Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Totalitarianism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem artykułu jest ukazanie specyficznego charakteru badań problematyki stosunków narodowościowych w państwie totalitarnym na przykładzie ziem Europy Środkowo-Wschodniej pod okupacją sowiecką w latach 1939-1941. Dążąc do jego zrealizowania dokonano przeglądu literatury przedmiotu na ten temat (anglojęzycznej i polskojęzycznej), jak również najważniejszych problemów metodologicznych, jakie napotykają badacze. Zarysowano także program badań wraz z propozycją ich konceptualizacji w postaci zasygnalizowania głównych aspektów wspomnianej problematyki, w tym m. in. specyfiki okupacji sowieckiej lat 1939-1941, stosunków społecznych i etnicznych na tym obszarze oraz sowieckiej polityki narodowościowej. Zaproponowano też kilka metod i postulatów badawczych, jak również perspektyw oraz podejść teoretycznych mogących ułatwić badanie tej skomplikowanej i kontrowersyjnej tematyki, np. interdyscyplinarnego charakteru badań, metody oddolnego formowania postaw politycznych ludności (tzw. "bottom-up"), zastosowania teorii państwa totalitarnego czy różnych teorii etniczności. W rezultacie, został zarysowany interdyscyplinarny program badań porównawczych stosunków narodowościowych w Europie Środkowo-Wschodniej pod rządami sowieckimi (1939-1941), uwzględniający transnarodowy charakter procesów historycznych oraz potrzebę przeprowadzenia analiz mikrohistorycznych i studiów przypadku, które pozwoliłyby na uchwycenie zróżnicowania stosunków etnicznych oraz weryfikację skuteczności polityki centralnego szczebla decyzyjnego państwa sowieckiego. Artykuł przekonuje, że specyfika analizowanej problematyki może być właściwie uchwycona jedynie poprzez umieszczenie jej w historyczno-teoretycznym kontekście, przy zastosowaniu podejścia porównawczego i transnarodowego, w perspektywie mikrohistorycznej, a także życia codziennego, co ułatwi dostrzeżenie najważniejszych czynników społecznych, które sprzyjały zmianom w stosunkach międzyetnicznych. (abstrakt oryginalny)
2
100%
Artykuł przedstawia przypadek ilustrujący zachowania pracownicze w posttotalitarnej organizacji, jaką jest duża szkoła średnia. Czerpie z dorobku nauk politycznych badających reżimy totalitarne oraz z założeń podejścia systemowo-psychodynamicznego; odwołuje się do koncepcji narcyzmu oraz organizacji w umyśle, a także do takich pojęć, jak role, zadania i granice organizacyjne. Autor dowodzi, że lider-tyran, ze względu na swoje narcystyczne potrzeby, nadmiernie utożsamia się z organizacją, czyniąc to do takiego stopnia, że jego własne potrzeby zlewają się z potrzebami organizacji. Takie podejście przejmują podwładni, tworząc swoje wersje organizacji w umyśle, ze specyficznym jednak dodatkiem: ponieważ tyran i organizacja stały się synonimami, pracownicy tworzą manifestację organizacji jako tyrana w swoich własnych umysłach. Staje się to źródłem nieświadomych założeń, które kształtują zachowania organizacyjne, co w konsekwencji prowadzi do eskalacji konfliktów i spadku efektywności całej organizacji. W artykule omawiane są konsekwencje takiej sytuacji dla liderów wchodzących do posttotalitarnych organizacji oraz dyskutowane są możliwe działania interwencyjne.(abstrakt oryginalny)
Co łączy Michaela K. bohatera książki Johna Maxwella Coetzee z Iwanem Denisowiczem z utworu Aleksandra Sołżenicyna? Co zbliża pisarza południowoafrykańskiego i jego Afrykę do powieściopisarza z północnej Rosji i okrutnej rzeczywistości łagru? Artykuł jest próbą odpowiedzi na te pytania. Na pierwszy rzut oka można zauważyć pewną analogię w tytułach obu utworów. Życie i czasy Michaela K. oraz Jeden dzień Iwana Denisowicza brzmią dość podobnie, informują o "sprawcy" opowieści biograficznej. Różnią się natomiast zamierzonym zasięgiem chronologicznym tej opowieści (jeden dzień - całe życie). Bohaterowie obu utworów są narażeni na trudne warunki klimatyczne, niesprzyjające osiedlaniu się przez ludzi, co sprawia, że są odizolowani od "normalnego" świata. Michael jest ogrodnikiem, Iwan - budowniczym, obaj są dumni z wykonywania zawodu, który daje im wewnętrzną wolność i ukojenie. Ich profesje pozwalają zachować resztki godności w nieludzkich warunkach, w których się znajdują. Bohaterowie, mimo ujawnienia ich imion, pozostają anonimowi wśród tłumu, który jest terroryzowany przez wszechpotężną władzę. Pozostają przypadkowymi ofiarami masowego terroru. Zarówno Michael K., jak i Iwan Denisowicz są archetypami uniwersalnych i ponadczasowych wartości ludzkich. