowych. Celem podjęcia tej współpracy jest uzyskanie synergii wartości oferowanej usługi edukacyjnej. W artykule skoncentrowano się na motywach podjęcia współpracy i korzyściach tworzących wartośćd la klienta.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.