Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Teoria usług
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł przedstawia sektor usług w ujęciu klasyków oraz podaje definicje usług. Omawia też znaczenie usług na tle rozwoju regionalnego, kierunki rozwoju usług i przyczyny wzrostu ich znaczenia oraz rolę w rozwoju społeczno-gospodarczym.
Powiernictwo jest jedną z najstarszych koncepcji prawniczych. Zasadniczym celem artykułu było wykazanie, że pojęcie powiernictwa, ze względu na jego wieloznaczność, może mieć zastosowanie nie tylko w naukach o prawie, ale również i w ekonomii, a przede wszystkim może stać się niezwykle przydatnym łącznikiem w konstruowaniu podstaw interdyscyplinarnej teorii usług. Przeprowadzony wywód teoretyczny pozwala stwierdzić, że przyjęcie różnych perspektyw poznawczych umożliwia odsłonienie nowych treści znaczeniowych usług, dzięki którym pojawia się szansa na wyjście z impasu poznawczego.(abstrakt oryginalny)
Autor artykułu prowadzi rozważania na temat stosunku ekonomii do usług, jak również usiłuje docieć, dlaczego należy wypracować pozytywną teorię usług. (fragment tekstu)
Przeprowadzona refleksja nad stanem teorii usług skłania autora do oceny, że osiągnęła ona stadium przedparadygmatyczne i sformułowania postulatu wypracowania nowego paradygmatu.
Przedmiotem artykułu jest problematyka genezy zachowań prospołecznych, jako leżących u podstaw przyjmowania odpowiedzialności za usługobiorcę, w perspektywie psychologicznej, jako uwarunkowanych osobowościowo i sytuacyjnie, a także w kontekście wybranych teorii psychologicznych i socjologicznych. Ze względu na to, że świadczenie usług wymaga prospołecznej postawy wobec usługobiorcy, w dalszej części artykułu autorka usiłuje odpowiedzieć na pytanie, czy przyjmując założenia pozytywnej teorii usług, w szczególności mając na uwadze definiowanie usługi jako wydarzenia, które występuje w trakcie jej świadczenia, możemy mówić o wykreowaniu "w miarę stabilnego profilu kompetencji" usługodawcy, mającego określoną wartość prognostyczną. (abstrakt oryginalny)
6
75%
Problemom międzynarodowego handlu usługami poświęca się w literaturze z dziedziny międzynarodowych stosunków gospodarczych coraz więcej uwagi. Analizy dotyczą jednak wąskiego ujęcia usług, gdyż odnoszą się tylko do usług nieczynnikowych. Sytuacja ta nie w pełni ukazuje tendencje w handlu usługami ogółem, które są bardziej złożoną kategorią. W tej części pracy przedstawiono klasyfikację usług w szerokim ujęciu, które obejmuje zarówno usługi nieczynnikowe (usługi tradycyjne, tak zwane czyste), jaki i czynnikowe (usługi towarzyszące przemieszczaniu się czynników produkcji, czyli pracy i kapitału). Następnie zaprezentowano strukturę tych usług ogółem na przykładzie eksportu Unii Europejskiej. Z analizy wynika, że w szerokim ujęciu wartość międzynarodowej wymiany usług jest dwukrotnie większa od wartości usług w wąskiej definicji. Ukazano tendencje i przekształcenia w strukturze wyodrębnionych rodzajów usług czynnikowych i nieczynnikowych w latach 2004-2013.(abstrakt oryginalny)
Service dominant logic (SDL) w artykułach i dysertacjach na stopnie naukowe traktowana jest jako obowiązująca teoria usług. Przyjmowana jest bezkrytycznie, zwłaszcza przez niedoświadczonych badaczy, chociaż narzuca niemal "kanoniczny" sposób nie-zrozumienia usług. Jeśli rzeczywiście mamy do czynienia z teorią, to z pozycji popperowskiej corroboration warto się jej krytycznie przyjrzeć. Taki też jest cel tego artykułu.(abstrakt autora)
Usługi nie są łatwym obszarem formułowania paradygmatu. Zresztą sama konieczność właśnie jego zbudowania i brak gotowego idealnego wzorca już stosowanego w usługach, jako swoistego "produktu ubocznego" poznawania zaspokajającego ciekawość uczonego, świadczy o niewątpliwej słabości usług. Autor skłania się ku szczególnemu uwzględnianiu w ewentualnym paradygmacie właśnie wymiaru poznawczego i optuje za "antropizmem" sprowadzonym do holizmu oraz "sytuacyjnością". Jak zapewne każda propozycja i ta ma swoje słabości, tym bardziej że wciąż pozostaje in statu nascendi. (fragment tekstu)
