Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 198

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Touristic travel
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Celem artykułu jest wykazanie, że własne doświadczenia wpływają na opinie i relacje z podróży, które biorą udział w kreowaniu wizerunku miejsc. Zgodnie z podejściem C. Gunna (1972) postawiono tezę, że na wizerunek organiczny wpływają doświadczenia podróżnych, którzy odwiedzili dane miejsce i przekazują własne opinie innym turystom. Aby zilustrować proces kształtowania wizerunku przez opinie, wykorzystano metodę desk research i analizę porównawczą wpisów na portalu Tripadvisor dotyczących pałaców w Casercie i Wersalu. Badania wykazały, że współcześni konsumenci traktują portale jako miejsce dzielenia się praktycznymi informacjami, jednak w bardzo niewielkim stopniu ich opinie wpływające na wizerunek odzwierciedlają wiedzę na temat miejsca i jego obiektywne atrybuty. Turyści odnosili się do własnych wrażeń i doświadczeń, natomiast w porównaniu z relacjami podróżnych w innych epokach, wiedza współczesnego konsumenta na temat miejsca jest dość ograniczona.(abstrakt oryginalny)
2
80%
The introduction to this paper includes the description of journeys undertaken by the best-known Polish travellers and pilgrims, such as Benedykt Pole and Pope John Paul II. Based on surveys, we analysed the motifs of different types of journeys undertaken by people from four Wrocław districts, 2 Kalisz districts, and the village of Tczyca. We also described the intensity of their foreign trips, and their destinations. (original abstract)
Młodzież akademicka w 2015 roku wypoczywała przede wszystkim w kraju (75,1%). Zanim studenci wybrali miejsce wakacyjnego urlopu, najpierw zdiagnozowali swoje potrzeby i oczekiwania, sugerując się jednocześnie w swoich wyborach opinią różnych osób (przyjaciół - 35,9%, rodziny - 26%) lub informacjami zaczerpniętymi z rozmaitych źródeł (internet - 79,7%). Wyjazd na wypoczynek poprzedziły długotrwałe przygotowania: miesięczne (20,4% ), trzymiesięczne (18,2% ) i roczne (1,5%). Ten etap logistycznych i kompleksowych starań podniósł przede wszystkim jakość i komfort wypoczynku (46,5%), pozwolił zaoszczędzić czas (52,6%) i obniżyć koszty wyjazdu (50,4%). Najważniejszym motywem wyjazdu dla studentów było zaspokojenie własnych potrzeb związanych z odpoczynkiem (51,0%). W swoich wyborach sugerowano się też estetyką miejsca podróży (59,3%) oraz rekomendacją znajomych (53,8%). Młodzi ludzie nie preferowali w swoim otoczeniu rozmaitych grup turystów, głównie młodzieży szkolnej (30,3%), rodzin z dziećmi (20,6%) i seniorów (17,8%).(abstrakt oryginalny)
Backpacking w Polsce jest zagadnieniem wciąż nowym i nierozpoznanym. Aby znaleźć odpowiedź na pytania o profil demograficzny polskich backpackerów, przeprowadzono od października 2013 do czerwca 2014 roku badania. Do wybrania grupy reprezentatywnej posłużono się metodą celową. Za podstawowe kryterium selekcji przyjęto kryterium tożsamościowe oraz demograficzne. Wybrano 100 osób z przedziału wiekowego pomiędzy 18. a 25. rokiem życia oraz 100 osób - pomiędzy 60. a 75. rokiem życia. Celem badania była identyfikacja i opis wieloprzekrojowych struktur uczestników backpackingu w Polsce. W artykule zostały zaprezentowane wyniki ukazujące społeczno-demograficzne aspekty polskiego backpackingu młodego i senioralnego pokolenia.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Kreowanie wizerunku Polski jako celu podróży turystycznych
80%