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszego artykułu jest ukazanie złożonej specyfiki totalitaryzmu w kontekście humanitarno-personalistycznej koncepcji życia społeczno-politycznego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Analiza poruszanych kwestii umożliwia wyjątkowy wgląd w naturę totalitaryzmu, zarówno w wersji niemieckiego hitleryzmu, jak też komunizmu o proweniencji sowieckiej. Co więcej, reinterpretacja powyższych systemów z perspektywy chrześcijańskiej prakseologii personalistycznej pozwala zauważyć i zaprezentować fundamentalne założenia absolutnie antyludzkiego i antychrześcijańskiego paradygmatu tych koncepcji. Ponadto przedstawienie fundamentalnych założeń powyższych totalitaryzmów ułatwia zinterpretowanie tych koncepcji w kategoriach nie tylko definiujących, ale także legitymizujących, a nawet uwierzytelniających jedne z najbardziej przerażających i totalnie zdegenerowanych systemowych form ustrojowych XX wieku. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza dziś, kiedy pojawiające się tendencje często bagatelizują zbrodniczy charakter powyższych systemów, a nawet traktują "model totalitarny" - zwłaszcza w kontekście komunizmu - jako "specyficzne zjawisko historyczne" mające na celu rozwiązanie wielu skomplikowanych kwestii natury politycznej, kulturowej i gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
Rozpad ZSRR i upadek komunizmu rozpoczął w krajach byłego bloku wschodniego proces przejście od systemu tzw. realnego socjalizmu do systemu demokratycznego i gospodarki wolnorynkowej. Przejście to stało się obiektem wnikliwych badań przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych: ekonomistów, socjologów, psychologów społecznych. Analizy te choć bardzo interesujące, często jednak abstrahują od uwarunkowań historycznych badanych zjawisk i procesów. Dobrą ilustracją są badania nad deficytem w społeczeństwie polskim kapitału społecznego. W artykule podjęta zostanie próba wskazania uwarunkowanych historycznie czynników wpływających na niski poziom kapitału społecznego w naszym kraju, zwłaszcza zaś w okresie PRL, w którym szczególną rolę pełnił aparat represji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą przedstawienia faktów historycznych związanych z dojściem do władzy Czerwonych Khmerów, ich skrajnie totalitarnymi rządami oraz uwarunkowaniami postawienia czerwonokhmerskich zbrodniarzy przed oenzetowskim Trybunałem. Stanowi on głos w dyskursie o trudnej drodze do odzyskania "pamięci i sumienia" przez Kambodżan. Główna teza postawiona w artykule dotyczy znaczenia wymierzania sprawiedliwości, nawet symbolicznej. W przypadku Kambodży ukaranie przywódców Czerwonych Khmerów ma ogromne znaczenie dla ofiar, ich rodzin oraz dla pamięci kambodżańskiego narodu, tym bardziej że zaczęli pojawiać się ludzie negujący zbrodnie i gloryfikujący rządy Pol Pota. (abstrakt autora)
Słoweński filozof Slavoj Žižek w swoim eseju "Przekleństwo fantazji" (1998) określa aktualną obecność ideologii totalitarnej w myślach i słowach (przemówieniach) tych, którzy byli jej twórcami, wykonawcami, ale i ofiarami. Operuje pojęciem rdzeń transideologiczny, za pomocą którego oznacza "miejsce", w którym jednostka jest pozornie chroniona przed wpływem działania ideologicznego. Prawda jest jednak w tym przypadku odwrotna, czym bardziej myślimy, że jesteśmy od ideologii niezależni, tym bardziej jej w danym momencie i w danym miejscu ulegamy (podlegamy). Z tego punktu widzenia interesuje nas nie tylko zakres, ale także przyczyny, formy, a przede wszystkim potencjalne konsekwencje recepcyjne współczesnej produkcji reklamowej, która wykorzystuje komunistyczną ikonografię. Rozważania te poprzedzone są (terminologicznym) zdefiniowaniem pojęcia adverfakt. