Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 445

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Systemy zarządzania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
Dotychczasowe wyniki badań nad osobowością organizacji potwierdzają założenie o możliwościach, jakie daje wykorzystanie tego pojęcia dla rozumienia zjawisk organizacyjnych. Prezentowana w artykule idea osobowości organizacji uwypukla mechanizmy spajające członków organizacji w jeden organizm. Celem artykułu jest wskazanie na wzajemnie oddziaływanie elementów składających się na system zarządzania oraz mechanizmów funkcjonowania organizacji, jako obiektu ustrukturalizowanego, w którym stosuje się określone metody i praktyki zarządzania, zgodnie z przyjętymi celami i wartościami w niej realizowanymi. O dynamice tego oddziaływania decydują mechanizmy regulacyjne, które wynikają z osobowościowego spojrzenia na organizację.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Foresight znormalizowanych systemów zarządzania
100%
Problematyka podjęta w artykule dotyczy możliwości wykorzystania badań typu foresight w procesie kształtowania przyszłości badań nad znormalizowanymi systemami zarządzania. W artykule przedstawiono wyniki przeprowadzonego przeglądu literatury, którego celem było wskazanie kierunków doskonalenia znormalizowanych systemów zarządzania. Następnie omówiono badania typu foresight jako potencjalne narzędzie, którego zastosowanie umożliwiłoby określenie przyszłości badań nad systemami zarządzania jakością, zarządzania środowiskowego i zarządzania bhp.(abstrakt oryginalny)
Rozwój i doskonalenie organizacji wymagają zapewnienia sprawnego nimi zarządzania. Historia oraz współczesność funkcjonowania przedsiębiorstw zwracają uwagę na duże znaczenie, jakie dla sprawności takiego procesu ma tzw. system zarządzania. Pojęcie to, mimo że często przywoływane w celu wyjaśnienia przyczyn zarówno sukcesów, jak i porażek, ciągle nie ma jednoznacznej i powszechnie uznanej definicji. Niniejszy artykuł prezentuje wybrane koncepcje polskiej i światowej literatury przedmiotu, a także opisuje propozycję takiego rozumienia systemu zarządzania, jakie zastosowano w pracach autorów kolejnych artykułów niniejszej publikacji.(abstrakt oryginalny)
System zarządzania przedsiębiorstwem to całokształt: wartości i celów, regulacji i struktur, metod i praktyk zarządzania oraz wynikających z mechanizmów regulacyjnych relacji między nimi, który warunkuje sposób realizacji procesu zarządzania. Kierownictwo organizacji z jednej strony musi w procesie zarządzania stosować się do celów, wartości, hierarchii, reguł oraz metod działania przyjętych w danej organizacji, z drugiej strony może jednak, na podstawie swoich doświadczeń i wiedzy, samo wpływać i kształtować powyższe elementy tak, aby podnosić sprawność procesu zarządzania, a co za tym idzie - efektywność organizacji. Kluczowe znaczenie w kształtowaniu systemu zarządzania przedsiębiorstwem ma trafne zdiagnozowanie podstawowych czynników wyznaczających jego optymalny kształt. Czynniki te można ująć w postaci modelu strategicznego dopasowania systemu zarządzania, który obejmuje trzy fazy, a mianowicie ocenę poziomu presji determinant kształtujących system zarządzania, identyfikację i analizę stopnia spójności cech organizacji i systemu zarządzania oraz ocenę pożądanego poziomu zaawansowania elementów systemu zarządzania. Artykuł koncentruje się na dwóch pierwszych fazach strategicznego dopasowania w odniesieniu do jednego z elementów systemu zarządzania, tj. wartości i celów.(abstrakt oryginalny)
Mechanizmy regulacyjne stanowią ten element systemu zarządzania, który odpowiada za zdolność przedsiębiorstwa do dostosowywania się do zmieniających warunków działania. Współcześnie, uwzględniając burzliwość otoczenia i dynamikę zmian, jakim podlegają firmy, mechanizmy te stają się kluczowe dla kształtowania pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw. Artykuł stanowi próbę identyfikacji kluczowych procesów składających się na mechanizmy dostosowawcze a także prezentuje propozycję metody diagnozy potencjału dostosowawczego systemu zarządzania.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono problem kształtowania obszaru metod i praktyk w systemie zarządzania przedsiębiorstw. Dokonano przeglądu klasyfikacji instrumentów zarządzania występujących w literaturze, a następnie zaproponowano własny model ich strukturalizacji na: filozofie i koncepcje zarządzania, metody zarządzania i praktyki zarządzania. Kluczowym elementem artykułu jest zaproponowanie procedury kształtowania metod i praktyk zarządzania w przedsiębiorstwie.(abstrakt oryginalny)
