Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Trade marketing
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Znaczenie stosunków interpersonalnych w kontaktach handlowych. Przedstawiono ocenę, na ile jesteśmy w placówkach handlowych obsługiwani w profesjonalny sposób i czy sprzedawcy korzystają z odpowiednich technik.
W artykule omówiono umocowania prawne zagadnień związanych z reklamacją. Przedstawiono marketingowe ujęcie reklamacji oraz proces obsługi reklamacji. Opisano również projekt obsługi reklamacji.
Spostrzegana rzeczywistość otaczająca konsumenta jest niezwykle bogata i różnorodna, zwłaszcza jeśli chodzi o bodźce bezpośrednio na niego oddziałujące, analizowane głównie przez zmysł wzorku, słuchu i węchu. Uwzględnienie tych czynników w wyjaśnianiu i projektowaniu zachowań konsumenckich w świetle przedstawionych danych wydaje się konieczne i stanowi integralny element analizy procesów poprzedzających nabywanie, zachodzących w jego trakcie i po nim -- tym bardziej, że badania pokazują, że ogromny procent dykcji zakupowych jest podejmowanych w sklepie pod wpływem tychże bodźców. Stworzenie odpowiedniej atmosfery w sklepie, na która będą składały się m.in. kolor, muzyka, zapach, ma na celu wesprzeć działania marketingowe i wpływać na zachowania konsumenckie w miejscu sprzedaży. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono problem analizy marketingowej czyli procesu poszukiwania możliwości zbudowania przewagi konkurencyjnej. Podkreślono, że doskonałym narzędziem podsumowującym zbieranie informacji jest analiza SWOT. Przedstawiono przykładową analizę dla sklepu warzywniczego.
Według badań, zapach wydłuża czas przebywania w sklepie o 16 proc. Wpływa nie tylko na zwiększenie potencjalnej możliwości reagownia na bodźce sklepowe, lecz również na faktyczną sprzedaż.
6
Content available remote Merchandising jako skuteczna technika marketingu handlowego
84%
W opracowaniu przedstawiono istotną rolę, jaką w życiu każdego konsumenta odgrywa merchandising. Zwrócono szczególną uwagę na merchandising handlowy, opisując jego techniki oraz obrazując je na przykładzie wybranego hipermarketu Carrefour w Siedlcach. Przy pomocy opisu wyników badań podjęto próbę określenia, w jakim stopniu merchandising wpływa na konsumenta i jego wybory dotyczące zakupów. Stwierdzono, że umiejętne stosowanie wyszukanych technik sprzedaży - w tym merchandisingu sprawiają często, że klienci nabywają produkty, które są im zbędne lub kupują większe ich ilości. Dzieje się tak dlatego, że merchandising na rozwiniętym rynku gospodarki wolnorynkowej w sposób bardzo istotny oddziałuje na zachowanie każdego konsumenta. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest zaprezentowanie innowacyjnych narzędzi marketingowych wykorzystywanych w e-handlu oraz zaproponowanie modelu logistyki zamówienia w sklepie internetowym uwzględniającego zastosowanie narzędzi marketingowych. Ze względu na fakt, iż mimo dynamicznego rozwoju e-handlu logistyka zamówienia w handlu internetowym stanowi nadal swoistą luką badawczą, autorzy opracowania przedstawili swój oryginalny i syntetyczny schemat procesu zamówienia, który bierze pod uwagę procedurę, która powinny być podjęte w celu dokonania zakupu produktu w sklepie internetowym. (abstrakt oryginalny)
Autorka wyróżnia trzy etapy wprowadzania zarządzania marketingiem w polskich przedsiębiorstwach handlowych. Lata 1989-1994 to początki poznawania istoty marketingu i uczenie się od przedstawicieli handlowych producentów praktycznego stosowania instrumentów marketingu. Lata 1995-2000 to okres dynamicznego rozwoju zagranicznych sieci handlowych, rozwijających marketing na wielkich powierzchniach handlowych (działania te stały się wzorcem dla krajowych firm handlowych). Początek XXI w. z kolei to początki "rynku dojrzałego" i rozwój profesjonalnego zarządzania marketingiem w krajowych sieciach handlowych; wzrost znaczenia efektywności działań marketingowych oraz nasilenie wykorzystywania narzędzi marketingu w celu budowy wizerunku firmy handlowej i kształtowania relacji z klientami.
