Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 467

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Transfer wiedzy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
W artykule zaprezentowano scouting jako narzędzie budowania otwartego dialogu i trwałych relacji pomiędzy uczelnią i partnerami z sektora przedsiębiorstw. Korzyści ze współpracy nauki z sektorem przedsiębiorstw na rzecz rozwoju innowacji mają istotne znaczenie dla wielu uczelni wyższych. Scouting wiedzy jest podstawowym narzędziem dla identyfikacji i analizy badań naukowych z punktu widzenia ich potencjału komercyjnego. To proces koncentrujący się z jednej strony na systemowej identyfikacji, monitoringu i ocenie potencjału komercyjnego prac badawczych, z drugiej strony skupiający się na poszukiwaniu partnerów biznesowych dla zespołów naukowych w celu rozwijania wspólnych przedsięwzięć innowacyjnych. Scouting wiedzy odgrywa zatem istotną rolę zarówno dla kreowania popytu na badania naukowe w sektorze przedsiębiorstw, jak i podaży takich badań naukowych, które będą stanowiły wartość wdrożeniową dla sektora biznesu(abstrakt autora)
The main goal of this paper is to contribute to a better understanding of knowledge transfer within international assignments (IAs). The author‟s intention was to develop a theoretical model which illustrates the complexities of this process, and emphasizes the role of support provided by a company. As the latter is not only an interesting field for theoretical exploration, but also represents an important challenge for managers and assignees in multinational companies, the study provides the conceptual framework, and an exemplification of the above issue based on three Polish MNCs‟ experiences.(original abstract)
Zagadnienie transferu, przepływu wiedzy stanowi przedmiot zainteresowania wielu przedstawicieli nauki. Są to między innymi przepływy wiedzy w układzie pięciu elementów według A. Gupta i V. Govindarajana, badania M. Alavi i D.E. Leidnera oraz K.E. Sveibyego, który to zdefiniował dziewięć przepływów wiedzy w procesie tworzenia wartości. Istotny wkład w powyższe zagadnienia ma sieć wartości V. Alee, jako narzędzie do analizy wartości niematerialnych. Najważniejszą kwestią z punktu widzenia przedsiębiorstwa jest możliwość przenoszenia wiedzy między pracownikami i podmiotami w organizacji, determinowana stopniem wyrażalności wiedzy. W artykule przedstawiono kanały transferu wiedzy jawnej i ukrytej występujące w przedsiębiorstwach farmaceutycznych. Zdefiniowano również częstotliwość wykorzystania kanałów w relacjach pracownik-pracownik, pracownik-kadra zarządzająca, kadra zarządzająca-pracownik, kadra zarządzająca-kadra zarządzająca. (fragment tekstu)
4
80%
Cel. Próba określenia istoty i składowych syntetycznego wskaźnika potencjału oddziaływania wybranych wydarzeń targowych na zjawisko transferu wiedzy. Metoda. Synteza przeglądu literatury oraz doświadczeń autorskich wynikających z udziału w dwóch projektach badawczych dotyczących współpracy i dyfuzji wiedzy w branży spotkań w formie modelu wielowymiarowego wskaźnika jako miary rzeczywistego i potencjalnego transferu wiedzy w ramach oraz w wyniku wydarzenia targowego. Wyniki. Wyodrębniono 32 mierniki tworzące syntetyczny wskaźnik oddziaływania wydarzenia targowego na transfer wiedzy, pogrupowane w trzech płaszczyznach: perspektywa organizacyjna/ partycypacyjna sieci; poziom badanej sieci; poziom produktu targowego. Ograniczenia badań i wnioskowania. (1) Rozważania mają charakter progresywny (tzw. work-in-progress). (2) Charakter potencjalny modelu - propozycja niezweryfikowana w praktycznym pomiarze. (3) Charakter komparatywny modelu - użyteczny do porównań wydarzeń targowych. (4) Wskaźnik ograniczony jest do jednego typu wydarzenia biznesowego - imprezy targowej. Implikacje praktyczne. Proponowany wskaźnik może być użyteczny do podjęcia decyzji w kwestii zaangażowania organizacyjnego lub partycypacji przedsiębiorstw w wydarzeniu targowym, a także przez władze lokalne w zakresie określenia wpływu danego wydarzenia w transfer wiedzy do gospodarki lokalnej. Oryginalność. Propozycja modelu wskaźnika potencjału imprez targowych w odniesieniu do ich potencjału w zakresie transferu wiedzy stanowi pierwszą próbę prezentowaną w literaturze. Dotychczas prezentowane były koncepcje pomiaru wpływu gospodarczego wydarzeń targowych. Rodzaj pracy. Artykuł prezentujący koncepcje teoretyczne. (abstrakt oryginalny)
