Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Teoria makroekonomii
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Opierając się na wybranych szkołach ekonomicznych (monetarystycznym podejściem do walki z inflacją, nową szkołą klasyczną, nową szkołą keynesowskią, szkołą postkeynesowską) opisano prezentowane przez nie podejście teoretyczne, a następnie skonfrontowano to podejście z zalecaną przez ekonomistów polityką ekonomiczną.
Pierwsza część artykułu poświęcona jest skrótowemu omówieniu metody idealizacji i konkretyzacji. Autor podkreśla, że ma ona zastosowanie wtedy, gdy zjawisko wyjaśniane (czyli takie, którego przyczyna zaistnienia poddana jest analizie) spełnia dwa warunki: oddziałuje na nie więcej niż jeden czynnik - jego natężenie determinowane jest zatem przynajmniej dwoma przyczynami, nie jest ono elementem sprzężenia zwrotnego, czyli takiego ciągu przyczyn i skutków, że ostatnie ogniwo ciągu wzmacnia ogniwo pierwsze uruchamiając kolejną interakcję. Zastosowanie tej metody ilustruje autor na przykładzie J.M.Keynesa teorii równowagi przy niepełnym zatrudnieniu. W drugiej części tekstu autor podejmuje próbę wykazania, że istnieją zjawiska gospodarcze nie spełniające dwóch powyższych warunków. Ze zatem oddziałuje na nie jedna przyczyna i że są one elementem ciągu tworzącego sprzężenie zwrotne. Kryzys gospodarczy ostatnich lat autor zalicza do tej właśnie kategorii. Dla poparcia owej tezy wylicza elementy ciągu tworzącego samonapędzający się mechanizm kryzysu. Na tym tle zatem rodzi się pytanie zawarte w tytule artykułu. (abstrakt oryginalny)
Warunkami rozwoju nauki jest wciąż specjalizacja. Tak, jak zdolność człowieka do ogarniania wiedzy i procesów jest nieograniczona, tak ograniczony jest jego czas osobisty. Możliwość dzielenia się wiedzą zarówno z innymi badaczami, zajmującymi się równoległymi dziedzinami, jak i tymi na wyższym poziomie ogólności, wreszcie będzie można przekazać społeczeństwu. (abstrakt oryginalny)
Dokonano przeglądu teorii makroekonomii z punktu widzenia wyjaśniania przyczyn wahań aktywności gospodarczej oraz ich mechanizmu transmisji, W większości teorii cykli koniunkturalnych oczekiwania stanowią istotny czynnik sprawczy, bądź są elementem mechanizmom transmisji szoków. Model filtru informacyjnego jest próbą zobrazowania wpływu informacji na oczekiwania i uzasadnieniem zastosowania danych z testu koniunktury do analizy realnych zjawisk w gospodarce, jak również wykorzystania ich w założonych wskaźnikach koniunktury, jako zmiennych reprezentujących oczekiwania podmiotów gospodarczych. (fragment tekstu)
Autorzy odnoszą się do tez wyrażonych w artykule „Niektóre właściwości „ponadustrojowego gospodarstwa pieniężnego”, który został opublikowany w tomie XXXI. Przedstawiony tam model gospodarstwa pieniężnego daje podstawy do badań strukturalnych i badań nad dynamiką strumieni i zasobów pieniężnych, w łączności ze zmianami siły nabywczej pieniądza. W tym artykule dodatkowo założono, iż makroekonomiczne procesy realne mogą być analizowane i oceniane wyłącznie w aspekcie ponadustrojowego gospodarstwa pieniężnego. Zgodnie z tym procesy realne to wartościowe relacje i mechanizmy przekształceń nakładu pieniężnego w wyniki pieniężne, a zwłaszcza powstawanie pieniężnej nadwyżki ekonomicznej do podziału i proporcje jej ostatecznego wykorzystania, w trybie wydatków pieniężnych, dokonywanych przez odbiorców końcowych.
