Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 79

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System motywacyjny przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W trakcie procesu budżetowego występuje szereg nieefektywności, tym silniejszych, im większe jest dane przedsiębiorstwo. Jednym z powszechnych zjawisk jest ukrywanie przez pracowników informacji o faktycznych możliwościach rozwoju biznesu, aby negocjować jak najniższe poziomy celów do swych systemów motywacyjnych. Wpływa to bezpośrednio na spadek tempa rozwoju danej instytucji lub wzrost jej kosztów działania. W niniejszym opracowaniu przedstawiony jest model systemu motywacyjnego, który zapobiega przyjmowaniu zaniżonych celów do budżetów. Jego istotą jest wprowadzenie do mechanizmu premiowania parametru ambitności, określanego ex ante na etapie zatwierdzania celów. Odpowiednie ukształtowanie parametrów macierzy współczynnika ambitności, realizacji planu oraz stawek wynagrodzenia zmiennego sprawia, iż najlepszą strategią dla pracownika jest zgłaszanie do budżetu celów zgodnych z jego faktycznymi możliwościami realizacji. (abstrakt autora)
2
Content available remote Wykorzystanie controllingu w systemie motywacyjnym przedsiębiorstwa
100%
Tradycyjne systemy motywacyjne funkcjonujące w przedsiębiorstwach opierały się w głównej mierze na subiektywnych metodach oceny pracowników. Metody te były niestety w wielu przypadkach demotywujące. Połączenie controllingu oraz systemów motywacyjnych ma na celu opracowanie obiektywnych zasad rozliczenia pracowników z powierzonych im zadań. Celem prezentowanego artykułu jest przedstawienie funkcjonującego w przedsiębiorstwie systemu motywacyjnego dla kadry zarządzającej, jak również przedstawienie roli, jaką odgrywa controlling w sprawnym i skutecznym funkcjonowaniu tego systemu. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest próba zidentyfikowania czynników i płaszczyzn, w których społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstwa oddziałuje na motywację zatrudnionych w nim pracowników. (fragm. tekstu)
Przedmiotem opracowania jest analiza środków zachęty materialnej, stosowanych w celu podniesienia efektywności wysiłku pracownika w handlu. Ograniczono się do analizy dwóch podstawowych czynników determinujących zadania i rodzaje bodźców ekonomicznych w handlu: charakteru rynku oraz obowiązującego systemu kierowania handlem.
Celem artykułu jest przedstawienie własnej koncepcji projektowania systemu motywowania pracowników. System motywowania pracowników jest rozumiany jako uporządkowany zbiór czynników wzajemnie ze sobą powiązanych, tworzących całość mającą na celu stwarzanie warunków i skłanianie pracowników do zachowań użytecznych względem celów przedsiębiorstwa. Zatem prawidłowo zaprojektowany system motywacyjny zwiększa skuteczność pracy kadry menedżerskiej. Poszczególne części artykułu podporządkowane zostały ogólnej procedurze badawczej, której specyfika wyraża się w tym, że podstawowe znaczenie dla usprawnienia systemu motywowania pracowników ma analiza dotychczasowego rozwiązania, następnie prognozowanie zmian i poszukiwanie nowego skutecznego systemu motywowania pracowników.(abstrakt oryginalny)
Od wieków zastanawiano się nad determinantami ludzkiej aktywności oraz czynnikami wpływającymi na upór i wytrwałość z jaką człowiek dąży do osiągnięcia zamierzonych celów. Poszukując odpowiedzi na powyższe pytania w obszarach wielu dyscyplin naukowych podjęto próby usystematyzowania wiedzy dotyczącej tych zjawisk określanych mianem motywacji. Etymologia pojęcia motywacja wskazuje na łacińskie pochodzenie od słowa movere, oznaczającego poruszać się, wywierać wpływ, wzbudzać, nakłonić, podniecać. Często przyjmuje się, że motywacja to zbiór psychicznych procesów powodujących pobudzenie, ukierunkowanie i wytrwałość w zachowaniach jednostki ukierunkowanych na osiągnięcie celu. Ponieważ motywacja wpływa na ludzkie działanie i jego efekty, toteż zaczęto bacznie obserwować i badać czynniki na nią wpływające oraz formułować teorie motywacji. Kwestią czasu było tylko wykorzystanie teorii motywacji w środowisku pracy do osiągania wyznaczanych celów i realizacji zadań przez pracowników. