Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 76

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Telematics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Technologie informatyczne w przedsiębiorstwach TSL
100%
W artykule zostały przedstawione systemy informatyczne i telematyczne oferowane przez przedsiębiorstwa TSL wykorzystywane przez nadawców i odbiorców przesyłek. Klienci mogą korzystać z e-obsługi, która staje się standardem w procesie realizacji zamówienia, obejmuje pełną lub częściową obsługę informatyczną oferowaną przez operatora logistycznego oraz wykorzystanie tych systemów przez klientów indywidualnych i instytucjonalnych. W opracowaniu zostały zaprezentowane systemy informatyczne oferowane przez DP DHL oraz DB Schenker w obsłudze logistycznej.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Inteligentny samochód przyszłości
75%
Rozwiązania innowacyjne znajdują szerokie zastosowanie we wszystkich gałęziach transportu. Zmienne tablice świetlne, systemy nawigacji satelitarnej, internet, sieci komórkowe to tylko kilka z przykładów zastosowania telematyki w transporcie drogowym. Celem artykułu jest przedstawienie najnowszych rozwiązań w inteligentnym pojeździe przyszłości. Jednym z kluczowych rozwiązań telematyki w odniesieniu do transportu pasażerskiego jest pojazd inteligentny. W dostępnej literaturze przedmiotu nie ma jednak precyzyjnej definicji pojazdu inteligentnego. Producenci z zakładu samochodowego z Stuttgartu proponują, że: "pojazd inteligentny to taki, który dzięki zastosowaniu rozwiązań informatycznych, telekomunikacyjnych oraz telematycznych tworzy jeden system, którego celem jest zwiększenie wygody i komfortu użytkowania, poprawa bezpieczeństwa czynnego i biernego oraz nieograniczonego dostępu do informacji"(fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza wdrożonego systemu telematycznego Poltrack oraz zbadanie wpływu tego systemu na proces zarządzania transportem samochodowym w przedsiębiorstwie Saltrans. W części empirycznej wykorzystano metody badawcze takie jak: wywiady bezpośrednie z właścicielem przedsiębiorstwa, analiza uzyskanych dokumentów i praca z programem. Zastosowanie tych metod pozwoliło na zbadanie wpływu systemu na proces zarządzania transportem samochodowym w przedsiębiorstwie Saltrans, co syntetycznie przedstawiono w poszczególnych podrozdziałach artykułu. (fragment tekstu)
Logistyka miejska to koncepcja poszukiwania efektywnych rozwiązań w zakresie funkcjonowania systemów transportowych na obszarach zurbanizowanych, której celem jest zredukowanie kongestii transportowej przy jednoczesnym usprawnieniu przewozu dóbr, osób oraz odpadów w miastach. Mnogość strumieni (materiałowy, ludzki, kapitałowy, informacyjny) i towarzyszące im relacje są składowymi systemu logistycznego miasta, stanowiącego pewnego rodzaju środowisko do realizacji operacji logistycznych. Miasto jest systemem otwartym, ponieważ posiada wyraźne powiązania z otoczeniem. Jest także systemem dynamicznym, a więc zmiennym, zdolnym do wzrostu gospodarczego i reagującym na zmiany zachodzące w jego otoczeniu. Wymaga zatem planowania, koordynowania, kontrolowania i organizacji przepływów dotychczas nieskoordynowanych [Szymczak, s.26], przebiegających na terenie miasta i w jego okolicach. (fragment tekstu)
W opracowaniu omówiono znaczenie terminu telematyka, określającego nowe funkcje związane z informatyką. Do obszaru, w którym najbardziej widoczne są rozwiązania telematyczne należy szeroko rozumiany transport. Uwzględniając zróżnicowanie oraz odmienność podmiotów zainteresowanych aplikacjami telematycznymi zaprezentowano główne obszary zastosowań telematyki w transporcie oraz usługi świadczone w oparciu o systemy telematyczne. (abstrakt oryginalny)
Usługi telematyczne w Polsce są dotychczas mało rozpowszechnione. Sprzedaż biletów kolejowych i lotniczych poprzez internet, system sterowania ruchem drogowym w Poznaniu, wykorzystanie łączności bezprzewodowej do zabezpieczenia samochodów przed kradzieżą itp. - to nieliczne przykłady zastosowania rozwiązań telematycznych w kraju.
Telematyka transportu uważana jest często za dodatkowe narzędzie polityki transportowej, obok tradycyjnych sposobów takich jak inwestycje i regulacje prawne. Jednak jednym z najważniejszych warunków pomyślnego upowszechnienia technologii telematycznych jest zapewnienie instytucjonalnych podstaw tego rodzaju działalności.
