Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Touristic transport
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedstawiono dostępność komunikacyjną Krakowa oraz określono preferencje odwiedzających go gości w zakresie wykorzystywanego przy dojeździe środka transportu. Pracę oparto na wynikach badań ruchu turystycznego przeprowadzonego w 2005 roku pod nadzorem Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
Scharakteryzowano sieć drogową województwa podkarpackiego(stan na 12.12.1999 r.), europejskie korytarze transportowe przebiegające przez teren województwa, sieć kolejową, lotniska oraz przejścia graniczne. Przedstawiono także wyniki analizy SWOT infrastruktury transportowej województwa podkarpackiego, jej mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia.
Przedstawiono badania, które miały na celu wykazanie, czy firmy turystyczne działające na polskim rynku w pełni wykorzystują okazje rynkowe do przeprowadzania zmian w obrębie własnej organizacji. Jako narzędzie badawcze wykorzystano rozmowę telefoniczną. Zwrócono uwagę na słabe wykorzystanie okazji przez przedsiębiorstwa turystyczne do podniesienia efektywności organizacji.
Jednym z podstawowych elementów turystyki jest transport. Przemieszczanie się turystów jest związane z nim zwłaszcza w odniesieniu do wyjazdów zagranicznych, a także krajowych na dalsze odległości. Obok transportu lądowego traktowanego jako powszechny, coraz częściej, również w Polsce, korzystamy z transportu lotniczego. Niniejsza praca zawiera analizy związane z wykorzystaniem różnych środków transportu w turystyce polskiej (głównie krajowej) oraz aproksymację wielkości tych przywozów w przyszłości wykorzystujące analogie przestrzenno-czasowe przy założeniu, że turystyka będzie się rozwijać podobnie jak w innych państwach. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono przegląd rozwiązań z zakresu stosowania tramwajowych przystanków na żądanie na świecie i w Polsce. Pokazano tego typu rozwiązania na liniach turystycznych, na pojedynczych, wyizolowanych liniach tramwajowych oraz na całych sieciach tramwajowych. W tym ostatnim przypadku przedstawiono zarówno całe tramwajowe sieci na żądanie jak i sieci z jedynie wybranymi przystankami obsługiwanymi w trybie na żądanie. Przedstawiono także zalety i wady stosowania takiego rozwiązania oraz problemy, które mogą wystąpić przy ich stosowaniu na sieciach tramwajowych w przeciwieństwie do sieci autobusowych.(abstrakt oryginalny)
Turystyka jest jedną z kluczowych gałęzi gospodarki światowej, jednocześnie turyści stają się coraz częściej obiektem ataków terrorystycznych oraz innych, niebezpiecznych zdarzeń. Zdarzenia te mają miejsce zarówno w miejscu pobytu turystów, jak i w środkach transportu. Artykuł podejmuje próbę identyfikacji kluczowych zjawisk w sferze gospodarki i zachowań konsumenckich, będących wynikiem zaburzenia bezpieczeństwa w transporcie turystycznym. Rozważania oparte są na analizie literatury tematu oraz na analizie dwóch przypadków - zamachów terrorystycznych skierowanych w transport turystyczny, których dotyczą przywołane dane statystyczne, raporty i artykuły internetowe. W oparciu o zebrane informacje, zostają wskazane zaobserwowane skutki tych zdarzeń oraz działania podejmowane w celu zminimalizowania ich negatywnych efektów, jak również reakcje turystów. Przeprowadzona analiza wskazuje, że kluczowym działaniem podejmowanym przez rządy państw dotkniętych atakami terrorystycznymi oraz przez kraje pochodzenia turystów, jest przywrócenie bezpieczeństwa (w tym również komunikowanie tego faktu szerokiej publiczności), a także wspieranie lokalnej gospodarki turystycznej poprzez różne inicjatywy. Wśród turystów wskazać można na różnorodne zachowania, w tym na brak poczucia zagrożenia.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Airport in Tourist Regions on the Example of Kłodzko Valley and Karkonosze
84%
The author introduces the concepts of tourist regions pointing out their variety and attractiveness. Development of tourism requires good connection network which may be provided by airports designed especially to serve tourist regions. The article presents two examples of such airports i.e. Kłodzko and Stara Kamienica near Jelenia Góra. The completion of the above mentioned airports is being delayed because of planning procedures connected with building permit. The new act of highest importance which is valid until 30th December 2015 should positively influence the completion of tourist airports network in Poland.(original abstract)