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie systemu motywacyjnego jako podstawowego narzędzia zarządzania czynnikiem ludzkim. Określenie systemu motywacyjnego jako narzędzia zarządzania oznacza, iż musi on spełniać odpowiednie funkcje oraz relacje systemotwórcze. Analizować zatem będziemy zarządzanie w aspekcie instrumentalnym, przy czym interesującym nas instrumentem zarządzania jest system motywacyjny w przedsiębiorstwie. Tak postawiony cel pracy wymaga przedstawienia postulowanego modelu systemu motywacyjnego w przedsiębiorstwie, określenia miejsca tego systemu w procesie zarządzania oraz kierunków doskonalenia motywacji pracowników w przedsiębiorstwie.(fragment tekstu)
We współczesnym świecie sprawne zarządzanie organizacją, kreowanie jej przyszłości jest domeną ludzi, którzy są w niej zatrudnieni i stanowią jej kapitał ludzki. Zasoby rzeczowe, finansowe, ich jakość i przynoszone efekty zależą od osób, które ich używają do tworzenia produktów i usług chętnie nabywanych przez klientów. Spośród bardzo wielu funkcji zarządzania kapitałem ludzkim jedną z najważniejszych ról spełnia motywowanie, które ma na celu odpowiednie rozbudzenie motywacji i takie nią kierowanie, aby pracownicy właściwie angażowali się w swoją pracę i obowiązki. Celem artykułu jest przedstawienie różnorodności czynników określanych mianem motywacyjnych, które wykorzystywane są w praktyce zarządzania, a także potwierdzenie tezy, że tylko właściwie sformułowana i wdrażana polityka motywacyjna zapewnia efektywne realizowanie celów przedsiębiorstwa. Podstawową kwestią zaś warunkującą racjonalne stosowanie systemów motywacyjnych jest dostosowanie ich do otoczenia zewnętrznego i wewnętrznego przedsiębiorstwa. Oznacza to zapewnienie mu zdolności adaptacyjnych i chłonności na zmiany w otoczeniu zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie, czy obecnie obserwowane tendencje, tj. wzrost znaczenia kultury organizacyjnej, zwiększenie elastyczności zatrudnienia i procesy globalizacyjne i integracyjne stanowią barierę w doskonaleniu systemów motywowania. W artykule dokonano teoretycznej analizy terminu "system motywowania" oraz określono obszary występowania barier w doskonaleniu systemów motywowania, a także zaprezentowano wyniki badań ankietowych służące weryfikacji założonych twierdzeń. (abstrakt oryginalny)
Istnieje wiele teorii motywacji. Można wyróżnić trzy główne modele motywacji. Model tradycyjny, model stosunków współdziałania i model zasobów ludzkich. Motywacja wśród pracowników rozpatrywana jest jako gotowość do realizacji pewnego utrwalonego wzorca zachowań. Nie wystarczy sama wiedza o problemie motywacji, a także systemach motywacyjnych, ale przede wszystkim jej wykorzystanie w praktyce. Stosowanie motywacji jest bardzo ważne dla rozwoju przedsiębiorstwa. Należy pamiętać, że nie istnieje jedna skuteczna motywacja dla każdego pracownika, z uwagi na różnorodność potrzeb całego społeczeństwa.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu przedstawienie systemu oceny motywacyjnego potencjału pracy w przedsiębiorstwie, ale również rozpoznanie luki innowacyjnej oraz wskazanie, jak ją niwelować. Powyższy pomiar przeprowadzono w formie agregatowej, polegającej na łączeniu w całość pojedynczych kryteriów oceny. W badaniu przyjęto przedziały hierarchiczne modelu motywacyjnego potencjału pracy. Główny problem badawczy został sformułowany jako identyfikacja i ocena motywacyjnego potencjału pracy w badanym przedsiębiorstwie. Przedmiotem analizy uczyniono czynniki wewnętrzne motywacyjnego potencjału pracy, natomiast ich wzajemne odniesienie stanowi działalność i rozwój przedsiębiorstwa. Ogólna ocena motywacyjnego potencjału badanego przedsiębiorstwa