Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 563

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tourist product
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
Celem artykułu jest ukazanie znaczenia wydarzenia dla zwiększenia atrakcyjności miejscowości turystycznej. Na przykładzie Pucharu Świata1 w skokach narciarskich mężczyzn w sezonie 2016/2017 w Zakopanem wskazano, kim są uczestnicy tego typu wydarzenia oraz jak je oceniają w świetle podjętej aktywności turystycznej. Odpowiedź na to pytanie została przedstawiona za pomocą wyników badań ankietowych przeprowadzonych przez autorkę w trakcie trwania zawodów 21 stycznia 2017 roku.(abstrakt autora)
2
100%
Produkt turystyczny ma złożoną strukturę, jego elementy nie zawsze są wymierne, kwantyfikowalne, możliwe do zaplanowania, a efekt bardzo często bywa przeżyciem czysto subiektywnym1. W literaturze przedmiotu produkt turystyczny definiowany jest w różny sposób. Najczęściej autorzy prezentują podejście strukturalne, zwracając szczególną uwagę na dużą pojemność i elastyczność tego pojęcia. W mniejszym stopniu akcentuje się natomiast znaczenie emocji, doświadczeń i satysfakcji klienta, które niewątpliwie wpływają na kształt produktu turystycznego, a w efekcie na bardziej dynamiczny rozwój rynku usług turystycznych. Nie oznacza to jednak pomijania tak istotnych kwestii na płaszczyźnie naukowej i praktycznej, czego najlepszym dowodem jest książka Marciszewskiej pt. Produkt turystyczny a ekonomia doświadczeń, w której podjęto zagadnienia dotyczące turystyki w nowym ujęciu nauk ekonomicznych, eksponując znaczenie emocji, odczuć w procesie kształtowania popytu i podaży produktów turystycznych(fragment tekstu)
3
Content available remote Selected Issues of Management of Regional Tourist Product
80%
The attention was paid to the issue and structure of regional tourist product from the economic sciences point of view. There were put in order issues referring to the tourism economy's entities participating in the creation of regional tourist product. The main aim of the article is presentation of the range of entities participating in the creation of tourist product and remarking that initial premise of product's existence and development is wide cooperation between entities that operate in the regional tourism economy, cooperation consisting in operation of regional tourist organizations and tourism clusters(original abstract)
4
Content available remote Menadżer regionu turystycznego - uwarunkowania i specyfika funkcjonowania
80%
Produkt turystyczny jest produktem, który charakteryzuje się silną specyfiką, która z kolei znacząco wpływa na zarządzanie nim. Produkt ten w literaturze zwykle prezentuje się w dwóch ujęciach. W ujęciu wąskim, gdzie produktem staje się każda indywidualna usługa turystyczna lub każdy towar, które są dedykowane turystom, może nią być zatem usługa hotelarska, przewodnicka, gastronomiczna, komunikacyjna czy też każda pamiątka. Większość autorów zwraca jednak uwagę, że celowe jest szerokie podejście do produktu turystycznego i traktowanie tak całego regionu - destynacji, w której przebywa turysta. (...) Na potrzeby poniższego opracowania autor będzie koncentrował się na drugim, szerszym i bardziej kompleksowym podejściu do produktu turystycznego, traktując go jako region z wszelkim wyposażeniem, które służy turyście. (fragment tekstu)
Artykuł podejmuje problematykę szeroko rozumianego produktu turystycznego obszaru. Głównym jego celem jest analiza teoretycznych aspektów dotyczących istoty i struktury produktu turystycznego obszaru, ukazanie znaczenia zasobów leśnych w turystyce na przykładzie Puszczy Białowieskiej i przedstawienie koncepcji zintegrowanego produktu turystycznego tego obszaru w oparciu o unikatowe zasoby leśne. Kreowanie nowych leśnych produktów turystycznych (jako produktów cząstkowych), które będą powiązane ze sobą wspólną ideą (pod nazwą Leśne Dziedzictwo Europy) pozwoli lepiej wykorzystać dotychczasowy unikatowy potencjał przyrodniczy regionu(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Neglected Use of Creative Industry's Products in Riga's Tourism Offer
80%
W ostatnich dekadach sztuka i kultura stają się coraz ważniejsze dla produktu turystycznego dużych miejscowości. Kultura, obejmująca zarówno elementy niematerialne, jak i materialne, używana jest jako główny element w przekazach promocyjnych. Celem artykułu jest ocena wpływu kultury na wielkość popytu turystycznego w stolicy Łotwy.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Nowe wyzwania w zarządzaniu łańcuchem dostaw produktu turystycznego
80%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wyzwań, jakie stoją przed koordynatorami i integratorami turystycznych łańcuchów dostaw w związku z dynamicznie zmieniającym się otoczeniem. Krótko scharakteryzowano sam produkt turystyczny, który swą specyfikę zawdzięcza pierwiastkowi usługowemu. Następnie przedstawiono zagadnienia turystycznego łańcucha dostaw i zarządzania nim z uwzględnieniem elementów mających największy wpływ na sprawność tego zarządzania. Wreszcie przedstawiono i scharakteryzowano dwa największe wyzwania w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw produktu turystycznego, którymi są zmiana struktury łańcucha związana z rozwojem Internetu oraz niestabilna sytuacja geopolityczna i groźby zamachów terrorystycznych w miejscach recepcji turystycznej. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Transgraniczny produkt turystyczny - koncepcja dla Euroregionu Pomerania
