Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Taksonometria
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W niniejszej pracy zostanie zaproponowany pewien sposób zamiany destymulanty na stymulantę, a także dwa nowe wzory zamiany nominanty na stymulantę. Metoda zamiany destymulanty na stymulantę jest interesująca z powodu braku zmian w najważniejszych parametrach rozkładu cechy (po unormowaniu). Natomiast wzory zamiany nominanty na stymulantę są proponowane jako uogólnienia bardzo wielu różnych formuł, które można stosować. Przy omawianiu pierwszego wzoru zamiany nominanty na stymulantę zaproponowano też wykresy pozwalające porównać wartości cech przed unormowaniem i po unormowaniu. (fragment tekstu)
W wielowymiarowej analizie porównawczej przy doborze cech opisujących obiekty ze względu na wyróżnione zjawisko złożone wykorzystuje się argumenty merytoryczne i kryteria formalne. W pracy, definiując odporną strukturę taksonometryczną, wskazano nowy, formalny sposób oceny doboru cech i wiarygodności wyników analiz. W niniejszej pracy zostanie zaproponowana procedura służąca do wyszukiwania z danego zbioru cech takich podzbiorów, za pomocą których można uzyskać taksonometryczne struktury odporne. Prezentację procedury poprzedzą podstawowe informacje dotyczące pierwszej głównej składowej oraz odporności i stabilności struktur taksonometrycznych. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono uwagi w doborze zmiennych, które mają zastosowanie wtedy kiedy badacz korzysta z danych ilustrujących zrealizowane już konkretne procesy ekonomiczne i nie może eksperymentalnie kształtować wartości poszczególnych zmiennych objaśniających.
4
Content available remote Taksonomiczny miernik rozwoju (TMR) z uwzględnieniem zależności przestrzennych
61%
Tematyka artykułu dotyczy zagadnienia wykorzystania taksonomicznego miernika rozwoju w przestrzennych analizach ekonomicznych w warunkach występowania zależności przestrzennych. Dodatnie zależności przestrzenne obserwowane są dla większości zjawisk ekonomicznych. Wymusza to uwzględnienie tych zależności w konstrukcji miernika, w wyniku czego otrzymywany jest przestrzenny taksonomiczny miernik rozwoju (pTMR). W związku z powyższym celem artykułu jest wypracowanie propozycji konstrukcji przestrzennego taksonomicznego miernika rozwoju. Zależności przestrzenne uwzględnione zostaną w konstrukcji miernika poprzez wykorzystanie potencjalnej siły interakcji między regionami Dzięki temu przestrzenny taksonomiczny miernik rozwoju pozwalać będzie na określenie tendencji w kształtowaniu się analizowanych zjawisk. Zaproponowana w artykule konstrukcja przestrzennego taksonomicznego miernika rozwoju zastosowana została w przestrzennym badaniu poziomu rozwoju gospodarczego podregionów w Polsce w 2011 roku. Przeprowadzona analiza pozwoliła na ocenę sytuacji gospodarczej w Polsce oraz określenie tendencji w rozwoju gospodarczym podregionów. (abstrakt oryginalny)