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie procesu kreowania wizerunku marki "Polska" jako destynacji turystycznej w oparciu o analizę działań prowadzonych przez POT. Autorka starała się pokazać specyfikę strategii marketingowej, która ma służyć promocji kraju i jego walorów turystycznych, podkreślając znaczenie stworzenia odpowiedniej koncepcji działań promocyjnych oraz dostosowania instrumentów promocyjnych do wybranych rynków oraz grup docelowych. Analiza badań przeprowadzonych na zlecenie POT, w celu określenia wizerunku Polski na wybranych rynkach emisyjnych oraz potrzeb, zwyczajów i preferencji wyjazdowych turystów, umożliwiła weryfikację tezy o konieczności różnicowania działań promocyjnych w zależności od kraju, w którym kampania wizerunkowa jest prowadzona, a także pozwoliła na dokonanie oceny realizowanej strategii promocji.(fragment tekstu)
6
Content available remote Wyspy tropikalne jako nowy kierunek wyjazdów turystycznych wśród Polaków
80%
Celem artykułu było poszukiwanie odpowiedzi na pytania: Czy wyspy tropikalne są obecnie istotnym kierunkiem wyjazdów turystycznych wśród Polaków oraz jakie są perspektywy rozwoju tego kierunku? Ilu Polaków co roku wyjeżdża na urlop na wyspy tropikalne? Czy ta liczba rokrocznie wzrasta? Od czego zależy motywacja wyjazdów na wyspy tropikalne? Czy wyspy tropikalne mogą stać się nowym kierunkiem wyjazdów turystycznych dla Polaków oraz jak są one postrzegane przez potencjalnych turystów z Polski? Metody wykorzystane w artykule to: analiza danych statystycznych pochodzących z bazy Światowej Organizacji Turystyki oraz analiza wyników badań ankietowych przeprowadzonych na 116-osobowej próbie studentów Uniwersytetu Warszawskiego.(abstrakt oryginalny)
The idea of improving the quality of the Baltic Sea enjoys common understanding and acceptance. An implementation of this idea requires a cost-benefit analysis to define the correct scope of intervention. Monetary valuation of the benefits arising from the quality improvement was conducted for the Baltic Sea using the contingent valuation method, choice experiments, and travel cost method in 2004 and 2010 (booth samples were representative for the whole country). Crucial sources for such valuation were the stated preferences of the respondents. The availability of ex-post data describing the occupancy rate of all swimming sites on the Polish stretch of the Baltic coast, collected for four consecutive years (2012-2016), makes it possible to compare two concepts, i.e. the ex-ante declarations concerning willingness to use high-quality environment and the actual consumers' choices. The results reveal serious discrepancies between the ex-ante and ex-post methods(original abstract)
8
Content available remote Turysta kulturowy w poszukiwaniu genius loci
80%
Nieodłącznym elementem wielu współczesnych podróży turystów kulturowych jest doświadczanie przez nich niezwykłej atmosfery odwiedzanych miejsc, nazywanej z łaciny genius loci. Niniejszy artykuł to zagadnienie przybliża - zarówno w kwestii definicji pojęcia, jego istoty i różnorodności postrzegania, jak i funkcjonowania w turystyce oraz wiążących się z nim przemian w odwiedzanych przez turystów miejscach. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem analizy są relacje ze wspinaczki wyjątkowo trudną Ścianą Zachodnią himalajskiej góry Changabang przez dwuosobową wyprawę brytyjską - Petera Boardmana i Joego Taskera. Szczegółowa analiza opisów autentycznych wydarzeń pozwala odnaleźć elementy zarówno najbardziej znanych teorii wzniołości (sublime) sformułowanych przez Edmunda Burke'a oraz Immanuela Kanta, jak i współczesnej interpretacji tego pojęcia przez Jean-François Lyotarda. Choć sama koncepcja wzniosłości nie jest bezpośrednio przywoływana przez Boardmana i Taskera, ich relacje z wyprawy na Lśniącą Górę zawierają odniesienia do poszczególnych konwencjonalnych motywów, a także uwypuklają niemożność pełnego odzwierciedlenia przeżyć oraz wewnętrzne sprzeczności Bazując na teorii wzniosłości zaproponowanej przez Tsanga Lap Chuena podjęto próbę odzyskania pojęcia wzniosłości, używanego obecnie głównie w kontekście sztuki, na potrzeby opisu autentycznych doświadczeń i przeżyć. W tym ujęciu literaturę górską można interpretować jako odwzorowanie procesu, który ukształtował sublime jako kulturową konstrukcję myślową. (abstrakt oryginalny)