jest zadowalająca, a nawet dobra, jednak słabo wypada realizacja kryterium motywatory, tj.: stabilność pracy, pochwały, wyróżnienia, wyrazy uznania, szkolenia zapewnione przez pracodawcę, elastyczne godziny pracy. Nieodzowne i możliwe jest opracowanie metody diagnozowania systemu motywowania pracowników do pracy w przedsiębiorstwie, której przedmiot i zakres badań ujmowałby motywatory, czynniki higieny oraz czynniki demotywacji. Praktyczne rezultaty tych badań powinny stanowić przesłankę doskonalenia systemu motywacyjnego oraz podstawę odpowiedniej pragmatyki gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Motywowanie w miejscu pracy w wojsku polskim
100%
Głównym celem opracowania było przedstawienie wybranych zagadnień dotyczących systemów motywacyjnych stosowanych dla żołnierzy zawodowych. W ramach celów szczegółowych skupiono się na poznaniu czynników motywacji ekonomicznej i pozaekonomicznej, poznaniu znaczenia stosowanych kar oraz poznaniu opinii żołnierzy o stosowanych w miejscu zatrudnienia systemach motywacyjnych. Dane do badań zgromadzono przy pomocy opracowanego kwestionariusza ankiety. Informacje uzyskano od żołnierzy z dwóch sąsiadujących jednostek zatrudniających łącznie 1000 żołnierzy. Te jednostki to Batalion Walki Radioelektronicznej, w którym służy 550 żołnierzy oraz Centrum Szkolenia Logistyki, w którym zatrudnia się 450 żołnierzy. (fragment tekstu)
Purpose: Franchising activities are highly specific, and research on improving the organization and management of human resources in such companies is rarely conducted due to the overestimation of the rigidity of the franchisee-franchisor agreement in terms of implementing appropriate attitudes and behaviors of organization members, including stimulating proactivity, building organizational support or motivating employees. Hence, the main aim of the study is to determine how motivation, organizational trust and proactivity affect a franchise company's development potential. Design/methodology/approach: The study had a form of questionnaire survey realized among 150 franchise businesses in 2022. The opinions of the respondents were gathered using a 5-point Likert scale. The study's respondents were chosen by purposeful random selection. Once the reliability indicator values had been accepted, a statistical study utilizing descriptive statistics, correlation indicators, and a multiple regression model had been completed. Findings: The research confirmed positive correlations between employee proactivity, organizational trust and internal motivation system and the development potential of franchising companies. The built multiple regression model indicated that these variables significantly influence the development potential of franchisees' companies - the whole model explained 42.8% of variation in the response. Research limitations: The main limitations of the study was not fully representative research sample, thus the study requires further confirmation. The quantitative nature of the study should be extended to include qualitative research explaining the examined relationships. Practical implications: For management practitioners, the development of management tools is recommended to improve internal organization and HR management, which should be created as a complementary element to principles of the franchising system rather than as competing one. Originality/value: The paper's contribution is visible by highlighting the significance of creating an organizational culture based on motivation, internal trust and proactivity in development of organization within the franchising network. (original abstract)