Praca dotyczy zagadnienia porządkowania (rangowania) obiektów od najgorszego do najlepszego ze względu na niemierzalne bezpośrednio zjawisko (np. poziom życia ludności, jakość produktu lub stan finansowy firmy). Porządkowanie liniowe obiektów ze względu na takie zjawisko jest głównym zadaniem dyscypliny nazywanej w polskiej literaturze ekonomicznej wielowymiarową analizą porównawczą (WAP). Rankingu obiektów w WAP dokonuje się często na podstawie wartości tzw. cechy syntetycznej. Cecha syntetyczna jest funkcją mierzalnych cech opisujących obiekty, powiązanych merytorycznie z badanym zjawiskiem. (...) W niniejszej pracy dokonano klasyfikacji zbiorów cech na podstawie macierzy korelacji na potrzeby WAP, a także omówiono ich własności. Skoncentrowano się na przypadkach, gdy struktura taksonometryczna nie jest odporna. Zaproponowano, by dokonywać wówczas tzw. dezagregacji zjawiska - wyodrębniać cząstkowe kryteria rankingu obiektów. Przedstawiono argumenty skłaniające do dezagregacji zjawiska. Zaproponowano również metodę wyszukiwania zbiorów cech, które opisują cząstkowe kryteria porównywania obiektów. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono propozycję graficznej procedury porządkowania i grupowania obiektów opisanych pojedynczą cechą ujętą w formie szeregu przekrojowego, czasowego lub przekrojowo-czasowego. Metoda ta nawiązuje do klasycznej metody porządkowania opracowanej ponad 100 lat temu przez Jana Czekanowskiego. Zaletami proponowanej procedury są mała pracochłonność, intuicyjność i możliwość realizacji za pomocą arkusza kalkulacyjnego z zastosowaniem kilku elementarnych funkcji. Metodę wykorzystano do analizy taksonomicznej zbioru 28 krajów Unii Europejskiej opisanych trzema cechami: stopa bezrobocia, zagrożenie ubóstwem oraz długość życia, odnoszącymi się do dwóch lat - 2010 oraz 2015 r. (abstrakt oryginalny)
Omówiono podstawowe pojęcia związane z taksonometrią. Przedstawiono typologię zadań taksonometrycznych. Ukazano wzory zbiorów złożonych jednorodnych i niejednorodnych. Propozycje teoretyczne zilustrowano dwoma empirycznymi przykładami.
Artykuł jest poświęcony problemowi wyznaczenia dwóch najlepszych reprezentantów zbioru bez dzielenia zbioru na rozdzielne podzbiory.
W niniejszym artykule proponuje się przedstawienie graficzne obiektów w wielowymiarowej przestrzeni cech względem tylko jednego obiektu. Uwzględnia się tutaj odległości wszystkich obiektów danego zbioru obiektów względem jednego obiektu oraz pozycje wszystkich obiektów w rankingu. Taki sposób prezentacji graficznej obiektów nazwano taksonometryczną mapą dla obiektu. (fragment tekstu)
Przedstawiono definicję oraz historię teorii zbioru rozmytego. Omówiono rozmyte i deterministyczne modele taksonometryczne.
W opracowaniu dokonano weryfikacji sieci neuronowych pod kątem zastosowań w klasyfikacji bezwzorcowej. Przeprowadzone badania mają dać odpowiedź na pytanie, czy sieci neuronowe mogą być wykorzystywane jako skuteczne metody wizualizacji i grupowania wielowymiarowych danych.
W artykule zaproponowano zastosowanie taksonomicznych metod klasyfikacji danych dla krótkich szeregów przekrojowo-czasowych w modelowaniu predyktywnym i prognozowaniu.
Na podstawie syntetycznego zbioru obiektów buduje się funkcję kryterialną, która będzie obrazowała ogólne ryzyko kredytowe dla rozpatrywanych firm (sektorów). Rozpatrując wszystkie warunki towarzyszące akcji kredytowej danego banku pokazano, w jaki sposób uzyskać optymalną strukturę portfela kredytowego banku, przy której ryzyko kredytowe będzie najmniejsze.