W pracy przedstawiono analizę systemu transportu w mieście Cape Verde na wyspie Santiago / Praia City, pod kątem możliwości zastosowania rozwiązań telematycznych w praktyce. Ze względu na obserwowany wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza wydzielinami spalin ze środków transportu kołowego, znacznych kosztów paliwa oraz różnego rodzaju odpadów, w mieście Praia istnieje pilna potrzeba reorganizacji systemu transportowego. Celem wypowiedzi jest analiza możliwości zastosowania inteligentnych systemów sterowania transportem w mieście Praia w zakresie zarządzania ruchem miejskim i budowy wymaganej przedmiotowej infrastruktury. Istotnym jest, aby system sterowania transportem miejskim uwzględniał różne możliwe scenariusze w transporcie kołowym oraz warunki otoczenia. Na podstawie analizy literatury można stwierdzić, że zastosowanie telematyki w sterowaniu systemem transportu miejskiego jest skuteczne. Istotnym jest jednakże poprzedzenie budowy odpowiednich rozwiązań badaniami wykonalności dla określonego środowiska.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono rolę i funkcje Systemów Sygnalizacji Przejazdowej w zapewnieniu bezpieczeństwa na skrzyżowaniach dróg kołowych i kolejowych. (abstrakt oryginalny)
Technologie informacyjne są obecnie jednym z najważniejszych instrumentów poprawy i wzrostu efektywności publicznego transportu zbiorowego. Mogą one zapewnić skokową poprawę oferty przewozowej, użyteczności systemu, jego dostępności oraz poziomu integracji, wpływając w znaczący sposób na potencjalną wartość systemów transportu zbiorowego w miastach i aglomeracjach województwa.(fragment tekstu)
Pomimo, że ubezpieczenia wykorzystujące rozwiązania telematyczne mogą stanowić potencjalne źródło przewagi konkurencyjnej, tematyka Usage-Based Insurance (UBI) jest wciąż mało poznana szczególnie w kontekście realiów krajowych. Z tego powodu głównym celem artykułu jest umożliwienie lepszego zrozumienia tematu poprzez przegląd i podsumowanie dotychczasowych osiągnięć badawczych oraz dostępnej literatury. Praca porusza zarówno historyczny aspekt rozważań jak i podsumowanie badań prowadzonych w ciągu ostatniej dekady. Obejmuje swoim zakresem aspekty związane z rozwojem koncepcji taryf typu UBI, szansami wynikającymi z modyfikacji dotychczasowego podejścia do taryfikacji jak i potencjalnymi przeszkodami mogącymi utrudnić rynkowe wdrożenie UBI. Dokonuje również próby usystematyzowania definicji poszczególnych terminów powiązanych z ubezpieczeniami wykorzystującymi rozwiązania oparte o telematykę.(abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problem przedstawienia nowoczesnych systemów wspomagania transportu i spedycji w międzynarodowych łańcuchach dostaw. Na podstawie analizy piśmiennictwa omówiono zagadnienie międzynarodowych łańcuchów dostaw, przedstawiono jak transport i spedycja odgrywa ważną rolę w międzynarodowych łańcuchach dostaw, a także przedstawiono nowoczesne systemy wspomagania w transporcie i spedycji z wykorzystaniem łącz bezprzewodowych, systemów nawigacji i rozwoju telematyki. (abstrakt oryginalny)
Integracja transportu miejskiego jest postulatem coraz silniej artykułowanym zarówno przez stronę popytową jak i podażową systemów transportu miejskiego. Zdobycze technologiczne znajdujące wyraz w rozwoju telematyki stają się istnym czynnikiem realizacji tego postulatu. W szczególności węzłowe zagadnienie podziału strumieni finansowych (w zwłaszcza dotacji), które staje się barierą integracji na obszarach aglomeracyjnych staje się coraz bardziej podatne na wdrożenie rozwiązań akceptowalnych przez podmioty procesów integracji. Doświadczenia aglomeracji katowickiej pokazują, że w szczególności elektroniczne systemy biletowe mogą odegrać bardzo ważną rolę w rozwiązaniu tego problemu. Dla aglomeracji katowickiej szansą taką jest realizowany projekt Śląskiej Karty Usług Publicznych, który pozwoli na ewidencjonowanie (w czasie rzeczywistym) informacji o wielkości przewozów realizowanych w systemie transportu zbiorowego.(fragment tekstu)
Celem pracy jest zasygnalizowanie problematyki lokalizacji zakładów produkcyjnych branży motoryzacyjneJ na świecie w świetle zagadnień telematyki transportu. W celu poszukiwania innowacyjnych rozwiązań optymalizujących procesy logistyczno-transportowe zachodzące pomiędzy zakładami produkcyjnymi a klientami rozpatrywane są podstawowe cechy charakterystyczne telematyki transportu w branży motoryzacyjnej. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Systemy telematyczne jako źródło korzyści w transporcie drogowym
75%