Miejska dystrybucja towarów w czasach gwałtownie wzrastającej kongestii ruchu na ograniczonym obszarze dużych aglomeracji stanowi olbrzymi problem dla władz lokalnych. Niniejszy referat przedstawia możliwe źródła pozyskania dobrych praktyk w zakresie logistyki miejskiej dla władz lokalnych, jakimi są m.in. projekty europejskie, np. projekt SUGAR. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest pokazanie, że poprzez transfer wiedzy i kształtowanie postaw przedsiębiorczych można przeciwdziałać luce w edukacji ekonomicznej. Jako tło problemu przedstawiono ocenę edukacji ekonomicznej opartą na wynikach badań własnych. Zaprezentowano opinie studentów, pracowników naukowo-dydaktycznych szkół wyższych, przedsiębiorców i pracowników przedsiębiorstw z województwa pomorskiego dotyczące oceny wkładu szkół wyższych w rozwój społeczeństwa innowacyjnego i kreowanie innowacji dla biznesu. W dalszej części przedstawiono projekt "Komercjalizacja wyników badań oraz kreowanie postaw przedsiębiorczych przez Akademię Morską w Gdyni" jako metodę przeciwdziałania zdiagnozowanej luce w edukacji ekonomicznej. Omówiono kluczowe cele i założenia projektu oraz działania podjęte w jego ramach i osiągnięte rezultaty.(abstrakt oryginalny)
Acquiring and generating knowledge for product development is critical for the competitiveness of both tourism destinations and enterprises. The relationships between universities and companies can be treated as weak ties, and therefore be efficient for knowledge sharing, and to trigger innovativeness. The objective of the paper is to create a conceptual model of determinants of knowledge transfer from academia to tourism companies. On the basis of the literature study the research propositions were identified. It is argued that the utilisation of academic knowledge is affected by both the absorptive capacity of enterprises, and fit between companies and universities(author's abstract)
8
80%
Artykuł omawia problematykę tworzenia i rozwijania działalności klastrów przemysłowych, technologicznych, ukierunkowanych na rozwijanie zasobów wiedzy w środowisku transgranicznym. Omawiany przykład dotyczy klastra polsko-słowackiego, koncentrującego się na badaniach innowacyjnej metody monitoringu bezpieczeństwa konstrukcji przy pomocy światłowodów z siatkami Bragg'a. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje praktyczne odniesienie do działalności instytucji otoczenia biznesu w kształtowaniu relacji nauki i biznesu na przykładzie stowarzyszenia IPMA. Podmioty te ułatwiają budowę więzi pomiędzy uczelniami a przedsiębiorstwami, zwiększając efektywność i skuteczność podejmowanych działań. Są specyficznym partnerem zarówno dla przedsiębiorców, jak i uczelni. Inicjują nową jakość myślenia i zarządzania rozwojem społeczno- gospodarczym. Autor opisuje poszczególne inicjatywy podejmowane w obszarze dydaktycznym, naukowym i biznesowym, inicjowane przez IPMA Polska, wskazując na ich aktywne oddziaływanie ukierunkowane na budowę trwałych więzi pomiędzy nauką a biznesem(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Transfer wiedzy z uczelni do środowiska gospodarczego
80%
W opracowaniu, obok ogólnych rozważań, zwrócono uwagę na rolę uczelni w transferze wiedzy, zwłaszcza tej, która przekazywana jest w ramach studiów podyplomowych. W nauczaniu winno się kierować faktem, że ma to być wiedza przekazywana do jednostek dojrzałych, które wiedzą, czego im potrzeba. Jest to z tego punktu widzenia zagadnienie bardziej aktualne i ważne, ponieważ wiedza transferowana poprzez studia podyplomowe jest tą, która z największym pożytkiem może być wykorzystana w środowisku gospodarczym. Dostarcza praktykom bezpośrednio największych korzyści, poprawiając ich potencjał konkurencyjności na rynku pracy, a zatrudniającym ich organizacjom zwiększa zdolność do konkurowania. Przeprowadzone rozważania na temat polskiej gospodarki opartej na wiedzy, a także możliwości transferu tejże wiedzy do środowiska gospodarczego wykazały, że nasz kraj, mimo że dużo się o tym mówi, jest dopiero na początku przemian mających zbliżyć jego model gospodarczy do modeli najdynamiczniej rozwijających się państw. Studia podyplomowe okazują się jedną z możliwych i skutecznych, acz nie do końca doskonałych w obecnej formie, dróg transferu wiedzy do gospodarki. Ich oferta, jak i sposób przekazywania wiedzy wymagają dalszej ewolucji i odejścia od obecnego modelu, który w małym stopniu kształci cechy wymagane od nowoczesnego pracownika wiedzy.(abstrakt oryginalny)
11
80%