80%
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji transgranicznego produktu turystycznego dla Euroregionu Pomerania, który mógłby wzbogacić ofertę turystyczną regionu. Zakres terytorialny pracy wyznaczają polskie (część województwa zachodniopomorskiego) i niemieckie (część landu Meklemburgia Pomorze Przednie) obszary zlokalizowane wokół Zalewu Szczecińskiego, gdzie występuje funkcja rybacka. Podstawę opracowania koncepcji stanowiła obserwacja sek-tora rybołówstwa zalewowego oraz wywiady bezpośrednie z rybakami i przed-stawicielami jednostek samorządów terytorialnych. W artykule wykorzystano metodę analizy transgranicznych dokumentów strategicznych opracowanych dla Euroregionu Pomerania, pod kątem określenia w nich miejsca i roli turystyki.(fragment tekstu)
9
Content available remote Małopolski szlak winny - droga od pomysłu do produktu turystycznego
80%
W artykule przedstawiono turystykę winiarską (enoturystyka) jako formę turystyki kulturowej. Na tym tle opisano proces powstawania nowego produktu turystycznego, jakim jest "Małopolski Szlak Winny". Opisano etapy powstawania szlaku, przedstawiono potencjał małopolskich winnic, sformułowano także założenia do promocji szlaku. W artykule omówiono problemy komercjalizacji szlaku oraz przedstawiono perspektywy rozwoju winiarstwa i turystyki winiarskiej w regionie Małopolski. Praca oparta jest na inwentaryzacji winnic i ich zasobów oraz na badaniach terenowych, związanych z określeniem stopnia rozwoju usług dla turystów w winnicach należących do szlaku. Badania te realizowano w formie wywiadów i obserwacji. Analizie poddano m.in. organizacje degustacji, prowadzenie punktów sprzedaży oraz współpracę z organizatorami turystyki. Przeprowadzone badania pozwoliły na stwierdzenie, że winiarski potencjał Małopolski należy do największych w skali kraju, natomiast szlak winny nie przeszedł jeszcze pełnego procesu komercjalizacji. Rosnące zainteresowanie turystyką winiarską pozwala na postawienie wniosku, że winnice i szlak winny stały się nową atrakcją turystyczną regionu, a proces formowania enoturystycznego produktu jest zaawansowany. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Partnerstwo w kreowaniu wartości produktu turystycznego obszaru recepcji
80%
Celem artykułu jest wykazanie, że poprzez partnerskie stosunki w kreowaniu wartości dla klienta-turysty podmioty funkcjonujące na terenie recepcji mogą osiągnąć sukces na współczesnym rynku turystycznym. Wyjaśniono istotę wartości produktu turystycznego dla klienta-turysty, podkreślając, że na jej ocenę wpływają przede wszystkim korzyści i koszty ponoszone w miejscu pobytu turystycznego. Następnie zaprezentowano scenariusze wzajemnych stosunków pomiędzy podmiotami współtworzącymi produkt-obszar, wskazując na kooperację, jako najbardziej właściwą formę tych relacji. Na koniec wyszczególniono korzyści płynące z utworzenia lokalnego łańcucha partnerstwa w kreowaniu wartości dla turysty.(abstrakt oryginalny)
11
80%
W 2013 roku Kraków stał się częścią prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury. W związku z tym oferta wydarzeń związanych z tą tematyką jest systematycznie poszerzana. Jednym z jej elementów są spacery literackie organizowane przez kilka instytucji w mieście. Jest to rodzaj oprowadzania po zakamarkach miasta związanych z pisarzami, ich dziełami lub innymi wydarzeniami istotnymi dla literatury. Głównym celem artykułu jest zbadanie odbiorców oferty spacerów literackich, przeprowadzone ze względu na konieczność podnoszenia jakości świadczonych usług. Poza celem stricte utylitarnym, badanie nakierowane jest na wypełnienie luki badawczej w zakresie znajomości potencjalnych uczestników turystyki literackiej. We wstępie tekstu zarysowana została specyfika spacerów literackich w kontekście turystyki kulturowej. Dalej przedstawione zostały wyniki badań ankietowych, prowadzonych od kwietnia do października 2016 r., wsparte obserwacją prowadzoną w czasie oprowadzania grup i osób indywidualnych. Na koniec sformułowano rekomendacje do dalszych działań. (abstrakt oryginalny)
Niniejsza praca ma na celu przedstawienie uwarunkowań rozwoju turystyki kulinarnej na Podkarpaciu poprzez prezentację Szlaku Kulinarnego Podkarpackie Smaki. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie Pragi w kontekście postaci Franza Kafki. Na początku autorzy opisują życie pisarza i jego związki z rodzinnym miastem. Druga część artykułu odnosi się do obrazu Pragi przedstawionego w pracach Kafki oraz do Kafki w praskiej przestrzeni miejskiej. Obecnie autor Procesu jest popularnym symbolem stolicy Republiki Czeskiej. Dlatego też w ostatniej części artykułu autorzy koncentrują się na różnorodnych działaniach marketingowych związanych z Franzem Kafką. Na końcu podjęto próbę odpowiedzi na pytanie dlaczego Kafka jest tak popularny wśród odwiedzających z całego świata. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Nowoczesne obiekty sportowe jako atrakcyjne produkty turystyczne regionu