Przyjęcie systemowej konwencji postrzegania organizacji stworzyło nowe możliwości w zakresie regulacji przebiegu realizowanych w niej procesów. Pozwoliło na skoncentrowanie uwagi na konieczności optymalnego ukształtowania treści elementów systemu zarządzania przedsiębiorstwem. W niniejszym artykule zaprezentowane zostały zasady, metody i kluczowe czynniki umożliwiające spełnienie tego postulatu oraz model strategicznego dopasowania systemu zarządzania jako narzędzie jego kształtowania.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Determinanty skuteczności znormalizowanych systemów zarządzania
80%
W artykule podjęto próbę zidentyfikowania czynników determinujących skuteczność znormalizowanych systemów zarządzania, stanowiących podstawę odpowiednio zarządzanej organizacji zorientowanej na wyniki. W tym celu wykorzystano badania własne autorki, jak również wyniki audytów prowadzonych w organizacjach posiadających systemy zarządzania jakością, zarządzania środowiskowego i bhp. Aby wykazać skuteczność znormalizowanych systemów zarządzania zwrócono uwagę na czynniki wpływające na ich doskonalenie w organizacji zorientowanej na wyniki. W artykule zawarto rozważania dotyczące zarządzania organizacją w aspekcie orientacji kierownictwa na wyniki. Wskazano rolę znormalizowanych systemów zarządzania przy uwzględnieniu Modelu Doskonałości EFQM. Ponadto wskazano, jakie czynniki i w jakim stopniu determinują skuteczność systemów zarządzania w aspekcie analizy potencjału oraz wyników organizacji.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było opisanie znaczenia polityki środowiskowej i aspektów środowiskowych w strategicznym zarządzaniu środowiskiem organizacji oraz analiza polityk środowiskowych i aspektów środowiskowych zawartych w deklaracjach środowiskowych organizacji zarejestrowanych w systemie EMAS. Istotą stosowanej metody badawczej była analiza źródeł wtórnych, którymi były deklaracje środowiskowe aktualnie dostępne na polskiej stronie internetowej systemu EMAS. Badanie miało charakter pełny, analizie poddano deklaracje środowiskowe wszystkich organizacji zarejestrowanych obecnie w systemie EMAS w Polsce.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Ogólne założenia do budowy systemu zarządzania reklamacjami
80%
Podstawowym celem opracowania systemu zarządzania reklamacjami jest integracja wiedzy pozyskanej - w tym przypadku od m.in. operatorów, inżynierów, specjalistów, kierowników, która bezpośrednio dotyczy zagadnień produkcyjnych - oraz danych ilościowych i jakościowych na temat poszczególnej reklamacji. Dane te można uzyskać od klienta wewnętrznego bądź zewnętrznego zgłaszającego problem, który stanowi najcenniejsze źródło informacyjne dla przedsiębiorstwa. W dalszej kolejności pozyskane dane są przetwarzane w informacje umożliwiające rozwiązanie danego zagadnienia. Mając na uwadze fakt, iż reklamacje występują w każdym przedsiębiorstwie, w szczególności produkcyjnym oraz liczność publikacji na temat poszukiwania przyczyn wystąpienia danych problemów reklamacyjnych, wskazanie założeń do budowy kompleksowego systemu zarządzania reklamacjami jest jak najbardziej zasadne. System ten będzie obejmował swoim zakresem różne obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa, co przełoży się na łatwiejsze podejmowanie decyzji wpływających na minimalizację kosztów jakościowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono funkcjonowanie i strukturę systemu wytwórczego i zarządzania. Przedstawiono klasyczne podejście do ustalenia wielkości systemu zarządzania. Na koniec omówiono powstawanie zadań kierowniczych oraz uwarunkowanie wielkości i struktury systemu zarządzania.
W niniejszym artykule przedstawiono przesłanki o charakterze ekonomicznym i społecznym. Omówiono tendencje zmian w japońskim systemie zarządzania.