Główna teza niniejszego artykułu jest następująca: istnieje wiedza poza znajomością sektora na temat usług, a jej użycie pozwoliłoby znacząco zmniejszyć lukę poznawczą w teorii organizacji. Do dnia dzisiejszego nie powstała jeszcze teoria organizacji usługowej. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Definicja usługi i to, co poniżej
75%
W przedstawianych poniżej wywodach mających charakter przyczynkarski ograniczono się do przytoczenia dwóch przykładowych definicji usług, sformułowanych na gruncie marketingu usług oraz ekonomicznej teorii usług. O ile w marketingowej wersji teorii usług przechodzi się od cech przez usługobiorcę do kształtowania produktu2, o tyle w ekonomicznym nurcie teorii wystarczy przyjąć - zgodnie ze stereotypem - że usługa to po prostu odmateria-lizowany towar. Jednak nawet dostrzeżenie tej specyficznej cechy niczego za-sadniczo nowego nie wnosi do "handlu usługami", dlatego tym bardziej godne uwagi są wszelkie próby wyjścia poza ten schematyzm definiowania. (fragment tekstu)
Przeprowadzona dyskusja literatury przedmiotu wskazała na duże znacznie współprodukcji usług dla głębszego zrozumienia usług a tym samym dla zarządzania usługami. Jak wykazały studia literaturowe zagadnienie kształtowania jakości podczas współprodukcji usług nie jest jeszcze szerzej zbadane. Zebrane dane jakościowe poddane analizie treści pokazują różne mechanizmy kształtowania jakości w trakcie współtworzenia usług. Wyróżnia się tu cztery zasadnicze typy współtworzenia: 1. inicjowane przez klienta, 2. inicjowanie przez personel, 3. inicjowane przez personel ale nie prowadzące do jednoznacznego określania wymagań wobec usługi (gra w ciemno) oraz 4. inicjowane przez klienta ale nie dające personelowi usługowemu pewności co do wymagań (asystowanie klientowi). Wyróżnienie przedstawionych typów współprodukcji usług ma znaczenie teoriopoznawcze oraz menedżerskie. W zakresie teorii usług jest próbą głębszego wniknięcia w, traktowane dotychczas jako homogeniczne, pojęcie współprodukowania usług. Badania wykazały, że współprodukcja ma złożoną dynamikę, i role obu stron relacji usługowej mogą różnić się znacznie. Przeprowadzona systematyka otwiera pole do dalszych badań empirycznych nad tym zagadnieniem. Na płaszczyźnie praktyki zarządzania usługami wywnioskowane typy współprodukcji implikują przygotowanie systemu świadczenia usługi na różne sposoby w zależności, z jakimi rodzajami współtworzenia przedsiębiorstwo usługowe ma najczęściej do czynienia. Przy każdym typie potrzebne jest odpowiednie przystosowanie systemu świadczenia usługa a także właściwa wiedza i umiejętności personelu zajmującego się obsługą klientów. (fragment tekstu)
W Polsce obserwuje się powolny wzrost znaczenia sektora usług. Autorka dokonała charakterystyki usług, ich klasyfikacji oraz omówiła proces zakupu usługi
Artykuł stanowi głos w dyskusji na temat miejsca usług w teorii ekonomii. Nawiązuje polemicznie do artykułu Czesława Bywalca zamieszczonego w Wiadomościach Statystycznych nr 9/2001.
Nie tyle radykalny, co jednoznaczny, kontekst semantyczny dla słowa "usługa" wyznaczają dwa pojęcia: z jednej strony, źródłowe słowo servio i wyprowadzony z niego rzeczownik servitium - czyli niewolnictwo; a z drugiej - produkcja.1 Usług się nie produkuje, tylko się je świadczy! Ta radykalna teza ma swoje uzasadnienie nie tylko merytoryczne, ale i etymologiczne. (fragment tekstu)
Autor zwraca uwagę na występujące w teorii usług zamieszanie w zakresie terminologii oraz systematyki usług.