6
Content available remote Wrażliwość stóp bezrobocia względem wahań PKB w przekroju województw
84%
Niniejszy artykuł podejmuje zagadnienie wrażliwości bezrobocia względem zmian wielkości produkcji zagregowanej w Polsce w latach 1995-2011. Wpisuje się tym samym w mający długą tradycję w literaturze nurt badań dotyczących prawa Okuna. Zagadnienie skutków zmian koniunktury dla rynku pracy zyskało na znaczeniu w szczególności w dobie ostatniego kryzysu gospodarczego i znacznego spowolnienia wzrostu gospodarczego w Polsce. W badaniu wykorzystano dane o stopach bezrobocia i wzroście gospodarczym w szesnastu województwach Polski dla oszacowania parametrów równania Okuna w dwóch ujęciach (w wersji na różnicach oraz na odchyleniach od wartości długookresowych), posługując się przy tym metodami ekonometrycznymi dostosowanymi do panelowego charakteru zbioru danych. Uzyskane oszacowania parametru Okuna, wynoszące przeciętnie około 0,4, sytuują Polskę w środku stawki krajów OECD pod względem wrażliwości zmian bezrobocia względem PKB. Przetestowana została także hipoteza o istotnie silniejszej reakcji bezrobocia na zmiany produkcji w okresie po 2008 roku i nasileniu się zjawisk kryzysowych w gospodarce światowej. W artykule przedstawiono także oszacowania parametru Okuna dla poszczególnych województw oraz sformułowano hipotezy co do przyczyn ich zróżnicowania, skupiając się przy tym na kwestiach związanych ze strukturą gospodarki i cechach podaży pracy. (fragment tekstu)
Autorzy odnoszą się do opinii wyrażonych przez profesora Feliksa Młynarskiego w książce „Pieniądz i Gospodarstwo pieniężne”, opublikowanej w Krakowie w 1947 roku. W książce tej przeciwstawiono gospodarkę naturalną (bezpieniężną) „gospodarstwu pieniężnemu". Powstanie i krążenie pieniądza łączy się ściśle z operacjami kredytowymi, stąd i nazwa dzisiejszego pieniądza - pieniądz kredytowy. Każdy dodatkowy kredyt wiąże się z dodatkowym pieniądzem, występującym w postaci narastających wkładów bankowych. Autorzy przyjmują, że każda gospodarka używająca pieniądze podlega ogólnym zasadom właściwym dla wszystkich systemów walutowych. W artykule przedstawiono model gospodarstwa pieniężnego, który daje podstawy do badań strukturalnych i badań nad dynamiką strumieni i zasobów pieniężnych, w łączności ze zmianami siły nabywczej pieniądza.
Autor rozważa przydatność istniejących reżimów kursowych z punktu widzenia wejścia krajów Trójkąta Wyszehradzkiego do obszaru EMU. W tym celu najpierw dokonuje krótkiego przeglądu i oceny dwóch odrębnych i konkurencyjnych teorii makroekonomicznych - nowego konsensusu ekonomicznego (który łączy teorię neoklasyczną z neokeynesowską teorią równowagi gospodarczej) i pokeynesowskiej teorii makroekonomicznej. W dalszej kolejności analizuje zróżnicowane możliwości prowadzenia polityki monetarnej i reżimów kursu walutowego z perspektywy równowagi bilansu płatniczego i wzrostu gospodarczego w ramach Unii Europejskiej. Uwagę skupia na ocenie możliwości wykorzystania istniejących obecnie systemów kursowych w realizacji przyszłej strategii wzrostu gospodarczego krajów Trójkąta Wyszehradzkiego dostosowanej do warunków funkcjonowania EMU. W końcowym efekcie analizy dochodzi do wniosku, że gospodarki krajów Trójkąta Wyszehradzkiego muszą dokonać indywidualnych wyborów adekwatnego reżimu kursowego stabilizującego własną, niebezpieczną "ścieżkę" przejścia do obszaru EMU. Powodem tego jest słabość instytucji rynku finansowego, trudności z utrzymaniem równowagi budżetowej i znaczne różnice priorytetów makroekonomicznych w końcowej fazie transformacji. (abstrakt oryginalny)
Celem tego opracowania jest wskazanie na pochodzenie doktryny monetarystycznej, przedstawienie życiorysu i dorobku naukowego Miltona Friedmana oraz określenie wpływu doktryny monetarystycznej na teorie ekonomii. Doktryna monetarystyczna, której kluczowym przedstawicielem jest Milton Friedman ma wewnętrznie spójna strukturę. Poglądy Miltona Friedmana zostały ukształtowane w kolebce amerykańskiego liberalizmu, za jaką uchodzi Szkoła Chicago.