Tematyka artykułu dotyczy zastosowania przestrzennego taksonomicznego miernika rozwoju (pTMR) w analizie rynku pracy w Polsce. Zastosowanie tego miernika wiąże się z faktem, że większość zjawisk ekonomicznych charakteryzuje się dodatnimi zależnościami przestrzennymi. Wymusza to uwzględnienie tych zależności w przestrzennych analizach ekonomicznych. W przypadku przestrzennego taksonomicznego miernika rozwoju zależności przestrzenne są uwzględniane w konstrukcji miernika poprzez wykorzystanie potencjalnej siły interakcji między regionami. Pozwala to na określenie za pomocą miernika tendencji w kształtowaniu się analizowanych zjawisk. W artykule przeprowadzono analizę sytuacji na rynku pracy dla 66 podregionów w Polsce (NUTS 3). Przeprowadzone badanie dało możliwość oceny sytuacji na rynku pracy oraz określenia tendencji w jego rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Dotychczas podejście wielomodelowe z dużym powodzeniem stosowane było w dyskryminacji i regresji w celu podniesienia dokładności predykcji. W ostatnich latach analogiczne propozycje pojawiły się w taksonomii, aby zapewnić większą poprawność i stabilność wyników klasyfikacji. Ważnym czynnikiem przyczyniającym się do sukcesu podejścia wielomodelowego jest zróżnicowanie elementów wchodzących w skład klasyfikacji zagregowanej. Zasadniczym celem badania jest próba zastosowania miar pozycyjnych w zaproponowanych dotąd miernikach zróżnicowania [Hadjitodorov, Kunchcva, Todorova 2006] do zbadania relacji, jakie zachodzą między poziomem zróżnicowania klasyfikacji składowych a jakością klasyfikacji zagregowanej w podejściu wielomodelowym w taksonomii oraz porównanie wyników z dotychczas stosowanymi sposobami badania tych relacji.(abstrakt oryginalny)
W statystyce małych obszarów problemem jest wielość wyników estymacji w zależności od rodzaju estymatora, rodzaju zmiennych pomocniczych oraz poziomu analizy. Powstaje zatem potrzeba oceny jakości wyników. Jedną z najpoważniejszych metod jest analiza taksonometryczna. Autorzy posłużyli się wybranymi metodami taksonometrycznymi dla oceny estymacji dochodu ekwiwalentnego gospodarstw domowych w powiatach województwa wielkopolskiego. Skoncentrowali się oni na wykorzystaniu jednego z takich kryteriów oceny estymatorów (kryterium kolejności), które zapewniłoby większą akceptowalność wyników badań statystycznych w społeczeństwie.(abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano podstawowe pojęcia i metody badań taksonometrycznych oraz wielowymiarowej analizy porównawczej wraz z pakietem komputerowym POLTAKS (taksonomia 2) oraz specyfikacje modeli przestrzennych.
Celem artykułu jest przedstawienie licznych sugestii metodologicznych dotyczących porównań międzynarodowych w sferze dynamiki tych aspektów rozwoju społecznego, które można zmierzyć. Sugestie te zostały sformułowane w oparciu o zasady taksonometryczne i wielowymiarową analizę porównawczą. Umożliwiają one badanie syntetycznego tempa rozwoju społecznego oraz porównywanie poszczególnych struktur miar tempa wzrostu zbioru wielkości makrospołecznych. Struktury te można przyjąć jako swoisty obraz systemu priorytetów i preferencji rozwojowych składających się na pojęcie realizowanej polityki i strategii rozwoju społecznego. Propozycje analityczne zostały wykorzystane we wstępnych badaniach dynamiki rozwoju społecznego w kilkudziesięciu krajach w okresie 20 lat (1961-1980). Uzyskane wyniki przemawiają za potrzebą rozwijania zaproponowanej linii badań porównawczych jako etapu wstępnego w długookresowym prognozowaniu i programowaniu rozwoju społecznego poszczególnych krajów i ich homogenicznych grup.
Artykuł poświęcono problematyce pozyskiwania wiedzy z baz danych, odnosząc się zarówno do danych w postaci numerycznej jak i postaci lingwistycznej. Przedstawiono pojęcie danych lingwistycznych i ich zastosowanie w bazach danych. Omówiono przykładowe techniki pozyskiwania wiedzy oraz przedstawiono pewne modyfikacje modeli przetwarzania danych numerycznych w celu zastosowania ich do danych w postaci lingwistycznej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.