Wymagania dotyczące transportu stale wzrastają, podobnie jest w przypadku każdej gałęzi transportowej. Współcześnie wyzwania stojące przed każdą dziedziną transportu to efektywność ekonomiczna oraz maksymalizacja bezpieczeństwa przewożonych ładunków bądź osób. W przypadku transportu drogowego pozytywnie na te efekty mogą wpłynąć nowoczesne systemy telematyczne. W artykule zaprezentowano potencjalne rozwiązania z dziedziny telematyki, mające na celu usprawnienie funkcjonowania transportu drogowego. Wnioski z przeprowadzonych rozważań wskazują, że możliwe są do uzyskania korzyści przy wykorzystaniu systemów telematycznych oraz informatycznych, takich jak: GPS, Transporeon, FM solutions, Trans.EU.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie jest próbą przedstawienia korzyści i problemów wynikających z implementacji systemów telematycznych w transporcie drogowym. Oprócz ogólnej charakterystyki systemów telematycznych, zaprezentowano możliwe ich wykorzystanie i funkcjonowanie w transporcie drogowym oraz poruszono kwestie informacji w ich działaniu. Opisano także architekturę inteligentnego transportu oraz scharakteryzowano rozwój systemów telematycznych w Polsce i Europie. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiona została charakterystyka sytemu telematycznego wspomagającego pracę przedsiębiorstwa budowlanego. Optymalizacja procesów transportowych poprzez zastosowanie systemu telematyki pozwala na stałe monitorowanie pracy każdego środka transportowego. Rozwiązanie to pozwala obniżać koszty eksploatacji pojazdów poprzez możliwość efektywnego analizowania danych z urządzeń i czujników służących do monitoringu pojazdów. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote GPS Systems as an Item of Telematics in Transportation
75%
Transport międzynarodowy staje przed nowymi wyzwaniami związanymi z postępującym rozwojem gospodarczym na świecie. Rosnące zapotrzebowanie na przewozy prowadzi do sytuacji, w której niezbędne jest wykorzystanie nowoczesnych systemów umożliwiających sprawne zarządzanie ruchem i wspomagających funkcjonowanie całego systemu transportowego. Obecnie ponad 80% potrzeb przewozowych zaspokajanych jest za pomocą transportu drogowego. Podkreśla się, że udział transportu samochodowego w strukturze gałęziowej transportu ładunków w Unii Europejskiej stale rośnie, co jest odbiciem ogólnych zjawisk gospodarczych na świecie i w Europie. Zmiany zachodzące na rynku globalnym rodzą potrzebę jak najefektywniejszego wykorzystania tej gałęzi transportu przez tworzenie nowoczesnych systemów transportowych, modernizację środków transportu oraz usprawnianie działania infrastruktury drogowej. Szczególnie widoczne jest to w krajach UE, gdzie zastosowanie mają przepisy wspólnej polityki transportowej m.in. w zakresie prowadzenia działalności transportowej i wykonywania zawodu przewoźnika drogowego. Szansą na utrzymanie się przewoźników na rynku europejskim są nowoczesne systemy telematyczne i informatyczne. Zastosowanie systemów informatycznych, np. przez wykorzystane ich do monitoringu skrzyżowań, stworzenia systemu informowania kierowców o występujących zagrożeniach, warunkach atmosferycznych, możliwych drogach objazdowych, pozwala na skuteczniejsze zarządzanie transportem miejskim, minimalizację kosztów oraz zapewnienie lepszego przepływu informacji, co prowadzi do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, zwiększenia komfortu jazdy kierowcy oraz znacznego skrócenia czasu jazdy. Celem artykułu jest przedstawienie znaczenia i istoty telematyki transportu oraz porównania wybranych systemów monitorowania i nawigacji floty pojazdów. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł przedstawia współczesne rozwiązania telematyczne wykorzystywane w transporcie samochodowym. Przedstawione przykłady systemów telematycznych podzielone zostały ze względu na główne obszary ich zastosowania i uszeregowane od najpopularniejszego tj. nawigacja i komunikacja, zarządzanie flotą pojazdów, informacja o ruchu i jego sterowaniu, urządzenia pobierania opłat, systemy przeciw wypadkowe. Z uwagi na konieczność dostosowania oferty do wymogów otoczenia rynek usług transportowych coraz częściej sięga po nowoczesne rozwiązania. Powyższe systemy działające w sposób zintegrowany dają możliwość efektywnego zarządzania transportem samochodowym. (abstrakt oryginalny)
The article presents a multidimensional model using the analysis of correspondence of MCA (multiple correspondence analysis) in the task of managing intelligent transport in healthcare. It is an exploratory technique of qualitative data analysis that allows graphical representation of variables in lowdimensional space. The model using correspondence analysis emerges relatively easily interpretable results. The article will show the technique of data reduction. MCA is a method of cooccurrence of variable categories that can be measured on a nominal scale. The graphic design of variables and the definition of relationships between them will also be presented. This will allow to obtain a map of points using a multidimensional correspondence analysis and identification of existing clusters of variable categories that support the use of telematics tools in the management of intelligent transport in healthcare. (original abstract)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.