W okresie powojennym na gruncie ekonomii francuskiej pojawiły się prądy łączące teorię ekonomii z doktrynami społecznymi, co pozwoliło na przeniesienie badań z dziedziny socjologii do analizy ekonomicznej, w tym podejściu uwzględniającej również dane instytucjonalne. Od początku lat 70. ujęcie instytucjonalne oraz historyczne odradza się w myśli francuskiej wraz z rozwojem nowej szkoły ekonomicznej - szkoły regulacji - pod wpływem ekonomistów, takich jak: Gérard Destanne de Brenis, Michel Aglietta, Alain Lipietz, Robert Boyer, André Orléan czy Benjamin Coriat. (fragment tekstu)
Imperfect tax legislation, high levels of corruption, and shadow economy lead to the deterioration of macroeconomic situation and economic imbalances in the countries. The state's actual tax revenues' inconsistency to its potential opportunities becomes the most acute problem for many countries. These processes cause a reduction in budget revenues due to the formation of tax gaps. The research aims to establish the causal links between tax gaps in the main types of taxes and the macroeconomic stability level. A comparative analysis of the theoretical basis for assessing the macroeconomic stability shows that to the greatest extent the requirement to ensure the reliable comparisons of different countries and achieve the main goals of a stabilization policy is possible using the concept of the macroeconomic stability pentagon. The article considers the basic version of this concept (developed by G. Kolodko) and its modifications. The authors have found that taxpayers often resort to various understatement schemes of their VAT and customs duties out of all indirect taxes. The volume of tax gaps for value added tax is calculated in the research. An empirical study on the causal relationships of tax gaps on value added tax and macroeconomic stability is carried out in the following logical sequence: determining the order of series integration using single root tests (ADF, IPS, LLC); evaluation of series cointegration by means of panel tests (Pedroni and Kao), determination of the strength and direction of the causal relationship between the series based on a dynamic approach (VEC model). The findings on the volume of tax gaps by major types of taxes and their causal links with the macroeconomic stability level may become targets for the organization's legal regulation over paying taxes to the state budget. (original abstract)
Niniejsze opracowanie podejmuje, stosunkowo słabo opisaną w polskiej literaturze, problematykę czynników określających podatność gospodarek na wpływ zewnętrznych oddziaływań makroekonomicznych (impulsów z innych gospodarek o powiązanych rynkach, a także tzw. common shocks, tj. szoków o zasięgu międzynarodowym). W ramach zaprezentowanego tu badania empirycznego przeprowadzono analizę modelową znaczenia wybranych czynników (uwarunkowań makroekonomicznych) - określonych przez odpowiednio dobrane wskaźniki - w kreowaniu podatności krajów Europy na skutki kryzysu globalnego 2008-2009. Analiza tej problematyki istotna jest w kontekście ogólnej odpowiedzi na pytanie, jakie czynniki makroekonomiczne decydują o wrażliwości gospodarek na skutki kryzysów międzynarodowych. Pośrednio wskazuje też, jakie są uwarunkowania sprzyjające zdolności krajów do szybkiego sprostania skutkom recesji globalnych, a więc czyniące je w okresie pokryzysowym "silniejszymi" na rynku międzynarodowym, tj. bardziej odpornymi na negatywne szoki zewnętrzne. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera omówienie wybranych makroekonomicznych teorii bezpośrednich inwestycji zagranicznych, wyjaśniających motywy podejmowania BIZ nie z perspektywy przedsiębiorstwa dokonującego tych inwestycji, lecz punktu widzenia gospodarki jako całości. Zaprezentowane w nim zostały: ortodoksyjna teoria międzynarodowego przepływu kapitału (teoria zróżnicowania stóp procentowych), teoria międzynarodowego zróżnicowania stóp zysku, teoria chłonności rynków zagranicznych, teoria obszarów walutowych, teoria względnych przesunięć pracy i kapitału, teoria kształtowania się pozycji inwestycyjnej na rynkach zagranicznych oraz teoria dynamicznych przewag komparatywnych. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Wpływ teorii makroekonomicznych na etyczną jakość praktyki finansowej
67%
Innymi słowy, choć ekonomia jest nauką pozytywną, a nie normatywną, produkcyjny potencjał społeczeństwa opisywany przez jej prawa może zostać wyzwolony wyłącznie w odpowiednim normatywnym otoczeniu. Dotyczy to również tego działu owej dyscypliny, jakim jest makroekonomia, zwłaszcza w tym zakresie, w jakim opisuje ona funkcjonowanie rynków finansowych. Ściślej rzecz ujmując, w takim stopniu, w jakim formułowane w jej ramach opisy są logicznie niespójne i oparte na fałszywych przesłankach, odnośne zjawiska są przedstawione w sposób zwodniczy nie tylko na poziomie ekonomicznym, ale również na poziomie etycznym - błędne przedstawienie gospodarczej natury danego zjawiska prowadzi do błędnych wniosków na temat etycznych warunków wstępnych jego sprawnego funkcjonowania. Podobne wnioski mogą natomiast prowadzić do erozji etycznych fundamentów danej gospodarki, wraz z którą dokonuje się nieuchronnie erozja instytucji służących jej konsekwentnemu rozwojowi. Analogicznie, poprawne przedstawienie gospodarczej natury danego zjawiska prowadzi do słusznych wniosków na temat etycznych warunków wstępnych jego sprawnego funkcjonowania, a tym samym umożliwia nie tylko długofalowe cieszenie się jego dobrodziejstwami, ale też coraz pełniejsze wykorzystywanie jego jakościowego potencjału. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.