Jesień i zima to najlepszy czas na podróże przez piaski Półwyspu Arabskiego. W czasie, gdy w Europie dominują deszcze i śniegi, tu nadal panują wszechobecne słońce i temperatury późnego europejskiego lata. Pustynie Półwyspu bywają różne, swoiście piękne i malownicze, płaskie lub pofałdowane, a tu i ówdzie, jak w Arabii Saudyjskiej czy Jemenie, przechodzą w wysokie góry. Bywają też szare, brudne i bardzo monotonne. Znaczna część Półwyspu - Arabia Saudyjska, Katar czy Bahrajn - to piaski i żwir, obszar bez naturalnych zbiorników wody, rzek, jezior czy wzgórz. (fragment tekstu)
Cel. Wśród różnorodnych zachowań, których dopuszczają się podczas swych podróży backpackerzy, wskazuje się nadmierne i niekontrolowane nadużywanie alkoholu, narkotyków oraz swobodę seksualną. Te groźne w aspekcie zdrowia fizycznego i psychicznego zjawiska mogą być wynikiem pewnego "rozhamowania" zachowań backpackerów pod wpływem nowej sytuacji społeczno-kulturowej, w której się znajdują, odbywając swe wyprawy. Celem podjętych badań było określenie, co jest podłożem owego rozhamowania oraz jaką funkcję odgrywają używki, a także swoboda seksualna w backpackerskich podróżach. Metoda. W niniejszym artykule opisano wyniki badań terenowych, które zostały przeprowadzone na grupie 290 backpackerów polskich i zagranicznych w 5 krajach (w Australii, Indonezji, Tajlandii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Polski) w latach 2014- 2016. Wyniki. Badania wskazują na nową funkcję używek w backpackerskich podróżach i zależność ich stosowania od przeżywanych w przestrzeni odmienności kulturowej doświadczeń oraz od sytuacji materialnej backpackerów. Ograniczenia badań i wnioskowania, W artykule zaprezentowano tylko część badań z szerszego projektu dotyczącego zachowań backpackerów. Z uwagi na ograniczone ramy artykułu skoncentrowano się przede wszystkim na kwestii niekontrolowanej konsumpcji używek i swobody seksualnej. Implikacje praktyczne. Praca może mieć szczególne znaczenie dla osób oraz instytucji odpowiedzialnych za rozwój lokalnej turystyki. Ukazane są bowiem ważne dla zrozumienia postaw i zachowań backpackerów funkcje emancypacyjne używek i swobody seksualnej. Z tego względu zasadne wydaje się być kontynuowanie badań i uzupełnianie dotychczasowej wiedzy o następne konteksty rozhamowania zachowań backpackerów, także w doświadczeniu polskich backpackerów. Oryginalność. Są to pierwsze w Polsce badania i jedna z pierwszych publikacji naukowych, w której opisano i zanalizowano niekontrolowaną konsumpcję alkoholu, narkotyków i seksu przez backpackerów. Rodzaj pracy. Artykuł prezentuje wyniki badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
Podjęte w artykule rozważania pozwoliły zauważyć, że samotny turysta kulturowy (odwiedzający Kraków) podróżuje w celach turystycznych 2-3 razy w roku, najczęściej w sezonie letnim, a krajobraz/architektura miejsca jest główną determinantą wyboru destynacji. Swoje wyjazdy organizuje on samodzielnie, ale przyjeżdża ze znajomymi, korzysta z samolotów, na ogół nocuje w obiektach o wysokim standardzie, przebywa na terenie danego miasta bogatego w dobra kultury 3 dni (tzw. podróże city break).(fragment tekstu)
13
80%