Branża turystyczna w Polsce cały czas prężnie się rozwija, dlatego też jej ważnym elementem jest transport. Niniejszy artykuł ma na celu scharakteryzowanie usług transportowych w turystyce, w szczególności zasady bezpieczeństwa w turystycznych przewozach autokarowych (stan prawny na dzień 25 kwietnia 2017 r.) oraz poznanie opinii osób korzystających z transportu autobusowego. W artykule zawarto bowiem wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród pasażerów.(abstrakt oryginalny)
9
84%
Celem opracowania jest identyfikacja i charakterystyka zmian funkcji wybranych form obsługi ruchu turystycznego oraz wskazanie czynników wpływających na ten proces. (tekst z oryginału)
Ważnym elementem ciągle rozwijającej się branży turystycznej w Polsce jest transport. Jedną z form tego transportu są przewozy autokarowe. Celem opracowania jest poznanie opinii pasażerów o kryteriach doboru środka transportu osób korzystających z transportu autobusowego. W artykule scharakteryzowano zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności warunki techniczne dla autokarów i wymagania dla kierujących. (abstrakt oryginalny)
Segment usług gastronomicznych kierowanych do zmotoryzowanych turystów jest tematyką, która rzadko jest przedmiotem badań i rozważań literaturowych. W niniejszym artykule zaprezentowano wybrane wyniki badań przeprowadzonych wśród przedstawicieli placówek gastronomicznych z ww. segmentu (124 respondentów) oraz potencjalnych klientów tych placówek, tj. podróżujących samochodami w celach turystycznych (704 respondentów). Z analizy rezultatów wynika, że obecnie na rynku funkcjonują trzy główne rodzaje placówek gastronomicznych usytuowanych przy drogach: tradycyjne restauracje z pełną obsługą, restauracje sieciowe (również z opcją McDrive) oraz bistra na stacjach paliw. Większość ww. lokali kieruje swoją ofertę przede wszystkim do podróżujących samochodami w celach turystycznych, ważną grupą są także osoby podróżujące służbowo. Z badań konsumentów wynika, że korzystają oni z usług gastronomicznych w trakcie podróży stosunkowo rzadko, największy odsetek jada posiłki w restauracjach, liczba zwolenników pozostałych rodzajów lokali gastronomicznych była znikoma.(abstrakt oryginalny)
Omówiono wzajemne relacje turystyki i transportu, jakość usług transportowych i jej cechy, przewozy turystyczne różnymi gałęziami transportu oraz mierniki jakości przewozów turystycznych.
Reasumując, można stwierdzić, że ruch turystyczny w Krakowie w ostatnich latach znacząco wzrósł. Dominującą gałęzią transportu w obsłudze krajowego ruchu turystycznego jest transport drogowy, a ruchu zagranicznego - transport lotniczy. Taki trend odpowiada tendencji panującej w innych państwach europejskich. Istniejąca sytuacja powinna stanowić podstawę planowania oraz podejmowaniu działań związanych z rozbudową infrastruktury transportowej. Zasadniczym celem powinno być umożliwienie sprawnego dojazdu do miasta i poruszania się po nim, przy wykorzystaniu nie tylko dominujących gałęzi i środków transportu, ale również transportu szynowego czy w przyszłości żeglugi śródlądowej. (fragment tekstu)
Zabytkowa Linia Tramwajowa jest jedną z atrakcji turystycznych Wrocławia. Stanowi formę wykorzystania dużej i różnorodnej kolekcji wiekowych tramwajów, które obrazują rozwój komunikacji miejskiej w stolicy Dolnego Śląska czy - w szerszym ujęciu - w Europie Środkowej. Choć linia funkcjonuje już od 2009 r., to w ostatnich latach w ofercie wprowadzane są duże modyfikacje, m.in. zwiększenie liczby tras, dodanie komentarza przewodnika, dywersyfikacja zabytkowego taboru czy zmiany w taryfie. Celem artykułu jest ocena tych działań pod kątem zainteresowania turystów. Przeanalizowano statystyki dotyczące frekwencji i sprzedaży biletów w sezonie turystycznym w 2019 r. i porównano je z danymi z poprzedniego roku, mając na uwadze zwiększenie dostępności oferty poprzez wyraźne obniżenie cen biletów i zaplanowanie dużej liczby przystanków, co przynajmniej częściowo upodobniło Zabytkową Linię Tramwajową do linii zwykłych. Wprowadzone zmiany skutkowały wyraźnie większą liczbą pasażerów, ale mniejszymi przychodami, a także pewnymi problemami o charakterze organizacyjnym, jak np. zapewnienie odpowiedniej jakości obsługi przewodnickiej przy odbywającej się co chwila wymianie pasażerów. Rozważania prowadzone są w kontekście sposobów kształtowania produktu turystycznego. (abstrakt oryginalny)