9
Content available remote Kluczowe determinanty rozwoju koncepcji marketingu politycznego
84%
Celem niniejszego opracowania nie będzie (...) zaprezentowanie rysu historycznego marketingu politycznego, ale wskazanie na elementy, które bezpośrednio przyczyniły się do powstania i stopniowego rozwoju jego teorii. Jest kwestią oczywistą, że największy wpływ na powstanie i ewolucję marketingu politycznego miała rozwijająca się koncepcja marketingu handlowego, a szczególnie przedstawiona w 1969 roku przez P. Kotlera oraz S. Leviego teoria o pozaekonomicznym wykorzystaniu działań marketingowych. Warto zauważyć, że ewolucja tradycyjnej koncepcji marketingowej była i jest przedmiotem wielu badań i publikacji naukowych. Dlatego też niniejszy artykuł będzie się skupiał na pozostałych, często zapomnianych determinantach rozwoju koncepcji marketingu politycznego: ekonomii, polityce oraz mediach masowych. Takie ujęcie pozwoli precyzyjnie określić pozamarketingowe elementy rozwoju koncepcji marketingu politycznego. (fragment tekstu)
10
Content available remote Marketing skierowany do seniorów - uwarunkowania, perspektywy
84%
Dynamicznie postępujący proces starzenia się społeczeństwa powoduje, że seniorzy konsumenci stają się ważną grupą na rynku, która wewnętrznie zróżnicowana, zarówno pod względem potrzeb i oczekiwań, jak i zachowań rynkowych wymaga wypracowania skutecznych działań marketingowych. Marketing skierowanych do seniorów oparty jednak nie na powszechnych stereotypach, ale wynikach badaniach umożliwiających określenie cech, potrzeb i oczekiwań seniorów może stanowić dla wielu przedsiębiorstw szansę dla pozyskania lojalnych nabywców. Artykuł charakteryzuje seniorów jako konsumentów, a także przedstawia uwarunkowania marketingu skierowanego do seniorów. W opracowaniu przedstawiono również wybrane wyniki badań ankietowych, których celem było poznanie opinii na temat seniorów jako konsumentów i marketingu zorientowanego na tą grupę nabywców. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiona została problematyka poziomu etyki działań realizowanych przez handlowców wobec nabywców finalnych oraz obsługi klienta w placówkach handlowych oferujących produkty spożywcze. Na podstawie wyników pierwotnych badań ankietowych określono znaczenie przypisywane poziomowi obsługi przez respondentów z punktu widzenia ich zachowań zakupowych oraz postrzegania handlowców. Omówiono główne przejawy nieetycznego postępowania oferentów i reakcje nabywców, jakie są ich skutkiem. Szczególną uwagę zwrócono na niski stopień znajomości przez odbiorców ich praw i wynikające z niego dla nich zagrożenia. Podkreślono także krótkowzroczność handlowców, którzy stosując nieuczciwe praktyki wobec nabywców, sami prowadzą do niekorzystnych dla siebie następstw w długim okresie, chociażby w postaci pogorszenia ich wizerunku rynkowego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie potencjału i determinant rozwoju małych i średnich sklepów, prowadzonych przez niezależnych kupców, działających w warunkach agresywnej ekspansji na lokalne rynki dużych sieci handlowych. Przedstawiono przemiany