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest zagadnieniu koncepcji kreacji nowego człowieka, która jest częścią utopijnych koncepcji politycznych. Od czasów starożytnych myśliciele starali się wypracować model idealnego społeczeństwa. Model ten zakładał także konieczność przekształcenia ludzi. Czasy nowożytne przyniosły próby urzeczywistnienia marzeń o doskonałym człowieku-obywatelu państwa. Miały one miejsce w okresie rewolucji francuskiej. W XX wieku idea nowego człowieka była propagowana przez ideologię narodowo-socjalistyczną w III Rzeszy, włoski faszyzm i przez komunizm w ZSRS. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Sprzeciw Kościoła katolickiego wobec komunizmu i faszyzmu
75%
W opracowaniu przedstawiono encykliki ogłoszone w roku 1937 przez papieża Piusa XI stanowiące oficjalny sprzeciw przeciw Stolicy Apostolskiej, przeciw komunizmowi i faszyzmowi oraz działaniom państw totalitarnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono główne interpretacje źródeł agresji człowieka i podatności na zło. Na przykładzie Polski przeanalizowano jakie cechy pchnęły ludzi do poparcia reżimu totalitarnego, jednak skoncentrowano się przede wszystkim na postawach i zachowaniach robotników przemysłowych.
11
Content available remote Koncepcja totalitaryzmu w ujęciu Aleksandra Hertza
75%
Polska myśl prawnicza i polityczna w okresie przed II wojną światową aktywnie zajmowała się wyjaśnieniem fenomenu totalitaryzmu. W tamtym czasie można dostrzec nawet fascynację niektórymi aspektami włoskiego faszyzmu. Artykuł rekonstruuje podstawowe, krytyczne wobec totalitaryzmu, poglądy socjologa Aleksandra Hertza. Główne prace tego autora powstały przed II wojną światową. Jest to seria artykułów. Najważniejsze zostały wydane w postaci książki pt. Szkice o totalitaryzmie (1994). Faszyzm Hertz wywodzi z ruchów kombatanckich. Wskazuje, że totalitaryzm jest reżimem, którego zadaniem jest zniszczenie liberalnej demokracji. Autor bada totalitaryzm na podstawie włoskiego faszyzmu, niemieckiego nazizmu i stalinizmu. Hertz głównie zajmuje się wyjaśnieniem roli monopartii w systemie totalitarnym. Uważa ją za jądro każdego z totalitaryzmów. Jest to przede wszystkim monopartia zmilitaryzowana. Partia stanowi strukturę hierarchiczną. Kolejną cechą totalitaryzmu jest najwyższa i niekwestionowana pozycja wodza, zarówno w partii, jak i w państwie. Charyzmatyczny wódz sprawuje swą niepodzielną władzę w oparciu o zróżnicowaną elitę partyjną i pozostałych, szeregowych członków partii. Ponoszą oni przed nim pełną odpowiedzialność za swoje działania tak w partii, jak i poza nią. Program i działanie partii totalitarnej mają rewolucyjny charakter i dotyczą zmian we wszystkich obszarach życia społecznego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest analizie sytuacji społecznej w Korei Północnej z punktu widzenia jej stabilności. Komunistyczny reżim w tym kraju utrzymuje się od dziesięcioleci pomimo upadku jego najważniejszego sponsora - Związku Radzieckiego. Panująca dynastia Kimów utrzymuje władzę pomimo upadku gospodarczego kraju, czemu towarzyszą fale głodu. Autorka analizuje powyższą sytuację, stosując model z zakresu ewolucyjnej teorii gier. Pokazuje on, jakie czynniki doprowadzają do zatrzymania zmiany instytucji społecznych, która mogłaby nastąpić pod wpływem nowego typu zachowań w danej populacji. Zastosowanie tego aparatu pozwala zrozumieć, że reżim północnokoreański kładzie szczególny nacisk na ograniczanie działania czynników, które mogłyby doprowadzić do rozprzestrzenienia się w społeczeństwie postawy negatywnej wobec obecnej władzy i w konsekwencji jej upadku pod wpływem masowych zmian społecznych. Są nimi: liczba osób zarówno tych, które cechują się negatywnym stosunkiem do reżimu, jak i tych, które są podatne na zmianę stosunku wobec reżimu z pozytywnego na negatywny oraz różnica w zyskach pomiędzy starym i nowym modelami zachowań (stosunkiem do reżimu).(abstrakt oryginalny)