Zasoby ludzkie są jednym najważniejszych zasobów organizacji. Bez wystarczającego kapitału społecznego, jak i jego odpowiedniego wykorzystania, żadna przedsiębiorstwo nie jest w stanie w pełni funkcjonować. Dlatego tak ważne jest, aby pracownicy firmy odczuwali bodźce zachęcające ich do pracy i osiągania celów przedsiębiorstwa, a nowi, potencjalni kandydaci, czuli chęć dołączenia do zespołu. W celu uzyskania takich efektów, organizacje powinny skutecznie wykorzystywać jedną z "klasycznych" funkcji zarządzania, jaką jest motywacja. Celem artykułu jest analiza działań motywujących, wykorzystywanych przez kierowników trzech przedsiębiorstwach o różnej specjalizacji oraz ich ocena z punktu widzenia tychże kierowników oraz ich podwładnych. Aby osiągnąć cel przeprowadzono przegląd literatury a w szczególności rodzajów motywacji i przeanalizowano wcześniejsze, obecne i nowe podejścia do motywowania. Uwzględniono również zależności pomiędzy motywacją a osobowością pracownika a także stosowane instrumenty motywowania. Analiza literatury była podstawą do przeprowadzenia badań empirycznych w trzech przedsiębiorstwach. Przeprowadzono je z wykorzystaniem dwóch kwestionariuszy ankiety. Pierwsza ankieta skierowana była do kierowników a druga do pracowników. Zebrane dane pozwoliły na określenie stopnia motywacji pracowników. Stopień ten został oceniony z punktu widzenia kierowników oraz samych pracowników. Reasumując, nie istnieje jeden doskonały system motywacyjny, który odpowiadałby każdej organizacji zakwalifikowanej do konkretnej specjalizacji. Ważne, by zwierzchnicy dobrze znali swoich podwładnych, a także aby mieli świadomość jakie są ich potrzeby. Jest to kluczowe przy doborze odpowiednich instrumentów motywacyjnych, a dodatkowo fundamentalny wpływ mają narzędzia perswazji, które opiewają się na partnerskiej współpracy, zawierającej liczne konsultacje czy negocjacje. Wyniki badań stanowią użyteczne informacje dla praktyków zarządzania. Pozwalają bowiem lepiej zrozumieć, a tym samym odpowiednio zmotywować swoich pracowników.(abstrakt oryginalny)
Due to major fluctuations in the labour market, the issue of motivation is again becoming one of the fundamental subjects of modern management and quality sciences. It seems that the complexity of the problems - apart from limited scientific recognition so far - justify treatment of the mentioned matters as the subject matter of research. Thus, the main goal of this paper is to assess the level of maturity of manufacturing enterprises in the area of effective implementation of non-wage systems to motivate executive employees. With reference to the objective outlined in this way, it was recommended as a necessary action; on the theoretical level - to apply the method of reconstruction and interpretation of Polish and foreign literature related to this subject - to nominate questions assessing the level of maturity of non-wage incentive systems; on a project level - to compile a research tool in the form of an evaluation sheet constituting the resultant literature exploration and research among intentionally selected respondents (executive employees); on an empirical level - to conduct investigation among manufacturers of the agricultural machinery sector (expert assessment).(original abstract)
W artykule przedstawiono wybrane koncepcje, czynniki i instrumenty motywacji pracy pracowników. Stwierdzono, że zależy ona od chęci i możliwości pracownika, od jego indywidualnych cech, ale także od charakterystyki pracy, którą wykonuje. Motywacja pracy odnosi się więc do pracownika i do przedsiębiorstwa. Stanowi składową jego potencjału pracy. Potencjał motywacyjny wraz z potencjałem kwalifikacyjnym pracy, jak również z czasem pracy stanowią potencjał pracy - który można określić i następnie odpowiednio kształtować, podnosić. Celem artykułu jest prezentacja koncepcji systemu oceny motywacyjnego potencjału pracy w przedsiębiorstwie oraz wyników badań empirycznych. Jako problem badań przyjęto identyfikację i ocenę motywacyjnego potencjału pracy w badanym przedsiębiorstwie. Celem praktycznym badań jest rozpoznanie luki motywacyjnego potencjału pracy, która jest różnicą pomiędzy pożądanym a posiadanym przez przedsiębiorstwo poziomem