w rozwoju tradycyjnego handlu detalicznego w Polsce, w których sieć detaliczna jest nadal bardzo rozdrobniona, przy ogólnej tendencji handlu zorganizowanego do koncentracji: organizacyjnej, kapitałowej i zakupowej. Wskazano na znaczenie handlu tradycyjnego jako największego "pracodawcy" w gospodarce narodowej, bowiem sklepy tradycyjne to najczęściej firmy rodzinne, traktowane jako miejsce zatrudnienia i utrzymania rodziny. Przedstawiono znaczenie właściwej polityki władz samorządowych w zakresie kształtowania miejscowej struktury sieci detalicznej, uwzględniającej interesy handlu kupieckiego na lokalnym rynku pracy. Wyróżniono niektóre determinanty jego rozwoju i możliwości przetrwania, pod warunkiem profesjonalnego stosowania strategii opartej na bliskości sklepu wobec klienta z wykorzystaniem nowoczesnych instrumentów marketingowych, podobnych do tych stosowanych w handlu sieciowym. Wskazano przewidywane przez detalistów europejskich kierunki zmian w handlu detalicznym w latach 2012-2015. (abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem autorów było określenie wpływu stopnia familiaryzacji klienta ze sklepem na ocenę stosowanych przez jednostkę handlową instrumentów marketingowych. Można domniemywać, że wyższy poziom familiaryzacji będzie skutkował bardziej sprecyzowaną oceną (postawy będą miały charakter bardziej spolaryzowany) niż niższy poziom familiaryzacji. Do weryfikacji hipotezy wykorzystano wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród klientów wybranych sklepów detalicznych. Z przeprowadzonej analizy wynika, że osoby o wyższym poziomie familiaryzacji ze sklepem (w porównaniu do osób o niższym poziomie familiaryzacji) lepiej oceniają sklep we wszystkich wyróżnionych w artykule wymiarach postrzegania instrumentów marketingowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie kluczowej roli, jaką odegrały innowacje marketingowe w zmianach zachodzących w handlu, a co za tym idzie w stworzeniu obecnych reguł działania przedsiębiorstw detalicznych. W artykule przyjęto szeroką formułę innowacji marketingowych, uwzględniającą również model biznesowy, co pozwoliło na zaliczenie w poczet innowacji marketingowych również nowych form handlu. Te nowe formy handlu, które na świecie rozwijały się od połowy XIX w., a od lat 90. ubiegłego wieku znacząco zmieniają strukturę handlu i zachowania konsumentów również w Polsce, uznano za innowacje radykalne. Podobną rolę odegrały: marka własna, samoobsługa, loss leaders, merchandising, znaczki handlowe czy lokalizacja sklepów w centrach handlowych. Obecnie wiele innowacji marketingowych jest stymulowanych przez rozwój nowoczesnych technologii; mają one głównie charakter przyrostowy. (abstrakt oryginalny)
Nie bez powodu mówimy w przypadku cenowych wojen o jak najmniejszych stratach, a nie o wygranych. Nawet, jeśli któraś ze stron uzyskuje krótkoterminowe udziały w rynku, to na dłuższą metę obniżenie zysków prowadzi do osłabienia pozornego zwycięzcy. Przedstawiono kilka sposobów ograniczenia negatywnych wpływów wojny cenowej oraz jaką rolę pełni w cenowych zmaganiach rywali zespół handlowy.