My paper compares a few of the key issues of Hannah Arendt's and Immanuel Kant's account on IR by revisiting the controversial reading she offered on § 40-41 of the Critique of the Power of Judgment. It claims that by focusing closely on their parallel insights concerning the insecurity inherent to the supranational level of politics which was called by Arendt "the world" and by Kant "the cosmopolitan community of mankind", one can argue for her thesis on the high political relevance of the theory of judgement based on what Kant labelled as sensus communis in his aesthetics. Kant held that political stability in national political communities is part and parcel of the upcoming emergence of an overall rule of the law on the global scale, while Arendt convincingly proved that totalitarianism (the formative experience of her thinking on human co-existence whatsoever) is a completely new and unprecedented form of government which substantially differs from other forms of governance. She also pointed out that this qualitative difference does not create a different world. The vulnerability of other, more traditional forms of governance is heightened by the advent of totalitarian politics exactly because of this unity in humans' world.(original abstract)
The aim of this paper is to analyze the influence of the methodological status of the concept of the totalitarian syndrome on the strategy of its development. It is argued that the totalitarian syndrome as put forward by Carl J. Friedrich and Zbigniew Brzezinski represented a kind of social modeling. However, there are different approaches to modeling in the social sciences. Modeling, when perceived from a neo-Hegelian perspective, leads to the elaboration of dependencies between social phenomena and their main factors. Modeling, when seen from a neo-Weberian perspective, relies on the construction of notions which systematize and order social phenomena. This hypothesis is illustrated by a methodological analysis of the extension of the totalitarian syndrome authored by Achim Siegel and Mark Thompson. (original abstract)
W opracowaniu przedstawiono rolę i znaczenie powstania i funkcjonowania systemów autorytarnych i dyktatorskich, metod i skutków ich działania oraz strat jakie społeczeństwa ponoszą w wyniku ich istnienia. W artykule wskazuje się na próby podejmowania działań prewencyjnych mających na celu eliminacją "ścieżek zagrożeń" dla ochrony najcenniejszych wartości ludzkich, tj. godnego życia bez strachu oraz swobodnego korzystania z efektów swej pracy - dóbr materialnych i kulturowych stanowiących istotne zasoby wartości osobistych oraz wkład w ogólnospołeczny rozwój jednoczącej się Europy i Świata.(abstrakt oryginalny)
W przedstawionym artykule autor ukazał błędy, które zostały popełnione przez Instytut Pamięci Narodowej przy sporządzaniu obligatoryjnych opinii, wynikających z ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki. Autor zdefiniował błąd wyłącznie jako celowe działanie Instytutu Pamięci Narodowej. Błędy dotyczyły przypisaniu wydarzenia propagującego komunizm wydarzeniu, które nie miało miejsca, oraz domniemaniu, że konkretne wydarzenie propagowało komunizm, choć z nazwy nie wynikało, że tak w istocie było, co należy rozumieć jako nadinterpretację faktów. Zdaniem autora Instytut Pamięci Narodowej jako podmiot profesjonalny powinien bardziej rzetelniej przykładać się do obowiązków wynikających z ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono problematykę kształtowania cech osobowości jednostek przez reguły ładu społecznego w perspektywie historycznej. Omówiono typy zachowania zbiorowego w różnych koncepcjach ładu społecznego (ład "przedstawień zbiorowych", ład policentryczny i ład monocentryczny). Następnie omówiono zagadnienia aktywności zbiorowej w kontekście segmentacji środowiska robotników przemysłowych w latach1944-1989.