Analizując sferę popytu w procesie rynku branży turystycznej, w tym również o specyfice sportowej, należy przede wszystkim przeprowadzić możliwie najskuteczniejszą identyfikację klientów przynależących do każdego ze zidentyfikowanych jego części. Typologia potencjalnych konsumentów1 produktów turystycznych stanowi warunek prawidłowego wyboru segmentów docelowych dla poszczególnych ofert2. Dlatego też zasadnym staje się opracowanie profili potencjalnych uczestników turystyki sportowej w dyscyplinie piłka nożna ze względu na wybrane ich cechy osobowe, co ułatwi tworzenie i kreowanie adresowanych do nich markowych produktów sportowych3 i turystycznych4 zgodnie z założeniami teoretycznymi.(fragment tekstu)
14
80%
Celem artykułu było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy portugalskie archipelagi Makaronezji: Azory i Madera mogą być postrzegane jako nowe kierunki wyjazdów turystycznych Polaków. W pracy zawarto ogólną charakterystykę tych wysp oraz opisano dynamikę ruchu turystycznego na nich w latach 1991-2022. Następnie zbadano dynamikę ruchu turystycznego Polaków odwiedzających omawiane wyspy i określono udział tych destynacji w podróżach turystów do Makaronezji ogółem. W postępowaniu badawczym wykorzystano dane z krajowych i regionalnych baz statystycznych Portugalii i Światowej Organizacji Turystyki. Przeprowadzona analiza wskazuje, że Madera stała się współcześnie ważnym nowym kierunkiem podróży zagranicznych Polaków, z kolei Azory mogą się nim stać w najbliższej dekadzie.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Podróże motywacyjne a rozwój hotelarstwa
80%
Podróże motywacyjne należą do szybko rozwijającej się formy turystyki biznesowej. Ten rodzaj nagradzania pracowników w największym zakresie stosują duże firmy z USA i Europy Zachodniej. W Polsce wyjazdy motywacyjne przedsiębiorstwa zaczęły organizować z chwilą rozpoczęcia procesu transformacji. Obsługa podróży motywacyjnych może przynosić hotelom duże dochody. Niestety ten rodzaj turystyki jest dopiero w początkowym stadium rozwoju. Jego obsługa w całokształcie działalności polskich hoteli odgrywa jeszcze niewielką rolę. abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Księga podróży Beniamina z Tudeli z końca XII wieku
61%
Niemniej sławnym autorem był Beniamin z Tudeli (Tuteila), rabin i podróżnik, który zwiedził w XII wieku znaczne połacie Europy, Azji i Afryki. Pozostawił po sobie jeden z najciekawszych i najczęściej cytowanych opisów podroży, który o całe stulecie wyprzedził dzieło Marco Polo. Wykorzystując szeroką wiedzę o historii i geografii oraz znajomość jeżyków obcych, Beniamin z Tudeli stał jedną z czołowych postaci żydowskiego świata wieków średnich.(fragment tekstu)
17
61%
Cel. Przedstawienie różnorodności wzorców podróżowania komunikowanych i propagowanych przez amatorskie blogi podróżnicze. Metoda. Próbę badawczą stanowiły polskie blogi podróżnicze, wybrane pod kątem opiniotwórczości w procesie propagowania wzorców podróżowania. Zasadniczym kryterium wyboru poszczególnych blogów był poziom ich reprezentatywności i popularności wśród czytelników. Jako metodę badawczą zastosowano analizę treści, której poddano wybrane blogi. Wyniki. Opracowana została typologia blogów podróżniczych. Została potwierdzona hipoteza badawcza, głosząca, że autorzy blogów podróżniczych komunikują wzorce podróżowania. Ograniczenia badań i wnioskowania. Badanie dotyczyło wyłącznie amatorskich polskojęzycznych blogów podróżniczych; w trakcie analizy zwrócono uwagę na zakres tematyczny wpisów oraz formy gatunkowe publikacji. Badanie dotyczy przede wszystkim blogów o podróżach dookoła świata, podróżach z dziećmi, psem oraz blogów o tanim podróżowaniu. Implikacje praktyczne. Analiza wskazuje na szeroki zakres możliwych w przyszłości badań nad istotą bloga podróżniczego z różnych perspektyw badawczych. Oryginalność pracy. W artykule przedstawiono propozycję definicji wzorca podróżowania oraz charakterystyki blogera aspirującego do miana trawelebryty. Przedstawiono próbę klasyfikacji blogów podróżniczych według klucza "wzorzec podróżowania". Rodzaj pracy. Artykuł prezentujący wyniki badań empirycznych przeprowadzonych przez autorkę. (abstrakt oryginalny)