Autor podaje, że dynamiczny rozwój usług w ostatnich latach skutkuje ich powiększającym się udziałem w tworzeniu dochodu narodowego państw członkowskich. Wartość usług stanowi w Unii obecnie około 70% produktu krajowego brutto. W działalności usługowej w 2002 roku w Unii Europejskiej zatrudnionych było 116 milionów osób. Według autora w ostatnich latach coraz większą rolę zaczynają odgrywać mierniki związane z udziałem usług w gospodarce. Nie tylko wartość usług stanowi punkt odniesienia dla oceny rozwoju ekonomicznego państwa, ale również odsetek ludzi zatrudnionych w usługach. Wzrastające znaczenie tej gałęzi gospodarki obrazuje fakt, że w latach 1997-2002 w krajach Unii Europejskiej w sektorze usług powstało około 11,4 min miejsc pracy, stanowiących 96% wszystkich nowych miejsc pracy w tym okresie. W artykule opisano kształtowanie się pojęcia usług, ich ujęcie traktatowe, wyszczególniono także usługi finansowe.
Przedstawiono przyczyny tworzenia niezależnych agencji regulacyjnych w dziedzinie usług publicznych formułowane na gruncie teorii ekonomii. Omówiono dwa aspekty braku wiarygodności: niespójność w czasie, która jest następstwem sprzeczności między krótko-i długookresowymi celami prowadzonej polityki, oraz niepewnością polityczną, wynikającą z konfliktu między obecnymi i przyszłymi mocodawcami.
W artykule zaprezentowano przegląd definicji „usługi” w polskiej literaturze oraz cechy charakterystyczne usług. (abstrakt oryginalny)
Słowo "utopia" można rozumieć, zgodnie z intencją jego twórcy - Tomasza Morusa - jako "miejsce nieistniejące" i "miejsce lepsze" (najlepsze, najbardziej pożądane). Niniejszy tekst to próba odniesienia pojęcia "utopia" do kształtującej się nowej (autonomicznej, pozytywnej) teorii usług będącej w opozycji do tej ufundowanej na paradygmacie-powszechnie nazywanym industrialnym. W opinii autora owa nowa teoria ma szansę urzeczywistnienia, a więc może zostać uznana za utopijną w sensie bycia lepszą, a zarazem spełnianą. Jako że, jak się wydaje, jej głównym wyróżnikiem jest humanistyczne podejście procesu świadczenia usługi, wymaga ona jednak innego "kontekstu (środowiska) ekonomicznego". W warunkach współczesnego kapitalizmu, z jego kultem efektywności za wszelką cenę, mogłaby się urzeczywistnić jedynie w formie "zubożonej" (ułomnej), a nie o to przecież chodzi jej twórcom i zwolennikom. (abstrakt oryginalny)
Wyjściowa teza artykułu brzmi następująco: w naukach ekonomicznych, rozwijanych w industrialnym paradygmacie, niejako a priori wyznaczono peryferyjne miejsce dla teorii usług. Będą w nim podane liczne przykłady potwierdzające zasadność powyższej tezy. Jej konfrontacja z globalnymi procesami serwicyzacji gospodarki czyni retorycznym pytanie, czy taki stan nie-wiedzy jest do zaakceptowania. Konstruktywną reakcją na istniejący stan niedorozwoju teorii usług będzie zarys złożeń postindustrialnego paradygmatu teorii usług, który znajdzie się w drugiej części opracowania. Każdy artykuł podejmujący fundamentalne kwestie teorii usług wymaga podwójnego uzasadnienia: Dlaczego w ogóle został napisany? Po wtóre, jeśli już musiał powstać, to dlaczego właśnie teraz? Piszący te słowa ma nadto świadomość nikłego zainteresowania, więc i zapotrzebowania na teksty poświęcone teorii usług, stąd najzupełniej serio należy potraktować poniższe wytłumaczenie. Zatem zacząć wypada od wskazania głównych powodów uzasadniających podjęcie teoretycznego namysłu nad usługami. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.