80%
Rynek turystyczny w Polsce w ostatnich latach rozwija się zarówno po stronie podażowej, jak i popytowej. Równocześnie zauważyć można służący mieszkańcom oraz odwiedzającym wzrost liczby inwestycji w infrastrukturę ogólną, w tym także w nowoczesne wielofunkcyjne obiekty sportowe. Autor w opracowaniu wskazuje kluczowe uwarunkowania atrakcyjności nowoczesnych obiektów sportowych jako produktów regionów na rynku turystycznym. Dla osiągnięcia celu zastosowano metody analizy (z wykorzystaniem źródeł wtórnych) i syntezy uzyskanych wyników. W pierwszej części opracowania przedstawiono specyfikę produktu turystycznego regionu. Następnie pokazano różne aspekty funkcjonowania oraz rozwoju obiektów sportowych jako atrakcji turystycznych spełniających wymagania współczesnych klientów. Autor dokonuje analizy uwarunkowań wewnętrznych i zewnętrznych funkcjonowania oraz rozwoju obiektów sportowych w świetle zachodzących zmian po stronie podażowej i popytowej rynku spotkań. (fragment tekstu)
The issue of a tourism product causes a lot of controversy over its semantics and structure in both international and domestic literature on the subject. The problem mainly arises from using this term by representatives of many sciences and the industry. Moreover, the issue of a tourism product is constantly being developed in terms of both theoretical and pragmatic aspects. The objective of the study is to propose a concept of a comprehensive tourism offer of an area which is made up by particular components. The article is mainly theoretical; however, the discussed issues are of the utilitarian nature. They used the method of critical analysis of literature, logic operations and heuristics. Taken considerations are original. The result of the study is to design a concept of comprehensive offer tourist area.(author's abstract)
Artykuł podejmuje kwestię kooperacyjnego tworzenia produktu turystycznego obszaru i roli poszczególnych interesariuszy w tym procesie. Prezentowany przykład Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego pozwala wskazać wiele dotychczas rzadko opisywanych w literaturze przedmiotu grup interesariuszy oraz zidentyfikować interesujące zależności między ich celami. Wskazane zostały także powiązania między różnymi typami produktu turystycznego: produkt obszaru, przedsiębiorstwa, wydarzenie, szlak, wpływające na ich poziom konkurencyjności na rynku turystycznym.(abstrakt oryginalny)
Autorka przedstawiła zagadnienia kształtowania się produktu w turystyce wiejskiej, uwzględniając jego istotę, strukturę i miejsce w marketingu.
Baza noclegowa jest tym składnikiem infrastruktury turystycznej, z której korzystają wyłącznie turyści, a jej wielkość i stan ma bezpośredni wpływ na rozwój turystyki w obszarze lokalnym, tj. miasto. Celem artykułu jest przedstawienie wielkości i struktury bazy noclegowej w Szczecinie oraz zaproponowanie kierunków jej rozwoju na bazie oferowanych przez obszar możliwości uprawiania różnych form turystyki. W opracowaniu zdefiniowano produkt turystyczny obszaru, bazę noclegową. Omawianą bazę noclegową traktować należy jako integralny element produktu turystycznego obszaru.(abstrakt oryginalny)
19
80%
The article presents the evaluation of the tourism potential and attractive elements of selected by authors tourism products in the Warmia and Mazury. The study was conducted in the form of an interview of 100 people. The results indicate a positive assessment of the attractiveness of the 11 presented tourism products, while the need to make some changes for the benefit of tourists.(author's abstract)
Znajomość rynku to w dzisiejszych czasach podstawa sukcesu wielu przedsiębiorców. W ujęciu regionalnym staje się ona również niezmiernie ważna. Turysta to specyficzny klient, który z reguły najpierw wybiera destynację podróży, a potem dopiero zakres usług niezbędny do zaspokojenia potrzeb. Z tego względu dla każdego przedsiębiorcy obsługującego turystę szeroka wiedza o rynku regionu jest szczególnie istotna. Kształtowanie sieciowych regionalnych produktów turystycznych wymaga szczególnego podejścia interdyscyplinarnego w zakresie polityki rozwoju, jego programowania, planowania uwzględniając aspekty ekonomiczne, przestrzenne i administracyjne. Celem artykułu jest pokazanie złożoności problemu zbierania i weryfikacji informacji rynkowych w rozwoju regionalnych produktów sieciowych w turystyce. Ważnym aspektem jest przedstawienie problemu od strony podmiotów kształtujących takie produkty. Artykuł oparto na analizie literatury przedmiotu oraz badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród kreatorów oferty turystycznej regionu na przykładzie województwa pomorskiego.(abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.