Celem artykułu jest ukazanie kształtowania się w orzecznictwie uprawnienia emerytalnego i rentowego funkcjonariuszy pełniących "służbę na rzecz totalitarnego państwa" po wprowadzeniu w 2017 r. kontrowersyjnych zmian. Zasadnicza teza artykułu, wykreowana w oparciu o przedstawione stanowisko judykatury, sprowadza się do stwierdzenia, że zniesienie przywilejów emerytalnych osób podejmujących aktywność w aparacie bezpieczeństwa PRL nie dotyczy odgórnie wszystkich świadczeniobiorców. Analiza zagadnienia pozwala uznać, że w świetle demokratycznego państwa prawnego kryterium "służby na rzecz totalitarnego państwa" powinno być określane na podstawie wszystkich okoliczności sprawy danego świadczeniobiorcy, jego indywidulanych czynów i pełnionych przez niego funkcji, by ostatecznie uznać czy dochodziło do naruszenia przez niego podstawowych praw i wolności człowieka, a tym samym czy istnieją podstawy do obniżenia pobieranych świadczeń emerytalnych. Judykatura stoi na stanowisku, że ustalenia faktyczne i interpretacje przedstawione w informacji pozyskanej z Instytutu Pamięci Narodowej co do przebiegu służby świadczeniobiorcy de facto nie wiążą sądu, do którego kognicji należy rozważenie sprawy w oparciu o całokształt zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego. (abstrakt oryginalny)
Jednym z powodów nieefektywności gospodarki polskiej w okresie realnego socjalizmu była powszechna erozja etosu pracy. Źródeł tego zjawiska należy upatrywać w specyficznych cechach systemu społeczno-gospodarczego PRL i w ogólnych założeniach ekstensywnego modelu industrializacji, który oznaczał aktywizację zawodową setek tysięcy osób, często nie mających odpowiednich kwalifikacji i przygotowania do pracy w przemyśle. Powszechnymi zjawiskami w gospodarkach państw socjalistycznych były: ogólny deficyt siły roboczej i "ukryte bezrobocie" w zakładach pracy. Skutkowało to rozluźnieniem dyscypliny pracy, wzmożoną płynnością kadr, niską jakością produkcji itd. Problemy pogłębiała polityka kadrowa wszystkich ekip rządzących w PRL, wyżej ceniące polityczną uległość niż kompetencje pracowników oraz brak systemu bodźców materialnych motywujących do lepszej pracy. (abstrakt oryginalny)
W państwie totalitarnym każda dziedzina życia, z edukacją włącznie, podporządkowana jest państwowej ideologii, a propaganda ma charakter wszechobecny. W okresie stalinowskim propaganda dotarła na wydziały prawa. Sowieckie i polskie podręczniki do procesu karnego z lat 50. XX w. są tego doskonałym przykładem. Publikacje te, napisane językiem filozofii marksistowskiej, często używające pogardliwych sformułowań wobec krytykowanych teorii prawnych czy przeciwników komunizmu, miały na celu ukształtować młodych prawników w duchu wierności ideałom stalinizmu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.