W warunkach integracji europejskiej inwestycje w kwalifikacje i wiedzę stają się niezbędne dla osiągnięcia rozwoju gospodarczego. Z tego względu coraz częściej wymienianą barierą rozwoju obszarów wiejskich jest niski poziom wykształcenia oraz aktywności mieszkańców wsi. Przełamanie tej bariery możliwe jest dzięki sprawnie funkcjonującym instytucjom doradczym, które będą aktywnie uczestniczyć w upowszechnianiu wiedzy i informacji. Z badań własnych wynika, że na obszarach wiejskich doradztwo odgrywa ważną, ale, jak pokazują badania przedsiębiorców, ciągle niewystarczającą rolę w przygotowaniu intelektualnym mieszkańców wsi do podejmowania różnych inicjatyw gospodarczych. (fragment tekstu)
Project management is fast growing theoretical and empirical field of studies. The paper presents its development considering two mainstreams, related to practice and academia. The business achievements are mainly project management methodologies or other standards. The academia research concentrate mainly on theoretical, methodological, and empirical studies. The issue of knowledge transfer between practice and academia is discussed in the paper. It is pointed out that there are some fields explored simultaneously by practitioners and researchers. However, numerous studies are conducted separately or with very little knowledge or data transfer. The paper suggests the reasons and provides recommendations how to improve the process. (original abstract)
It has been widely recognised that technology transfer offices (TTOs), business incubators (BIs) and science & technology parks (STPs) - operating as university units - are a very important part of the commercialisation process of knowledge at universities. However results which are obtained through support services they provide doesn't always satisfy expectations. Therefore the paper analyses challenges and barriers faced by TTOs, BIs and STPs, which affect results from provided services. The analysis is based on the square-shaped framework with mutually related factors distinguished, encompassing legal and organizational context of knowledge commercialization at public universities. The results suggest that both legal and environmental context as well as social relationships affect strongly results of university dependent TTOs, BIs and STPs.(author's abstract)
14
Content available remote DieII Hochschulen als Entwicklungsinstrument Strukturschwacher Regionen
80%
W artykule podjęto problematykę transferu wiedzy między uczelniami a rynkiem. Autorzy zaprezentowali zalety nawiązywania współpracy szkół wyższych z biznesem, z uwzględnieniem specyfiki regionów słabiej rozwiniętych. Przedstawiono również doświadczenia uczelni niemieckiej i efekty transferu wiedzy na tym obszarze. Ponadto podjęto próbę analizy najważniejszych czynników wpływających na tworzenie, rozwijanie i utrzymanie współpracy uczelni z firmami regionalnymi.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Rola pośrednictwa innowacyjnego w tworzeniu i przepływie innowacji
80%
Nowoczesne gospodarki czerpią siłę napędową z rozwoju i wymiany wiedzy. Tradycyjne źródła przewag tracą na znaczeniu. To właśnie rozwój nowych pomysłów biznesowych i technologii jest współcześnie postrzegany jako podstawowy czynnik rozwoju, a procesy innowacyjne1 nabierają szczególnego znaczenia. Powodzenie działań wspierających innowacje uzależnione jest od pewnych charakterystycznych cech tego zjawiska2: -- Innowacja ma charakter interakcyjny. Jej kreacja opiera się na relacjach powstających zarówno wewnątrz firmy, jak i w kontaktach z otoczeniem bliskim (kooperanci, konkurenci, władza lokalna, instytucje otoczenia). -- Innowacja jest zlokalizowana. Tworzona jest na konkretnym terytorium o specyficznych zasobach (kluczowych i niepowtarzalnych w procesie jej tworzenia), powodujących, że przeniesienie innowacji jest niemożliwe. -- Innowacja jest procesem integracji - bazuje na zintegrowanej strukturze, a także specyficznej formie organizacji sprzyjającej jej powstaniu, absorpcji i dyfuzji. -- Innowacja jest procesem uczenia się, procesem interaktywnym, wynikającym z organizacyjnego i instytucjonalnego kontekstu. -- Innowacja ma w dużej mierze pozatechnologiczny charakter, tylko w niektórych przypadkach zależy od zupełnie technologicznego know-how. -- Innowacja ma wymiar społeczny, wynika z różnorodnych zależności między podmiotami - jest zakorzeniona w systemach i instytucjach społecznych. -- Innowacja to proces kreatywnej destrukcji. Wprowadzanie innowacji zmienia dotychczasową strukturę rynku i gospodarki, systemy organizacyjne, sposoby zarządzania oraz zachowań. -- Innowacja ma źródła kulturowe, wynika także z tradycji, systemu wartości, ma kontekst historyczny. -- Innowacja jest ryzykowna i kosztowna, szczególnie dla pomiotów małych, co ma znaczący wpływ na proces jej tworzenia. (abstrakt oryginalny)