Linie turystyczne obsługiwane zabytkowymi pojazdami funkcjonują w wielu miastach. Należy do nich także Wrocław, gdzie dotychczas możliwy był przejazd wiekowymi tramwajami, a w 2021 r. oferta została poszerzona o autobusy. W artykule przeprowadzono ocenę Wrocławskich Linii Turystycznych pod względem struktury produktu turystycznego i jego rozwoju, z określeniem etapu życia produktu. Posłużyły do tego m.in. dane o liczbie pasażerów i sprzedaży biletów. Po 13 latach funkcjonowania oferta nabrała cech produktu dojrzałego, o dość stabilnej frekwencji, która to oferta jednak nie w pełni wykorzystywała znaczny potencjał zabytkowego taboru komunikacji miejskiej we Wrocławiu. W ostatnich latach wprowadzono zatem szereg zmian w zakresie struktury, promocji i ceny produktu turystycznego, co pozwoliło na wzrost frekwencji, a przede wszystkim poprawił się wskaźnik liczby pasażerów przypadających na jeden kurs. Można więc uznać, że w wyniku podjętych działań produkt wszedł w fazę ożywienia, ale proces ten nadal jest słabo zaznaczony. Główną wadą produktu jest jego promocja i sposoby komunikacji oferty potencjalnym pasażerom. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie problemów metodologicznych zagospodarowania w infrastrukturę transportową obszarów o wiodącej funkcji turystycznej. Omówiono rolę infrastruktury transportowej w zaspokajaniu potrzeb turystyki, kryterium ekologiczne w zagospodarowaniu obszarów turystycznych w sieć drogową, relacje wewnętrzne pomiędzy elementami infrastruktury transportowej, a także metodykę oceny poziomu zagospodarowania obszarów turystycznych w infrastrukturę transportową.
W najbliższej przyszłości zdaniem autora, spadnie zainteresowanie turystyką nastawioną na wypoczynek bierny, a nastąpi rozwój wypoczynku czynnego oraz turystyki poznawczej. Globalizacja działalności i koncentracja kapitału mają ogromne znaczenie dla rozwoju rynku turystycznego. Autor przedstawił powiązania kapitałowo-organizacyjne w niemieckiej turystyce oraz zmiany dokonujące się w sferze współczesnej podaży turystycznej. Głównie autor zwrócił uwagę na dwóch największych liderów angielskiego przemysłu turystycznego First Choice i Forte. Na tych przykładach autor pokazał analizę zmian działalności firmy, które przyniosły różne skutki. First Choice rozwinęła się dzięki czemu odzyskała utraconą pozycję, natomiast Forte została przejęta przez Koncern Granada Group Plc.
Celem autora artykułu jest ocena funkcjonowania turystycznej linii tramwajowej we Wrocławiu w 2018 r. pod względem atrakcyjności oferty dla turystów, zainteresowania przejazdami oraz kosztów i opłacalności jej utrzymania, by ostatecznie wskazać pewne ogólne wnioski dotyczące obecności tego typu oferty w turystyce miejskiej. Zakres czasowy, uwzględniony w analizie w niniejszej pracy, jest szczególnie ważny, ponieważ rozszerzenie liczby przewoźników z jednego do dwóch pozwoliło na wprowadzenie wielu zmian w ofercie. Na podstawie danych ze sprzedaży biletów można stwierdzić, że linia cieszy się największą popularnością w lipcu i sierpniu, choć nawet wtedy średni odsetek zajętych miejsc siedzących jest niższy niż 50%. Kursy z przewodnikiem są nieco mniej popularne niż przejazdy bez niego. W związku z tym w pracy przedstawiono pewne propozycje, które mogą przyczynić się do zwiększenia zainteresowania linią, takie jak wydłużenie czasu kursowania (w ciągu dnia i w skali roku) czy wprowadzenie nowych rodzajów biletów lub dodatkowych atrakcji. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem pracy jest dostarczenie teoretycznego opisu związków zachodzących pomiędzy: 1) przesłankami powstania i warunkami rozwoju usług pośrednicko-organizatorskich; 2) wartością użytkową i rolą tych usług względem popytu i podaży turystycznej; 3) strukturą instytucjonalną rynku pośredników i organizatorów (a raczej historycznymi zmianami w tej strukturze). Praca ma charakter analizy empiryczno-teoretycznej. Zakres przedmiotowy ograniczono do rynków Europy Zachodniej, USA i Japonii.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.