16
Content available remote Marketing in the Food Trade
84%
The marketing of food products on the market especially large role is played by trade. Direct contact with the ultimate consumer, trade, gives a chance for widespread use of marketing methods. The methods and marketing strategies resulting from the sale of forms and types of units in retail and wholesale. This paper reviews the various combinations of the sale of food products, offering various opportunities for marketing activities. Retail trade, in which consumers are stocking up on food, is very developed, yet extremely diverse. There are many companies and organizations engaged in the retail sale of food and new ones are emerging. In the event of major importance to food self-service sales, and sales of traditional, full service provider of customer and dealer support. The food trade the most important are two groups of shops, i.e. shops specialized and general food stores, offering a wide range of goods. Although sales dominated the market for grocery storefront, there is also developed outside the storefront sale. In highly developed countries rapidly develop modern forms of selling food products, resulting in overall sales growth outside the storefront. In the case of food it can include the following forms of sales: market sales and bazaars, sales of agricultural food products manufacturers in their farms, and otherwise than by itinerant sales (doorstep), mail-order sale of vending machines, sale of home delivery, etc. Sales of food products directly on farms plays a greater role, among others due to the desire of consumers to buy food from a known source and the rise of the so-called. healthy food. Not without significance for this form of supply is to increase the vividness of the number of cars owned by individuals, which facilitates communication and transport. (original abstract)
Stworzenie nowego produktu, określanie odpowiedniej dla niego ceny, wybór najlepszych rodzajów dystrybucji nie są w stanie zapewnić stuprocentowego sukcesu handlowego bez prawidłowo prowadzonej polityki informacyjnej. Zadaniem polityki informacyjnej jest informowanie klienta o pojawieniu się na rynku nowego produktu oraz przekazywanie szczegółowej charakterystyki tego wyrobu e celu zainteresowania nim potencjalnego odbiorcy. Działania te maja na celu przyzwyczajenie oraz przywiązanie nabywcy do określonej marki.(fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano preferencje zakupowe Polaków wynikające z trendów konsumpcyjnych, próbując, w miarę możliwości, odnieść się do grupy młodych nabywców, która charakteryzuje się obecnie coraz większą siłą nabywczą i decyzyjną. W artykule ukazane zostały wybrane strategie marketingowe sieci handlowych w Polsce dla dwóch przedstawicieli z kategorii: hipermarketów, supermarketów i dyskontów. Dostrzeżono także potrzebę oceny działań odnoszących się do szeroko pojętej komunikacji marketingowej z klientem. Analizie poddane zostały profile sieci handlowych na portalu społecznościowym Facebook, ocena wizerunku oraz funkcjonalności stron internetowych, a także oferta gazetek promocyjnych. Analizując działania promocyjne sieci handlowych położono nacisk na ukazanie oferty produktów marek własnych sieci handlowych. (abstrakt oryginalny)
Każde przedsiębiorstwo eksportujące, a więc działające w otoczeniu międzynarodowym, powinno obserwować obecne trendy w dystrybucji międzynarodowej. Chodzi, z jednej strony, o zachodzące zmiany w handlu na świecie, z drugiej zaś o pojawianie się nowych, alternatywnych kanałów dystrybucji. Istotne są również kierunku rozwoju systemów dystrybucji w przyszłości. Te aspekty przedsiębiorstwo powinno brać pod uwagę w zarządzaniu swoimi systemami dystrybucji za granicą. (fragment tekstu)
W artykule podjęto problematykę zagospodarowania przestrzeni sprzedaży w małych sklepach detalicznych. Jest to jedno z zagadnień, którymi zajmuje się merchandising - marketing handlowy. Analizie poddano niewielką placówkę handlową, znajdującą się na obrzeżach aglomeracji warszawskiej. W badaniach wykorzystano metodę studium przypadku. Ocenie poddano układ sklepu i jego zmiany w zakresie realizacji zasady areny, strefy samoobsługi i obsługi zza lady, ekspozycji warzyw i owoców, ruchu klientów, umiejscowienia kasy, stref gorących i zimnych, okolic wejścia do sklepu, lokalizacji lodówek z różnymi artykułami (nabiałem, mrożonkami, lodami, piwem), ekspozycji pieczywa i jego roli w sklepie, szerokości przejść między regałami i in. Stwierdzono, że efektywne rozplanowanie przestrzeni handlowej w małym sklepie jest zadaniem trudnym, kompromisowym. Ze względu na ograniczoną powierzchnię i cechy budynku, w którym znajduje się badany lokal, stosowanie wybranych rozwiązań merchandisingowych nie zawsze było możliwe. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.