Odnawialne źródła energii (OZE) pozwalają na wykorzystanie energii promieniowania elektromagnetycznego Słońca w formie bezpośredniej lub poprzez produkty fotosyntezy, energię kinetyczną wiatru, wody itd. W przypadku fotosyntezy, której akumulowana energia jest później pośrednio wykorzystywana w biogazowniach oraz w innych systemach OZE trzeba mieć świadomość niskiej 3-6% wydajności tego procesu. Proponujemy rozważenie zastosowań uwzględniających ograniczenia wynikające z natury OZE w technologiach akceptujących te uwarunkowania. Rozważania opieramy na przykładzie energochłonnego procesu elektrorafinacji miedzi, w którym zużywane jest 300 400 kWh (1,08 1,44 GJ) energii elektrycznej na wydzielenie tony (103 kg) miedzi. Zapewnienie ciągłości procesu można osiągnąć poprzez nowe rozwiązania technologiczne lub w najgorszym przypadku przez wspomaganie energią ze źródeł konwencjonalnych. Nie można wykluczyć, że efektem tych działań będą rozsiane po całym kraju niewielkie instalacje rafinujące miedź, spełniające wymogi środowiskowe i sprzężone z nimi wytwórnie specjalistycznych stopów miedzi. Podejście nie powinno być ograniczone do elektrorafinacji miedzi. Przy źródłach OZE można będzie lokować inne technologie, a nowe rozwiązanie staną się inspiracją do multidyscyplinarnych innowacji.(abstrakt oryginalny)
For many years, the air travel market has been the most regulated sector of the economy. Within the last few decades, it has undergone profound change, which is largely a consequence of changes in the law. Another factor that exerted influence on the market was the popularization of new information and communication technologies that affected the interaction between service providers and clients. Due to the application of modern technologies, it is easier for tradesmen to implement pricing policies to maximize profits or minimize losses. In turn, customers acquired a tool for comparing prices, which aids them in selecting the most advantageous offer from their point of view. This study aims to provide an answer to the following questions: how does flight duration affect the price dispersion of airline tickets and does price dispersion increase as the date of departure approaches. To answer these questions, airline ticket prices for flights on the route: Warsaw-London-Warsaw and the route: Warsaw-New York-Warsaw were observed between August 14 and November 14, 2014. Price dispersion increased on both routes as the date of departure approached. Analysis of price variation over time has revealed that longer flights (WAW-ZYP-WAW vs WAW-LHR-WAW) were less dispersed in terms of prices in the period under analysis. (original abstract)
20
61%
Celem artykułu jest rozpoznanie profilu oraz wzorów zachowań turystów korzystających i niekorzystających z aplikacji mobilnych w związku z przyjazdem do Krakowa. Artykuł ujawnia różnice w tym zakresie pomiędzy nimi, wykorzystując do tego metody nieparametryczne. Dane empiryczne pozyskano z badań przeprowadzonych wśród turystów Krakowa w 2016 r. Część praktyczną poprzedziły rozważania teoretyczne na temat procesu podejmowania decyzji w związku z wyjazdem turystycznym i wykorzystywanych w jego trakcie nowych technologii, ze szczególnym uwzględnieniem aplikacji mobilnych. W rezultacie wnioskuje się o wielości istotnych różnic pomiędzy badanymi grupami, które ujawniły się m.in. odnośnie do częstotliwości korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych, dzielenia się swoimi wrażeniami i doświadczeniami po powrocie z wyjazdu i inne(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.