We address the problem of the access to the results of scientific publications in the agri-food domain. We focus on the description of main contributions of the papers treating them as accepted or rejected beliefs of their authors expressed in the form of scientific laws. We define the structure of different kinds of scientific laws present in the domain in the form of an ontology. The main concern of the paper is a process in which we proceed from the abstracts of papers to the ontological representation of laws. Moreover, we present examples of SPARQL queries which show how the resulting knowledge base can be used. Among the uses we point out discovering new scientific hypotheses and incoherencies among scientific laws. Index Terms-ontology, scientific law, knowledge extraction, scientific hypotheses, incoherency(original abstract)
The report, based on the review of relevant literature, presents the preliminary phase of' implemented project of the Polish-Portuguese network of researchers, and aims at the elaboration of a conceptual model and subsequent assessment of the model through field research. The purpose of this report is to present both the theory of networking and transfer of knowledge, pursued in the international cooperation. This article is an introduction to the sequential phases of knowledge sharing among universities and then applying it to business as a result. (original abstract)
Artykuł przedstawia główne etapy ewolucji polityki rewitalizacyjnej w Wielkiej Brytanii i Francji w drugiej połowie XX w., do opublikowania Narodowej strategii rewitalizacji w Wielkiej Brytanii. Punktem wyjścia było zestawienie niezależnego rozwoju polityki rewitalizacji w obu krajach oraz przesłanek, które doprowadziły do nawiązania kontaktu i transferu doświadczeń. Następnie omówiono debatę brytyjsko-francuską i zakres transferu doświadczeń między oboma krajami. Przedstawiono wpływ debaty i transferu doświadczeń na późniejszą politykę rewitalizacji w Wielkiej Brytanii. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania stało się podjęcie próby ukazania związków zachodzących między zagadnieniem transferu wiedzy a urzeczywistnianiem założeń partycypacji pracowniczej. Uwagę skoncentrowano przy tym w szczególności na prezentacji przejawów uczestnictwa pracowników w procesach decyzyjnych sprzyjających transferowi wiedzy w przedsiębiorstwie. Odniesiono się również do problemów ujawniających się w związku ze stosowaniem określonych odmian partycypacji w przedsiębiorstwach. Prezentując tak ujęte rozważania, nawiązano także do wyników badań empirycznych, dotyczących identyfikacji przejawów partycypacji.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Modele transferu zasobów wiedzy w organizacji szpitalnej
61%
Proces transferu zasobów wiedzy w organizacji szpitalnej jest złożony przez wzgląd na zróżnicowanie podmiotu procesu, zróżnicowanie przedmiotu oraz dostępne kanały transmisji. Opracowane modele procesu transferu wiedzy uwzględniające uczestników wymiany wiedzy, możliwe środki jej przekazu oraz złożoną strukturę zasobów wiedzy, są punktem wyjścia do doskonalenia tego procesu w szerszym ujęciu, to jest z punktu widzenia zarządzania wiedzą. Prawidłowo przekazywane zasoby wiedzy wspomagają procesy jej przyjmowania i wykorzystywania w praktyce. Dlatego też należy zwrócić uwagę na realizację podprocesów transferu w sposób najbardziej efektywny i skuteczny. Stąd wyłania się potrzeba doskonalenia po-szczególnych etapów procesu i uzupełnienie go o elementy zarządzania wiedzą związane z identyfikacją, porządkowaniem i gromadzeniem zasobów wiedzy. Kompleksowa realizacja podprocesów wpłynie bowiem na jakość dostarczanej wiedzy zgodnie z potrzebami i uwzględnieniem miejsca i czasu. Dostęp do odpowiedniej (aktualnej) wiedzy bezpośrednio w trakcie realizacji czynności w ramach opartych na wiedzy procesów leczenia i opieki nad pacjentem może przełożyć się na wynik ekonomiczny związany z minimalizacją błędów w sztuce lekarskiej i pielęgniarskiej, minimalizacją czasu trwania realizacji czynności w ramach usług szpitalnych, zmniejszenie strat materialnych i kosztów realizacji usług szpitalnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.