Praca zawiera wyniki badań empirycznych. Zaprezentowano w niej wybrane aspekty analizy polityk środowiskowych realizowanych przez przedsiębiorstwa z województwa podkarpackiego, mających wdrożony i doskonalony formalny system zarządzania środowiskowego bazujący na normie ISO 14001.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Innowacyjność wdrożeń systemów informatycznych wspomagających zarządzanie
80%
Artykuł omawia zagadnienia innowacyjności systemów informatycznych wspomagających zarządzanie oraz innowacyjności ich wdrożeń. W szczególności dotyczy innowacyjności typu organizacyjnego, ale także typu produktowego i procesowego. Przedyskutowano problem, czy wdrożenie rozwiązań standardowych można traktować jako innowacyjne. Wyróżniono w tym celu decydujące o przewadze konkurencyjnej główne procesy biznesowe i procesy pomocnicze, a także rozróżniono innowacyjność na poziomach: organizacji i gałęzi gospodarki. Wykorzystano wyniki badań dotyczących innowacyjności wdrożeń standardowych pakietów oprogramowania (abstrakt autora)
Wdrożenie systemu informacyjnego zarządzania w jednostce gospodarczej wiąże się z przezwyciężaniem wielu problemów mających różnorodny charakter. Projektowanie tego typu systemów ma charakter pracy twórczej o interdyscyplinarnym charakterze. Jako podstawowe dyscypliny można określić informatykę, zarządzanie i rachunkowość. Ale niewykorzystanie psychologii czy socjologii często prowadziło do zaniechania projektów. Podczas prac nad informacyjnym systemem zarządzania należy uwzględnić punkt widzenia użytkownika, który będzie akceptował system. Do istotnych okoliczności związanych z otoczeniem projektowanego informacyjnego systemu zarządzania zalicza się wsparcie kadry kierowniczej, stopień złożoności systemu oraz sposoby wdrażania zaprojektowanego systemu. (fragment tekstu)
Ocena stanu zdrowia psychicznego jest niemniej ważna niż ocena stanu zdrowia fizjologicznego człowieka. Dzięki zaawansowanej technologii elektroniki medycznej możliwe staje się spojrzenie głębiej w stan umysłu, a nawet analiza stanu psychofizjologicznego człowieka. Zaawansowane urządzania EEG odbierają sygnały niskiej mocy i dostarczają wysokiej jakości obraz numeryczny fal elektromagnetycznych generowanych przez ludzki mózg3. Sprawne i skuteczne używanie tego typu urządzeń wymaga od terapeuty olbrzymiej wiedzy z zakresu neuropsychologii w celu prawidłowej interpretacji obieranych sygnałów. Wiedzę tę można jednak skodyfikować i zaszyć w algorytmach komputerowych. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie możliwości wykorzystania tej metody jako kluczowego elementu opartego na wiedzy zarządzania przedsięwzięciami informatycznymi. Precyzyjniej ujmując, spróbujemy wykazać, że system zarządzania oparty na rozwiązaniu EVA/EVM (earned value analysis/earned value management) jest nie tylko efektywnym narzędziem monitorowania, sterowania i audytu projektów, lecz może stać się jednym z podstawowych źródeł wiedzy o projektach i ich atrybutach, którą następnie - zgodnie z koncepcją zarządzania adaptacyjnego (adaptive management) - informatyczne organizacje projektowe będą wszechstronnie używać (use/reuse) w doskonaleniu swej działalności. Należy dodać, że niniejsze opracowanie jest kolejnym z cyklu prezentującego autorską koncepcję zintegrowanego zarządzania przedsięwzięciami informacyjnymi, w której ważną rolę odgrywa metoda wartości uzyskanej. (fragment tekstu)
18
Content available remote Specyfika relacji z dostawcami w systemach zarządzania
80%
W artykule przedstawiono analizę zagadnienia relacji z dostawcami w organizacjach, w których wprowadzono znormalizowane systemy zarządzania. Struktura oraz zawartość tekstu zostały podporządkowane realizacji trzech zasadniczych celów, którymi są: 1) identyfikacja i opis relacji organizacji z dostawcami jako obiektu badań nauk o zarządzaniu, z uwzględnieniem wybranych nurtów badawczych w tym zakresie; 2) identyfikacja i opis zaleceń oraz wymagań dotyczących zarządzania relacjami z dostawcami, ujętych w standardach wybranych znormalizowanych systemów zarządzania; 3) empiryczna weryfikacja hipotez badawczych związanych z praktykami zarządzania relacjami z dostawcami obserwowanymi w organizacjach, które wprowadziły wybrane znormalizowane systemy zarządzania.(abstrakt oryginalny)
19
80%
Motivated by a purpose of closing the gap between theory and practice, this paper demonstrates how a well-known formal method is used to design a suitable control strategy for a large system. The formal method must deal with issues of complexity which usually prevent analysis of the large plant. The proposed strategies are based on modular principles and decomposition techniques and are proven to be able to cope with the complexity of the analysis of the investigated plant. (original abstract)
Koncepcja zarządzania wartością zakłada świadome inspirowanie, podejmowanie i wdrażanie działań system zarządzania zorientowanych na zwiększanie wartości przedsiębiorstwa, bądź innego podmiotu z którego funkcjonowaniem związane jest permanentne dążenie do pomnażania jego wartości rynkowej. Znajduje ona w związku z tym swoje zastosowanie w odniesieniu do funkcjonowania przedsiębiorstw, strategicznych jednostek biznesu, projektów ekonomicznych oraz nieruchomości. Koncepcja ta rodzi potrzebę kompleksowego podejścia poprzez stworzenie złożonej systemowej struktury zarządzania ukierunkowanego na pomnażanie wartości. Z tego też powodu kluczowego znaczenia dla efektywnego pomnażania wartości inwestowanego kapitału ma system zarządzania wartością. Artykuł prezentuje założenia, istotę oraz składniki i mechanizmy funkcjonowania tego systemu, jako holistycznego podejścia, integrującego ujęcie statyczne z ujęciem dynamicznym (procesowym). (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.