motywacyjnego potencjału pracy. W trakcie pomiaru luki motywacyjnej określa się, jaki jest stan rozbieżności między wymienionymi wielkościami, oraz wskazuje się kierunki i sposoby niwelacji tej luki. Do realizacji celów pracy i weryfikacji tez zastosowano metody badawcze: analizę literatury, analizę czynników wpływu, ankietę, badania eksperckie, analizę przypadku i technikę kategoryzacji. Wykorzystanie tych metod oceny motywacyjnego potencjału pracy w praktyce, a dokładnie zebrane za ich pomocą informacje mogą stanowić podstawę modelowania zdolności rozwojowej przedsiębiorstwa i rozpoznanie pragmatyki menedżerskiej przedsiębiorstwa w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
The article focuses on one of the functional fields of controlling - personnel controlling. It presents personnel controlling as an integral part of controlling system of management in a company. The article report also deals with reasons for implementing personnel controlling and furthermore tasks and instruments of personnel controlling. The focal point of this article is the analysis of the possibilities of the use of the qualitative instruments of personnel controlling in companies of the wood-processing industry.(original abstract)
Motywowanie w zarządzaniu jakością ma swoje uzasadnienie zarówno w teorii jakości, jak i w modelach doskonałości. Jeśli zarządzanie jakością jest integralnym elementem systemu zarządzania przedsiębiorstwem, wówczas można poddać rozważaniom jego odniesienie do systemu motywacyjnego. Wyniki przeprowadzonych analiz wskazują na kilka teorii motywowania, które mają bezpośredni związek z zarządzaniem jakością. (fragment tekstu)
Praca poświęcona jest problematyce motywacji przedstawionej od strony teoretycznej oraz praktycznej na przykładzie zdominowanej przez organizacje ubezpieczeniowe dużej grupy kapitałowej, jaką jest Grupa PZU. Przedstawiono charakterystykę grupy PZU i jej otoczenia oraz ogólną sytuację gospodarczą Polski. Zaprezentowano dotychczasowy i nowy system motywacyjny oraz dokonano ich oceny. Badania własne przeprowadzone na próbie 87 respondentów przy wykorzystaniu sondażu ankietowego dotyczą zadowolenia z pracy, atmosfery w pracy, warunków finansowych, zaangażowania pracowników w sprawy firmy, własnego rozwoju, cech i kryteriów nowego systemu motywacyjnego oraz innych czynników motywujących do pracy. We wnioskach wskazano kierunki poprawy systemu motywacyjnego w badanej grupie.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote The Specificity of Motivating in Polish Transport Companies
84%
Each organization and industry is specific, and the solutions functioning there are adequate to the nature of the company. In its entirety, this applies to transport companies that are growing dynamically, especially with regard to road and freight vehicle transport. These assumptions underlie the authors' scientific interest in one of the functions of management, which is motivation. The article shows that it is interpreted in many different ways. It has a special dimension when dealing with transport companies, where two main groups of employees can be distinguished: drivers and employees of other departments who care for the effective functioning of the company. It has been indicated that motivation plays an important role in achieving the set goals. In the case of transport companies, motivation is "governed" by slightly different laws than in the case of other economic entities. In the case of drivers, who are mainly men, the main motivator is cash prizes. The results of the conducted research showed that various types of motivators are appreciated in relation to the remaining employees of transport companies. Regardless of the function performed or the nature of the tasks performed, they are to be a positive stimulus of behaviour and attitudes aimed at achieving the company's goals. (original abstract)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.